Jump to content
IGNORED

Paint AI


Moća

Recommended Posts

Evo primer razlike izmedju MJ 5.2 i MJ 6

 

Ovo prvo je moje generisano u MJ 5.2 od pre par strana

032c2fdc76caee0ac47e218c0b44a57e06468a21

 

... a sada sam samo uzeo ovo odozgo kao referencu za cetiri nove slike u MJ 6:

 

themasteroftwinpeaks_scene_from_street_b

 

... eto ne znam kakva ce biti recimo 2026ta godina sa ovim alatima - kapiram da ce se za 60 evra mesecno praviti bioskopski film bez zivih glumaca i kamermana, na obicnom laptopu. Bukvalno tako.

Edited by Caligula
  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Caligula said:

 

I ja sam fotograf bajo moj, ni meni nije lako. Dok ne regulisu prava, mnogi ce da stradaju. Stok fotografija je uginula sa ovom novom varijantom, mada stok sajtovi vec nude i AI opcije

 

Photoshop takodje razvija svoj mamojebni AI koji koristim redovno.

 

Tehnologija gazi ono sto moze da gazi, vec vidjeno u ljudskoj istoriji.

04116-number.png

Caligula tužan bez leba. Circa 2024.

 

(stable diffusion XL na mojoj mašini - NULA EVARA KOŠTALO)

  • +1 3
Link to comment

ubijen je jedan zanat. neka se pripreme jos nekoliko komada.

 

licno, zabole me. vratio sam se 1/4 veka unazad i za sebe koristim samo film sa kojim mogu 100% da dokazem autorstvo.

duze vreme vec ne zivim od fotografije tako da mogu da dozvolim sebi taj luksuz + nisam bacio svu opremu na prelasku vekova tako da mi sada treba samo hemija.

 

p.s.

kum mi je isto tako odusevljen ai-jem. izbaci mu xy ideja za logotipe u nerealnom vremenu. trajace to jos neko vreme, a onda, nece biti potrebe ni za dizajnerima.

ovo oko ai cemo doziveti. vucica bez vlasti, nisam siguran.

 

p.p.s.

ovo su opasne frekvencije!

bili smo upozoreni pre 30 godina.

 

 

odoh ja da smirglam nesto finom smirglom. to ai ne moze da mi pomogne.

 

Link to comment
1 hour ago, foto said:

ubijen je jedan zanat. neka se pripreme jos nekoliko komada.

 

licno, zabole me. vratio sam se 1/4 veka unazad i za sebe koristim samo film sa kojim mogu 100% da dokazem autorstvo.

duze vreme vec ne zivim od fotografije tako da mogu da dozvolim sebi taj luksuz + nisam bacio svu opremu na prelasku vekova tako da mi sada treba samo hemija.

 

 

 

Kada se pojavila fotografija mislilo se da je sa slikarstvom gotovo.

 

Ovo je samo alat, sredstvo koje ubrzava i olaksava kreativni rad. Ne plasim se za fotografski zanat ich. Onaj ko ume i ko je talentovan, opstace.

 

Svedoci smo lavine "fotografa" od kada se razvila digitalna fotografija. Copor stock replikatora. Gomila neinventivnih.

 

Pravu, klasicnu fotografiju AI ne moze da zameni. Stock fotografiju vec potiskuje.

  • +1 5
Link to comment
1 hour ago, morgana said:

da sam dobila po dinar svaki put kad sam cula da ce fotografija i dizajn (koja god oblast) da crknu, imala bih para bar za veliku plazmu sa tri reda plazme.

Koliko je to krempita?¿

  • Haha 1
Link to comment
On 24. 12. 2023. at 14:50, Caligula said:

 

Pa nisam zalazio skoro na sajt ali vrv tako. Godisnja za full je svakako manje od 720 ako se obavezes na godinu zakupa.

 

edit: e da, naravno da moze samo mesec dana. Ovo sam stavio cene za mesec.

 

BTW izbacio mi je bradavicu iako je nisam trazio, kapiram da su resili da se ozbiljno komercijalizuju :isuse: 

 

themasteroftwinpeaks_model_with_very_big

 

Meni odmah ne stima nesto na ovoj osobi, ta šaka je prevelika za taj struk, takodje ruka i predugačka - tako da mi bas deluje fejk. Just saying'

  • +1 1
Link to comment
On 25. 12. 2023. at 9:20, Caligula said:

Ovo je samo alat

 

 

  

On 26. 8. 2023. at 12:45, Indy said:

Često čujem ovo "to je samo novi alat". Nije AI alat. To zamenjuje umetnika (zašto štrajkuje holivud).

 

 

AI nije "samo alat"
AI is not “just a tool.” - Bryan Tan


Riječ "alat" asocira na čekić, ključ ili bušilicu. Nitko za Twitter ne bi rekao da je samo alat; to bi bilo očito pretjerano pojednostavljivanje vrlo složenog sustava. Twitter nije samo alat, već produžetak naših vrlo perceptivnih sposobnosti. Jer kao što saznate da vam netko kuca na vrata uz pomoć ušiju, možete saznati što se događa u svijetu po obavijestima na vašem feedu. Mogli biste jednako tako reći da su naših pet osjetila "samo alati".

 

“Argument samo alata” često koriste branitelji disruptivnih tehnologija koji žele odbaciti potencijalne rizike. To je vrsta argumenta s kojim se redovito susrećete ako kažete bilo što negativno o razvoju AI.

 

Argument dolazi u mnogim različitim oblicima, ali linija je prilično dosljedna. Bit će nekih loših nuspojava nove tehnologije, naravno, ali sama tehnologija je moralno neutralna. Dobro i loše proizaći će iz toga bez obzira na sve. Morate se brinuti o ljudima koji stoje iza toga.

 

Riječ "samo" ovdje radi puno posla. Istina je da su AI  sustavi kao što su ChatGPT ili Midjourney su, u najopćenitijem smislu, alati, ali ovo je trivijalna izjava. Što alat radi? Koji je opseg njezinog djelovanja? Što će zamijeniti? Kako će to utjecati na naš stil života?

 

Marshall McLuhan, teoretičar medija iz sredine 20. stoljeća poznat po svojoj rečenici "Medij je poruka" može nam pomoći da bolje razumijemo složenost novih tehnologija. Objašnjavajući značenje te izjave, McLuhan je u ovom vrijednom starom dokumentarcu rekao: “Medij nije nešto neutralno, on čini nešto ljudima, obuzima ih, bubeca ih, masira ih, udara ih uokolo… i opće grubost koju svako društvo dobije od medija, posebno novo medij, je ono što se želi naznačiti u tom naslovu.”

 

Kada McLuhan kaže "Medij", on zapravo govori o alatima ili "produžecima čovječanstva". On u svojoj knjizi Understanding Media: The Extensions of Man tvrdi da su alati, u biti, proširenje naših pet osjetila. Oni ne samo da nam omogućuju da radimo složene stvari u svijetu, oni mijenjaju sam način na koji percipiramo stvarnost i naše načine interakcije s njom.

 

Ovo je svakako drugačiji način razmišljanja o alatima od onog na koji smo navikli, ali to je važna promjena okvira. Čak će i nešto tako jednostavno poput šalice promijeniti moje ponašanje. Da nema takve stvari kao što su šalice, možda bih morao zabiti lice u potok da bih popio vode, a to bi imalo velike implikacije na moje ponašanje osim što bi mi uštedjelo samo nekoliko minuta hodanja do potoka. To znači da će mi se predatorima teže prišuljati na rijeci. To znači da sada mogu ponijeti vodu sa sobom, čuvati je na dulje vrijeme i otvoriti čitave puteve planiranja i putovanja koji su mi prije ovoga bili potpuno zatvoreni. Šalica proširuje moje mogućnosti i kao takva produžetak je mene.

 

Iz ovoga ne samo da možemo razumjeti zašto je nazivanje AI "samo alatom" veoma pretjerano pojednostavljivanje, već također možemo vidjeti da moraliziranje o tehnologiji može biti besmisleno. U ovoj raspravi nije potrebno govoriti o svojstvenoj dobroti ili lošosti tehnologije. Možemo se ograničiti na razmišljanje o njegovim učincima. Samo moramo skrenuti pogled s toga kako će nam ovi alati omogućiti da oblikujemo svijet i početi gledati kako će korištenje tih alata oblikovati nas.

 

Na papiru, društveni mediji samo su sredstvo da ostanete povezani s ljudima s kojima ne dijelite geografski prostor, ali, očito, širina njihovih učinaka i upotrebe seže daleko dalje od toga. Jednako je reduktivno reći da je umjetnost generativne umjetne inteligencije samo način na koji ljudi mogu vizualizirati svoje ideje. Nalazimo se u danima rađanja ove tehnologije, gdje se proizvodi koji će oblikovati budućnost tek sada pojavljuju u javnosti u svojim najprimitivnijim oblicima. Nalazimo se na kritičnom trenutku u kojem moramo duboko razmisliti o tome koji bi mogli biti neki od ovih učinaka. Podijelio sam neka svoja razmišljanja o Midjourneyju i Generativnoj umjetnosti umjetne inteligencije u ovom postu prošle godine i do sada nije puno ostario.

 

Ako smo oprezni prema učincima društvenih medija na nas kao kulturu, trebali bismo biti jednako, ako ne i više, u pogledu AI. Njegov dolazak ne donosi jedan novi medij s kojim treba računati, već bezbroj, a zastarjelost isto toliko. Bolje da prokleto dobro razmislimo o njegovim implikacijama za naša društva.

 

Čak i kad bi umjetna inteligencija bila "samo alat", ovdje je ponovno McLuhan da nas podsjeti što obični alat može učiniti:  - Kada su australskim domorocima misionari dali čelične sjekire, njihova kultura, utemeljena na kamenoj sjekiri, propala je. Kamena sjekira ne samo da je bila rijetka, nego je oduvijek bila osnovni statusni simbol muške važnosti. Misionari su osigurali velike količine oštrih čeličnih sjekira i dali ih ženama i djeci. Muškarci su ih čak morali posuđivati od žena, uzrokujući kolaps muškog dostojanstva. Plemenska i feudalna hijerarhija tradicionalne vrste brzo se urušava kad se susretne s bilo kojim vrućim lijekom mehaničke, ujednačene i ponavljajuće vrste. (Marshall McLuhan, Understanding Media: The Extensions of Man, Cambridge, MA: MIT Press, 1994, 24.).

 

 

 

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Dobar tekst. Zapravo u užem, umetničkom, domenu ono što će pretrpeti najveći udar jesu umetničke veštine ali ne i sama umetnost. Oblasti umetnosti koje su strogo zasnovane na veštinama moraće da se "vrate" kreiranju a ne interpretaciji. Kako nekad ovo nije moguće najviše što se može očekivati je konzervacija, tj. Institucionalno očuvanje veština. I ovo je naravno proces koji će trajati duže. Za to vreme, kako je veći deo umetnosti prepušten tržištu, bićemo svedoci smanjivanja umetničke zajednice. Dakle nije SAMO alat! 

Link to comment

@Indy

 

Alati evoluiraju, unapredjuju se - i u samom tekstu kaze da alat moze da promeni kulturoloski obrazac i istoriju drustva.

 

Slazem se - ovo jeste neka promena paradigme, zona je mnogo sivlja nego sto sme da bude, pravno nista nije regulisano i mnogi su osteceni - i to je los aspekt ovoh platformi.

 

Sa druge strane, AI alati (jer meni jesu alati) mi u fotoshopu ubrzavaju i stede ogromno vreme bez da se icija autorska prava povredjuju. Kao sto mi je Fotoshop i pre ovih AI opcija stedeo ogromno vreme umesto da seckam slova i ispisujem ih rukom, koristim flah cetku za plakat i slicno.

 

Tako da ja jesam na strani autora i kreativaca (i sam sam jedan od njih) i zelim da se ovo cim pre pravno regulise. Opet - ako mi nesto olaksava i ubrzava redovan posao, uvek sam pre za bager no za lopatanje.

 

@Kenji umetnost od ovoga nece pretrpeti nista, to je jos uvek ekskluzivno ljudska delatnost. Eventualno ako covek napravi neki bas pravi AI koji ima samosvest i moze da iskustvom boji emocije - ali to nije ni na vidiku.

Edited by Caligula
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...