Jump to content
IGNORED

Gender identity


Svemir Zeka

Recommended Posts

5 minutes ago, adam said:

inace mi je interesantno sto kudis IBA a OC svaku aminujes, kao da i oni nemaju onoliko putera na glavi. kad je u pitanju ozbiljan kredibilitet, mrtva trka.

 

Jer su progresivni što se ne bave sitnicama kao što je pol sportiste/sportiskinje. Zauzeo je IOC busiju, a ne zna sa kojim zmijama i ostalim gmizavcima je u rovu.

Link to comment
2 minutes ago, Venom said:

 

Koji izvori? Olimpijski Komitet je odluku da joj se zabrani takmičenje ocenio kao proizvoljnu i mimo svih procedura same IBA. Kao što vidimo, predsednik IBA ima istoriju samovolje i vladanja kako on hoće.

 

Da, relevantno je šta piše u pasošu. Mnogo štošta može da bude falsifikovano u pasošu, npr. godina rođenja, i to se često radi, ali je relevantno dok se ne dokaže suprotno. Rekao mi Žika ili Joe Rogan nije relevantno.

 

 

 

Venome, druze moj mili, samo na X-u sam danas video bar desetak tekstova pisanih u njenu zastitu koji detaljno opisuju njen poremecaj. Nije IBA odlukom koju je donela izmislila njeno medicinsko stanje, ono je postojalo kod nje od rodjenja i niko ga ne spori, IBA je samo odlucila da ona s tim stanjem (koje objektivno i dokazano postoji) ne moze da se takmici na takmicenjima koja su pod ingerencijom IBA. Tu odluku mozemo da osporavamo ili ne, njeno stanje ne mozemo jer je ono dobro dokumentovano a ona ga uopste ne krije jer ionako ne bi bilo svrhe da ga krije.

 

Ovo o relevantnosti toga sta pise u pasosu za ovaj slucaj zaista ne bih komentarisao. I jebo te Joe Rogan, ako ti je jedini argument u ovoj diskusiji podmetanje ideologije sagovorniku kazi mi unapred da ne gubim vreme s tobom.

Link to comment
5 minutes ago, adam said:

ja sam, recimo, reagovao na ovoj temi iskljucivo zato sto sam danas video taj nazovi mec. i gledam talijanku koja place i ovu drugu nesrecnicu koja ne zna kako da reaguje, ne sme jadna ni da se obraduje sto je dobila. zato sam i stavio snimak. apsolutno nema veze ni sa dnevnom politikom ni s bilo cim drugim osim sto je vrlo ocigledno da tim zenama nije mesto u istom ringu. u boksu postoje kategorije da do toga ne bi dolazilo. kako ce to resavati, njihov problem, al to se fakat mora resavati ako zele da odrze fer takmicenje.

 

sto se tice prethodnih takmicenja, pitanje je zasto druge takmicarke nisu reagovale. mozda su se plasile da bi njih diskvalifikovali ako naprave frku? pritisci u sportu su ogromni i ne mozes reci to je sve bilo super na prethodnim takmicenjima a sad frka. mozda jednostavno nije doslo do frke zbog raznih pritisaka i strahova.

 

inace mi je interesantno sto kudis IBA a OC svaku aminujes, kao da i oni nemaju onoliko putera na glavi. kad je u pitanju ozbiljan kredibilitet, mrtva trka.

 

problem postoji i mora se resavati. ovako fakat ne moze. i nema veze s dnevnom politikom nego je u pitanju buducnost sporta.

 

Kudim IBA zato što ih OK optužuje da su odluku doneli mimo sopstvenih procedura kao ličnu odluku dvojice čelnika. To je za mene principijelno bitnije od bilo kakve korupcije. Kao što rekoh ne želim da živim u svetu gde zavisim od nečije samovolje.

 

Ako je ovo baš veliki problem, ok. Sumnjam da je to baš tako, jer nije bio problem do sada i učestvovala je i na prošlim OI, nego je eto baš slučajno postalo tema sad. I slučajno se mnogi iz petnih žila trude da je poistovete sa trans osobama iako ona to nije.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, harper lee said:

 

Venome, druze moj mili, samo na X-u sam danas video bar desetak tekstova pisanih u njenu zastitu koji detaljno opisuju njen poremecaj. Nije IBA odlukom koju je donela izmislila njeno medicinsko stanje, ono je postojalo kod nje od rodjenja i niko ga ne spori, IBA je samo odlucila da ona s tim stanjem (koje objektivno i dokazano postoji) ne moze da se takmici na takmicenjima koja su pod ingerencijom IBA. Tu odluku mozemo da osporavamo ili ne, njeno stanje ne mozemo jer je ono dobro dokumentovano a ona ga uopste ne krije jer ionako ne bi bilo svrhe da ga krije.

Ja videh gomilu spekulacije šta ona ima ili nema, pa BiH bio zahvalan za taj dokaz (šta ima), za tumačenje ću se potruditi sam

Link to comment
1 minute ago, Zverilla said:

Ja videh gomilu spekulacije šta ona ima ili nema, pa BiH bio zahvalan za taj dokaz (šta ima), za tumačenje ću se potruditi sam

 

Ostaces mi zahvalan, imas Google pa trazi sam. Nisam ti ja servis.

  • Haha 2
Link to comment
1 minute ago, harper lee said:

 

Venome, druze moj mili, samo na X-u sam danas video bar desetak tekstova pisanih u njenu zastitu koji detaljno opisuju njen poremecaj. Nije IBA odlukom koju je donela izmislila njeno medicinsko stanje, ono je postojalo kod nje od rodjenja i niko ga ne spori, IBA je samo odlucila da ona s tim stanjem (koje objektivno i dokazano postoji) ne moze da se takmici na takmicenjima koja su pod ingerencijom IBA. Tu odluku mozemo da osporavamo ili ne, njeno stanje ne mozemo jer je ono dobro dokumentovano a ona ga uopste ne krije jer ionako ne bi bilo svrhe da ga krije.

 

Ovo o relevantnosti toga sta pise u pasosu za ovaj slucaj zaista ne bih komentarisao. I jebo te Joe Rogan, ako ti je jedini argument u ovoj diskusiji podmetanje ideologije sagovorniku kazi mi unapred da ne gubim vreme s tobom.

 

Kako ljudi na X-u mogu da znaju kakav ona poremećaj ima? Mogu da spekulišu iz daljine i to je sve, ali to nije nikakav dokaz. To nije podmetanje ideologije nego činjenica.

Link to comment
2 minutes ago, Venom said:

Mogu da spekulišu iz daljine i to je sve, ali to nije nikakav dokaz.

 

Ali je zato izjava nekog PR ćate iz Lozane dokaz, jel' da?

Link to comment
Quote

Khelif might be intersex or have hyperandrogenism. Basically, her body produces more testosterone than typical for women. It's a natural variation.

Last year, she was disqualified from World Championships due to XY chromosomes. But biology isn't simple, you can have XY chromosomes and still develop as a woman.

Important context: Khelif is from Algeria, where LGBTQ+ identities are criminalized. The idea that they'd knowingly send a trans athlete doesn't make sense.

Khelif's been competing as a woman her whole career. This isn't a case of someone switching categories to gain an advantage.

The real issue here is how sports organizations deal with natural biological variations. There's no easy answer.

Some people are using this to attack the LGBTQ+ community, but that's misguided. Khelif's case is about intersex athletes, not trans athletes.

The online hate and bullying Khelif's facing is brutal. Imagine having your identity questioned and attacked on a global stage, just for being yourself. That's gotta be devastating.
And whatever your stance on the sports policy debate, remember Khelif's a real person dealing with intense scrutiny and cruel comments. 

A little empathy goes a long way.

 

Edited by vememah
  • +1 6
  • Hvala 3
Link to comment
1 minute ago, zorglub said:

 

Ali je zato izjava nekog PR ćate iz Lozane dokaz, jel' da?

 

U izjavi OK piše da postoje zapisnici na kojima se vidi da su odluku doneli čelnici IBA i da je Upravni odbor IBA naknadno to odobrio.

  • -1 1
Link to comment

A šta, bord MOK-a donosi odluke o diskvalifikaciji sportista pa je to nešto neuobičajeno da izvršni deo organizacije to radi u slučaju boksa?

Link to comment

23.7.2023.

Quote

Caster Semenya, a South African Olympic runner, won her discrimination case in the European Court of Human Rights (ECHR) last week. Yet paradoxically, Semenya and many other women athletes may still be banned from competing in sports under World Athletics regulations.

Under these regulations, promulgated by the sports governing body regulating track and field, women like Semenya, who have naturally occurring higher testosterone levels associated with Differences of Sex Development (DSD), are barred from competing – unless they subject themselves to medically unnecessary interventions to reduce their testosterone levels and conform to an arbitrary and subjective standard of femininity.

These regulations came into effect in 2019.

https://www.hrw.org/news/2023/07/18/caster-semenya-won-her-case-not-right-compete

Edited by vememah
Link to comment
1 hour ago, Dnaralaske said:

Jel motivacija bitna i kad neko dodje i okaci link, ili samo kod virtue signalinga?

 

Bitna za šta tačno? Motivaciju nije loše ustanoviti kad god je moguće, ona nam daje kontekst za to što sagovornik iznosi. 

 

Optimalno bi bilo da ti sam sagovornik jasno navede šta mu je motivacija, jer ako to izostane prinuđen si da praviš neke svoje pretpostavke i konstrukcije, da sam gradiš kontekst koji nedostaje. 

 

Nekad je motivaciju lako proceniti, npr. ako neko okači link možeš da pretpostaviš da mu je bio zanimljiv iz bilo kog razloga pa je hteo da ga podeli sa forumom, ne treba ti više.

 

A nekad je teže, npr. ako neko dođe da ti kuka kako je "sramota šta desničarska propaganda radi" bez objašnjenja na šta tačno misli. Ili kad npr. tresne kako "svako ko ne vidi koliko je bitna prednost u anketama Kamale Harris ima mozak izjeden onlajn bablom", bez ijednog argumenta. Ja sam sklon da tu zaključim da se u takvim slučajevima radi o dokazivanju neke umišljene vrline, superiornosti, čega god - odašilje se u etar signal koji ne sadrži u sebi nikakvo značenje osim "ja sam jedan od Ispravnih, ne od Pogrešnih".

 

Gubljenje vremena, drugim rečima.

 

22 minutes ago, Zverilla said:

Po tvojoj definiciji.

 

Dosadio si i bogu i narodu s tvojim definicijama.

 

Nikakvu definiciju nisam dao; čovek postavi pitanje, ja mu odgovorim. 

 

Ti ako imaš drugačije mišljenje, slobodan si da ga izneseš, obrazložiš, itd.

 

A ako ti je dosadno da raspravljaš, slobodan si da odjebeš u troskocima umesto što se nepozvan guraš u tuđe diskusije.

 

33 minutes ago, Venom said:

bez toga ne bi ni pričali o ovome, jer to nikog ne bi interesovalo, kao što ni 2021 nije bilo zanimljivo.

 

OK je rekao otprilike to isto:

 

“The current aggression against these two athletes is based entirely on this arbitrary decision,” said the Boxing Unit and IOC in a statement Thursday, referring to the IBA ban. “[It] was taken without any proper procedure—especially considering that these athletes had been competing in top-level competition for many years. Such an approach is contrary to good governance.”

 

Koliko vidim, o ovome se raspravlja pre svega zato što je Italijanka odustala od borbe posle 46 sekundi. Bez toga ne bismo čuli ni o odluci IBA ni o standardima IOC, sigurno se ne bismo informisali o životima alžirskih interseks boksera.

 

Ja iskreno ne znam šta da mislim o njenom odustajanju. Sa jedne strane saosećam, nije lako popiti onakav udarac i imati volju za nastavak borbe. Sa druge strane, štaznam, svesno je ušla u boks meč sa kacigom na glavi, znala je ko je protivnik, znala je da ćeš pretrpeti batine kakav god ishod bio... mislim, takvim se sportom bavi. Mogla je sigurno da izdrži više od tog jednog udarca, ali nije htela. 

 

Deluje mi performativno to odustajanje, hoću da kažem. Koliko je performans opravdan ili ne, to je druga stvar.

 

Link to comment
15 minutes ago, Venom said:

 

U izjavi OK piše da postoje zapisnici na kojima se vidi da su odluku doneli čelnici IBA i da je Upravni odbor IBA naknadno to odobrio.

Ma da, ali ne osporavaju rezultate testa. IBA nije imao proceduru šta da radi u takvim slučajevima nego su dvojica glavonja donela ad-hoc odluku kada su videli ove dve imaju xy hromozome ili šta god da su videli i to im se zamera.

 

Iskreno, meni se gadi koliko se preteruje u vezi ovog meča. Prosto nije u redu da se izmišlja da se iz jednog udarca, koji nije izavao ni klecanje kolena, u sportu u kome

se borba nastavlja nakon nokdauna, vidi da njima nije mesto u istom ringu. Izmišlja se da su njih dve monaturimi koji sve protivnice redom šalju u nesvest u prvoj rundi, a one zapravo gube mečeve. A sve i da imaju sve nokaute bez poraza, ni to ne bi bio pokazatelj da nešto nije u redu jer je upravo to ono što rade najveći šampioni u boksu. 
 

Potrebno je duboko analizirati kolika je prednost koju imaju intersex osobe i u kojim sportovima, da li i koliko ta prednost zavisi od nivoa kojih hormona, da li je to isto za sve transex osobe itd. Nešto malo dublje od “muškarci imaju razvijeniji gornji deo tela od žena” i “pomerila joj se kaciga od udarca”, konsultovati aktivne bivše takmičare i slično i na osnovu toga doneti precizne uslove za učešće. 

Takmičarke koje se prijave i obobri im se učešće treba ostaviti na miru.

 

Edited by Heaviside
  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...