Jump to content
IGNORED

Klimatski aktivisti


Venom

Recommended Posts

2 minutes ago, Venom said:

Fundamentalna razlika je što oni rade što misle da treba, a ti mrsomudiš.

 

Još jedna fundamentalna razlika je što oni to što izvode je na ličnom nivou, demonstrirajući kako su moralni i požrtvovani, dok ja - prosvećeni mudrac meditant - kapiram koliko je bez kolektivne organizacije svaki pokušaj uzaludan. (Više nego uzaludan, traći resurse i ubija nadu u ljudima kad god vide da posledica opet nema.)

Link to comment

Oni je izvode na ličnom nivou tako što se organizovali u grupe koje deluju zajedno, pružaju pravnu podršku članovima kad ih hapse i udružuju se s drugim sličnim udruženjima širom sveta, a ti veruješ samo u kolektivnu akciju dok tipkaš na forumu što je tvoj krajnji domet aktivizma. 

Link to comment
8 minutes ago, Venom said:

Oni je izvode na ličnom nivou tako što se organizovali u grupe koje deluju zajedno, pružaju pravnu podršku članovima kad ih hapse i udružuju se s drugim sličnim udruženjima širom sveta, a ti veruješ samo u kolektivnu akciju dok tipkaš na forumu što je tvoj krajnji domet aktivizma. 

 

Ja nisam ni tvrdio da sam aktivista, daleko bilo. Šta radim ili ne radim povodom kolektivne akcije ti jednostavno ne znaš.

 

Udruženja za bacanja supe na slike su udruženja zaludnih individua, koja iz gore objašnjenih razloga prave neuporedivo više štete nego koristi. Sjajno je što jedni drugima pomažu da se izvuku iz zatvora, ali od toga nemamo ništa ni ti ni ja ni planeta.

 

Kad počnu da pomažu jedni drugima da se samoubilački dignu u vazduh u sedištima najvećih energo-snabdevača, imaće moju podršku. Do tada, imaće samo kritiku - kako oni, tako i tvoj nepametni cheerleading koji im upućuješ. 

 

Link to comment
3 hours ago, Venom said:

 

Dakle da ponovim: komentarišemo članak u kojem se navodi da Holandija:

1) daje novac stočarima da ne proizvode u zaštićenom području prirode

2) izdvaja novac da smanji zagađenje azotom

 

Iz tog je neko zaključio da hoće da mu određuju šta će jesti. Ja sam samo rekao da to nema veze sa životom.

 

Ti nam sad kažeš da to sve nema logike, jer neće pomoći klimi. Jedini problem je što ni to niko nije tvrdio. Komentarišem(o) konkretan članak, koji kaže: pogledaj gore.

I u nezaštićenim, pošto se obavezuju da neće pokrenuti proizvodnju nigde u krugu od 2000km. U stvari, mogu u Britaniji ako ih puste (hvaljen brexit)

 

Dostupnosti i kvalitet hrane ti određuje šta ćeš jesti. A ljudi su (ne)oprvdano zabrinuti da će agresivn(ij)a politika prema poljoprivrednicima, stočarima pre svega, dovesti ili do većih cena mesa ili do nižeg kvalita. Pa će onda, ne svojom voljom, menjati ishranu.

 

Kao i u svom ostalim aktivnostima kojima se borimo protiv zagađenja i uticaja na klimu, rešenje teško da može biti gasi jedno (npr. stočarstvo), otvaraj drugo (npr. povrtarstvo). Eto kad već  spominjemo 30% hrane koja se baci, to je uglavnom rezultat ne tako dobrih regulativa i proizvodnih procesa (masovne proizvodnje). Zbog prvog imamo skuplju hranu, ali nema dodatni uticaj na zagađenje, a zbog drugog jeftiniju ali (možda) i veći nivo zagađenja.

Ne znam, cela ova priča sa poljoprivredom i klimom mi je besmislena. Šta nam znači i da sačuvamo planetu, ako ćemo crkavati od gladi ili se razboljevati zbog loše ishrane. A sa većim cenama hrane to jeste slučaj. Razumem napore da se spreči uništavanje šuma i zemljišta, da se povećaju zelene površine po Africi i Aziji, da se pazi na izvore vode... Ali smanjivanje broja krava u EU (ili bilo gde drugde) neće imati značaj uticaj na bilo šta od toga. Ono, u Indiji ih ima 4x više nego u EU, a manje koristi. Zapravo im naprave još više štete, jer neće ni bolesne da ih sklanjaju jer sveta životinja je to. Ali to što holandski farmer neće moći da otvori farmu ni u praznoj Slavoniji će nas izvući iz ove situacije. Ne kažem ni da ne treba nastaviti po starom, ali nije ni svaka promena promena na bolje. A košta debelo.

  • +1 4
Link to comment
7 hours ago, Venom said:

 

Ne stojim ljudima na putu besmislenim kritikama da im to nikad nece poleteti, jer ja znam bolje.

Ne kritikuje se sve. Evo npr tvoje promovisanje koriscenja bicikala je uvek dolazilo na odobravanje kao i sto treba.

 

EU, ako joj je do klime, bolje da spiska te pare da kupi bolje filtere za termoelektrane u Srbiji. I planeti dobro a i mi bismo se manje gusili od zagadjenja.

Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Ne kritikuje se sve. Evo npr tvoje promovisanje koriscenja bicikala je uvek dolazilo na odobravanje kao i sto treba.

 

EU, ako joj je do klime, bolje da spiska te pare da kupi bolje filtere za termoelektrane u Srbiji. I planeti dobro a i mi bismo se manje gusili od zagadjenja.

 

EU već odavno finansira filtere za TENT. Neinformisani cinizam nije dobra filozofija u životu.

 

Ne sećam se da sam ikad promovisao bicikle iz klimatskih razloga, makar ne primarno.

Link to comment
11 hours ago, Engineer said:

I u nezaštićenim, pošto se obavezuju da neće pokrenuti proizvodnju nigde u krugu od 2000km. U stvari, mogu u Britaniji ako ih puste (hvaljen brexit)

 

Dostupnosti i kvalitet hrane ti određuje šta ćeš jesti. A ljudi su (ne)oprvdano zabrinuti da će agresivn(ij)a politika prema poljoprivrednicima, stočarima pre svega, dovesti ili do većih cena mesa ili do nižeg kvalita. Pa će onda, ne svojom voljom, menjati ishranu.

 

Kao i u svom ostalim aktivnostima kojima se borimo protiv zagađenja i uticaja na klimu, rešenje teško da može biti gasi jedno (npr. stočarstvo), otvaraj drugo (npr. povrtarstvo). Eto kad već  spominjemo 30% hrane koja se baci, to je uglavnom rezultat ne tako dobrih regulativa i proizvodnih procesa (masovne proizvodnje). Zbog prvog imamo skuplju hranu, ali nema dodatni uticaj na zagađenje, a zbog drugog jeftiniju ali (možda) i veći nivo zagađenja.

Ne znam, cela ova priča sa poljoprivredom i klimom mi je besmislena. Šta nam znači i da sačuvamo planetu, ako ćemo crkavati od gladi ili se razboljevati zbog loše ishrane. A sa većim cenama hrane to jeste slučaj. Razumem napore da se spreči uništavanje šuma i zemljišta, da se povećaju zelene površine po Africi i Aziji, da se pazi na izvore vode... Ali smanjivanje broja krava u EU (ili bilo gde drugde) neće imati značaj uticaj na bilo šta od toga. Ono, u Indiji ih ima 4x više nego u EU, a manje koristi. Zapravo im naprave još više štete, jer neće ni bolesne da ih sklanjaju jer sveta životinja je to. Ali to što holandski farmer neće moći da otvori farmu ni u praznoj Slavoniji će nas izvući iz ove situacije. Ne kažem ni da ne treba nastaviti po starom, ali nije ni svaka promena promena na bolje. A košta debelo.

 

Da ne ulazimo u sitna crevca, jer ne živimo u Holandiji. Ipak mislim da oni tamo imaju bolji uvid i pregled stanja u industriji. 

 

Takođe ponekad imam osećaj da živimo u paralelnim stvarnostima. Ovo o kvalitetu i dostupnosti zvuči sve za pet, ali u mojoj stvarnosti ljudi jedu velike količine mesa sa tek možda nekim blagim padom u razvijenim zemljama poslednjih godina. Ne želim ni najmanje da nekom govorim šta da jede, ali svako ponašanje ima neku posledicu. U ovom slučaju masovno u lošim uslovima proizvedeno meso je možda jeftino u prodavnici, ali ima mnogo goru cenu kad se pogledaju posledice koje ostaju po životnu sredinu. Nedaleko od mene je pre par godina trebalo da se otvori fabrika svinja, pa su se ljudi pobunili da neće. Postavljeno je fer pitanje, jel hoćete jeftino meso, ili hoćete da imate lepu životnu okolinu. Ispostavlja se da ljudi hoće i jedno i drugo, ali to nije moguće. Može, ali negde drugde. Što kaže Vojko V, ne može. 

 

Kao društvo, ili društva, nismo još u stanju da stavimo pravu cenu na proizvod. Mnogi troškovi se prebacuju na celo društvo i nažalost na buduće generacije. Ako bi stavljanje prave cene na proizvod rezultovalo time da je dostupnost manja, iskreno ne mogu da budem baš potpuno protiv toga i ne znam zašto bi neko bio.

Edited by Venom
  • +1 1
Link to comment

 

Emissions-by-sector-%E2%80%93-pie-charts

 

 

Da vidimo.... Transport putevima duplo vise zagadjuje atmosferu nego sva stoka koja prdi i ne prdi. Elektrifikacijom toga ili jos bolje manjim i efikasnijim koriscenjem bi se postiglo mnogo vise.

 

Ili komercijalne zgrade. Rad od kuce koji bi promovisala vlada bi mnogo pomogao ovde, da ne pricamo o posledicno manjem koriscenju betona i gvozdja kao i vise prostora za parkove i drvece. 

Link to comment

Ne znam da li si primetio, ali transport i elektrifikacija su vrlo aktuelne teme na kojima se radi verovatno daleko više nego na problemu mesa. Ali naravno i tu kad neko kaže "toplotne pumpe su bolje od gasnih kotlova" odjednom iskoči njih gomila i pitaju "a što toplotne pumpe, a ne avio saobraćaj". Pa kad neko kaže avio saobraćaj je problem, onda eto njih (vas?) da kažu "a što avio saobraćaj, kad su automobili mnogo veći problem". Onda kad neko kaže automobili, eto njih da pitaju "a što nama uzimaju automobile, a bogataši se voze helikopterima, hoće da nas stave u zatvor, 15-minutni grad je zatvor!!!!". 

 

I tako u krug.

Link to comment

@Venom jedini koji se bore protiv elektrifikacije saobracaja su velike kompanije kojima to ne ide u korist. Isto kao sto jedini koji se bore za povratak u ofis su opet velike kompanije. I jedno i drugo su cista pozitiva za obicne ljude (tisi i manje zagadjeni gradovi i mogucnost da radis od kuce). To se itekako razlikuje od ovog predloga da ljudi menjaju ishranu kako bi manje zagadjivali planetu.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...