Jump to content
IGNORED

Klimatski aktivisti


Venom

Recommended Posts

1 minute ago, Weenie Pooh said:

 

Ispravka: kad god neko ne uradi ništa a busa se u prsa kao da je uradio nešto epohalno.

 

 

Baciti hiljadu evra u bunar nije "dobra i plemenita stvar". Ne spasava se planeta crowdfundingom, jebote, niti se pere savest na taj način.

 

Para ima više nego dovoljno, neće propasti bez Shan Janovih 1000 EUR. Ali nema političke volje, nema mehanizama za uticaj, nema nade.

 

 

Sve pet:

 

image.png.8300e40815669ac8012d391ff48997d0.png

 

 

Ne radi se o pranju savesti ili o crowdfudingu nego o razlici između ispraznog lamentiranja "a zašto ovo ne" i delovanja. Ja ne bih bacao pare u bunar, jer sam ovde napisao jedno 200 postova o beskorisnosti tog rešenja koje zagovara Shan Jan, ali ako stvarno misliš da je nešto dobro rešenje, zašto ga ne bi podržao? To je vrlo udobna pozicija kad misliš da je nešto dobro, ne radiš lično ništa da se to i ostvari i onda kritikuješ sve ostalo, jer nije ono što ti hoćeš. 

 

 

Link to comment
2 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Tema je klimatski aktivizam, ne aktivizam za zaštitu biodiverziteta EU.

 

Zato Filozof pominje azot u atmosferi, i zato je savršeno nebitno da li će holandske firme gajiti svinje u Holandiji ili van granica EU.

 

 

Tema je trenutno članak u delovanju holandske vlade. Tema tog članka je smanjenje zagađenja u zaštićenim područjima prirode, što je par ljudi iz nekog razloga interpretiralo kao određivanje ko će šta jesti. Kao što si mogao da vidiš iz članka koji sam citirao a koji se tiče razloga zbog kojih ovo pokušavaju, radi se i o npr. uticaju azota na tlo. Evo ti link, evo ti još jednom citat:

 

“It’s a disturbance of the whole nutrient balance: too much nitrogen, soil acidification, a lack of calcium, magnesium, potassium. Because of that, you get an impact on soil microorganisms and earthworms. Certain plants outcompete the others so diversity decreases. Insects and butterflies that live on those plants are reduced, and then birds.

 

Takođe kao što vidimo, svi u Holandiji će jesti isto što su već jeli, jer ionako proizvode previše. Ti kažeš da nema razlike, jer će proizvoditi u Moldaviji, ali ni to nije tačno, jer je velika koncentracija proizvodnje na jednom mestu (tj. globalizacija) takođe jedan deo problema.

Link to comment
27 minutes ago, Venom said:

Tema je trenutno članak u delovanju holandske vlade. Tema tog članka je smanjenje zagađenja u zaštićenim područjima prirode, što je par ljudi iz nekog razloga interpretiralo kao određivanje ko će šta jesti. Kao što si mogao da vidiš iz članka koji sam citirao a koji se tiče razloga zbog kojih ovo pokušavaju, radi se i o npr. uticaju azota na tlo. Evo ti link, evo ti još jednom citat:

 

O uticaju azota na holandsko tlo nema smisla pričati na temi o klimatskom aktivizmu, jer se uticaj na klimu nimalo ne menja outsourcingom. 

 

27 minutes ago, Venom said:

Takođe kao što vidimo, svi u Holandiji će jesti isto što su već jeli, jer ionako proizvode previše. Ti kažeš da nema razlike, jer će proizvoditi u Moldaviji, ali ni to nije tačno, jer je velika koncentracija proizvodnje na jednom mestu (tj. globalizacija) takođe jedan deo problema.

 

Aha, znači problem sa globalizacijom je prevelika koncentracija proizvodnje na jednom mestu, kao što je npr. Holandija? :D 

 

Ako pričamo o uticaju tog procesa na klimu (što je, ponavljam, tema) onda bi izmeštanje proizvodnje iz zapadne/centralne Evrope u neke srpsko-moldavske pripizdince moglo da ima samo negativan uticaj jer bi se na transport do zapadnih tržišta trošilo više energije, nikako manje.

 

Nije prvi put da gledamo izmeštanje proizvodnih pogona iz Prvog sveta u Treći, naravno. Ranije su u pitanju bili industrijski a ne prehrambeni ali princip je isti - ne izmešta se fabrika da bi se smanjilo zagađenje na lokalu nego da bi se povećao profit preko jeftine radne snage. A to što usput i zagađenje i energetska potrošnja samo rastu na globalnom nivou - jebiga sad, to ne može drugačije, the Spice must flow.

 

15 minutes ago, Braća Strugacki said:

srećom, pa se hrana ne baca

 

Finci i Japanci, ne zna se ko je luđi po tom pitanju. Šta se nije prodalo u šest ujutru, do podne je već uveliko u kontejneru jer pravimo mesta za novu turu sveže robe :isuse:

 

Link to comment
50 minutes ago, Weenie Pooh said:

Para ima više nego dovoljno, neće propasti bez Shan Janovih 1000 EUR. Ali nema političke volje, nema mehanizama za uticaj, nema nade.

 

bukvalno nista nije tacno od ovoga sta si napisao:

- para nemaju dovoljno (200m je kap u moru u odnosu na troskove celog projekta, a kraj mu se ne vidi)

- dobili su milijarde za razvoj

- dobili su podrsku (INL) ne bi li lakse razvili reaktor i zaobisli papirologiju

- propasce i sa i bez shanjanovih 1000e jer im je proizvod preskup

- pare dobijaju i drugi koji rade na nuklearnoj energiji (ali ja zasad ne znam ni jedan projekat koji je bio uspesan i ostvario obecano. moguce da gresim,ne pratim ovo previse)

(a pride im je proizvod klimatski katastrofalan zbog kolicine betona koji je potreban za takve reaktore)
 

Quote

DOE agreed to host the plant at its Idaho National Laboratory, bypassing the long site permitting process commercial reactors ordinarily face. Still, by the time NRC approved the design, the cost for the project has risen to $6.1 billion. That led DOE to chip in $1.4 billion and developers to reduce the design to six modules, each pumping out 77 megawatts. In January, an analysis revealed that the cost had increased by an additional $3 billion. It suggested power from the plant would cost $89 per megawatt-hour, roughly three times as much as power from wind or utility-scale solar.

...
(Jacopo Buongiorno, a nuclear engineer at the Massachusetts Institute of Technology)  Compared with a conventional reactor’s building, the pool requires more reinforced concrete, the price of which has soared, Buongiorno says. “In terms of tons of reinforced concrete per megawatt of power, NuScale’s design is off the chart.”

...
Other, more ambitious nuclear projects are in the works. DOE has agreed to help a company called Terrapower develop a reactor that will use molten sodium as a coolant. It will also help another company, X-energy, develop an SMR cooled by helium gas. Both plants would use novel fuel enriched to 20% uranium-235. 

https://www.science.org/content/article/deal-build-pint-size-nuclear-reactors-canceled

 

Link to comment
5 hours ago, Filozof manijak said:

Nego je rečenica mogli bi da jedu malo manje mesa*, najblaže rečeno nepristojna.

*parafraziram

esid: mada to su svakako problemi prvog sveta. Lično voleo bih da jedem više mesa nedeljno, a ne ovih par stotina grama parizera što jedva nekako zaradim.

 

 

pa ne znam, svi se salili na ovoj temi, predlagali da se jedu bube, brinuli se da nece valjda neko jesti spargle (inace delikates u severnoj evropi, osetno skuplji od prosecnog mesa), ali nekako ti samo moje polusaljenje zapade za oko :(

a ja samo hteo da se nasalim u stilu rikija

 

ali posto vec tvrdis da sam najblaze receno nepristojan (iako sam u poruci pre tvoje naveo nekoliko izvora koji pokazuju da holandjani jedu manje mesa sami od sebe a ne zbog bezobraznika poput mene), ajd malo ozbiljno da pricamo.

 

obzirom da su drzavne subvencije od drugog svetskog rata na ovamo dovele do eksplozije u potrosnji mesa, sasvim je ok da neke druge subvencije to barem malo koriguju. i da, ako bude srece, jesce se manje mesa. eto rekoh to opet. whooopsie & sram da me bude.

 

ako imas nesto smisleno da odgovoris, rado cu diskutovati.

ako planiras jos koji oneliner sa stavom a nepotkrepljen informacijama, zaobidji me.

 

godisnja potrosnja mesa po glavi stanovnika je eksplodirala 

Link to comment
2 minutes ago, Venom said:

 

Takođe vrlo važna tema. Globalni cilj je da se smanji za 50% 2030.

 

image.thumb.png.2f7a66750b881c6d0de6ab423d16d427.png

 

Smanjiće se sa 14% na 7% na nivou potrošača, sjajno :D 

 

Za to vreme, u distribuciji tj. prodaji se baci preko 30% hrane. Ali nema veze, bitno je da naučimo potrošača da se ponaša odgovornije.

 

2 minutes ago, Zverilla said:

bukvalno nista nije tacno od ovoga sta si napisao:

- para nemaju dovoljno (200m je kap u moru u odnosu na troskove celog projekta, a kraj mu se ne vidi)

 

Nisam mislio da ima para za konkretan projekat koji Venom predlaže, već da za rešavanje klimatsko-energetske krize generalno nije problem u nedostatku novca, naprotiv. 

 

2 minutes ago, Zverilla said:

- propasce i sa i bez shanjanovih 1000e jer im je proizvod preskup
 

(a pride im je proizvod klimatski katastrofalan zbog kolicine betona koji je potreban za takve reaktore)

 

Nisam ni sumnjao, ideja mikro-nuklearnih reaktora zvuči sumanuto.

 

Link to comment
5 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

O uticaju azota na holandsko tlo nema smisla pričati na temi o klimatskom aktivizmu, jer se uticaj na klimu nimalo ne menja outsourcingom. 

 

 

Aha, znači problem sa globalizacijom je prevelika koncentracija proizvodnje na jednom mestu, kao što je npr. Holandija? :D 

 

Ako pričamo o uticaju tog procesa na klimu (što je, ponavljam, tema) onda bi izmeštanje proizvodnje iz zapadne/centralne Evrope u neke srpsko-moldavske pripizdince moglo da ima samo negativan uticaj jer bi se na transport do zapadnih tržišta trošilo više energije, nikako manje.

 

Nije prvi put da gledamo izmeštanje proizvodnih pogona iz Prvog sveta u Treći, naravno. Ranije su u pitanju bili industrijski a ne prehrambeni ali princip je isti - ne izmešta se fabrika da bi se smanjilo zagađenje na lokalu nego da bi se povećao profit preko jeftine radne snage. A to što usput i zagađenje i energetska potrošnja samo rastu na globalnom nivou - jebiga sad, to ne može drugačije, the Spice must flow.

 

 

Finci i Japanci, ne zna se ko je luđi po tom pitanju. Šta se nije prodalo u šest ujutru, do podne je već uveliko u kontejneru jer pravimo mesta za novu turu sveže robe :isuse:

 

 

Dakle da ponovim: komentarišemo članak u kojem se navodi da Holandija:

1) daje novac stočarima da ne proizvode u zaštićenom području prirode

2) izdvaja novac da smanji zagađenje azotom

 

Iz tog je neko zaključio da hoće da mu određuju šta će jesti. Ja sam samo rekao da to nema veze sa životom.

 

Ti nam sad kažeš da to sve nema logike, jer neće pomoći klimi. Jedini problem je što ni to niko nije tvrdio. Komentarišem(o) konkretan članak, koji kaže: pogledaj gore.

Link to comment
5 hours ago, Filozof manijak said:

I onda uporediš kako izgledaju Holanđani, a kako izgledaju Tajlanđani....

 

 

esid: za mene je je ekstenzivna poljoprivreda koja se fura u EU mnogo veći problem od količine krava i njihovih prdeža. 

 

a kako to tacno izgledaju holandjani a kako tajlandjani? meni i jedni i drugi lice na.... ljude?

 

za ekstenzivnu poljoprivredu se slazem. no;

 

Quote

 According to the United Nations Environmental Programme (UNEP) livestock farming now accounts for 78 % of the world’s agricultural land. 

https://www.destatis.de/EN/Themes/Countries-Regions/International-Statistics/Data-Topic/AgricultureForestryFisheries/livestock_meat.html

 

tako da, smanjis meso, smanjis i potrebu za beskonacnim kolicinama hrane koje te zivotinje jedu, smanjis i tu suludu poljoprivredu.

Link to comment
Just now, Weenie Pooh said:

 

Smanjiće se sa 14% na 7% na nivou potrošača, sjajno :D 

 

Za to vreme, u distribuciji tj. prodaji se baci preko 30% hrane. Ali nema veze, bitno je da naučimo potrošača da se ponaša odgovornije.

 

 

Holandska vlada o problemu: Ultimately, it is up to consumers and the business community to cut back food waste, but the government can encourage their efforts.

 

otkrivaš rupu na saksiji, problemi su poznati i čak i mnogo gori od ovog što ti pominješ. Npr. gomila hrane se odbaci još pre distribucije jer ne izgleda lepo (npr. šargarepa koja nema oblik kao nacrtana). Poenta grafika je samo da je problem poznat, da postoje ciljevi i mali pomaci. Ako imaš bolje predloge i ideje, podržavam te u tvom radu.

Link to comment

 

   

 

14 minutes ago, Venom said:

Ti nam sad kažeš da to sve nema logike, jer neće pomoći klimi. Jedini problem je što ni to niko nije tvrdio

 

To ako se pravimo blesavi i zatvaramo oči pred činjenicom da inicijative poput ove bez izuzetka ogrnu plašt klimatskog aktivizma, iako ne da ne rešavaju problem nego rešenju svesno ni ne pokušavaju da priđu.

 

Quote

They can also be compensated up to 120% for the loss of value of assets where the closure relates to environmental or climate reasons. (If the closure is done for environmental reasons, the Member States can grant an additional 20% (“green bonus”) on top of the compensation for the loss of the value of the assets.)

 

Quote

“The message now is that this needs to be fixed, no matter what,” he said. “We have to move away from the low-cost model of food production. This industry is causing damage to the farmers’ business model and the environment. It’s time to restore nature, climate, and air, and in some areas that may mean there is no more place for intensive farmers there.”

 

Quote

Nitrogen that ends up in soil forms nitrous oxide, a greenhouse gas three hundred times more potent than CO2. Nitrogen also helps to combat climate change, by for instance making forests grow faster and blocking solar heat, but in the end the net contribution of nitrogen emissions comes down to 10 percent of global warming, according to De Vries.

 

 

 

8 minutes ago, Venom said:

Ako imaš bolje predloge i ideje, podržavam te u tvom radu.

 

 

Nije da nemam, ali pozivi na nasilje bi bili kršenje forumskih pravila, tako da...

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

To da niko nije tvrdio se odnosilo na forum, jer je bilo odgovor na tvoje pitanje "a zašto o tome diskutujemo ovde". Čak si i obrisao rečenicu nakon toga "komentarišemo konkretan članak". Vrlo si naporan. Što se tiče teme generalno, i to sam ti već odgovorio ovde: "Ti kažeš da nema razlike, jer će proizvoditi u Moldaviji, ali ni to nije tačno, jer je velika koncentracija proizvodnje na jednom mestu (tj. globalizacija) takođe jedan deo problema."

 

Ne moraš da pozivaš na nasilje, možeš sam da počneš. Evo ovi ljudi što prosipaju supu po muzejima ne pozivaju nikog da prosipa supu, nego im nije teško da to urade sami. Oni misle da rade pravu stvar, ti misliš da znaš šta je prava stvar, kenjaš po njima i mrsiš muda na forumu. Primeti razliku.

Link to comment
16 minutes ago, Venom said:

To da niko nije tvrdio se odnosilo na forum, jer je bilo odgovor na tvoje pitanje "a zašto o tome diskutujemo ovde". Čak si i obrisao rečenicu nakon toga "komentarišemo konkretan članak".

 

Ja nisam pitao "zašto o tome diskutujemo ovde"; pričali smo o holandskoj LBV inicijativi koja će častiti farmere sa milijardu i po evra kako bi hranu ubuduće proizvodili van granica EU, i to u kontekstu klimatske krize. Ti si taj koji upada sa "šta tu ima loše", i ne prihvataš "ne rešava klimatsku krizu" kao odgovor.

 

16 minutes ago, Venom said:

Što se tiče teme generalno, i to sam ti već odgovorio ovde: "Ti kažeš da nema razlike, jer će proizvoditi u Moldaviji, ali ni to nije tačno, jer je velika koncentracija proizvodnje na jednom mestu (tj. globalizacija) takođe jedan deo problema."

 

Odgovorio si tom apsurdnom tvrdnjom, da. Kako je koncentracija proizvodnje na jednom mestu "globalizacija", pobogu? Holandija hranu izvozi u Nemačku, Belgiju, i UK, kao što je radila vekovima unazad.

 

Bitnije, šta misliš da se postiže po pitanju klime izmeštanjem poljoprivredne proizvodnje van EU granica? Koji tačno "deo problema" to rešava?

 

16 minutes ago, Venom said:

Ne moraš da pozivaš na nasilje, možeš sam da počneš. Evo ovi ljudi što prosipaju supu po muzejima ne pozivaju nikog da prosipa supu, nego im nije teško da to urade sami. Oni misle da rade pravu stvar, ti misliš da znaš šta je prava stvar, kenjaš po njima i mrsiš muda na forumu. Primeti razliku.

 

Primećujem, razlika je u tome što prosipači supa fundamentalno greše a ja sam 100% u pravu :fantom:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...