Jump to content
IGNORED

House of the Dragon


theanswer

Recommended Posts

25 minutes ago, gone fishing said:

jeste, te silne kacige, okovratnike i mačeve drže podmazane u magacinu za slučaj ratovanja, hiljade debelih teških kožnih kaputa takođe, uopšte ih glodari ne bi pojeli, pa onda hiljade tunika, pantalona, možda imaju i armiju krojačica koja će to sve sašiti preko noći, o hiljadama pari čizama tek ne vredi trošiti reči, koliko sarača i obućara, koliko kovača treba da bi se za par nedelja podigla nepostojeća stajaća vojska od paora :D

 

Nemaju ništa od toga, o tome i govorim. Idu gologuzi, od gazde dobiju topli obrok i po jedno koplje. Kakvi oklopi, mačevi, i konji, to je luksuz za elitu. Zato ovih i bude u desetinama hiljada, zato što im je obuka nepostojeća, oprema jeftina, a život najjeftiniji.

 

Imaš to dosta lepo opisano kod Martina u Feast for Crows, onaj neki stari monah prepričava Brijeni svoju neglamuroznu vojničku karijeru.

 

"Stajaća vojska" se BTW ne podiže, standing army je direktno suprotna stvar od te paorske regrutacije. Njih je uvek bilo drastično manje, bili su iskusniji i bolje opremljeni. Mahom plaćenici, naravno. 

 

Link to comment

Imamo tekstove razne o bici kod Towtona, odakle je uostalom dobri GRRM i prepisivao. Recimo:

 

Quote

They had been dragged into conflict in various ways. Lacking a standing army, the royal claimants called on magnates and issued “commissions of array” to officers in the shires to raise men. Great lords on either side had followings known as “affinities”, comprising people on formal retainers as well as those under less rigid obligations. These soldiers would have been among the more experienced and better-equipped fighters that day (foreign mercenaries were there, too). Alongside them were people lower down the social pyramid, who may have been obliged to practise archery at the weekend as part of the village posse but were not as well trained. Among this confusion of soldiers and weaponry, almost certainly on the losing Lancastrian side, was Towton 25.

 

E sad, mislim da su ipak kod ovih jačih vlastelina bila određena skladišta oružja, jer koliko se sjećam gologuzija kod kuće nije imala baš ništa, nego bi pri skupljanju u vojsku s magnatovog lagera dobila polaxe, šljem, pa i nekakav oklop ovisno o pređašnjem iskustvu i ugledu

Edited by Roger Sanchez
  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Weenie Pooh said:

Hiljadu vitezova zvuči kao da je previše ali Lanisteri su oduvek bili bogata familija, plus Martin je uvek imao nerealno naduvane brojeve. (Rob Stark u nekom trenutku žrtvuje valjda 30,000 ljudi u jednom manevru, samo da bi zarobio Džejmija Lanistera - teži suspension of disbelief mi je bio potreban tu nego u svim scenama sa zmajevima i zombijima.)

 

 

Neee, nije ih žrtvovao, niti je bilo 30k mrtvih. Poenta jeste bila da odvuku Tivina od Džejmija, i stradalo je nekoliko hiljada pešadije, jer ih je Bolton namerno slao na lanistersku konjicu, a svoje je štedeo. Većina (severnjačke) vojske je svakako preživela tu bitku. Možda je u seriji to drugačije prikazano.

Link to comment
42 minutes ago, Pečorin said:

Neee, nije ih žrtvovao, niti je bilo 30k mrtvih. Poenta jeste bila da odvuku Tivina od Džejmija, i stradalo je nekoliko hiljada pešadije, jer ih je Bolton namerno slao na lanistersku konjicu, a svoje je štedeo. Većina (severnjačke) vojske je svakako preživela tu bitku. Možda je u seriji to drugačije prikazano.

 

Bez obzira koliko ih je tačno izginulo a koliko preživelo, poslao je najveći deo svoje vojske pod Boltonom svestan da će biti poraženi, kao feint. Nije nekoliko hiljada nego čitavu svoju pešadiju i 1/10 konjice. Moralo je da ih bude mnogo da bi Lanisteri mislili da je to cela severnjačka vojska, da ne bi znali da je veći deo konjanika prešao reku kod Twins, da pokušava da iznenadi Džejmija i na brzinu oslobodi Riverrun.

 

(Proverio sam, 30k je u stvari bilo Lanistera u toj bici, a pošto su oni pobedili da se pretpostaviti da je severnjaka ipak bilo nešto manje.)

 

To je prilično apsurdan gambit, imajući u vidu da rat tek počinje. Takav potez očajnika bi više imao smisla negde pred kraj, kad su u nepovoljnom položaju pa moraju da rizikuju, sve ili ništa, pukovnik il' pokojnik. 

 

Ovako, da retard Džejmi nije bio uhvaćen na spavanju, Rob bi pretrpeo poraz zapadno od reke a Bolton poraz istočno od reke, džabe bi krečili. Preživeli bi mogli samo da se povuku na sever, utvrde the Neck, i čekaju da im preostalih šest kraljevstava pokuca na vrata.

 

U pravu si što se tiče serije, tu je Rob poslao samo par hiljada kamikaza da herojski izgine. Ne znam šta je gluplje od te dve varijante. 

 

Link to comment

Ispisali ste čaršave o kosovskom boju i heraldikama, a niko da pomene koliko su peta i šesta epizoda jebeno DOSADNE, ništa se pod milim bogom ne dešava.

 

Demonovi tripovi su barabar sa Semovim putovanjem od Zida do Citadele, radije bih gledao travu kako raste.

  • +1 2
Link to comment

Ovo sve ima dinamiku Esmeralde, otprilike.

A predvidljivo je u PM, čim je ova počela o tome kako ju je otac zlostavljao, odmah sam znao šta sledi dalje.

  • +1 2
Link to comment

Ma katastrofa, razvlače li razvlače, Daemon tumara po Harenhalu zapitan "ko li me truje da loše spavam, nije moguće da je ona veštica koja mi je dala napitak od kog ću bolje da spavam, mora da je neko drugi" već treću epizodu.

 

Ovo sa "tata me je zlostavljao ali ti veruješ u mene i tretiraš me kao sebi ravnu" je ekstremno bedno, moderna fetišizacija traume. Romantično u 3PM, samo glade jedna drugoj ego.

 

Odstupanje od izvornog materijala je sve upadljivije, ne miriše na dobro.

 

1) Nettles su izgleda skroz izbacili, devojčica beskućnica za koju se ispostavi da može da jaše zmaja, zbog nje Daemon posle navodno izda Rahenyru - ovde se to evidentno neće desiti, njenu ulogu po svemu sudeći preuzima Daemonova ćerka Baela, ko zna na šta će to ličiti.

 

2) Spontana buržoaska revolucija u King's Landingu je otpisana, pretvara se u Rhaenyrin tajni plot da doaka konkurenciji, to ne može na dobro da izađe. U knjizi se građanstvo pobuni tek kad ona osvoji grad, dakle upravo protiv nje, izginu joj i zmajevi i deca i sve ode u kurac. Ovde je apparently obožavaju i skandiraju joj ime u inat aktuelnom kralju, znači nešto skroz drugačije se planira.

 

Link to comment
On 26. 7. 2024. at 23:30, goofs said:

Ispisali ste čaršave o kosovskom boju i heraldikama, a niko da pomene koliko su peta i šesta epizoda jebeno DOSADNE, ništa se pod milim bogom ne dešava.

 

Demonovi tripovi su barabar sa Semovim putovanjem od Zida do Citadele, radije bih gledao travu kako raste.

 

Evo, možeš da gledaš u novoj epizodi kako Vermithor prži i jede ljude kao da su pomfrit, ako ti je to zabavno.

 

On 27. 7. 2024. at 17:11, Weenie Pooh said:

 

Nettles su izgleda skroz izbacili, devojčica beskućnica za koju se ispostavi da može da jaše zmaja, zbog nje Daemon posle navodno izda Rahenyru - ovde se to evidentno neće desiti, njenu ulogu po svemu sudeći preuzima Daemonova ćerka Baela, ko zna na šta će to ličiti.

 

 

I meni liči, s tim da je Daemon i varao Rhaeniru sa Nettles, tako da ne znam kako će to da fercera u ovoj varijanti, jer mu je Bhaella ćerka. Jesu Targaryeni bolesni, ali ne znam da su se baš kresali roditelji sa decom, samo pobočno, sa siblinzima i njihovom decom (a mrzi me da tražim da li je ipak bilo toga). Dodatno, ni odnos Deamona i Bhaelle mi baš nije izgrađen u tom smeru.

Link to comment

Kraj epizode u fazonu dodji pičko ako smeš 😂  Vermithor se toliko čeka a zaplet oko njega je meh . Nadam se da će to izmeniti ,bilo bi poželjno i ceo kraj da izmene .

Edited by elementary
Link to comment
2 hours ago, Ayatollah said:

Evo, možeš da gledaš u novoj epizodi kako Vermithor prži i jede ljude kao da su pomfrit, ako ti je to zabavno.

 

I meni liči, s tim da je Daemon i varao Rhaeniru sa Nettles, tako da ne znam kako će to da fercera u ovoj varijanti, jer mu je Bhaella ćerka. Jesu Targaryeni bolesni, ali ne znam da su se baš kresali roditelji sa decom, samo pobočno, sa siblinzima i njihovom decom (a mrzi me da tražim da li je ipak bilo toga). Dodatno, ni odnos Deamona i Bhaelle mi baš nije izgrađen u tom smeru.

 

Ne znamo uopšte da li je Daemon varao ženu sa Nettles u knjizi, postoje teorije da je mala bila upravo njegov bastard.

 

U neku ruku ima smisla da bi hteo da zaštiti ćerku od paranoidne Renire (a ne ljubavnicu), pa je pustio klinku da odleti kad je naredba o egzekuciji stigla. Ali u ovoj TV verziji ne bi imalo nimalo smisla da se Renira oseća ugroženom od sopstvene nećake, ni u romantičnom ni u dinastičkom ni u bilo kom drugom smislu. Svakako ne bi očekivala od Daemona da je ubije.

 

1 hour ago, elementary said:

Kraj epizode u fazonu dodji pičko ako smeš 😂  Vermithor se toliko čeka a zaplet oko njega je meh . Nadam se da će to izmeniti ,bilo bi poželjno i ceo kraj da izmene .

 

 

Nisam pogledao ali vidim da Tviter ludi od loženja, tri zmaja na Dragonstone naplašila Aemonda i Vhagar? :unsure: 

 

Jesu li bar stigli Hugh the Hammer i Ulf the White tamo da uzjašu svoje? Potpuno mi je nejasno zašto su insistirali da ta dva dragonseeds moraju da debituju u King's Landingu, pa da tek naknadno odu do Dragonstone i priklone se Crnima. (Imajući u vidu kakav rasplet ih do kraja očekuje, je li.)

 

Link to comment
5 hours ago, Ayatollah said:

Evo, možeš da gledaš u novoj epizodi kako Vermithor prži i jede ljude kao da su pomfrit, ako ti je to zabavno.

 

Da, zabavno je, kidalica epizoda. Mislim, i dalje su neka resenja mnogo glupa, ali se bar nesto desava, a i halucinodemon je sveden na nekih 40 sekundi.

Nemojte pls otvoreno spojlovati desavanja iz knjige, neznanje sta ce biti sa pojedinim likovima mi je bukvalno glavni motiv zbog kojeg gledam ovo...iako okvirno znam epilog rata, mada sam i tu pozaburavljao dosta stvari.

Link to comment

Pogledao, ovo je katastrofa na milion nivoa. Izdvojimo samo dva.

 

Nekapiranje osnova feudalizma

Ko god ovo piše ne zna razliku između kmeta i plemića. Izgleda misle da samo vlastela zna da služi jer je služba dobrovoljna stvar, pristupiš nekom redu, zakuneš se na vernost. Dok raja prosto ne zna šta je to služba i lojalnost, nisu navikli da follow orders. 

 

Rhaenyra: You stand before the Queen of the Seven Kingdoms!

Adam: Your Grace.

Rhaenyra: You kneel quickly for a man so suddenly elevated :isuse:

Adam: I may appear lowborn, but I know much and more of service :lol2:

 

Imajući i vidu to fundamentalno nemanje pojma, ne treba da nas iznenađuje što po hiljaditi put nisu sposobni da prikažu odnos između feudalnog velmože i kralja. Daemon debil dozvoljava onom Tully klincu da mu sere po glavi iz PR razloga :isuse: "No matter how much I find loathsome the queen's representative, Prince Daemon...", sve da bi pridobio Riverlands vojsku. Znači, imaće vojsku sastavljenu od ljudi koji ga preziru (iz nepoznatih razloga; samo je podržao Blackwoods vs. Brackens u porodičnom sukobu koji traje hiljadu godina) i računaš da se neće nikad, tako čestiti kakvi jesu, okrenuti ćurak naopako pa podržati tvoju konkurenciju :isuse: A da bi pridobio ljude koji te preziru, odrubićeš glavu jedinom liku koji ti je pokazao lojalnost!

 

Čitav taj spetakl je, ponovo, projektovanje modela savremene demokratije na fantaziju feudalni svet. Kralj skuplja endorsements, pokušava da izdejstvuje da ljudi zapuše nos i glasaju™ za njega, ponižava se beskrajno da bi onda patio zato što ga ne poštuju :isuse: A anahroni debilizam začinićemo besedom prethodnog kralja, čiji nam duh :isuse: saopštava da on nikad nije ni želeo krunu, da kruna strašan teret koji uništava svakog ko je stavi :isuse: FFS, upravo taj Viseris je nasledio Jaehaerysa koji je vladao šezdeset godina, mir i blagostanje za sve! O čemu ti pričaš, čoveče?!

 

Nekapiranje zmajo-jahačke dinamike

 

Gorepomenuti Adam of Hull je zmaja uzjahao spontano, off-screen :isuse: Zmaj ga lovio, lovio, ulovio... i onda valjda odlučio da mu se potčini negde između dve epizode. Onda je valjda i samog sebe osedlao, pošto u ovoj epizodi neobjašnjivo ima sedlo na leđima :isuse: 

 

Rhaenyra zahvaljujući ovom retardiranom primeru dolazi na ideju da bi čak i seljana mogla da uzjaše zmaja. To je kao nekakvo veliko otkrovenje, iako je stav oduvek bio da je presudna Targayenska krv a ne legalan status u društvu. (Zmaja boli dupe da li si zemljoposednik ili gologuzija, zmaj nekako oseti da li si potomak odgovarajuće loze ili si večera.) Onda sledi debilna zavera da se baš iz King's Landinga dovuče trista šesto bastarda, kao da ostatak Westerosa ne postoji, kao da su Targaryens sto godina sejali samo u svojm najbližem komšiluku a bastardi onda tu generacijama i generacijama ostajali :isuse: Skoro svi imaju izblajhanu kosu, iako smo u prošloj sezoni već utvrdili da je u pitanju recesivni gen koji teško preživljava i jednu generaciju razmnožavanja sa normalnima.

 

I ajde, kao, nahvataju masu dobrovoljaca od zmajevite kopiladi, Rhaenyra im održi debilan motivacioni govor iako su u pitanju dobrovoljci, a onda ih tako dobrovoljne sve postroje ispred jednog gigantskog zmaja :isuse: kog Rhaenyra nekako pripitomljava sama od sebe :isuse: Pa zašto ga onda nije sama uzjahala, FFS?! Prave od nje Daenerys Targaryen, majku zmajeva, kojoj su svi zmajevi po defaultu lojalni! Onda ipak bude, kao, ajde vi kmetovi da ga uzjašete a on ih naravno sve spali... osim dva lika (Hugh i Ulf) čiji debilni backstory gledamo od početka sezone!

 

Ovo poslednje je verovatno najgluplji od bezbroj glupih propusta. Ako si hteo dramatičan trenutak pripitomljavanja zmajeva, ako si hteo neizvesnost, ako si hteo da se publika pita koga će zmaj pojesti a kome će se pokloniti, onda nije trebalo da nam najavljuješ onu dvojicu sedam epizoda unazad! Mogao si samo da slediš primer iz knjige u kojoj Daemon i Rhaenyra jednostavno raspišu konkurs - free for all, ko god misli da u sebi ima targaryenske krvi dobro je došao na Dragonstone da se oproba. 

 

Tu neka ti debituju Hugh the Hammer i Ulf the White (i Adam of Hull, i Nettles). Tu nam ih predstavi, kao jedine uspešne u masi lowborn očajnika koja rizikuje život radi napretka u staležu. Posle možeš da nas upoznaješ sa njihovim backstory (dosadan i savršeno nebitan - jedan je bio kovač u King's Landingu, drugi je bio neka pijandura, bukvalno ništa drugo nismo saznali). Ali ako nam predstaviš taj backstory unapred, onda neizvesnosti u izboru zmaja neće biti.

 

  • +1 1
  • Wub 2
Link to comment

šteta za ovoliku klifhengerčinu, baš su mi umanjili utisak vrhunske sezone, verovatno jedne od najboljih u GoT svetu. 

moglo je i bez toga, izhlapelo je ovako sve lepo što su napravili

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...