Jump to content
IGNORED

Брат (1997.) , визионарски филм


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

56 minutes ago, Plajvi said:

Vozvrascenije je zajeban film fest, prvo mi je bio bezveze dok je tekao, na kraju je ispao do jaja

spada u kategoriju remek dela. ono otvaranje na skakaonici je jedno od najbolje ispričanih priča o strahu u par desetina kadrova

 

šteta što negde nema samo te scene, gledao bih je jednom nedeljno

 

  • +1 2
  • Wub 2
Link to comment
On 2.8.2022. at 15:01, ToniAdams said:

sve je to moglo biti uradjeno kako rus radi a ne kako rus zamislja da amer radi,

"Брат" је потпуно, али потпуно, аутохтон руски филм, а у смислу третирања 1990-тих у приличној мери и наш, ексју, филм. Када би домаћи дух времена могао да се сажме у један филм то би било то, пропаст, али и пркос, као и наговештај бољих дана.  Намерно пишем аутохтон, што не значи и аутархичан, филм нимало не бежи од чињенице да је западна култура нешто што је свуда око нас. Мислим да аутор филма уопште не бежи ни од западне политичке културе. У каснијем филму Балабанова, у "Каргу", аутор је изричит у критици совјетске аутархичности, кад описује психопату на месту лица из совјетског безбедносног система, коме готово нико ништа не може. 

 

On 2.8.2022. at 4:05, Fakundo Sava said:

Uvek sam se folirao da je to remek delo  da ne bi ispao glup u društvu 

 

 

Пре отварања топика ја урадио темељну претрагу форума. Ту и тамо, помињали су се филмови Балабанова, али ретко, баш ретко, а неке хвалоспеве епских размера нисам уочио. Једино ако мислиш на хвалоспеве из реалног света и ванфорумску култност филма?

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment
16 hours ago, Duhovnost, ljubav i med said:

"Брат" је потпуно, али потпуно, аутохтон руски филм, а у смислу третирања 1990-тих у приличној мери и наш, ексју, филм. Када би домаћи дух времена могао да се сажме у један филм то би било то, пропаст, али и пркос, као и наговештај бољих дана.  Намерно пишем аутохтон, што не значи и аутархичан, филм нимало не бежи од чињенице да је западна култура нешто што је свуда око нас. Мислим да аутор филма уопште не бежи ни од западне политичке културе. У каснијем филму Балабанова, у "Каргу", аутор је изричит у критици совјетске аутархичности, кад описује психопату на месту лица из совјетског безбедносног система, коме готово нико ништа не може. 

 

Пре отварања топика ја урадио темељну претрагу форума. Ту и тамо, помињали су се филмови Балабанова, али ретко, баш ретко, а неке хвалоспеве епских размера нисам уочио. Једино ако мислиш на хвалоспеве из реалног света и ванфорумску култност филма?

kako da ne, kao sto je i gruz 200 potpuno autohton ruski film, iako je pricu 1/1 ukrao od foknera a naveo da se radi o istinitom dogadjaju

Link to comment

Културни утицаји су пожељни и нормални део креативног процеса, он уопште не крије америчке културне утицаје. Што не умањује аутохтоност неког дела. Напротив. Ко је гледао тај филм (Карго 200 или Груз 200, како год) видео је нешто потпуно аутохтоно, поникло из живота совјетског човека.

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment

Фокнер умро 1962. , а филм Карго200 се одвија у СССР-у негде 1980-тих и прати духовну еволуцију једног професора марксизма. Крађа је кад брутално отмеш нешто и представиш као свој рад, кад ништа своје не уложиш или минимално уложиш. Ово не личи на то.

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment
  • 1 month later...

Brat je jedno prodavanje magle, uvod u narativ kome je podleglo ako ne rusko javno mnjenje u celini, ono sigurno narativ o dekadentnom, slabom Zapadu koga ce istina i pravda - samo sto nisu - da pobede.

Narativ koji svoj konacni izraz dobija upravo poslednjih nekoliko meseci u i oko Ukrajine.

Da nije mladog Bodrova i nekoliko detalja/scena 'ladno bi mogao da se podvede pod rusku verziju/vidjenje Die Hard budalastina, obaska sto je najveca muka u tome sto je u vreme kada je sniman/prikazivan dopustao i po neku alternativu, drugaciji ishod cele sveruske zajebancije.

 

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, namenski said:

Brat je jedno prodavanje magle, uvod u narativ kome je podleglo ako ne rusko javno mnjenje u celini, ono sigurno narativ o dekadentnom, slabom Zapadu koga ce istina i pravda - samo sto nisu - da pobede.

Narativ koji svoj konacni izraz dobija upravo poslednjih nekoliko meseci u i oko Ukrajine.

Da nije mladog Bodrova i nekoliko detalja/scena 'ladno bi mogao da se podvede pod rusku verziju/vidjenje Die Hard budalastina, obaska sto je najveca muka u tome sto je u vreme kada je sniman/prikazivan dopustao i po neku alternativu, drugaciji ishod cele sveruske zajebancije.

 

ali kao obožavaocu die hard franšize opet mi ni to ne bi bio problem da je ovaj film na bilo koji način autentičan. 

ruski akcijaš za mozak na ispašu, šta hvaliTM

Link to comment
1 hour ago, ToniAdams said:

ali kao obožavaocu die hard franšize opet mi ni to ne bi bio problem da je ovaj film na bilo koji način autentičan. 

ruski akcijaš za mozak na ispašu, šta hvaliTM

:D 

Dobro, i ja sam tanak na Die Hard...

Kako god, jedno se ne moze da porekne: jeste bio vizionarski, onoliko...

Al' sa pogresne strane... :D 

Link to comment

Јипи ка јеј! :) Брус Вилис је полицајац са професионалном деформацијом, а Сергеј Бодров одбија и помисао да буде милиционер (нуде му на почетку филма) ,  дошао је из тешког рата где му је смрт постала нова нормалност,  па убија без емоција, срачунато потеже пиштољ као кад везује пертле на ципелама. Чак и сами оружани обрачуни ни мало не личе на америчке, убија се из заседе, у сачекушама и планираним нападима, без икаквог ферплеја и класичне холивудске размене ватре "добрица и злица". 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...