Jump to content
IGNORED

Брат (1997.) , визионарски филм


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

Када бих правио своју листу од 5 најбољих филмова икада, он би 100% ушао у њу. Један од ретких филмова које сам гледао огроман број пута, можда једино Линчова "Дина" може да се код мене такмичи по броју реприза. Начин на који је обрађена економска транзиција је непревазиђен. Свеопшта, свепрожимајућа криминализација постсовјетског друштва, криминалци држе све у градовима, од полураспаднутих трамваја (исти модел као БГ трамваји у то време) , до пијаца, бувљака, полиције, болница, буквално све су преузели, један накарадан либерализам у смислу општег дивљаштва и закона јачег. Али филм пружа и излаз из свега тога и поглед на то одакле ће доћи ред и према коме ће бити усмерен бес. Ветеран чеченских ратова из провинције, Данило Багров, симболизује оптимизам, ратом емотивно осакаћен (што се не види директно у филму, али по његовим акцијама јасно је да нема перцепцију стварности и морал мирнодопских људи)  ,  али и праведан и оптимистичан, са идејом да ће распала држава наћи начин да се поново усправи, макар силом и ауторитарношћу. Друго, што је битно, ту нема назнака о неком "руском фашизму" или о одбацивању свега западног, Данило је културно про-западњак, што се види из саундтрака који бира (чини битан део филма) , из људи које бира за дружење, углавном либералне кружоке. Данилов ауторитаризам је само реакција на опште и лично понижење. 

 

Screenshot_2022-08-01-23-02-33-583_com.android.chrome~2.jpg

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment

uh meni verovatno jedno od najvecih razocarenja otkad pratim forum, buduci da je ovde zestoko hajpovan, da nije ruski film, kapiram da bi bio zaglavljen na poslednjoj polici nekog videokluba. 

nastavak je jos gori, otprilike pokazuje sve ono sto je u jednom momentu bilo problematicno u ruskoj kinematografiji.

 

balabanov mi je generalno verovatno najprecenjeniji smarac ikada, retko mi je neoriginalan i nedosledan reziser.

za razliku od npr. zvjaginceva, koji mi je gotovo pa savrsen.

 

  • +1 1
Link to comment

soundtrack je odlican. filmove gledao jednom i davno, ne secam se detalja. u rusiji imaju kultni status, verovatno i zbog pogibije glavnog glumca tokom snimanja u nekim planincugama. 

Link to comment

Meni su to dobri filmovi. Ono sto gledaoca ne mora da zanima ali jeste cinjenica, prvi deo je snimljen sa budzetom studentskog filma. Imajuci to u vidu shvatamo da smo gledali pricu ogoljenu i u tehnickom i u sustinskom smislu; onakvu kakva je i cela rusija bila u tom periodu. Kao kontra težu okolnostima imamo glavnog junaka koji je lep decko, moralan, kul, ume da pripuca kad treba i apsolutno ne zeli da se uklopi u okolnosti. Nije ni cudo sto su rusi odlepili za tim filmovima...

Link to comment

sve je to moglo biti uradjeno kako rus radi a ne kako rus zamislja da amer radi, evo ja opet smaram sa levijatanom, bukvalno oldskul vestern plot ali sto posto odradjen na ruski nacin, i kao takav potpuno genijalan

  • +1 4
Link to comment
18 minutes ago, ToniAdams said:

sve je to moglo biti uradjeno kako rus radi a ne kako rus zamislja da amer radi, evo ja opet smaram sa levijatanom, bukvalno oldskul vestern plot ali sto posto odradjen na ruski nacin, i kao takav potpuno genijalan

Kakva filmcina.

  • +1 3
Link to comment
6 minutes ago, ToniAdams said:

meni taj i povratak vrv najbolji ruski filmovi u ovom veku

Isto.

 

Dobar je i Loveless, ali mi je nesto slabiji od ova dva.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, ToniAdams said:

meni taj i povratak vrv najbolji ruski filmovi u ovom veku

"Povratak" je fenomenalan.

Hteo sam da dodam i "Lilja 4-ever", al to sad vidim da je švedski film sa ruskim glumcima.

  • +1 3
Link to comment

inace brata sam gledao na rts-u pre nekih brat-bratu (lol) 20 godina, nista se ne secam. inace, citajuci neke zapadne tekstove o agresorskoj rusiji cesto pominju brata, kao taj film pokazuje svu bedu i ponizenje zbog propasti sssr-a i poraza u hladnom ratu, i najavu neke buduce osvete. verovatno malo preteruju.

 

Edited by Nikodije
Link to comment
11 minutes ago, Nikodije said:

inace brata sam gledao na rts-u pre nekih brat-bratu (lol) 20 godina, nista se ne secam. inace, citajuci neke zapadne tekstove o agresorskoj rusiji cesto pominju brata, kao taj film pokazuje svu bedu i ponizenje zbog propasti sssr-a i poraza u hladnom ratu, i najavu neke buduce osvete. verovatno malo preteruju.

 

 

Preterivanje je al moze i tako da se gleda. U tom kontekstu bi brat 2 bio odgovor na rokija cetvorku :D

  • Haha 1
Link to comment

Inace, ko voli ruske filmove ima na youtube kanal moskva filma gde su okacili gomilu klasika iz sovjatskog perioda sa sve eng titlovima. Tu sam nasao legendarna 4 dela bitke za moskvu, koje sam obozavao kad sam bio bas mali...

 

Edit. Evo ga ovde kanal https://youtube.com/c/Mosfilm_eng

 

Ima tu i novijih ostvarenja a i dosta starijih vrhunskih filmova...

Edited by Bright Billy
  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...