Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

36 minutes ago, Sestre Bronte said:

mene poslednjih dvadesetak godina totalno boli kurac da li ikome koristi ono što sam uradio, nije da pravimo lekove

 

Mislio sam da vise ne radis u Boeingu...

  • Haha 5
Link to comment

Kako beše ide? Ili mlatiš pare ili napreduješ. Idealno oba, ali ako nije ni jedno ni drugo onda beži sa tog posla.

 

Vecina poslova se svodi na rad na pomeranju neke više ili manje bitne margine u velikom sistemu, pa je i normalno da nakon uloženih sati, dana i godina čovek poželi da vidi proizvod svega toga, posebno jer smo kao vrsta skoro došli do toga da se radi sa kompjutera i da nekog opipljivog proizvoda i nema. Jednostavno treba će još dugo vremena da se prezupči sa vekova gde je rad uglavnom bio neka vrsta fizičkog napora koji je davao vidljiv proizvod. Zato ljudi i imaju hobije poput kuvanja, fotografije, starih zanata, kolekcionarstva, putovanja...

 

Tako da je po meni besmisleno juriti posao koji se dobro plaća a smislen je i doprinosi opštem dobru. 

Link to comment

Ja sam svoj radni vek u IT okoncao u Japanu, kao Senior Manager, Customer Incident Management.
Od 20 hiljada problema mesecno, kod mene je zavrsavalo 3-4 najtezih i nagorih. Kada je customer down, velike firme (American Express, Visa) ili public services (Bolnice, univerziteti, snabdevanje vodom i strujom, cak i NetFlix) i gde mediji pocnu to da objavljuju. Imao sam direktan kontakt sa svim delovima firme, vodio concalls.

To ti je gde se iskustvo racuna i gde nema age discrimination. Cak je i pozeljno da si stariji.

Da pojednostavim: ko god da je uzimao kredit od banke za stan, kako bi se osecao da je sa druge strane stola sluzbenik banke star 25 godina a kako kada je sluzbenik 55+ godina?

Link to comment
18 minutes ago, Yoyogi said:

Da pojednostavim: ko god da je uzimao kredit od banke za stan, kako bi se osecao da je sa druge strane stola sluzbenik banke star 25 godina a kako kada je sluzbenik 55+ godina?

Meni bi bilo svejedno, danas to sve ide po automatizmu, kompjuteri promuljaju credit score i history i daju opcije. Službenik se tu ništa ne pita. Izvor: službenik od 45 godina koji u Oregonu odobrava stambene kredite godinama, u nekoliko vodećih banaka regiona. Možda je u Japanu drukčije, jedva čekam da čujem.

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, papapavle said:

Meni bi bilo svejedno, danas to sve ide po automatizmu, kompjuteri promuljaju credit score i history i daju opcije. Službenik se tu ništa ne pita. Izvor: službenik od 45 godina koji u Oregonu odobrava stambene kredite godinama, u nekoliko vodećih banaka regiona. Možda je u Japanu drukčije, jedva čekam da čujem.


Ne treba meni kredit u Japanu. Trebao mi je u Australiji, otplacen za 5 umesto za 20 godina. To Aus banke mrze vise nego ista.
Ne treba mi ni u Thai, cash na sunce i nema kredita.

Link to comment
3 hours ago, bags said:

To su primetili i cak i neki CEO-ovi pa su stavljali developere u support i jos blize customerima.

 

Ja na poslu imam srecu da mi je 50% customera doslovno na spratu iznad i onda cesto svratim i gledam kako koriste aplikaciju. Imali smo do skora poslednji petak u mesecu za slobodan rad na bilo cemu pa sam koristio da ispeglam par stvari sa pain liste koje sam uocio. Nazalost sad su i to pretvorili u neki AI showcase pa moras povezati sa AI.

 

Druga stvar je da medju poznanicima imam dosta korisnika aplikacije pa pitam povremeno za feedback a i oni se sami jave kad se nesto popravi i unapredi.

 

Mada dzaba sve ako imas dijabolu od Product Ownera...

Bravo bags ovo je kljucno! Bas cu da popricam sa svojim sefom da napravimo neki meeting sa aplikativcima jednom mesecno gde ce moci da pricamo o tome kako da napravimo infrastrukturu bolju za njih. Mislim, mi vec to sustinski i radimo, godinama se peglaju stvari, pojednostavljuje access, logovanje, smanjuje downtime itd itd... al ti to sve radis u pozadini i nemas pojma kako je i da li to i kome pomoglo. A realno sigurno jeste, drzimo 1000 virtualki samo u ova dva datacentra a imamo jos 20 po svetu da se bavimo. Bilo bi lepo znati da sav taj trud nekome znaci.

 

3 hours ago, red star forever said:

Haha nekada mi i to padne na pamet... Što nisam bio građevinski inženjer da makar gradim nešto vidljivo i što kažeš društveno korisno. 

 

I tako me drma kriza dok ne naiđe malo zanimljiviji projekat pa malo zaboravim, pa kada mi je opet dosadno opet razmišljam i tako u krug. 

Ja sam najsrecniji u zivotu bio kad sam bio glupi lokalni IT support. Osecas se svaki dan kao deda mraz. A ovo sada upucam godinu dana da napravim novi datacentar i sve namestim kako treba i svakome resim problem da mu performanse budu dojaja... i posle 2 godine dolazi novi vendor, novi upgrade koji nema veze sa starim proizvodom i ajd opet uci, lickaj radi... da bi ti opet to srusili. Vise se pitas cemu sve to.

 

Tako da poceo i ja, klasicni gik, da majstorisem po kuci, bar vidim sta sam sredio kad prodjem. Kolega nesto non stop dogradjuje kucu, drugi pravi rakiju i sokove vec sa ozbiljnim masinerijama, treci u selu napravio teniski teren pa iznajmljuje, organizuje turnire... Ja samo cekam da vidim dal cu da predjem u stolare ili keramicare :fantom:

  • +1 2
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
17 minutes ago, Sammael said:

Čestitam, otkrili ste krizu srednjih godina.

Prevazisli je. Tada, devojka od 25  godina udata za mene sada ima 48 godina.

Link to comment
47 minutes ago, Yoyogi said:

Prevazisli je. Tada, devojka od 25  godina udata za mene sada ima 48 godina.

Nisam na tebe mislio, ti si prešao igricu :D nego ovi što bi da rade nešto rukama jer ih softver ne zadovoljava.

 

Ja nikad takve porive imao, ali imam nekoliko hobija i to me drži kako tako normalnim. Mislim, lud sam potpuno, samo nekad to uspevam da sakrijem.

  • +1 1
Link to comment

Poriv da se nešto radi s rukama nema veze sa krizom srednjih godina nego recimo sa:

 

1) potrebom da se razbije monotonija, blejiš u ekran po ceo dan i dosta je glupo da ti je hobi opet vezan za ekran ili nešto apstraktno

2) potrebom da se vidi rezultat toga što radiš u nekom roku kraćem od šest meseci , poželjno odmah

3) slično 2) potrebom da se vidi zašto si to radio i čemu to sve služi 

 

Osim potrebe za radom s rukama imam različite druge potrebe koje su u skladu s ovim gore navedenim. Npr. fizička aktivnost, vožnja bicikla ili generalno kontakt s prirodom.

 

Sa krizom srednjih godina više povezujem različito trošenje para na stvari koje sam oduvek želeo, ali sam bio razuman™. To je nekom auto, nekom bicikl, a nekom igračke. Svakom svoje naravno.

  • +1 5
  • Hvala 2
Link to comment

Rezultate nekih projekata na kojima sam radio "vidim" intenzivno poslednje 2,5 godine, a jako bih voleo da nikada nisam...

  • Haha 7
Link to comment

Ako je kriza srednjih godina da radis stvari koje su tebi bitne a ne one zbog kojih ce da te tapsaju po ramenu - bring it on! :) 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...