Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

Ja sam tek pre messeci saznao da je drama u IT sektoru. Ne znam kojih razmera, ali da navodno, Indijci polako popunjavaju prostor.

Natural selection rekao bih

Link to comment
2 hours ago, Godfrey said:

Ja sam tek pre messeci saznao da je drama u IT sektoru. Ne znam kojih razmera, ali da navodno, Indijci polako popunjavaju prostor.

Natural selection rekao bih

 

U Srbiji?

Link to comment

Malo je opšta izjava, ne znam šta znači da Indijci popunjavaju prostor. Mnoge velike IT firme decenijama već imaju ozbiljne centre u Indiji (videti šta ima u Pune-u sve), moje mišljenje (nek bude da sam rasista) je da je kvalitet rada urađenog u Indiji jako loš u takvim sistemima, a da zaista dobri i kvalitetni Indijci beže za SAD/VB čim imaju priliku.

  • +1 7
Link to comment

Moje neko iskustvo je da kvalitetan Indus kosta ko kvalitetan Evropljanin. Medjutim, fora je sto punos stvari koje mogu da se urade da rade sa 100% kapaciteta i feature-a, mogu da prezive i da rade sa pola toga, tako da i u nasoj firmi masovno zaposljavaju u Indiji. Kvalitet je u proseku los ali opet vidjas kako upravo ti losiji inzenjeri napreduju u neke team leadove, arhitekte, kurce palce, dok mnogo kvalitetniji ljudi iz Srbije pa i sa Zapada tapkaju u mestu. Cuo sam da to rade jer im je prosto jeftinije, mada mozda je i do toga sto su se vec visoko inkorporirali pa guraju jedni druge, bem li ga.

  • +1 2
Link to comment
23 hours ago, bags said:

 

Pa nista samo kaze lik ako si mislio da su Indijci govnari onda nisi radio sa ovima iz istocne evrope. :)

 

 

To je bilo nekad. Sad su puno drugacija vremena. U dosta slucajeva sasvim fino rade developeri iz ovih skola programiranja (3-6 meseci intenzivnog treninga), imas lokalne klince koji idu u IT jer $, onda imas azijske (manje i vece) wunderkinde koji dolaze u Evropu, pa imas i problem outsourcinga. Pogotovo ako trazis nesto smisleno i sa velikom autonomijom nije nimalo lako. Da ne govorim koliko je potrebno vise truda uloziti nego recimo od 2005-2015 da se pokrene neki svoj biznis baziran na produktu.  Skoro sam gledao demo day sa nekoliko startupova i totalno ostao zaprepascen visokom lestvicom. Nema vise sanse da sad recimo napravis popularan library, pa malo prosiris funkcionalnost, stavis WP template sajt sa cenama i kazes placaj me. Sad ti u cugu treba samo 10ak zaposlenih (ne direktno na proizvodu nego samo za osnovni support) i par hiljada mesecno na sve pretplate.

 

I dalje je to fin posao ali ni blizu onoga od 1984 do 1999.

 

 

Ja sam stavio slem i bukvalno se vratio nazad (50% programiranje, doduse i dosta R&D) i ne zalim se. Drame skoro da nema a i nema sanse da bih izgurao ovakvu platu u menadzmentu. (ako se gleda ovaj prvi mozda drugi relativno dostupni nivo menadzmenta)

 

 

Ja sam prethodnih meseci uspeo to ispopravljati na nekom nizem nivou jer sam bio nov pa su uvazavali moje misljenje ali opet nije bilo nimalo lako prodati

 

1. Full build celog projekta sa svim servisima - lokalno sa 15 min na 3min, s tim da ti full skoro nikada ne treba, najsporija komponenta ima build od 45 sek

2. Redovnim build na serveru sa osnovnim testovima - 5 min (ovaj koristimo i za hotfixing ako gori)

3. Release build sa code quality checkovima i svim integracionim testovima 20 min 

4. Deployment na svim serverima - sa 30 min na 10 min (grupirao i pojednostavio versioning)

 

Tako da ne mora uvek biti strasno i ostavlja dosta vremena za razmisljanje o redovnim biznis problemima. 

 

ovo za startupove,10 zaposlenih plus pretplate. pa 10 ljudova ti uzme bar 30-40k mesecno,tako da tesko moze danas za male para da se pokrene. I da te ljudove zaposlis na jeftinijoj lokaciji,a to nosi sa saobom opet probleme sa komunikacijom itd.

 

Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Moje neko iskustvo je da kvalitetan Indus kosta ko kvalitetan Evropljanin. Medjutim, fora je sto punos stvari koje mogu da se urade da rade sa 100% kapaciteta i feature-a, mogu da prezive i da rade sa pola toga, tako da i u nasoj firmi masovno zaposljavaju u Indiji. Kvalitet je u proseku los ali opet vidjas kako upravo ti losiji inzenjeri napreduju u neke team leadove, arhitekte, kurce palce, dok mnogo kvalitetniji ljudi iz Srbije pa i sa Zapada tapkaju u mestu. Cuo sam da to rade jer im je prosto jeftinije, mada mozda je i do toga sto su se vec visoko inkorporirali pa guraju jedni druge, bem li ga.

 

IBM ima mozda 60,000 ljudi u Indiji (Indian Business Machines). Moja bivsa firma (penzionisao se 1. septembra 2024) mislim da ima bar 20,000, Microsoft isto, VMware bar 10,000.
To je sto Amerika ima plafon od 80,000 H1-B viza godisnje pa su firme, kada ne mogu da regrutuju techies u Americi pocele da ih zaposljavaju u Indiji.

Sigurno da su placeni manje nego u Americi ali nije to toliki raspon. U Indiji su mladji pa tako i na nizoj lestvici i jeftiniji. Kako se neko kao ja penzionise, headcount se otvori za nekog mladjeg (mozda i upola mladjeg) od mene u Indiji. Google, bunili se investitori, da prestane da placa programere i tehnicko osoblje u Bay Area po 340,000 US$ godisnje.

 

Link to comment
4 minutes ago, Miki_belavista said:

u Indiji su njhove plate 10ak puta vece od minimalca,sto u Evropi(bogatoj ali sve manje) nije slucaj....


Za IT, mozda su 70% onoga sto se placa na Zapadu. Ako je neko na Zapadu za isti posao placen 200,000 dolara godisnje, u Indiji su na 140,000 US$, isto za isto.

Indija nije englesko govorno podrucje. Imaju 17 "scheduled languages" i 17 kultura. Jezici izmedju tih 17 kultura su medjusobno nerazumljivi, kao srpski i albanski.

Od 1.5 milijarde ljudi u Indiji, samo 10% zna engleski. U Hrvatskoj 8%, u Srbiji 6%.

Link to comment
1 hour ago, Miki_belavista said:

ovo za startupove,10 zaposlenih plus pretplate. pa 10 ljudova ti uzme bar 30-40k mesecno,tako da tesko moze danas za male para da se pokrene. I da te ljudove zaposlis na jeftinijoj lokaciji,a to nosi sa saobom opet probleme sa komunikacijom itd.

 

 

Pa to sam i mislio. :) Pre je bilo puuuuuuno lakse.

Link to comment
8 minutes ago, bags said:

 

Pa to sam i mislio. :) Pre je bilo puuuuuuno lakse.


E, bas me zanima kako je to sada u Srbiji. Najveci izum kapitalizma je ".ltd" firma. To znaci, zapocnes posao, propadne ti, ne ides ni na sud ni u zatvor nego gotova prica.

Link to comment
1 hour ago, Yoyogi said:

E, bas me zanima kako je to sada u Srbiji. Najveci izum kapitalizma je ".ltd" firma. To znaci, zapocnes posao, propadne ti, ne ides ni na sud ni u zatvor nego gotova prica.

 

To je manji problem. Lako je naci pravni okvir. To ti je samo jedna manje vise mesecna pretplata - Porezni savetnik. :laugh:

 

Na drugoj strani dobiti bilo kakav ozbiljniji b2b ugovor zahteva kad nisi dugo na trzistu:

- odlican sales tim ( min 2 - ovde kod mene pola milke za dvojicu sa kojima ces verovatno uspeti, ironicno na ovo trosis dosta vise na pocetku avanture kasnije imas reference)

- support i operations tim (min 4 ljudi)

- marketing i social media(min 2 ljudi)

- hr generalist (barem 1).

 

Na to naravno dodati product tim. :unsure: 

 

Sve u svemu nema da krenes u bilo sta ozbiljnije bez ozbiljnih para. (koje neces videti od evropskih VC i inkubatora)

 

 

 

 

 

  • +1 3
Link to comment

Od evropskih malih uspešnih priča, znam za https://plausible.io/

Dva lika, verovatno u slobodno vreme krenuli da prave alternativu gugl si ličnim servisima. Odavno sam negde video da su imali prihod (ili profit?) 50k mesečno, a osim dve plate (doduše danske), trošak su jedino serveri. Jeste to dobar deo troškova, ali sudeći po ponudi i zahtevima, rekao bih da su solidno u plusu.  Bez komercijaliste, marketing stručnjaka i kadrovske službe :D

Edited by Engineer
  • Wub 1
Link to comment
9 hours ago, Sammael said:

Malo je opšta izjava, ne znam šta znači da Indijci popunjavaju prostor. Mnoge velike IT firme decenijama već imaju ozbiljne centre u Indiji (videti šta ima u Pune-u sve), moje mišljenje (nek bude da sam rasista) je da je kvalitet rada urađenog u Indiji jako loš u takvim sistemima, a da zaista dobri i kvalitetni Indijci beže za SAD/VB čim imaju priliku.

Naravno da je opšta izjava, potpuno nisam u toku sa IT sektorom. Kroz moje klijente, koji su u tom sektoru, sam shvatio otprilike da se katuju troškovi i uzimaju 3 puta jeftiniji Indijci koji rade mnogo lošiji posao. 

Gde će to odvesti u budućnosti, pojma nemam, ali generalno se ljudi žale da nije kao što je bilo. Šta to uključuje, ne znam, ali pre se nisu žalili.

Edited by Godfrey
Link to comment

Ja imam utisak da ovo sada "nije ko sto je nekad bilo" je u rangu sa drugim profitabilnim industrijama tipa lekari, trazeni zanati i sl. Ako si dobar ITjevac i dalje ces da zaradjujes vise nego dobro, samo vise nema toliko onih koji mlate apsolutno nenormalne pare a i manje (mada jos nedovoljno manje) onih koji se na pricu prodaju iako ne rade nikakav posao. 

 

Jedino su realno mozda bas najebali juniori/interni jer trenutno skoro niko ne zaposljava. Ali taman kad se malo procisti kukolj i stabilizuje trziste, pocece da se zaposljavaju i mladi.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...