Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

On 28. 8. 2024. at 11:38, Lucia said:

@bags koje si Azure service koristio, tj. imas bas licno iskustvo i kada?

 

Pa koristim Azure on/off od 2009. i to uglavnom veoma standardne stvari. Recimo od ove godine sam intenzivno koristio App Service, Azure Functions, Static Web Sites, App Gateway, WAF, Postgre Flexible Server, Key Vault, networking (private endpoints, dns, virtual networking) i naravno Entra. Zaista cista klasika servisi koji su davno izasli iz Bete. I opet od 9 incidenata u produkcijii 8 je direktno posledica Azure. Jedan je isto u stvari na neki nacin Azure ali ajde pripisacu ga nama jer nismo dobro odradili monitoring kod deploymenta.

 

Pre toga sam koristio VMs (tona problema jer nenajaveljeni maintenance je standardan), Azure SQL (dosta ogranicenja za security), Azure Form Recognizer (mislim da se ne zove vise tako ali nije radio bas toliko dobro koliko su reklamirali), imali smo cak i Azure Stack za hybrid resenja nekad kad se tek pojavio ali tu je bilo toliko problema da se isto odustalo.

 

Jos pre toga na drugom poslu smo probali koristiti CosmosDB (dobili besplatno od MS) za distribuciju naucnih podataka za sve kontinente. Ogroman broj problema nas je naterao da predjemo na drugo resenje koje nije bilo uopste besplatno.

 

Onda kad sam bio u konsultantskoj firmi (2011-2013) koja je bila Microsoft Gold partner nema gde nismo probali sa Azurom i uvek je bio epic fail. Najvise zbog glupavih networking ogranicenja, security i uzasan support (redovno posalju nekog kao eksperta koji bukvalno vidis da se muci i znoji)

 

Jos jedan primer trenutno kod nas u cloud timu imamo 2 Azure eksperta na 2 velika projekta i bukvalno plivaju u problemima i stalno su u vezi sa MS. Na drugoj strani su 4 AWS kolege za brat bratu 50ak projekata koji su i komplikovaniji i vise mission critical. I nije samo do toga da su ovi iz AWS toliko bolji ili da je firma AWS centric. Jednostavno AWS je uz sve svoje probleme puno bolja opcija za business (support je bolji da li zbog Amazon kulture ili necega drugog ne bih znao, Terraform ne puca, manje incidenata, manje se menjaju imena proizvoda, dokumentacija je isto nekako konkretnija) 

 

Meni kao developeru je i dalje omiljena opcija onpremise (ili dedicated HW lease) ako je infra tim dobar.  :)

Sledeca opcija mi je AWS sa kojim sam radio puno manje ali je ostavio solidan utisak.

Onda cak i GCP, gde sam davno  koristio legendarni App Engine koji je tada apsolutno bio fantastican. Mada oni su tanki za enterprise najvise jer im fali neki pandan Active Directory i zbog supporta.

Tek onda dolazi Azure ali kao sto rekoh ne odlucujem nikad ja...

 

Quote

Od ovoga ti je mozda samo "puno posla" tacno, mada je pitanje u kom smislu (po pojedincu ili generalno) kao i "malo ljudi" ali to mi je najmanji trigger.

 

Ovo "99% indijski menadzeri" ne samo sto si ozbiljno omasio, nego uopste ne razumem subkontekst takvog "objasnjenja", neki nejasni rasizam, sta li?

 

Pises vrlo ubedjeno/ubedljivo a koliko vidim izvori su ti za vecinu tvrdnji druga-treca ruka.

Jasno je odmah da nemas sopstveni insight uvid ("zbog niskih plata ljudi ostaju max godinu dve" !?).

 

Pa nazalost nemam prvu ruku jer nisam nikad radio za MS. Nije da nisam hteo. Ja sam godinama radio sa .NET i recimo Brian Harry iz TFS tima mi je jedan od profesionalnih uzora (drugi je Mads Torgersen). Tako da mi ostaju izvori iz druge i trece ruke ili anonimni sa interneta. :)

 

Iz druge ruke imam iskustva 2 koleginice jedne iz Spanije druge iz Nemacke. I oba su vise negativna nego pozitivna. Pricao sam sa nasim covekom iz MS NL i on je bio otprilike zadovoljan poslom. Ni previse srecan ni previse nesrecan, ali osecaj mi govori da s obzirom da je tada bio zaposlen tu i da je radio kao expert kod nas nije hteo bas do kraja biti iskren.

 

Sto se tice plata dovoljno je baciti pogled na levels.fyi, Glassdoor i blind. Microsoft je uvek placao daleko ispod drugih firmi takvog renomea. MS refresheri su uzasni, bonusi u odnosu na druge velike konkurente takodje a skoro su imali i salary freeze iako stalno otpustaju kao i drugi. Kaceno je mnogo puta i average tenure developera u MS je manji od dve godine, a da samo 25% ostaje preko 6 god. S obzirom na cuvenu reputaciju Azure tu je sigurno jos gora situacija. Zadnjih 10ak godina ljudi bukvalno koriste MS kao usputnu stanicu.

 

Jedan od zanimljivih nacina da se to isprati je kad citas redovno njihove blogove i pratis konferencije. Tu se bas primeti koliko kratko ljudi ostaju. Ja cesto ubacim autora bloga u Google, otvorim Linkedin i samo vidis da je trenutno negde drugo. Naravno da ima i ljudi koji su tu 15+ godina ali i oni su izgubili bogatstvo u odnosu sta su mogli imati da su presli negde drugo.

 

Sto se tice indijaca nikakav rasizam ali njihova kultura je izrazito hijerarhijska i jako retko uspevaju da to ne prenesu na posao. Radio sam 5 godina sa nekoliko njih koji su bili vrsni inzinjeri i odlicne kolege, ali oni su slepo slusali naredjenja odozgo ma koliko bila konfliktna sa ovom prvom njihovom osobinom. Jos je naravno gore kad je obrnuto. U proseku pokusace da iscede poslednju kap znoja iz svog tima samo za vlastitu promociju. Ja sam radio na dva projekta gde je Project Manager bio iz Indije i nikad veci shit show nije bio.

 

Nikako ne iskljucujem da nema fantasticnih timova i u Azure i ostatku MS. I naravno da nisu svi menadzeri Indijci ali vecina itekako jeste.

 

Tipican primer:

 

 

Spoiler

azure.png

 

 

 

  • Hvala 3
Link to comment
On 29. 8. 2024. at 18:53, bags said:

 

Meni kao developeru

 

 


Ako si developer, za tebe nikada nema zime. Dok sam bio software developer, 1984- 1999, microcode, Rolls Royce avionski motori, device driver level, mogao sam da se setam od firme do firme. Tek kada sam dobio unapredjenja da budem menadzer, postao sam svestan da u IT ima otpustanja. Doziveh penziju.

Na kraju mog radnog veka, mogu da kazem da je developer kao dobro placeni hirurg koji radi operacije na otvorenom srcu i ne daje flying fuck da li ima ljude ispod sebe da im zapoveda.
 

Link to comment

Ja sam rekao sebi da cu preci u menadzere onog trenutka kada mi mozak vise ne bude dovoljno dobar da budem inzenjer. Nadam se nikad :D 

  • +1 1
Link to comment

Prešao sam u menadžment 2011, kada sam shvatio da ionako najveći deo vremena provodim vodeći tim i razgovarajući s klijentima, a da se arhitekturom i programiranjem ozbiljno  i izazovno bavim možda 2-3x godišnje dok je ostatak vremena glupa i dosadna rutina. Drugi aspekt bilo je lagano ali sigurno širenje kancera koji se zove JavaScript prema back-endu što mi je izazivalo i dalje izaziva gađenje.

 

U tom trenutku sam kao Project Manager zarađivao 40% više nego kao lead developer, s tim što sam i prešao u firmu u kojoj su plate bile bolje.

 

Negde od 2018. do 2022. kad je krenula kriza u IT sam se mestimično pitao da li sam lud kad kao produkt menadžer s popriličnim odgovornostima i celim timom BA/PM ljudi koji vodim, plus nekoliko razvojnih timova koji zavise od mene zarađujem manje nego većina senior devova koje poznajem. Teoretski bih mogao bih da se vratim u razvoj, ali bih sebe rangirao u najboljem slučaju kao mediora dok bar jedno godinu dana ne prođem sve što sam propustio u relevantnim tehnologijama. 

 

Ali gledam ove današnje devove i u fazonu sam, nije to za tebe, ne bi ti mogao da se uklopiš u ovaj način rada. 

Edited by Sammael
  • +1 2
Link to comment
19 hours ago, Sammael said:

Prešao sam u menadžment 2011, kada sam shvatio da ionako najveći deo vremena provodim vodeći tim i razgovarajući s klijentima, a da se arhitekturom i programiranjem ozbiljno  i izazovno bavim možda 2-3x godišnje dok je ostatak vremena glupa i dosadna rutina. Drugi aspekt bilo je lagano ali sigurno širenje kancera koji se zove JavaScript prema back-endu što mi je izazivalo i dalje izaziva gađenje.

 

U tom trenutku sam kao Project Manager zarađivao 40% više nego kao lead developer, s tim što sam i prešao u firmu u kojoj su plate bile bolje.

 

Negde od 2018. do 2022. kad je krenula kriza u IT sam se mestimično pitao da li sam lud kad kao produkt menadžer s popriličnim odgovornostima i celim timom BA/PM ljudi koji vodim, plus nekoliko razvojnih timova koji zavise od mene zarađujem manje nego većina senior devova koje poznajem. Teoretski bih mogao bih da se vratim u razvoj, ali bih sebe rangirao u najboljem slučaju kao mediora dok bar jedno godinu dana ne prođem sve što sam propustio u relevantnim tehnologijama. 

 

Ali gledam ove današnje devove i u fazonu sam, nije to za tebe, ne bi ti mogao da se uklopiš u ovaj način rada. 

Na koje promene u načinu rada misliš? 
 

My 2 cents, tek kod duplo veće plate u odnosnu na trenutnu bih razmislio da se vratim u rudnik (nije bio klasični SW dev ali vrlo slično). Paklena je to šljaka. 

Link to comment
1 hour ago, Heaviside said:

Na koje promene u načinu rada misliš? 
 

My 2 cents, tek kod duplo veće plate u odnosnu na trenutnu bih razmislio da se vratim u rudnik (nije bio klasični SW dev ali vrlo slično). Paklena je to šljaka. 

Koliko ovako sa strane vidim, više se vremena troši na to da li su svi paketi i prave verzije paketa prisutni, da li si na pravom branchu, šta je sve pojebano u odnosu na poslednji git pull, da li su konfiguracije i dalje validne, da ne pričam o interakciji između alata i VPNa i raznih corpo spyware-a, itd, itd... sve više birokratije i sve manje programiranja.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, Sammael said:

Koliko ovako sa strane vidim, više se vremena troši na to da li su svi paketi i prave verzije paketa prisutni, da li si na pravom branchu, šta je sve pojebano u odnosu na poslednji git pull, da li su konfiguracije i dalje validne, da ne pričam o interakciji između alata i VPNa i raznih corpo spyware-a, itd, itd... sve više birokratije i sve manje programiranja.

 

ne bih da se udubljujem, ali nesto vama tu ne stima :D 

  • +1 2
Link to comment
9 minutes ago, cedo said:

 

ne bih da se udubljujem, ali nesto vama tu ne stima :D 

3 prethodne firme, svuda ista priča

 

U moje vreme, izbildam lokalno i krknem direkt na produkciju u 5 min. Sad treba 2 sata da se svi pipeline-i pokrenuli i daj bože uspeli, deploya na jedno drugo treće okruženje, da se testovi izvrte...

 

Link to comment
3 minutes ago, Sammael said:

3 prethodne firme, svuda ista priča

 

U moje vreme, izbildam lokalno i krknem direkt na produkciju u 5 min. Sad treba 2 sata da se svi pipeline-i pokrenuli i daj bože uspeli, deploya na jedno drugo treće okruženje, da se testovi izvrte...

 

 

a vidi, bilo je tako nekada, ali nije u redu da ide na produkciju za 5 minuta sa lokala

taj proces koji te nervira ako je uspostavljen nema veze sa developmentom. ima devops, testeri, projekt menadzer etc. da brine o tome

development zavrsava kada dignem deployment request za okolinu. cao zdravo, ukoliko ne nadju da nesto ne valja

a paketi mora da su ok

mora tako, posebno kod velikih stvari

kada bi svatko radio kao mi nekada  tek onda git pull ne bi valjao :D 

  • +1 1
Link to comment

Sve je to meni jasno, al IT klijenta hoće sad i odmah i vrišti, poziva se na SLA, penale, izgubljenu zaradu... programeri su sebi udesili sistem ali to se slabo prima kod onih koji daju pare

  • +1 2
Link to comment

ne znam, i taj deo me ne zanima  i u potpunosti se slazem sa yoyogijem gore u poslednjoj recenici a i shanjanu sam dao masivni +1

mozda niste dobro ispregovarali sate/cenu :D 

Edited by cedo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...