Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

On 2. 8. 2024. at 13:28, Shan Jan said:

Ok, znate sta mislim o RTO

 

Dok ima ovakvih ljudi mislim da je trend neizbezan:

 

image.png

 

Doduse oni ce i u officu doci na 8 sati nedeljno.

  • Haha 1
Link to comment

@bags sta mislis, sta je razlog za ovo sad vec visegodisnje otpustanje smanjenje zaposlenih u IT kompanijama? Nekako mi deluje na prvo oko da je kriza dovela do toga da mora da se nadje dodatni nacin da se poveca profitabilnost na kratke staze pa krati ljude. Takodje, skupi novac i kriza su doveli do smanjenja ulaganja u startupove pa se i tu oslobodilo gomila IT ljudstva sto je dovelo do toga da kompanije imaju jacu pregovaracku moc. A tu je svakako i prezaposljavanje koje je bilo u proslosti gde gomila idiota koji ne znaju ili prosto ne rade posao su jeli hleba za badava. 

 

Mene samo brine do koje mere ce se trend smanjenja beneficija i zaposlenih nastaviti. Sa jedne strane, vidim bas u firmi gde sam (koja to radi) kako to utice - projekti se sve vise i vise odlazu, usporava se razvoj, ne resavaju se stvari koje koce proizvodne procese... ali bice potrebne godine i godine da se to toliko odrazi na firmu da zaista krene da se raspada.

 

A za RTO, onaj ko se izvlaci ce naci nacin da se izvlaci. Najveci dzabalebarosi ovde gde ja radim nikad nisu ni izlazili iz ofisa. Mnogi cak i lepo napreduju. Cak i menadzer sa dva grama mozga zna ko koliko radi. Samo sto mnoge zabole da se cimaju da se bave svojim poslom.

Link to comment

Vezano za Intel danas mi kum rece da imaju veliki problem sa 13. I 14. generacijom cipova da im performanse opadaju posle godinu dana, ukoliko se ne desi neko povlacenje proizvoda uskoro cekace ih class action lawsuit.

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

@bags, hvala na objašnjenju oko reakcija, mora da je nešto novo. Malo je čudno pravilo, ali 🤷

 

Na politici nikada nisam ni mogao da pišem , mada ni to nisam znao bas zašto, ali nisam pitao jer me to nije zanimalo.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Mel said:

Svuda rade dzabalebaroshi i za dosta ih se to i otkije na kraju nego ima ko ih drzi.

I ako sede u kanc ne znači da manje džabalebare...

  • +1 2
Link to comment

Mozda sam vec pisala: Mnogo sam efikasnija od kad sam WFH 100%. Cak i da sam fizicki u ofisu opet bi skoro sva komunikacija i saradnja isla preko Teams. Srecom je firma posle korone postala potpuno fleksibilna, nadam se da se to nece promeniti (to bi me zabrinulo i iz drugih razloga). Mozda WFH realno (ne i zvanicno u firmi, zvanicno ne bi smelo da bude razlike WFH 100%, 50:50, full) ometa promotion (sebe namerno drzim dalje od toga od pocetka), mozda su i nagrade manje (isto zvanicno ne bi smelo, mada sve/mnogo je u oku posmatraca) ali... Ne samo sto sam efikasnija i realno vise radim, nego sam i generalno odmornija i zdravija... Do ofisa odem kad treba nesto fizicki da prezumem ili potpisem, usput vidim neke kolege uzivo (da ih ne zaboravim kako izgledaju :D i upoznam nova lica, inace slabo pamtim lica). Povremeni (vrlo retki) timski ruckovi ili (ponovno uspostavljeni) team building su sasvim dovoljni za moj nivo bonding-a. Koliko znam dosta kolega u mom i bliskim timovima je 50:50, manji broj dolazi u ofis stalno - osim novih (njima je prirodno da budu full on-prem).


Nametnuti RTO je jak simptom da je firma bolesna i ima sistemski bug. Ne znam kako to nije jasno svima u bilo kakvom management-u.
(podseca me na strica, oficirska pamet, koji je zakljucavao svog sina u sobu, "da uci" :D).
 

  • +1 3
Link to comment

Kao i uvek, sve ima svoje dobre i loše strane, zavisi od osobina konkretne osobe i posla. Ja sam WFH od 2017 i ne mogu da kažem da sam nešto zažalio, ali u poslednje vreme mi je dojadilo i primećujem da sam/smo uvek nekako brži kad se nađemo svi na jednom mestu. To u poslednje vreme je verovatno duže, jer sam taj problem imao i ranije, ali sam mislio da je jer mi je dosadio posao. U međuvremenu sam na drugom poslu i primećujem isto, pa nije do toga.

 

Za uhodane procese je sigurno ok, ali ljudi dolaze i odlaze, teško je održati kulturu "kako želimo da radimo". I generalno kad god se radi o nečem novom zgodno je imati ljude na istom mestu da bi se došlo do nekog zajedničkog rešenja, a ne da svako fantazira o svojim idejama. Moja cela prošla firma je prešla na WFH u koroni i to je za veliki broj timova, pogotovo van IT-a što su uglavnom svi ostavilo velike posledice. Došli su novi ljudi, bilo je i menjanja pozicija i mnogi su bili pogubljeni u tome šta se zapravo od njih očekuje i šta je njihov posao. Onda se to manifestuje neodlučnošću, koja se opet širi i na ljude koji znaju šta hoće, pa postaju frustrirani što se sastanci svode na ponavljanje onog što je još prošli put odlučeno i tako u krug. 

  • +1 3
Link to comment

@Venom Moja firma je vrlo dinamicna u svakom pogledu, od projekata, alata, ljudstva (dolasci/odlasci/prelasci)... Nista to ne trazi da svi budu on-prem. Postoji timska kultura da se pomaze gdegod da smo - zatreba svima pomoc bas zbog stalnih izmena svih mogucih praksi i alata - novima naravno treba mnogo vise. Ovih dana opet svakodnevno radim sa najnovijim kolegom koga sam videla 2x uzivo, oko nekih PRs i prateceg testiranja. I da smo u istom prostoru opet bi svako gledao u shared screen na Teams (sigurno ne bismo nabili glave u iste fizicke ekrane) - nista ne bismo bili efikasniji da smo oboje u istom prostoru fizicki, cak suprotno. Samo bismo pricom smetali drugima i oni nama, ovako bar to prepolovimo. Uvek ima dovoljno ljudi on-prem da pomognu novima tamo gde treba nesto fziicki odraditi. Sad se selimo u novi prostor koji mi je nesto blize - mogu kadgod da se prebacim part-time ako mi dosadi od kuce - ali kad stavim na tasove za mene je najbolja opcija WFH jos uvek.

 

Da ne bude zabune: ne zagovaram ja WFH by default za sve, nego da firma daje potpunu fleksibilnost pa da svako odlucuje kako mu najvise odgovara, a to ukljucuje i kako generalno najvise doprinos timu.


Dodatno mislim da je sve sto se skuplja po Teams chats mnogo korisnije za sve nego da se izgubi u izrecenom u vazduhu i obrisanim tablama. Kroz chats se ljudi nauce da objasne jasno i sazeto, ostane za kasnije, za nastavak price i ukljucivanje novih ljudi, pojasnjavanje, pretrazivanje i AI pomoc.
 

Edited by Lucia
Link to comment
On 3. 8. 2024. at 22:32, Shan Jan said:

@bags sta mislis, sta je razlog za ovo sad vec visegodisnje otpustanje smanjenje zaposlenih u IT kompanijama?

 

My 2cents:

 

1. Manjak ROI od IT - Barem nekad tamo od 2000. je potvrdjeno da ogroman broj IT projekata nije bilo uspesno (na vreme i u okviru). Nesto se zapocne pa failuje, nesto se raspadne i pre pocetka, nesto se i zavrsi ali bude skroz pogresno u produkciji pa krpis godinama kasnije i probijas ionako enorman budzet. Kad se uzme jos i konzervativna kalkulacija ROI investiranja u IT procenat uspesnih i isplativih projekata je verovatno ispod 20%. Ono sto se najvise nudi za smanjenje budzeta su naravno plate. Ovo je najvise izrazeno kod ne-IT kompanija. 

 

2. Smanjenje prosecnih plata i overhiring - Bila je dugo neka misticna aura oko programiranja i IT. Pre su se time bavili uglavnom iskonski geekovi. Mene evo danas zacudi kako recimo sasvim dobar Java programer iz tima nema pojma sta je Crowdstrike incident, sta je Linux (na nivou da znas 10ak osnovnih komandi), sta je mreza, sta je logicka repliakcija na bazi. Covek studirao fiziku, video da ne ide sa tim poslom bas dobro, odradio par kurseva, malo sam naucio i bukvalno siba CRUD rest servise kao nenormalan. Medjutim izvan posla bukvalno mrzi tehnologiju. I naravno da nije realno da ima toliko vecu platu zbog toga u odnosu na svoje primarno zanimanje. Ovo spominjem isto kao razlog za spustanje prosecnih plata u IT. Veliki broj ovakvih programera je grindalo Leet Code pola godine i dobijalo poslove od 500+k (tamo izmedju 2020 i prve polovine 2022). Koliko god zvucalo naivno mislim da ovo objasnjenje CEOa nije teorija zavere i da je korekcija bila potrebna. Pogledati https://www.levels.fyi/ sad i pre. Jeste da su tu najvece kompanije ali upravo njihove trendove prate i drugi iz industrije.

 

3. Globalizacija. - Mislim da je ovde sve jasno. Najvise se izdvajaju naravno Kina, Indija i jugoistocna Azija. Jos to nije toliko stiglo do EU jer su IT plate vec lose u odnosu na USA (ako ces vec emigrirati bolje tamo gde ti vise ostane mesecno na strani). Ogroman broj velikih timova iz najvecih kompanija  zamenjen je post Covid sa timovima iz jeftinih delova sveta. Jedan ekstreman primer. Drugar iz Kanade radi u Google na projektu od 120 ljudi. Projekat se reklamira kao kljucan i bitan jer ga vec koristi 5,6 najvecih Google aplikacija. Bukvalno niotkuda 20 ljudi se prebacuje na neke leve projekte, 100 dobija otkaz. Posle 2 nedelje radi se rebranding i zaposljava 200 ljudi u Indiji za 25% cene ovih 100. Zavrsni produkt je po njegovom iskrenom misljenju puno bolji fit + usteda + time on market. Naravno nece svi projekti imati taj rezultat ali skalirano ne mozes puno izgubiti. Ja cesto gledam careers page kad se nesto novo pojavi i moj subjektivni utisak je da je otprilike 3/4  IT pozicija vec u Indiji, Vijetnamu, Juznoj Americi i sl.

 

4. Pritisak investitora - Nedostatak dugocekivane revolucije sa opipljivim rezultatima. Prevarili su majstore sa berze sa Corbom, Model driven developmentom, devopsom, Big data, ML, mikroservisima. E pa sad ovaj ponedeljak se videlo da nece bas popusiti isti fazon i 10 put. Dobri rezultati od AI se ocekuju puno brze a vrhunski rezultati se prave najcesce samo pod jakim pritiskom. Povezano sa prethodnom tackom puno je veci strah od PIPa kod radnika sa vizom nego kod domaceg. Takodje berza ocekuje neprekidno ogroman rast nakon anomalije sa FAANG tipom kompanija a to jednostavno nije moguce.

 

Prilicno sam siguran da su kroz slicnu korekciju prosle mnoge druge industrije u proslosti.

 

Sve u svemu trenutno ne izgleda dobro. A narednih godinu dve ocekujem iskreno jos puno gore stanje. Pogotovo u Evropi... 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
On 4. 8. 2024. at 11:17, Lucia said:

Dodatno mislim da je sve sto se skuplja po Teams chats mnogo korisnije za sve nego da se izgubi u izrecenom u vazduhu i obrisanim tablama. Kroz chats se ljudi nauce da objasne jasno i sazeto, ostane za kasnije, za nastavak price i ukljucivanje novih ljudi, pojasnjavanje, pretrazivanje i AI pomoc.

 

MS Teams je tool koji me najvise nervira svojom nedovrsenoscu i bukvalno od 3. dana na novom poslu sam insistirao da se ne koristi za bilo kakav vid iole bitne dokumentacije. Umesto da ubacuju milion nepotrebnih AI i Copilot sranja mogli su konacno ubaciti krsten search ( sa poljima za pretragu, pretragu unutar fajlova, pretragu metapodataka fajlova, pretragu po tipu meetinga). Bukvalno je write once read never jer ne mozes nista naci. Kad jedan Confluence nudi bolju pretragu...

 

I da screen sharing je takav pain in the ass bez obzira na bandwith. Pair programming u officu je pa jedno milion puta efektniji. 

 

Moje misljenje je da je najproduktniji neki hybrid sa bar 3 dana onsite. Ali kao i uvek sve zavisi od ljudi i projekta ...

  • +1 2
Link to comment
25 minutes ago, bags said:

 

My 2cents:

 

1. Manjak ROI od IT - Barem nekad tamo od 2000. je potvrdjeno da ogroman broj IT projekata nije bilo uspesno (na vreme i u okviru). Nesto se zapocne pa failuje, nesto se raspadne i pre pocetka, nesto se i zavrsi ali bude skroz pogresno u produkciji pa krpis godinama kasnije i probijas ionako enorman budzet. Kad se uzme jos i konzervativna kalkulacija ROI investiranja u IT procenat uspesnih i isplativih projekata je verovatno ispod 20%. Ono sto se najvise nudi za smanjenje budzeta su naravno plate. Ovo je najvise izrazeno kod ne-IT kompanija. 

 

2. Smanjenje prosecnih plata i overhiring - Bila je dugo neka misticna aura oko programiranja i IT. Pre su se time bavili uglavnom iskonski geekovi. Mene evo danas zacudi kako recimo sasvim dobar Java programer iz tima nema pojma sta je Crowdstrike incident, sta je Linux (na nivou da znas 10ak osnovnih komandi), sta je mreza, sta je logicka repliakcija na bazi. Covek studirao fiziku, video da ne ide sa tim poslom bas dobro, odradio par kurseva, malo sam naucio i bukvalno siba CRUD rest servise kao nenormalan. Medjutim izvan posla bukvalno mrzi tehnologiju. I naravno da nije realno da ima toliko vecu platu zbog toga u odnosu na svoje primarno zanimanje. Ovo spominjem isto kao razlog za spustanje prosecnih plata u IT. Veliki broj ovakvih programera je grindalo Leet Code pola godine i dobijalo poslove od 500+k (tamo izmedju 2020 i prve polovine 2022). Koliko god zvucalo naivno mislim da ovo objasnjenje CEOa nije teorija zavere i da je korekcija bila potrebna. Pogledati https://www.levels.fyi/ sad i pre. Jeste da su tu najvece kompanije ali upravo njihove trendove prate i drugi iz industrije.

 

3. Globalizacija. - Mislim da je ovde sve jasno. Najvise se izdvajaju naravno Kina, Indija i jugoistocna Azija. Jos to nije toliko stiglo do EU jer su IT plate vec lose u odnosu na USA (ako ces vec emigrirati bolje tamo gde ti vise ostane mesecno na strani). Ogroman broj velikih timova iz najvecih kompanija  zamenjen je post Covid sa timovima iz jeftinih delova sveta. Jedan ekstreman primer. Drugar iz Kanade radi u Google na projektu od 120 ljudi. Projekat se reklamira kao kljucan i bitan jer ga vec koristi 5,6 najvecih Google aplikacija. Bukvalno niotkuda 20 ljudi se prebacuje na neke leve projekte, 100 dobija otkaz. Posle 2 nedelje radi se rebranding i zaposljava 200 ljudi u Indiji za 25% cene ovih 100. Zavrsni produkt je po njegovom iskrenom misljenju puno bolji fit + usteda + time on market. Naravno nece svi projekti imati taj rezultat ali skalirano ne mozes puno izgubiti. Ja cesto gledam careers page kad se nesto novo pojavi i moj subjektivni utisak je da je otprilike 3/4  IT pozicija vec u Indiji, Vijetnamu, Juznoj Americi i sl.

 

4. Pritisak investitora - Nedostatak dugocekivane revolucije sa opipljivim rezultatima. Prevarili su majstore sa berze sa Corbom, Model driven developmentom, devopsom, Big data, ML, mikroservisima. E pa sad ovaj ponedeljak se videlo da nece bas popusiti isti fazon i 10 put. Dobri rezultati od AI se ocekuju puno brze a vrhunski rezultati se prave najcesce samo pod jakim pritiskom. Povezano sa prethodnom tackom puno je veci strah od PIPa kod radnika sa vizom nego kod domaceg. Takodje berza ocekuje neprekidno ogroman rast nakon anomalije sa FAANG tipom kompanija a to jednostavno nije moguce.

 

Prilicno sam siguran da su kroz slicnu korekciju prosle mnoge druge industrije u proslosti.

 

Sve u svemu trenutno ne izgleda dobro. A narednih godinu dve ocekujem iskreno jos puno gore stanje. Pogotovo u Evropi... 

Dodao bih i to da su poslednjih godina poslovni rezultati mnogih velikih tehnoloskih kompanija jednostavno losiji od prognoziranih na sta se reaguje stednjom i kroz dva-tri koraka stigne do otpustanja, sto menja situaciju na trzistu rada i smanjuje plate. Naravno to je usko povezano sa overhiring-om od pre par godina. Takodje, IT u zemljama istocne Evrope, Indiji, Vijetnamu itd. pa i nekim zemljama na zapadu vec dugo vazi za lukrativno zanimanje sto je motivisalo generacije ljudi da nauce da to rade i nikad ih nije bilo vise, a sa druge strane hajp kod investitora opada + vec pomenuti smanjeni profiti velikih kompanija.

  • +1 2
Link to comment

Au bre @bags nisi morao bas toliko da nas bacis u depresiju. Nista, idem da ucim kako se menjaju pelene babama u starackom domu, tog posla ce biti sve vise u buducnosti. Salu na stranu, ja vidim dve strane novcica za svako pitanje oko rada u ITu.

 

Cons:

  • Kao sto si lepo rekao, hajp oko toga da se milijarde kriju u razvoju ITa je prosao, nema vise startupova koji grcaju u parama. Razni Uberi i gig kompanije su sledeci, MMW. I iskreno i treba. To svakako utice na smanjenje broja poslova.
  • Sirenje baze ljudi koji se bave ITjem - i geografski i u samim zemljama u odnosu na druge poslove. To utice na povecanje broja ljudi koji zele da rade u ITu. Ipak, ovde ima caveat - mnogi od njih nemaju kvalitet a i oni koji imaju cesto ne vole IT sto isto utice na to koliko ce da napreduju. Ovoga se zapravo ne brinem toliko jer zaista strucni ITjevci zive taj posao.
  • Sve losiji zivot obicnog radnika je globalni fenomen (pogledati kako su zivele generacije nasih roditelja).

Pros:

  • IT je postao sastavni deo svake jebene kompanije. Svaki proizvod ima iza sebe IT. Tako da ce posla biti jos dugo i bice ga dosta. Bez ITa danasnji svet jednostavno ne postoji.
  • Generalni manjak strucne radne snage svuda dovodi do boljih uslova u nekim drugim zanimanjima pa je manji pritisak na ljude da idu u IT. 
  • Ovaj rast nejednakosti izmedju bogatih i siromasnih je neodrziv te revolucija ili ne, tome ce se stati na put.
  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
On 4. 8. 2024. at 11:17, Lucia said:

@Venom Moja firma je vrlo dinamicna u svakom pogledu, od projekata, alata, ljudstva (dolasci/odlasci/prelasci)... Nista to ne trazi da svi budu on-prem. Postoji timska kultura da se pomaze gdegod da smo - zatreba svima pomoc bas zbog stalnih izmena svih mogucih praksi i alata - novima naravno treba mnogo vise. Ovih dana opet svakodnevno radim sa najnovijim kolegom koga sam videla 2x uzivo, oko nekih PRs i prateceg testiranja. I da smo u istom prostoru opet bi svako gledao u shared screen na Teams (sigurno ne bismo nabili glave u iste fizicke ekrane) - nista ne bismo bili efikasniji da smo oboje u istom prostoru fizicki, cak suprotno. Samo bismo pricom smetali drugima i oni nama, ovako bar to prepolovimo. Uvek ima dovoljno ljudi on-prem da pomognu novima tamo gde treba nesto fziicki odraditi. Sad se selimo u novi prostor koji mi je nesto blize - mogu kadgod da se prebacim part-time ako mi dosadi od kuce - ali kad stavim na tasove za mene je najbolja opcija WFH jos uvek.

 

Da ne bude zabune: ne zagovaram ja WFH by default za sve, nego da firma daje potpunu fleksibilnost pa da svako odlucuje kako mu najvise odgovara, a to ukljucuje i kako generalno najvise doprinos timu.


Dodatno mislim da je sve sto se skuplja po Teams chats mnogo korisnije za sve nego da se izgubi u izrecenom u vazduhu i obrisanim tablama. Kroz chats se ljudi nauce da objasne jasno i sazeto, ostane za kasnije, za nastavak price i ukljucivanje novih ljudi, pojasnjavanje, pretrazivanje i AI pomoc.
 

Ja efikasnije radim od kuce jer na poslu se uglavnom druzimo pa ne stizem da radim :lolol: Medjutim to je dobrim delom zato sto mi je ceo tim u inostranstvu. Da sedim sa jos 10 inzenjera iz mog tima, daleko bi bilo efikasnije u ofisu. Al opet, misljenja sam da ljudima treba dati slobodu a na menadzeru je da vodi racuna da se posao isporucuje. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...