Jump to content
IGNORED

Jazz Is Dead


maheem

Recommended Posts

Drugo veče BJF, a prvo za mene.

 

Najpre odličan 30-40 min set koji su priredili Lytton/Vandermark/Wooley i koji bi po sadržaju jednako odgovarao Ring Ring festivalu.

Hajlajt večeri bilo je besprekorno i inspirativno sviranje Paula Lyttona, koje je činillo osnovnu teksturu koju je dalje nadograđivao par ništa manje nadarenih duvača. Tokom seta čitav bend je u tišim registrima, bez primitivnih dinamičkih udara, pri čemu je nešto glasniji tek povremeno bio Vandermark u deonicama u kojima je svirao ts. 

Centralni i najduži nastup (90 min) bio je rezervisan za Sexmob, odnosno Steven Bernstein - Sexmob kako se zvanično zovu. Njihova fuzija žanrova meni je sinoć zvučala uglavnom mehanički, pa sam se pretežno dosađivao. Pažnju mi je privuklo tek par momenata: deonica u kojoj je bend zasvirao u neparnom ritmu, soliranje saksofoniste u maniru trubača iz bras bendova sa južne pruge (pri čemu bi ovo bila pohvala za Sexmob) i jako dobro izvođenje Sign 'O' The Times.

Za kraj, u sada već polupraznoj mračnoj sali, sa svetlom usmerenim samo na pijanistu i njegov instrument, predstavio se Dominik Wania, sadržajnim jednočasovnim solo nastupom, sa dobrim miksom lirskog i melodičnog u kontrastu sa ritmičnim i dinamičnim pasažima. Na moju sreću njegov klavir uživo ne zvuči ni približno sladunjavo poput ECM snimaka.

 

Dalji planovi za BJF su neodređeni. Ukoliko se poklope zvezde u nedelju ću gledati Nubya Garciau.

Odlazak  u PA takođe je neizvestan zbog uvek komplikovane nabavke ulaznica.

Sledeća stanica Makaya u Pešti.

 

Edited by Ras
  • +1 2
Link to comment

Nubaja je imala odličan nastup. Impresionirala me, pored ostalog, njena snaga. Šteta što je u publici bila malo pozorišna atmosfera. Nubaja je činila sve da malo podigne ljude, ali uglavnom ništa. Bila je jedna malo glasnija ekipa sa leve strane. Koncert je otvorila sa naslovnom numerom njenog albuma Source. Ova stvar na studijskom snimku ima i nešto pozadinskih vokala na početku i na kraju koji tu dosta znače. Ali i bez njih je zvučalo dobro. Takođe, stvar Stay With Each Other ima vokal, ali je Nubaja i tu stvar izvela odlično, samo sa bubnjarem. Jedna od mojih omiljenih stvari Message Continues je išla odmah iza Source. Na bis je išla stvar Pace - i potpuno je razvalila.

 

Zanimljivo je da je pošto su odsvirali Source rekla publici nešto kao ovo je naslovna numera sa mog poslednjeg albuma, znate koja - pa je valjda očekivala da neko odgovori. Onda je pitala - je li neko čuo pre ovu pesmu. Opet, kasnije je u jednom momentu pitala koju biste vi pesmu voleli da čujete. Opet ništa. Meni bilo glupo da vičem, pošto sam došao sam, a oko mene svi ćute. Još mi je neverovatnije da je, po mojoj nekoj proceni, koncert pre kraja napustilo jedno dvadesetak ljudi.

  • +1 1
Link to comment

Nubajin bend je super i ona sama zna dobro da svira ali su joj kompozicije slabe, posebno njene deonice tako da je Pace bio vrhunac ove svirke al ta stvar je bila i najava a i vrhunac Source albuma. Glavne teme su joj dosadne i to je problem nastupa. Doduše bilo bi sve mnogo bolje da se svirka desila u klubu.

Par lepih aranžmana na Omar Sosi. 

  • +1 2
Link to comment

Jazzin, u pregledu BJF o izostanku ranije najavljenih imena:

 

Quote

Sve ovo i ne bi bilo toliko dramatično (a problematično svakako jeste), da do seče budžeta nije došlo kada je program festivala već bio gotov i dobrim delom objavljen. Tako su otpali koncerti koje je i sam BJF već sukcesivno najavljivao kroz saopštenja za medije: Joachim Kuhn, Leïla Martial Baa Box, Sylvain Rifflet, i Paal Nilssen-Love CIRCUS.

 

Beogradski Jazz Festival 2022: Sažeti vodič kroz savremenu scenu - Jazzin

Link to comment

Wadada Leo Smith, Vijay Iyer & Jack DeJohnette: A Love Sonnet For Billie Holiday je album koji je objavljen pre jedne godine i kojem sam se vratio ovih dana. Ne sećam se jesam li već preporučio, a i džez tema je izbrisana da bi pretraga dala rezultat, ali ovo je mnogo dobar album!

WL Smith i V Iyer već su ranije (i diskografski) sarađivali, a koliko sam uspeo da saznam i jedan i drugi su po prvi put svirali sa J Dejohnettom. Ne znam da li je ovaj trio ikada nastupao zajedno, niti sam na YT pronašao neki zajednički snimak.

Međutim, naleteo sam na dobar snimak Vijay Iyer Tro (VI + Stephan Crump-bass i Marcus Gilmore-drums ) nastupa iz Metropoliten Museum of Art, koji je nastao u vreme Break Stuff albuma. To je bio i poslednji album ovoga trija, koji smo na zadovoljstvo imali prilike da vidimo na BJF pre nekoliko godina.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...