Jump to content
IGNORED

Protjerivanje 'Folksdojčera' - Nikada ispravljena nepravda


Kursadžija

Recommended Posts

2 hours ago, Eladan said:

Моја тетка живи и ради у околини Беча, те често одем код ње. Одмах поред њеног месташцета је живописно место Винер Нојдорф где у самом центру постоји споменик пострадалима у ратовима. На споменику уредно поменута разна имена, а код оних који су страдали у Другом светском рату, за око трећину имена пише да су страдали у Србији/Краљевини Југославији. Споменик се уредно одржава, цвеће и опело за сваки Дан ветерана и сл.

 

I ja sam se sokirao kad sam prvi put prolazio kroz Austriju i video takve spomenike. Austrijanci su uspeli da prodaju podvalu da su "prve Hitlerove zrtve", da su ih Nemci okupirali jos pre rata i da oni ni luk jeli ni luk mirisali nego su najebali jednako kao i svi drugi okupirani narodi.

Pri cemu su ustvari bili vrlo aktivni i vrlo entuzijasticni ucesnici u Hitlerovom "projektu".

I u Austriji nikada nije sprovedena denacifikacija, nema zakona koji zabranjuju isticanje simbola 3. Rajha i tome slicno. Mislim, daleko da je i u Nemackoj posle rata najeb'o svako ko je to zasluzio ali barem je nesto radjeno i tamo nema spomenika "nasim herojima" iz WW2. U Austriji nije ni pokusano, pa otud ratni zlocinci na najvisim drzavnim funkcijama i delegirani u UN.

Link to comment
16 hours ago, KDJ said:

Prije će biti s obzirom na zločine od strane au trupa u tom kraju da se pod "Nemci koji govore srpski" mislilo na pripadnike južnoslovenskih naroda u  vojsci AU  a ne na etničke Nijemce.

 

Pricamo o WWII..ovo mi je ispricao ortakov zet, profesor istorije rodjen u nasem kraju, koji bas pedantno istrazuje sve ono sto se desavalo u Banao u periodu od par godine pre rata do par godina posle.

 

O tome koliko su Nemci u Banatu bili za ili protiv Hitlera govori i gomila antikviteta koja se i danas nalazi po tavanima i podumima..a pre par godina je kasika sa svastikom nadjena u escajgu zrenjaninske bolnice.

Link to comment
3 hours ago, Kursadžija said:

 

S ovim delom kao pravni laik moram u polemiku....

Kolektivna krivnja je ono što nas uče da ne postoji, svi govore o individualizaciji krivnje.

I još kažu da je to civilizacijsko postigniuće.

A kako sad....

Ima li nekakva granica kada prestaje kolektivna krivnja?  Generacija, dve, tri...?

Видите, покушавам да сталожено образложим нешто што је мени и мојој породици врло болна тема, а Ви покушавате да ме нервирате правећи се француска собарица (извините на колоквијализму, али мислим да је заслужен). А ако већ хоћемо да се играмо бројки, мислим да ако 20% неке популације учествује у удруженом злочиначком подухвату, и то не као статисти, мислим да је ту граница и више него пређена. Јер тих 20% (а ова бројка је доказива, плод је истраживања више људи) имала је иза себе и не тако тиху већину коју су чинили чланови породица, симпатизери и други који су себе нашли у тој групи.

И на крају, као што имате емпатију за невине подунавске Швабе (што је вредно сваког поштовања), молим Вас да исто то имате и за моју породицу и моје страдале претке, као и за хиљаде породица које су неки рођаци, пријатељи и комшије тих невиних Шваба најсуровије побили, прешавши при томе сваку границу људскости, и да више не причамо о овој теми. Јасно смо рекли шта смо имали

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Kursadžija said:

 

S ovim delom kao pravni laik moram u polemiku....

Kolektivna krivnja je ono što nas uče da ne postoji, svi govore o individualizaciji krivnje.

I još kažu da je to civilizacijsko postigniuće.

A kako sad....

Ima li nekakva granica kada prestaje kolektivna krivnja?  Generacija, dve, tri...?

 

Karl Jaspers Pitanje krivice ima na kupindu za par stotina dinara

Link to comment
2 hours ago, Radoye said:

 

I ja sam se sokirao kad sam prvi put prolazio kroz Austriju i video takve spomenike. Austrijanci su uspeli da prodaju podvalu da su "prve Hitlerove zrtve", da su ih Nemci okupirali jos pre rata i da oni ni luk jeli ni luk mirisali nego su najebali jednako kao i svi drugi okupirani narodi.

Pri cemu su ustvari bili vrlo aktivni i vrlo entuzijasticni ucesnici u Hitlerovom "projektu".

I u Austriji nikada nije sprovedena denacifikacija, nema zakona koji zabranjuju isticanje simbola 3. Rajha i tome slicno. Mislim, daleko da je i u Nemackoj posle rata najeb'o svako ko je to zasluzio ali barem je nesto radjeno i tamo nema spomenika "nasim herojima" iz WW2. U Austriji nije ni pokusano, pa otud ratni zlocinci na najvisim drzavnim funkcijama i delegirani u UN.

 

isto je tako po manjim mestima u nemackoj. na spomenike napravljene za poginule u prvom svetskom ratu, su dodali i poginule iz drugog svetskog

Link to comment
1 hour ago, SNARC said:

O tome koliko su Nemci u Banatu bili za ili protiv Hitlera govori i gomila antikviteta koja se i danas nalazi po tavanima i podumima..a pre par godina je kasika sa svastikom nadjena u escajgu zrenjaninske bolnice.

 

Istini za volju konkretno ta kasika iz bolnice nema puno veze sa banatskim Svabama jerbo je ustvari deo standardnog vojnickog kompleta i kao takva mogla da se nadje svuda gde je prolazila nemacka vojska. A to da se takva kasika nasla "u opticaju" u zrenjaninskoj bolnici na pocetky 21. veka opet vise govori o nama sada i ovde, o nasoj sirotinji s jedne strane i opstem javasluku s druge nego o banatskim Svabama.

 

No fakat je da su domace Svabe bile prilicno entuzijasticne prema Hitleru i njegovim idejama, to apsolutno stoji.

Link to comment
1 hour ago, SNARC said:

 

Pricamo o WWII..ovo mi je ispricao ortakov zet, profesor istorije rodjen u nasem kraju, koji bas pedantno istrazuje sve ono sto se desavalo u Banao u periodu od par godine pre rata do par godina posle.

 

O tome koliko su Nemci u Banatu bili za ili protiv Hitlera govori i gomila antikviteta koja se i danas nalazi po tavanima i podumima..a pre par godina je kasika sa svastikom nadjena u escajgu zrenjaninske bolnice.

Izvini,mislio sam da si spomenuo Mačvu.

Link to comment

Iako naravno nije za odobravanje,razumljivo je što su jugoslovenski Nijemci bili entuzijastični prema Hitleru,Mislim da to nema toliko veze sa Hitlerovom ideologijom nacional-socijalizma koliko sa njemačkim nacionalizmom. Sigurno bi podržali i bilo kog drugog (običnog)  nacionalistu na mjestu  Hitlera. Nijemci i druge jugoslovenske manjine - Mađari,Albanci nisu propast austrougarskog i otomanskog carstva i uključivanje krajeva koje su naseljevali u sastav srpske ili jugoslovenske države doživjeli kao oslobođenje nego kao okupaciju i trganje sopstvenog nacionalnog tkiva od matica.Ni jedna od tih manjina nije učestvovala u stvaranju ni srpske ni jugoslovenske države što je u osnovi bilo isto .Naprotiv,bili su protivnici stvaranja istih a  period od 1912 odnosno 1918 kad su odnosna područja uključena u sastav srpske odnosno jugoslovenske države tačnije KSHS pa do 1941 nije trajao dovoljno dugo da se kod pripadnika tih manjina primi  patriotizam. nove države 

  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Radoye said:

 

I ja sam se sokirao kad sam prvi put prolazio kroz Austriju i video takve spomenike. Austrijanci su uspeli da prodaju podvalu da su "prve Hitlerove zrtve", da su ih Nemci okupirali jos pre rata i da oni ni luk jeli ni luk mirisali nego su najebali jednako kao i svi drugi okupirani narodi.

Pri cemu su ustvari bili vrlo aktivni i vrlo entuzijasticni ucesnici u Hitlerovom "projektu".

I u Austriji nikada nije sprovedena denacifikacija, nema zakona koji zabranjuju isticanje simbola 3. Rajha i tome slicno. Mislim, daleko da je i u Nemackoj posle rata najeb'o svako ko je to zasluzio ali barem je nesto radjeno i tamo nema spomenika "nasim herojima" iz WW2. U Austriji nije ni pokusano, pa otud ratni zlocinci na najvisim drzavnim funkcijama i delegirani u UN.

Kako ono ide za Austrijance...nacija koja je uspela da ubedi svet da je Hitler Nemac.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, KDJ said:

Iako naravno nije za odobravanje,razumljivo je što su jugoslovenski Nijemci bili entuzijastični prema Hitleru,Mislim da to nema toliko veze sa Hitlerovom ideologijom nacional-socijalizma koliko sa njemačkim nacionalizmom. Sigurno bi podržali i bilo kog drugog (običnog)  nacionalistu na mjestu  Hitlera. Nijemci i druge jugoslovenske manjine - Mađari,Albanci nisu propast austrougarskog i otomanskog carstva i uključivanje krajeva koje su naseljevali u sastav srpske ili jugoslovenske države doživjeli kao oslobođenje nego kao okupaciju i trganje sopstvenog nacionalnog tkiva od matica.Ni jedna od tih manjina nije učestvovala u stvaranju ni srpske ni jugoslovenske države što je u osnovi bilo isto .Naprotiv,bili su protivnici stvaranja istih a  period od 1912 odnosno 1918 kad su odnosna područja uključena u sastav srpske odnosno jugoslovenske države tačnije KSHS pa do 1941 nije trajao dovoljno dugo da se kod pripadnika tih manjina primi  patriotizam. nove države 

 

Pa ono, ipak postoji nekoliko stepena gradacije izmedju "obicnog nacionalizma" i onog sto je Hitler propovedao, cak i iz perspektive onog vremena i generalnog ludila koje je vladalo, i uzevsi u obzir sentimente tojest nedostatak istih prema novonastaloj SHS / KJ kod pripadnika pojedinih manjina. Nedostatak patriotizma ili ne, neke stvari svakom normalnom coveku vec na prvi pogled moraju da deluju nenormalno - kad neko krene da deli covecanstvo na "nadljude" i "podljude" i zaziva globalni rat s ciljem rasnog istrebljenja, bio ja nacionalista ili ne zvonce za uzbunu mora da zvoni jer neke se granice ljudskosti ne smeju prelaziti. Ako si se vec zaputio tim putem onda bolje ucini sve da u tom ratu pobedis jerbo te u suprotnom ceka kazna i za to samo sebe mozes da krivis pa makar bio i od onih koji su samo "tiho" podrzavali, klimali glavama, smejuljili se, bez da su licno okrvavili ruke. Jer na neke ideje samo je aktivan otpor adekvatan odgovor.

 

1 minute ago, čekmeže said:

Kako ono ide za Austrijance...nacija koja je uspela da ubedi svet da je Hitler Nemac.

 

Pre ce biti "nacija koja je uspela da ubedi svet da nisu Nemci" jbg. Sto rece jedan moj prijatelj, Austrijanac je Nemac u trenerci i papucama.

Link to comment
1 hour ago, Radoye said:

 

Pa ono, ipak postoji nekoliko stepena gradacije izmedju "obicnog nacionalizma" i onog sto je Hitler propovedao, cak i iz perspektive onog vremena i generalnog ludila koje je vladalo, i uzevsi u obzir sentimente tojest nedostatak istih prema novonastaloj SHS / KJ kod pripadnika pojedinih manjina. Nedostatak patriotizma ili ne, neke stvari svakom normalnom coveku vec na prvi pogled moraju da deluju nenormalno - kad neko krene da deli covecanstvo na "nadljude" i "podljude" i zaziva globalni rat s ciljem rasnog istrebljenja, bio ja nacionalista ili ne zvonce za uzbunu mora da zvoni jer neke se granice ljudskosti ne smeju prelaziti. Ako si se vec zaputio tim putem onda bolje ucini sve da u tom ratu pobedis jerbo te u suprotnom ceka kazna i za to samo sebe mozes da krivis pa makar bio i od onih koji su samo "tiho" podrzavali, klimali glavama, smejuljili se, bez da su licno okrvavili ruke. Jer na neke ideje samo je aktivan otpor adekvatan odgovor.

 

 

Pre ce biti "nacija koja je uspela da ubedi svet da nisu Nemci" jbg. Sto rece jedan moj prijatelj, Austrijanac je Nemac u trenerci i papucama.

Mislim da su folksdojceri kao i Nijemci u Njemackoj u Hitleru vidjeli prije svega zastitnika njihovih interesa a i prve godine Hitlerove vladavine nisu kad je rijec o spoljnoj politici bile obiljezene nekakvim ekstremizmom..Naprotic,Hitler  je tih prvih godina nastupao kao umjerenjak i  predstavljao  se kao mirotvorac koji svim svojim susjedima garantuje i njihov suverenitet i njihove granice.Pa je tako i sa Poljskom potpisao pakt o prijateljstvu ili nenapadanju.?Uopste,bio je mnogo vjest u diplomatskim naporima.

 

Link to comment

Haj'mo malo ozbiljnosti.

Hitler nikada nije bio umerenjak niti je sebe tako pokusao da predstavlja. Majn Kampf, njegov politicki manifest je objavljen 1925. i vec tamo se sve moglo videti - i teorije o "rasnoj cistoti" i "zivotnom prostoru", o sudbinskoj misiji germanske arijevske rase da vlada planetom i potrebom da se fizicki uniste svi koji tome stanu na put - pre svega boljsevici i Jevreji, da se svet ustroji na nacin gde bi Germani imali status polubogova kojima nize rase sluze kao robovi.

Hitler je na vlast dosao pocetkom 1933, vec u februaru te godine on javno govori o potrebi da se Nemacka ponovo naoruza i da je sto se njega tice Versaj mrtvo slovo na papiru sto ubrzo stavlja u akciju, vec naredne godine Vermaht pocinje da uvodi prve tenkove u svoje redove, ubrzo se formira i avijacija, grade se podmornice (sve ovo zabranjeno Versajskim Ugovorom). Znaci bukvalno od prvih dana na vlasti pokrenuo je ratnu masineriju i krenuo da priprema vojsku za osvajanja.

 

1935. anektira Sarski Protektorat (bafer-zona izmedju Nemacke i Francuske), naredne godine remilitarizuje Rajnsku Oblast, zatim ajnslus sa Austrijom i onda 1938. uzima Sudetsku Oblast od Cehoslovacke, pa onda u aprilu '39 i samu Cesku. U medjuvremenu se malo "zabavlja" po Spaniji trenirajuci vazduhoplovsto pomazuci Frankove puciste.

 

Ubio se od sve umerenosti i garantovanja suvereniteta po komsiluku. Svasta se moze ovde procitati.

 

  • +1 7
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...