Jump to content
IGNORED

Protjerivanje 'Folksdojčera' - Nikada ispravljena nepravda


Kursadžija

Recommended Posts

Kapiram ja tvoj stav, i sam se slažem s njim.

Ali mi se ne možemo staviti u cipele tih naših vojnika koji su krvarili 4 godine po celoj bivsoj SFRJ i koji su se nagledali nemačkih zverstava, i kako su oni posmatrali stvari tada. I to još posle 2 rata u bezmalo dvadesetak godina. 

 

Link to comment

To nema veze sa vojnicima. Rat je završen. Nije isto ubiti nekoga u ratu 1944. i četiri godine nakon rata, složićeš se? I ne moram da se stavljam u bilo čije cipele da bi znao da se ne ubijaju žene, deca i starci.

Link to comment

Kazem ti da se slazem s tobom.

Ali npr.stavi se u cipele nekog kome je rodbina pobijena u Kragujevcu ili Kraljevu, ili povešana u Pančevu, itd.

Probaj objasniti to njihovim potomcima, ako ih je bilo uopšte.

I opet, da naglasim, smatram to jednom od mrlja posleratnih vlasti ali ih razumem zašto su tako postupili.

 

Esid: i varaš se ako misliš da je 4 godine posle rata dovoljno da rane zacele i promeni se stav prema Švabama. Vidimo to i u našem primeru iz devedesetih.

Edited by Filozof manijak
Link to comment
1 hour ago, Vjekoslav said:

Medjutim Nijemci su, za razliku od Srba i Hrvata (koji i nastaju iz gore spomenute ilirske mase kao lose kopije loseg njemackog originala), naucili svoju historijsku lekciju. Bez obzira na spomenike poginulim borcima pokraj Beca koje neki forumasi navode, Nijemci se jesu spustili s Nebesa na Zemlju, i zajedno sa svojim epskim neprijateljima Francuzima, postali kamen temeljac Evropi mira, stabilnosti, i prosperiteta. Srbi i Hrvati nista od toga nisu napravili, oni su i dalje na Nebesima, oni su i dalje temeljni izvor nestabilnosti ove regije, i njenog ekonomskog (i kulturnog i demografskog) sunovrata.

 

Hvala na stivu, zanimljivo. Samo par opaski glede ovog dela. Prvo, Nemci se jesu spustili na zemlju, ali su im trebale decenije. Drugo, spustanje na zemlju se tice Holokausta, kao svakako najgoreg aspekta nacistickog doba. Ali, nesto ne vidim velika suocavanja kad je u pitanju sudbina mozda i 2 miliona SSSR zarobljenika. Nije da o tome ama bas niko ni sta ne zna, ali nije neka velika tema. Ili cinjenica da nikad nijedan nemacki zvanicnik nije posetio Kragujevac ili Kraljevo. A trece, bas kao i Igor Mandic, ja mislim da su malo promasena ova poredjenja Srba i Hrvata sa Nemcima i Francuzima, gde se odnos ovih potonjih predstavlja kao nesto cemu treba da tezimo. Ne ide, "jer mi smo braca, a oni nisu", tako nekako bi rekao Igor. Slozili se ili ne, sa mogucim izuzetkom Alzasa, i to Alzasa do pre par decenija, jer on je sada potpuno pofrancuzen, Srbi i Hrvati su mnogo isprepleteniji narodi. I, uprkos svemu, jos uvek blizi, makar ta bliskost imala neke izvitoperene izrazajne oblike. 

  • +1 1
Link to comment

Alsace i dalje ima svoja regionalna pravila koja se razlikuju kompletno od nacionalnih, naročito u zdravstvenom sistemu. Lokalni jezik (nije nemački, već neka čudna mešavina) se govori po selima i manjim mestima medju domorocima. 

Link to comment

Ma dobro, preterao sam, ali to je proces koji je nezaustavljiv. Pritom alzaski identitet i kad postoji, on zapravo vise nije nemacki, kao sto je nekad bio delom, nego pre svega regionalni francuski, kao bretonski, npr.

Link to comment

Ma nisi preterao. Samo mislim da se oni osecaju kao svoji, regionalni. Granice više (fala kurcu) nemaju više nikakve uloge, barem ne izmedju Francuske i Nemačke. A da se nisu nikada podnosili je understatement. Samo jebi ga, niti kod nas i komšija ima de Gaulle-a, niti Vilija Brandta.

Link to comment
10 hours ago, čekmeže said:

To nema veze sa vojnicima. Rat je završen. Nije isto ubiti nekoga u ratu 1944. i četiri godine nakon rata, složićeš se? I ne moram da se stavljam u bilo čije cipele da bi znao da se ne ubijaju žene, deca i starci.

 

 Da... Na istom smo tragu....

Pogotovo se obračunavati sa nekim npr ko je bio paor, nije ceo rat izlazio iz svog sela, radio svoju zemlju... imao ženu, decu.....  no bio je nemac.

Link to comment

Vlasti Srbije i Hrvatske su u vecim bratskim odnosima nego li Francuska i Nemacka. Neki ljudi koji nisu shvatili dokle to ide a ide i do Beca i preko bare, platili glavom zbog svojih ubedjenja i neshvatajuci odnose.

Dok se u Srbiji i Hrvatskoj na povrsini vodi satro mrznja ispod povrsine je ljubav kakav nije postojala ni za vreme Jugoslavije, stavise. Sa druge strane Nemci i Francuzi se na povrsini kao podrzvaju i vole a iza toga postoji preziranje narocito sa Francuske strane, sto nekada cak i i javno izadje na videlo od francuskih politicara od kojih to ne bi ocekivao poput Barniea. Francuzi shvataju da su Nemci gospodari EU, znali su to da ce se desiti jos kada se Nemacka ujedinila a SSSR pao, Zato su se Francuzi i Britanci protivili tome u to vreme. danas znamo da su Miteran i Tacerka bili protiv ujedinjenja Nemacka, sa pravom, danas je Rols Rojs i Mini u nemackim rukama a Englezi kupuju i Lidli i Aldiju..Pa su zato i izasli iz EU, mada ih u Nemackoj danas vise posmatraju kao neke cobane budale nego kao pretnju....Ameri su igrali neke svoje igre, doduse tamo u Vasingtonu je mnogo, ja bih to nazvao, kratkotrajnih debila ali su imali snage da pokazu ko je gazda kada je Evropa slavila Mastriht a Alija Izetbegovic povukao potpis sa Kutiljerovog plana...doduse pitanje je dokle ali Nemci ih ohrabruju da ostanu...trebaju im jos uvek.

Edited by pasha
  • Haha 2
Link to comment
6 hours ago, Kursadžija said:

 

 Da... Na istom smo tragu....

Pogotovo se obračunavati sa nekim npr ko je bio paor, nije ceo rat izlazio iz svog sela, radio svoju zemlju... imao ženu, decu.....  no bio je nemac.

Nismo mi na istom tragu jer si ti neki koncept, trol, ne mogu samo da skontam da li se zajebavaš ili si debil.

  • +1 1
Link to comment
On 20.12.2021. at 10:31, Kursadžija said:

 

 Da... Na istom smo tragu....

Pogotovo se obračunavati sa nekim npr ko je bio paor, nije ceo rat izlazio iz svog sela, radio svoju zemlju... imao ženu, decu.....  no bio je nemac.

 

Nemačka nacionalna manjina je bila u ogromnoj većini angažovana na strani nacista, od hitlerjugenda do SS jedinica. Bilo je malo ili nimalo onih koji nisu bili duboko involvirani u nacionalsocijalistički pokret i njegove zločinačke ciljeve. Totalna mobilizacija i totalna posvećenost Trećem rajhu i Fireru, do samog kraja. Kako su sejali tako su i požnjeli.

Edited by slow
Link to comment
14 minutes ago, slow said:

 

Srpska nacionalna manjina je bila u ogromnoj većini angažovana na strani paravojnih krajiških formacija. Bilo je malo ili nimalo onih koji nisu bili duboko involvirani u nacionalistički srpski pokret i njegove zločinačke ciljeve. Totalna mobilizacija i totalna posvećenost Miloševiću, do samog kraja. Kako su sejali tako su i požnjeli.

 

  • -1 2
Link to comment
9 minutes ago, April said:

 

 

Malo ti je glupo ovo jerbo Nemce Srbi nisu 50 godina ranije gurali u jasenovac i slicna odmaralista..pa da su ovi morali da se dizu na oruzje jer..jebiga, naoruzavaju se Banacani.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...