Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Uglavnom posle dekonstrukcije ne ostane mnogo toga i dodjem do toga da mi je kamen iz potoka lepsi od najlepse katedrale,
... a kada se kamen iz potoka izlozi u galeriji kao umetnicko delo, nije ti tesko (jelte) da pronadjes lepotu u tome. Plus reference, podznacenja, interviju umetnika, skandal oko izlaganja (naopako postavili kamen), mediji srecni, umetnik srecan, ti poseban - ma, milina.Zatvoren krug, nemoguce ga je napasti. Dok je medija. Edited by CowBoy
Link to comment
So, razlika izmedju ove dve gomile kamenja je samo u par vekova?002_cathedrale-de-cologne_theredlist.jpgcrkva-na-novom-beogra.jpg... lepo rece onaj u "Ireverzibile", vreme kvari sve. Kako posle ovoga ja i ti o bilo cemu da polemisemo?@Dabovic: jesi li to kao dosao do neke poente ili...
pa naravno da vreme sve menja i da nista nije isto. verovatno je i ponesto gore, na primer sakralni objekti. drugim recima danas je katedrala u kelnu jedan objekat koji prvenstveno ima istorijsku a zatim i turisticku namenu. sakralna je sekundrana a umetnicka zapravo ne postoji osim u kontekstu istorije umetnosti. zasto to tako tvrdim? zato sto je danas nemoguce napraviti tako nesto a ne pasti u najgori kic. kic u svom jasnom znacenju overloada znacanje i ideja. drugo, desio se jedan kopernakijanski obrt u umetnosti pocetkom proslog veka.
Link to comment
pa naravno da vreme sve menja i da nista nije isto. verovatno je i ponesto gore, na primer sakralni objekti.
Jesi li bio u Barseloni?Ili, jesi li video bogomolju kojoj je Matis bio ukrasivac?
Link to comment
... a kada se kamen iz potoka izlozi u galeriji kao umetnicko delo, nije ti tesko (jelte) da pronadjes lepotu u tome. Plus reference, podznacenja, interviju umetnika, skandal oko izlaganja (naopako postavili kamen), mediji srecni, umetnik srecan, ti poseban - ma, milina.Zatvoren krug, nemoguce ga je napasti. Dok je medija.
Hoćeš reći da Kelnska katedrala nema reference (uporište u stilu epohe, polemiku sa drugim graditeljima), podznačenja, skandale oko gradnje i tako dalje? Pazi, u redu je da insistiraš na solipsističkom shvatanju umetnosti ali je malo bizarno da očekuješ od drugih da slepo slede baš tvoj sud, sud kauboja sa foruma PPP. Evo Bakemonou crkvetine nisu lepe, i šta ćeš sad. Šta ćemo sa time da je nekom tišina Marine Abramović na onom performansu - nešto izvanredno lepo?Ako insistiraš na intrinsičkoj vrednosti umetničkog dela, onda nema govora o ličnim recepcijama, ona bi morala da bude jasna svakom dobronamernom čoveku.
Link to comment
Jesi li bio u Barseloni?Ili, jesi li video bogomolju kojoj je Matis bio ukrasivac?
ne moras u barselonu btw kao turista ovde u beogradu imas plecnikovu crkvu. i oces da kazes da su to zapravo gotske katedrale? iste poput one u kelnu? matis zapravo nije modernista? gaudi nije neki idiosinkraticni of-modernista? nisu radili u stilu i duhu svog vremena?ponovicu ne mozes danas jednostavno nekriticki preneti iz jednog vremena u drugo. ukoliko danas gradis partenon ti jesi zapravo nacista.
Link to comment
ponovicu ne mozes danas jednostavno nekriticki preneti iz jednog vremena u drugo. ukoliko danas gradis partenon ti jesi zapravo nacista.
ili makedonski nacionalista :D
Link to comment
+1, ne razumem gde je tacka neslaganja.... a sve ovo u italiku moze ako o tome ragovaraju dva sociologa. Ne vidim na koji nacin je to razgovor o umetnosti, tim pre sto se meni zabranjuje da tumacim ganglije jedne seljanke a tebi dopusta da ulazis u glavu monaha.Ako se posvetimo samo svojim glavama, ostace nam za polemiku jedan beskrajan ali poprilicno apstraktan prostor, lisen pozivanja na istorijske, socioloske ili ekonomske reference (jer tvoje oci vide svodove katedrale ali tvoje usi nemaju ni najmanji razlog da veruju istorijskim spisima)E onda najzad dodjes na "kaubojev teren" i pricas o vertikalama, horizontalama, nishama i lukovima, sukobima boja i povrsina, bogatstvu linija na crtezima i mnogocemu drugom sto direktno utice na tvoje i moje oci i ganglije, bez da te zabole za Drajv dramatizacije tipa "u izgradnji poginuli radnici" i ostale fakte koji mozda jesu a verovatnije i nisu bitni za dozivljaj (sta znamo o radnicima na Panteonu, zar mislis da mi je i za milisekund proslo kroz glavu to pitanje dok sam bio pod onim svodom?)Gde je ovde fetisiziranje, ne znam. Pre ce biti da je ovo potpuno udaljavanje od fetisiziranja. Pa obilazak Marine/koja/sedi je skolski primer fetisiziranja.
Čuj, Kauboje, vrteo si u krug, vrteo, vrteo, i na kraju si se vratio na početak. Šta je tebi glavni problem sa Marinom Abramovič? Pa to što od svojih performansa zarađuje pare, što nije idealistkinja, nego naplaćuje ulaz 100$ ili koliko već. Šta ti je problem sa Koeljom? Isto to.Ali, kako da ti kažem, ako hoćeš umetnost u kojoj će uživati i seljanka - pa to ti je Koeljo! Da li bi seljanka uživala i u performansu sa Marinom? Sasvim moguće da bi. Ako je, kao što kažeš, Marina tek performans art varijanta Koelja, onda svakako bi. Dakle, to je velika umetnost, jer u njoj uživaju i seljanke.Ali Marina Abramovič od toga pravi pare! To je samo komercijala! A što to nas, da izvineš, boli kurac? Ako nas već ne boli kurac za robovsku radnu snagu izginulu gradeći Kelnsku katedralu, što bi nas pa boleo za običan svet koji nema para za performans sa Marinom? Ko ima, ima, ko nema, nema. Ovde govorimo o čistoj umetnosti, koja sa ekonomskim efemernostima nema nikakve veze, ne? O onom nečem, što se oseti u ganglijama kada si u prisustvu PRAVE umetnosti. Pa eto, svi koji su bili na Marininom performansu, prijavljuju taj osećaj u ganglijama. Dakle - umetnost. You can't beat the feeling. Edited by Syme
Link to comment
Čuj, Kauboje, vrteo si u krug, vrteo, vrteo, i na kraju si se vratio na početak. Šta je tebi glavni problem sa Marinom Abramovič? Pa to što od svojih performansa zarađuje pare, što nije idealistkinja, nego naplaćuje ulaz 100$ ili koliko već. Šta ti je problem sa Koeljom? Isto to.Ali, kako da ti kažem, ako hoćeš umetnost u kojoj će uživati i seljanka - pa to ti je Koeljo! Da li bi seljanka uživala i u performansu sa Marinom? Sasvim moguće da bi. Ako je, kao što kažeš, Marina tek performans art varijanta Koelja, onda svakako bi. Dakle, to je velika umetnost, jer u njoj uživaju i seljanke.Ali Marina Abramovič od toga pravi pare! To je samo komercijala! A što to nas, da izvineš, boli kurac? Ako nas već ne boli kurac za robovsku radnu snagu izginulu gradeći Kelnsku katedralu, što bi nas pa boleo za običan svet koji nema para za performans sa Marinom? Ko ima, ima, ko nema, nema. Ovde govorimo o čistoj umetnosti, koja sa ekonomskim efemernostima nema nikakve veze, ne? O onom nečem, što se oseti u ganglijama kada si u prisustvu PRAVE umetnosti. Pa eto, svi koji su bili na Marininom performansu, prijavljuju taj osećaj u ganglijama. Dakle - umetnost. You can't beat the feeling.
pa kauboju je frka sto se ovo tajno new age ganglijsko znanje hipertrofiranog umetnika kao samana deli sa masama.nego mislim da mi ipak gresimo: za kauboja sns baba i baba iz kelna koja je pojedena velicanstvenoscu katedrale nisi isto. jedno je baba kojoj su popustile dizgine i koja je iracionalno otelotvoreno a drugo je baba pod kontrolom. kako i treba da bude.
Link to comment
ovde se ozbiljno prica o genetici koja stvara velike umetnike
ovo je meni bas zasmetalo u celoj prici. mislim, umetnost i genetska predodredjenest - nemoguce je staviti ovo u istu recenicu a istovremeno ignorisati cinjenicu da je umetnost itself stvar kulture a ne genetike. naravno da genetika ima udela u genijalnosti nekog umetnika ali to uopste ne znaci da postoji nekakv gen za nadarenost pa ga sad Leonardo ima a Marina Abramovic ga nema. imam jos stossta da dodam, ali zurim sad, kasnije cu.
Link to comment
Hoćeš reći da Kelnska katedrala nema reference (uporište u stilu epohe, polemiku sa drugim graditeljima), podznačenja, skandale oko gradnje i tako dalje?
Ovo je odgovor i Kimu i Symetu, jer me saplicete oko iste stvari:Dabovicu, da li ti zelis da kazes da kada bi sada neko pronasao Mojsija ili Milosku Veneru u nekoj jami, bez potpisa umetnika i mogucnosti za ugljenicnu analizu starosti predmeta, Mojsije i Venera bi bili likovno i civilizacijski bezvredni?
ovo je meni bas zasmetalo u celoj prici. mislim, umetnost i genetska predodredjenest - nemoguce je staviti ovo u istu recenicu a istovremeno ignorisati cinjenicu da je umetnost itself stvar kulture a ne genetike. naravno da genetika ima udela u genijalnosti nekog umetnika ali to uopste ne znaci da postoji nekakv gen za nadarenost pa ga sad Leonardo ima a Marina Abramovic ga nema. imam jos stossta da dodam, ali zurim sad, kasnije cu.
Estel, genetika samo i iskljucivo iz ovog ugla, moj odgovor Dabovicu na njegovo podmetanje (navodio covek i naciste, valjda da dodatno dramatizuje stvar) :
... hoces da kazes da je isto da li se covek rodio sa Leonardovim genima ili genima Ivice Dacica - ako je istorijski kontekst pravi, svakako ce Dacic napraviti skice za helikopter i Mona-Lizu?
... a kada budes imala vise vremena zamolicu te da mi napises sta to odredjuje da se cetvorica brace iz iste porodice bave potpuno razlicitim stvarima, iako ih socijalne i istorijske okolnosti primoravaju na jaje-jajetu slicnost. Edited by CowBoy
Link to comment
Ovo je odgovor i Kimu i Symetu, jer me saplicete oko iste stvari:Dabovicu, da li ti zelis da kazes da kada bi sada neko pronasao Mojsija ili Milosku Veneru u nekoj jami, bez potpisa umetnika i mogucnosti za ugljenicnu analizu starosti predmeta, Mojsije i Venera bi bili likovno i civilizacijski bezvredni?
Nisam siguran da uopšte razumem pitanje, ali evo da ti kažem ovako - kad bi našao Milosku Veneru bez potpisa umetnika i mogućnosti za ugljeničnu analizu predmeta, ne bi znao da li si našao Milosku Veneru ili Arna Brekera. Edited by Syme
Link to comment
Nisam siguran da uopšte razumem pitanje, ali evo da ti kažem ovako - kad bi našao Milosku Veneru bez potpisa umetnika i mogućnosti za ugljeničnu analizu predmeta, ne bi znao da li si našao Milosku Veneru ili Arna Brekera.
Brate tebra, manje-više navijam za tebe gde kod se javiš uključujući i ovu diskusiju ali daj ne preteruj, leba ti...brek37.jpgNe razumem se toliko u vajarstvo ali ovo ne da bi bilo strano telo u antičkoj Grčkoj, nego bi bio svemirski brod.
Link to comment

izvinjavam se na offu, samo sam ovde hteo da uletim.inače, imam poteškoća da ispratim poseldnjih par strana. mislim da sam dotakao svoje maksimume forumskog shvatanja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...