Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Evo jos bolje definicije, upravo mi pade napamet: istorija umetnosti je istorija RATA ideja, tome nikako ne mozes da pristupis kao istoriji nauke ili politike, a ko njoj bezinteresno pristupa 'da sazna generalnu istoriju, da informise da bi pricao sa civilizovanim ljudima' taj je u startu operisan o ideologije i to znanje mu nista nece koristiti.Toliko od mene.

Link to comment
Dakle ti mislis da je istorija umetnosti nekakva vrsta svedskog stola sa kojeg ces da izbiras sta ti se svidja, a ti ces svakako probati sve ne bi li sa prisutnim ljudima pricao sto opsirnije o svom iskustvu ? Svaka cast, no uprkos svom mom uvazavanju konteksta kao najbitnijeg dostignuca umetnosti 20 veka, ja - na kraju krajeva - ne pristupam umetnosti u tako demokratskim okvirima.
U svakom slučaju nije više monolitna kategorija, svako ne još od druge polovine XIX veka, neki bi rekli i ranije ali je tada diferenciranje postalo vrlo uočljivo, tako se bar meni čini. I ne radi se o mom iskustvu već o činjeničnom stanju. Upravo mnoštov proba, pokušaja i jeste jedna od karakteristika savremene umetnosti zbirno gledano. Ukoliko se sve svede na jednu dominantu po kojoj se sve ostalo vrednuje oživljavamo neka minula vremena. Pritom pluralizam ne isključuje određene oblike vrednovanja već ih usložnjava ali to je druga priča. Uostalom dobro je probati što je više toga moguće... ;) Edited by Bebler
Link to comment

Samo da dodam da ja ni ujednom momentu nisam rekao da je umetnost 20 veka o kojoj pricamo monolitna kategorija, kao niti da pluralitet nije pozitivna odlika umetnosti 20 veka, vec da samo da sav taj upliv mnostva nije izbacio (niti moze) izbaciti vrednosni sud iz jednacine. Simple as that. A za ostalo se (levijatanski) slazemo, ko sto smo vec utvrdili.

Link to comment
  • 3 weeks later...
linkPonestaje ideja.
Ona to svako malo radi - cak moze se reci da joj je to signature performance:http://dalje.com/hr-scena/povracala-uz-misu-jer-joj-je-muka-od-vecine/139550Moram priznati da mi je u 2010 usred opste poplave autisticnih egocentrika i tricavih socio-politickih lamentacija u najmanju ruku simpaticno da vidim ovako nekog ko bi da komunicira na ovako jednostavan nacin.Doduse nisam sretao njene radove nigde, ne mogu da garantujem da ne bi zauzeo dijametralno suprotnu poziciju.
Link to comment
Sta je ovo? Hiperrealisticni akril?
Vrlo interesantno:) Igra optickom iluzijom. @Atraktor: kada kazes "komunicira" , to mu dodje opravdanje za ma koji uzlet duha. Sto bi se reklo, Velja Ilic bi mogao sutra da se brani na sudu za sve majmunluke koje je u javnosti pravio retrogradnom promenom profesije: mogao bi covek da nazove sebe konceptualnim umetnikom. Sve bi tuzbe pale u vodu pred ovim udarcem umetnosti.Zasenio bi i Marinu licno. Edited by CowBoy
Link to comment

Apropo termina komuniciranje, ne mora to biti nuzno ma koji izlet duha. Neko moze odbiti komunikaciju, mimikrirati je ili saopstavati nesto banalno [kao npr svoje prisustvo] - usled cega svega komnikacije nema.A sto se Selje tice, ovaj topik [kao i njegova tema - savremena umetnost] ionako stoji na staklenim nozicama - ne moramo ga dodatno opterecivati.

Link to comment
... tema - savremena umetnost] ionako stoji na staklenim nozicama.
Bold, my point exactly.Ne moras selju za primer, uzmi onog nesrecnika sa cegerom na trgu tjenanmen, gde stoji ispred onog tenka. Njemu svi konceptualisti mogu da pljunu pod prozor. Sto bi se reklo, kada se njihov "rad" uporedi sa njegovom snagom izraza - mozemo da ih nazovemo pravim imenom: paraziti.Ovo u italiku nije slucajan izraz, objasnicu ga kasnije.http://www.youtube.com/watch?v=9-nXT8lSnPQ Edited by CowBoy
Link to comment
http://dalje.com/hr-scena/povracala-uz-misu-jer-joj-je-muka-od-vecine/139550Moram priznati da mi je u 2010 usred opste poplave autisticnih egocentrika i tricavih socio-politickih lamentacija u najmanju ruku simpaticno da vidim ovako nekog ko bi da komunicira na ovako jednostavan nacin.
Igzekli! Njen metod komuniciranja me podsecja na drazhesni rad Nicholasa Goslinga "Look at Life" iz '69 u kojem protagonisti neprestano povracjaju dok ih fotogtrafishu , sta fali poetici telesnih izlucevina, we need vomit art topic desperately :)CowboyDoklen vishe sa tim Tjenanmenom, daj malo neko osvezhenje dok Marina ne napravi taj realityshow za obuku performans umetnika, ondak cjemo da tracharimo ko u Skandalu :D Dunja Ilic je prava zemljotres-lejdi a nema predebeo koncepAt. Em je na estradnoj art scenii svi gledaju belooo ko na opeluuu, em je "Domino Dama" ko himnaja Aprilskih Susreta granichno organizovanih moralnih bushotina u SQRCU :P http://www.youtube.com/watch?v=jPp97ZEZGgo
Link to comment
CowboyDoklen vishe sa tim Tjenanmenom, daj malo neko osvezhenje dok Marina ne napravi taj realityshow za obuku performans umetnika, ondak cjemo da tracharimo ko u Skandalu :D
Tjen an men epizoda je jedan od najboljih argumenata za besmislenost konceptualne ... hm ... umetnosti. Ono stajanje ispred tenka je vrlo jak i iskren koncept. Sto je najvaznije, covek sebe nije proglasio umetnikom, a obogatio je pogled na Coveka mnogo vise no sva konceptualna zgadija zajedno.Konceptualno je izraz kreativne impotencije odnosno impotentnosti artikulacije.Ne umem da artikulisem (kao ni moja publika) - stoga, napravicu koncept. Tu cu da se igram tabuima (drkam, secem se ziletima, pokazujem pichku, povracam) te cu tako da komuniciram. Dok je tabua, bice i publike.Ne mogu da opisem koliko je ova podvala jeftina i koliko me zaprepascuje cinjenica da ljudi veruju u to. Mada, sa druge strane - jeftina je i prica o nastanku sveta za sedam dana. Covek je i danas nedotupavno govedo, tako da ne treba da cudi (a ipak me cudi) ova Nova Religioznost. Edited by CowBoy
Link to comment
Tjen an men epizoda je jedan od najboljih argumenata za besmislenost konceptualne ... hm ... umetnosti. Ono stajanje ispred tenka je vrlo jak i iskren koncept. Sto je najvaznije, covek sebe nije proglasio umetnikom, a obogatio je pogled na Coveka mnogo vise no sva konceptualna zgadija zajedno.
Slazem se sa tobom, ali ja bih anonimnog lika sa cegerom u relaciji prema konceptualnoj umetnosti bi jedino mogao nazvati nekom vrstom visokog idealiteta kojem treba stremiti. E sad ako me pitas da li je svaki cin uzdizanja ideoloskog iznad sebe umetnost... moze biti, zasto da ne. Jeste koliko i cin Jana Palaha, Mordehaja Vanunua, Isusa Hrista, Baader Meinhof grupe, ali naravno i nezaobilaznih antiprimera - sake 'istinskih vernika' iz NSDAP-a, islamskih samoubica-sahida, Timoti Mekvejga, itd.Nema nista autenticnije od zivota™ i ostale floskule :kdp:, ako si to hteo dovesti u sumnju. A inace nije (konceptualna) umetnost=zivot da bismo njenu misiju proglasili neuspelom ili besmislenom jer nije uspela biti zivot.
Konceptualno je izraz kreativne impotencije odnosno impotentnosti artikulacije.Ne umem da artikulisem (kao ni moja publika) - stoga, napravicu koncept. Tu cu da se igram tabuima (drkam, secem se ziletima, pokazujem pichku, povracam) te cu tako da komuniciram. Dok je tabua, bice i publike.
Ovih par primera pokazuje da od drveta ne vidis sumu. Drkanje, secenje, pokazivanje picke i povracanje su samo mali delic iz arsenala ekstrema za kojim umetnik moze posegnuti i nije uopste akcenat na tome. Pitanje je samo finijeg razlikovanja od slucaja do slucaja - ko se tog arsenala dohvatio, kakvom logikom/opravdanjem i koliko to funkcionise u konceptu doticnog. A ako mislis da se nekih stvari treba apriori kloniti - onda se vracamo na pricu o tabuima. Sam si reko: dok je tabua, bice i publike.@ palfootUmetanje turbofolk estrade na temi o savremenoj umetnosti je sooo 90es. Pozdravio te Uros Djuric.
Link to comment
Ovih par primera pokazuje da od drveta ne vidis sumu.
Sve sto npr. u medijima moze da se vidi i procita o konceptualistima je vezano za tabu. To je jedini nacin da se stvar samopromovise. Otprilike, poruka je sledeca:"... ti si, Covece, toliko otupeo od silnih senzacija da su ti potrebni shamari da bi bilo sta osetio - milovanje ne pomaze". ... sto je potpuna besmislica koja odgovara samo impotentnoj wanabe kreativnoj strukturi koja parazitira na Dishanovom pisoaru, evo, citav jedan vek. Skoro je bio neki tip/fetisista koji je u muzeju moderne umetnosti izlozio nekoliko desetina pari noshene obuce (ako se dobro secam). Ok, to jeste bilo interesantno, ali - opet se zasniva na Jakom Simbolu. Sta je za coveka obuca od pocetaka civilizacije do danas, svi znamo. Dakle, ne moze se bez snažnih simbola, bez jeftine priče, bez šamaranja.Da pomenem ponovo "staru" umetnost i Sezanove jabuke. Niti snazan simbol, niti jeftina prica, nit' šamaranje. Jednostavno, kolorom vibrantna kompozicija, iskrena, kontemplativna, ogoljena. Remek-delo.Sa druge strane, marketinski akaunt zaposlen u sopstvenoj firmi od sebe pravi brend, a posto jednostavno ne ume da napravi " kolorom vibrantnu kompoziciju, iskrenu, kontemplativnu, ogoljenu, remek-delo" , on skine gace i pokaze pichku, drzeci (potkrepljeno jeftinom pricom) shmajser tik uz muf.Jedini razlog zbog kojeg ovaj menadjer nije uhapsen je - pokazivao se u Galeriji, a ne na ulici kao ostali egzibicionisti. Pazi, ako ti imas vremena i strpljenja da mi objasnis zasto je npr. pokazivanje pichke ili povracanje umetnost, ja sam savrsen nevernik za preobracivanje: preobratis li mene, preobratices svakoga:)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...