Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

ma kauboj gusi po obicaju. ovde sam postavio jedno jednostavno pitanje i javio se samo muceni krampa. nikoga nije briga za farokija koji je jedan od zanimljivijih umetnika kojeg su beogradjani imali prilike da vide vec drve bablju metafiziku.

miki i dalje nista ne kapira vec igra glupu deciju ili/ili igru (da li bi radije da ti iscupaju oko ili odseku jaje). zasto neko ne bi posetio i jednu i drugu izlozbu i pogledao i jedno i drugo i sam doneo zakljucke? ako je moguce naci nesto umetnosti u fuzbalu kapiram da je moguce to uciniti i sa fotkama doticnog kauboja.

inace u jednom ranom farokijevom filmu (o industriji napalma) on sedi ko komentator iz monti pajtona i prica o dejstvu napalma i onda iznenada zavrne rukav i ugasi cigaretu na nadlanici uz reci da njen zar dostize temperaturu od 400c a napalm razvija valjda 100 puta vecu temeraturu i onda doda da on to ne moze da prikaze posto iza toga ne ostaje nista. i ta veza izmedju jednog simbolickog akta i jedne istine je nesto sto moze da bude sustina umetnosti i njen pokusaj da prikaze istinu trazeci za to odgovarajuci jezik. kako kaze breht istina je jednostavna ali nije je jednostavno reci.

eto meni je to nesto znacajno ali kapiram da nije svima. samo ja ne volim da pricam sa dosadnim i pompeznim ljudima.

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

budimo ozbiljni ljudi. faroki je domaca zadaca. taj video sa gasenjem cigarete dok cita novosti je must za bilo koga ko misli da je nesto vidio od savremene umjetnosti. jedan od video radova koji treba da bude polazna tacka ako zelis da razumes taj pravac.

 

takodje, tesko je a mozda i nemoguce diskutovati o svremenoj umetnosti ako nemas osnovno znaje o razvitku iste. ne samo da treba poznavati radove vec ih treba dozivjeti u njihovom orginalnom setingu. nedavno sam diskutovao sa likom koji me je ubjedjivao da je dokumenta naduvano sranje. ispostavi se da nikada nije bio na dokumenti. procitao par stvari po netu, uklopilo se u njegovu pricu i trubi jedno te isto.

 

ja sam pitao kauboja da mi objasni razliku ili komentar na radove alfreda jara i weiweia. tacno znam zasto sam to pitao. dobio sam odgovor da su interesantni. jbg. tu se sva prica zavrsava.

 

vecina postova na ovom topiku su vise nego smesni i bezvredni, ali dobro , ipak je ovo samo forum koji sadrzi teme od politike do sta ste jeli i kakili.

Link to comment

Želim samo da vas podsetim da imate i topic Savremena umetnost, i da je džentlmenskim sporazumom od pre par godina ovaj topik praktično poklonjen Kauboju da na njemu sprovodi svoj crusade.

Link to comment

Nece biti izlozbe u klasicnom smislu, to je prevazidjeno. Ideja mi je da organizujem kasting gde cu najzgodnije cice da premazem fotoemulzijom i osvetlim ih svojim negativima te da ih pustim da setaju SavaMalom gde su ljudi uglavnom posveceni kulturnim sadrzajima i imaju razvijeno culo za dobru umetnos.

ja mislio da postavljas izlozbe i zivis od toga. moja greska, pobrko nesto :D

Link to comment

Želim samo da vas podsetim da imate i topic Savremena umetnost, i da je džentlmenskim sporazumom od pre par godina ovaj topik praktično poklonjen Kauboju da na njemu sprovodi svoj crusade.

eh...ko ce pohvatati sve te sporazume, al posteno...

Link to comment

ja sam pitao kauboja da mi objasni razliku ili komentar na radove alfreda jara i weiweia. tacno znam zasto sam to pitao. dobio sam odgovor da su interesantni. jbg. tu se sva prica zavrsava.

 

 

Eh, pa nisi valjda mislio da cu da istrazujem kontekst i reference™ , jedan vidim slaze burice i poprilicno je angazovan (ali na podnosljiv nacin, mada je previse bukvalan ali jbg, u konceptu se ne moze biti drugaciji) a drugi se bavi pravljenjem raznih paterna u prostoru a primecujem slikao se go (simpatican je btw.) sa nekim debelim kineskinjama. On mi je bolji. Voleo bih da njihove radove vidim uzivo, mislim da bi me radili.

 

 ( iskreno, radili bi me zbog formata jer su uglavnom veliki i "dishu" )

Edited by Caligula
Link to comment

Želim samo da vas podsetim da imate i topic Savremena umetnost, i da je džentlmenskim sporazumom od pre par godina ovaj topik praktično poklonjen Kauboju da na njemu sprovodi svoj crusade.

 

Ja sam cak i moderisao ovo mesto pa sam posteno dao ostavku zbog sukoba interesa. Mada ne vidim da se nesto promenilo

 

Inace taj drugi topik "savremena umetnost" proradi s vremena na vreme ali tek kad Kaligula to odluci  :fantom:

Edited by Caligula
Link to comment

ma kauboj gusi po obicaju. ovde sam postavio jedno jednostavno pitanje i javio se samo muceni krampa. nikoga nije briga za farokija koji je jedan od zanimljivijih umetnika kojeg su beogradjani imali prilike da vide vec drve bablju metafiziku.

 

 

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Ne želim da nikome držim stranu ( a i ne znam na čijoj sam), ali čini mi se da je prilično nepravedno to što tražite od Kauboja. Ja sam, na primer, pre jedno dva-tri meseca svratio u Parisku i tamo je bila neka izložba nekih inostranih umetnika (bili su neki smart fonovi i tableti napravljeni od kamena, to mi je jedino bilo interesantno), čiji su mi radovi bili dosadni, neinspirativni i koje sam momentalno zaboravio kada sam izašao iz Salona. I kako ja sad da pričam o tome, kada ga se više i ne sećam.

 

Druga stvar - ne možeš da optužiš nekog da ne ide na izložbe samo zato što ne ide na otvaranja i vođenja. Eto, ja ponekad idem na otvaranja, ali ih uglavnom izbegavam. I uz svo poštovanje, vođenja mi još manje trebaju - volim da sam ocenim neko delo i sam nađem u njemu nešto interesantno. A ako hoću da se obrazujem, imam druge načine.

 

I treće - ni u jednom trenutku na stotinak strana ovog topika niste dokazali zbog čega umetnost koja se stvara danas ne treba da se posmatra u kontekstu celokupne umetnosti.

Link to comment

I treće - ni u jednom trenutku na stotinak strana ovog topika niste dokazali zbog čega umetnost koja se stvara danas ne treba da se posmatra u kontekstu celokupne umetnosti.

Zato sto je nedokazivo  :)

Danas imamo posla sa nekom vrstom postumetnosti u kojoj je sve dozvoljeno i u kojoj tu navodnu slobodu drustvo - mislim na takozvana moderna liberalna drustva - dozvoljava i podrzava, cak i kad se upinje da bude kriticna prema tom istom drustvu.

Umetnik koji posle prema drustvu najkriticnije postavke, posle performansa ode na koktel sa istaknutim predstavnicima tog istog drustva...

 

Bice da nema, ili jos nije nadjena, umetnost kakvu poznajemo sa sve njenom drustvenom ulogom sa - starom dobrom represijom.

I polozajem umetnika kao suprotstavljenom drustvu i njegovim vladajucim normama sa sve rizikom da se to suprotstavljanje plati punom cenom.

Umetnik koji u svom potkrovlju umire od gladi ili tuberkuloze nije predmet modernih razmatranja o humanosti takvog odnosa prema umetnosti i onom koji je stvara; on je paradigma moderne zapadne umetnosti jos negde od kraja srednjeg veka.

Interesantno je da jedino donekle film odoleva: on je umetnost koja, mozda bas zbog svoje masovnosti, moze sebi da dozvoli luksuz da bude danas jedina umetnost koja se istinski - suprotstavlja i to porukom koja ima domet veci nego dometi raznoraznih Marina...

Link to comment

treće - ni u jednom trenutku na stotinak strana ovog topika niste dokazali zbog čega umetnost koja se stvara danas ne treba da se posmatra u kontekstu celokupne umetnosti.

pa jedino ako si citao dijagonalno. kim oslepe objasnjavajuci. ili evo ovo sa spinoff topika.

Link to comment

Druga stvar - ne možeš da optužiš nekog da ne ide na izložbe samo zato što ne ide na otvaranja i vođenja. Eto, ja ponekad idem na otvaranja, ali ih uglavnom izbegavam. I uz svo poštovanje, vođenja mi još manje trebaju - volim da sam ocenim neko delo i sam nađem u njemu nešto interesantno. A ako hoću da se obrazujem, imam druge načine.

+1

 

ja mislim da sam bio na jednom vodjenju u zivotu. i to slucajno dosao.

Link to comment

pa jedino ako si citao dijagonalno. kim oslepe objasnjavajuci. ili evo ovo sa spinoff topika.

Čitao sam veći deo topika, tako da znam sve kimove argumente, ali nije me ubedilo jer mi ovo staro mnogo češće dira prave strune, a hvala bogu dostupno je, mogu da ga gledam i danas, kao i bilo ko uostalom, bio on umetnik, poznavalac ili običan posetilac muzeja.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Zato sto je nedokazivo  :)

Danas imamo posla sa nekom vrstom postumetnosti u kojoj je sve dozvoljeno i u kojoj tu navodnu slobodu drustvo - mislim na takozvana moderna liberalna drustva - dozvoljava i podrzava, cak i kad se upinje da bude kriticna prema tom istom drustvu.

Umetnik koji posle prema drustvu najkriticnije postavke, posle performansa ode na koktel sa istaknutim predstavnicima tog istog drustva...

 

Bice da nema, ili jos nije nadjena, umetnost kakvu poznajemo sa sve njenom drustvenom ulogom sa - starom dobrom represijom.

I polozajem umetnika kao suprotstavljenom drustvu i njegovim vladajucim normama sa sve rizikom da se to suprotstavljanje plati punom cenom.

Umetnik koji u svom potkrovlju umire od gladi ili tuberkuloze nije predmet modernih razmatranja o humanosti takvog odnosa prema umetnosti i onom koji je stvara; on je paradigma moderne zapadne umetnosti jos negde od kraja srednjeg veka.

Interesantno je da jedino donekle film odoleva: on je umetnost koja, mozda bas zbog svoje masovnosti, moze sebi da dozvoli luksuz da bude danas jedina umetnost koja se istinski - suprotstavlja i to porukom koja ima domet veci nego dometi raznoraznih Marina...

Može i muzika. :)

Link to comment

Čitao sam veći deo topika, tako da znam sve kimove argumente, ali nije me ubedilo jer mi ovo staro mnogo češće dira prave strune, a hvala bogu dostupno je, mogu da ga gledam i danas, kao i bilo ko uostalom, bio on umetnik, poznavalac ili običan posetilac muzeja.

pa jbg, kim na forumu moze samo da ti ponudi argumente, ne moze da ti dira strune :lolol:

Link to comment

pa jbg, kim na forumu moze samo da ti ponudi argumente, ne moze da ti dira strune :lolol:

 

:lolol: 

 

Mada, može na filmu, tu zna da me iznervira. :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...