Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

21 hours ago, Ayatollah said:

Zato što i Zijin i Rio Tinto i ostali to neće, jer vrlo dobro znaju sa kim imaju posla - sa slabom, ekonomski beznačajnom, politički nestabilnom, tehnološki zaostalom državom kojoj nedostaju stručnjaci svih profila (mislim na prave stručnjake), koja je sama nesposobna da uradi to što hoće i koju vode pohlepni likovi sa dna kace kojima je sve na trgovinu i koje ti likovi iz korporacija čitaju kao otvorenu knjigu. Zbog čega bi bilo ko od njih dao know-how, tehnologiju i pare, da bi dobio 20% ili 49% u nekoj JV firmi kojoj bi u Nadzornom odboru sedele raznorazne Danice Drašković, Bakareci, Grčići, Bajatovići i ostali, i gde bi pola profita (ili i više) uzimala država, kada može ceo kolač da uzme i sam, i plati 7% (ili i manje, zavisi šta se rudari) rudne rente, plus još nešto malo ispod žita kome treba, bez da gleda napred navedene njuške. Nije da je tuča među multinacionalkama ko će da sarađuje sa Srbijom, čak je upravo obrnuto - Srbija mora da zgrabi šta joj se ponudi, jer drugi možda neće doći, a onda je pozicija za pregovore užasno slaba, plus te zastupaju nekompetentni pregovarači koji razmišljaju samo o svom privatnom interesu. U takvoj konstalaciji, korporacije mogu da izburgijaju šta god žele - drugim rečima my way or the highway.

 

Sve se slažem i samo jedan detalj mi se ne uklapa: najjači i jedini adut države je sama činjenica da je u pitanju država (kakva je takva je, ali ipak je država) i da kao takva ima na raspolaganju neke suverene mehanizme koje korporacije nemaju. Konkretno u ovom slučaju, Srbija se ne davi u dugovima, relativno je stabilna, rudna renta od Rio Tinta joj nije nikakva slamka spasa pa da mora da igra "daj šta daš" igru. Za ovakav neokolonijalni dil po meni postoje samo dva objašnjenja: ili je u pitanju suva alavost i pilićarstvo pojedinaca iz vlasti, ili su pritisnuti spolja da predaju litijum i uzmu svoj tal, ali glavni ćar ne može da ostane ovde nego ide napolje. A moguće je i da je kombinacija ova dva.

 

Svaki lider koji ima trunku kičme i odgovornosti, isterao bi iz ovoga JV sa državnim učešćem od 50% i zlatnom akcijom. Bukvalno trunka kičme je potrebna, uopšte ne mora neki Bizmark da bude. Ovo predavanje retkih minerala i zlatnih žila na tanjiru svakom ko dođe i iskešira neki pilićarski mito, dolazi samo i isključivo od korumpiranih zvaničnika jer oni tako postavljaju igru. Kada bi je postavili malo drugačije onda bi i Rio Tinto igrao malo drugačije, umeju korporacije još kako da idu na varijantu vrapca u ruci i da procene da je golub na grani ipak preveliko cimanje. Ali ako golub sam sleti na tanjir i sam sebi otfikari glavu da im olakša, onda jbg.

 

  • +1 1
Link to comment

Naravno da su pilićari u pitanju. Jebo te, pa oni se ugradjuju u fudbalske transfere, vlasništvo restorana, a neće u ovo?? 3% je sramna rudna renta, sve i da ne zatruje celu Srbiju, pa je 110% sigurno da im ide dobra kapara ispod stola u privatni džep. To sve na giljotinu treba (ukoliko narodni sud vrati smrtnu kaznu i sve da bude po zakonu, naravno).

  • +1 3
Link to comment

Mislio sam na to da su do sada čak i oni savladali neke lekcije iz drpanja na veliko. Na metrou će da ukradu milijardu evra minimum, na litijumu i zlatu bi mogli da ukraju deset milijardi kada bi se to eksploatisalo i prodavalo kroz neki državni JV sa stranim partnerom (i još bi im ostale milijarde da upucavaju u raznorazna davanja i veštački podižu standard ljudima u zamenu za glasove). Svaki populista bi prepoznao takvu priliku, a pogotovo onaj ko je duže od 25 godina u politici i bezmalo 10 godina na vlasti. Nikako ne bih potcenjivao njihove kapacitete za mega kriminal i zbog toga mi je čudno da su se zadovoljili klasičnim korporativnim mitom.

Link to comment

Panto je zato što su nesposobni za tako nešto, a ne bi lako moglo da se drpa na veliko ako je velika firma kao RT tu da nadgleda, pa makar imali “samo” 50% u toj JV.

Link to comment

Javila se ministarka, sve je u redu, raziđite se :fantom:

 

Quote

Vujović: Još ne znamo da li bi Rio Tinto imao negativan uticaj, a već pričamo da ne valja

Ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović izjavila je da se još ne zna da li bi rudnik litijuma kompanije Rio Tinto imao negativan uticaj na životnu sredinu.

 

Kako je navela, procena uticaja još nije gotova, pa, kako je rekla, ta tema ne treba da se politizuje i da se tako građani zastrašuju.

Ona je kazala da će procenu studije uticaja na životnu sredinu raditi Rio Tinto, kao i da će tu procenu onda proveravati i oceniti resorno ministarstvo.

 
"Oni (Rio Tinto) angažuju stručnjake i sačine studiju i tada predaju resornom ministarstvu koje onda to proverava i daje ocenu. To je zakonska procedura", objasnila je ministarka.
 
Ona je dodala da će u oceni te studije učestvovati i javnost, odnosno da će građani moći da daju sugestije.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Time Crisis said:

Ona je kazala da će procenu studije uticaja na životnu sredinu raditi Rio Tinto, kao i da će tu procenu onda proveravati i oceniti resorno ministarstvo.

 
"Oni (Rio Tinto) angažuju stručnjake i sačine studiju i tada predaju resornom ministarstvu koje onda to proverava i daje ocenu. To je zakonska procedura", objasnila je ministarka.

A procenu ce da radi Cerni na zahtev ministarstva, ono studija, placeno sve? 

Ni po babu ni po stricevima...:fantom:

Link to comment
16 hours ago, Redoran said:

Mislio sam na to da su do sada čak i oni savladali neke lekcije iz drpanja na veliko. Na metrou će da ukradu milijardu evra minimum, na litijumu i zlatu bi mogli da ukraju deset milijardi kada bi se to eksploatisalo i prodavalo kroz neki državni JV sa stranim partnerom (i još bi im ostale milijarde da upucavaju u raznorazna davanja i veštački podižu standard ljudima u zamenu za glasove). Svaki populista bi prepoznao takvu priliku, a pogotovo onaj ko je duže od 25 godina u politici i bezmalo 10 godina na vlasti. Nikako ne bih potcenjivao njihove kapacitete za mega kriminal i zbog toga mi je čudno da su se zadovoljili klasičnim korporativnim mitom.

Zato sto ih meris arsinom Erdogana a u pitanju je bilmez sa tribine koji vodi zemlju A koji je nosao gajbice Seselju.Kao sto je i prosli genije dao NIS dzabe,tako ce i ovaj pilicar da uzme mrvice i samo otresa usima od srece.

Link to comment

(N1) Dokumentarni film Rade Đurić „Mndra mja“, petak u 21h

Quote

Borba meštana Nedeljica sa stranim investitorima nije jedina borba stanovnika Srbije za opstanak u svom zavičaju pred naletom velikih kompanija. Rudnik u Boru se dolaskom kineskih investitora širi i ugrožava domove stanovnika Krivelja.

Mndra mja (Lepa moja) je dokumentarni zapis o ljudima koji su se još pre više od pola veka našli na putu svetle budućnosti i napretka.

Ovo je priča o trogodišnjoj borbi meštana Krivelja i ostalih naselja u okolini Bora da sačuvaju sebe i svoja imanja od nemoći države i apetita stranog investitora.

Ljudi koji ovde žive oduvek, govore o kršenju već postojećih zakona ,o domu, ljubavi i neizvesnosti.

Dokumentarni film Rade Đurić „Mndra mja“, petak u 21h.

Repriza je u subotu u 20h.

 

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...