Jump to content
IGNORED

Stocks & Crypto


mustang

Recommended Posts

29 minutes ago, Sammael said:

Trguješ preko domaćeg brokera ili neke app? 

 

Preko Ilirike. Kod app-ova iz Srbije je problem i sa plaćanjem i sa porezom.

  • +1 1
Link to comment

ja sam više trader nego investitor ali svakako nisam daytrader, slično kao i Ayatollah, kupim kad procenim da je povoljno i čekam da poraste, gledam u principu da brže i više vrtim pare ne bih li napravio više kapitala za dalje ulaganje, pošto nemam 100.000 da se sa njima zajebavam...

 

@Sammael svaka čast i poštovanje za Vorenam naravno ali mislim da možeš više da zaradiš ako se sam bakćeš sa pojedinačnim akcijama i kupuješ i prodaješ malo intenzivnije. Svaka deonica ide gore dole, tako da će onaj koji uloži i proda posle 5 godina da zaradi recimo 20%, u međuvremenu neko ko trguje će da tu istu deonicu proda i kupi 5 puta i imaće zaradu od po 10% na svakoj transakciji, što je daleko bolje ako naravno uspeš da pogodiš uspon i pad. Dakle investiranje je negde mirnije i sigurnije, ali trgovanje je profitabilnije i rizičnije, pa eto svako nek vidi šta mu odgovara...na kraju balade je ovo što Ayatollah kaže najbitnije, ako je firma kvalitetna i ima nešto da ponudi, zaradićeš pare na njoj ako si dovoljno strpljiv. Nažalost berza je takođe jako podložna psihologiji krda pa su sad popularni razni meme stocks koji rastu i padaju kao blesavi, što je lepo ako ti se posreći ali mi to više liči na kockanje nego na ulaganje, tako da izbegavam.

 

Mene smara da podnosim prijave pa nemam hartije sa dividendom za sada, za nekih par godina ako uspem da napravim neku jaču cifru, biče i toga.

Link to comment

Ma prijava poreza na dividendu je 5 minuta posla mesečno bukvalno, nema papira i radi se sa tvog kompjutera. Manje vremena treba za to, nego za moje današnje postove na ovoj temi. Ja sam shvatio da mi je psihički lakše da budem strpljiv oko cene ako mi sa vremena na vreme kapne neki sitniš od dividende, tipa USD 57 i slično, a desi se i da te usere neka vanredna dividenda, kao mene prošle godine od RAIFF kada sam dobio skoro EUR 500. Ono što tu treba izbegavati je da te povuku nesolidne kompanije koje imaju naizgled velike dividende, pogotvo ako imaju Hold status i manje, i ako su im akcije generalno u opadanju, jer te obično idu ka dividend cut-u i opštem krahu. I tu lekciju sam dosta bolno naučio.

 

Sada trenutno ima nekih akcija velikih kompanija koje su potcenjene, a imaju dobar potencijal za rast, poput npr. gore spominjanog PYPL (jedino nepopularnost kompanije sprečava rast) ili BABA (ne raste zbog toga što je kineska kompanija). Ja sam pre par dana recimo kupio brazilski VALE koji ima dosta dobar upside potencijal, a i dividende su mu prilične. Ima tu još nekih koje pratim, npr. CVS, O, SBUX itd.

Link to comment

Samo da kažem da ni ja nisam day trader. Kad sam počeo pre par godina kupovao sam pojedinačne akcije, ništa suludo, čisto da vidim kako ide. Pre oko godinu i po dana sam odlučio da je iako zanimljivo to sve previše posla i namestio da ulaže redovno mesečno u par fondova i polako izlazio iz individualnih akcija. 

 

Svejedno, juče i poslednjih dana je baš bilo gadno.

Link to comment

Mučeni crypto nagrabusio najgore. Uložite u Bitcoin, osigurajte se od predstojećeg kolapsa LOLOL

Link to comment

Evo, ja se bavim ovim već neko vreme, i još uvek ne mogu da pohvatam logiku berze, osim da nema nikakve logike. Kad su rasle kamatne stope, tržište je potonulo u paniku jer je privreda zadužena, pa će biti talas bankrotstava zbog nemogućnosti da se otplaćuju obaveze. Sada kada se spekuliše da će kamate pasti, opet panika, jer će se povećati rizici pozajmljivanja. Kada se povećava zaposlenost u SAD panika, jer se povećavaju troškovi poslodavaca, kada pada zaposlenost u SAD panika jer se privreda kontrakuje i ide u recesiju.

 

Meni su svi iz finansijskog sektora pali za cca 10% u poslednjih 5 dana, iako su svi premašili očekivane rezultate poslovanja, neki i za 10%. Luda kuća.

  • +1 2
Link to comment

Mislim da nije trenutno problem u smanjivanju kamata koliko su svi mišljenja da su s tim čekali predugo. Ne ulazim u to koliko je to istina, stvarno ne znam. 

 

U suštini mislim da ima puno spekulacije tipa, ako se smanje kamate i ako ne bude ekonomskih problema onda ... I pošto je to sve na klimavim nogama onda može lako da se uzdrma.

 

Na to je došla ova situacija s Japanom, gde su se zaduživali tamo (ali u jenima) i kupovali u Americi. Ne znam tačno koliki je tu profit, ali ispada da i nije nešto i sad kad je Japan blago podigao kamate, mnogi su potrčali da prodaju to što imaju u Americi i kupe jen da vrate dugove.

Link to comment

U Japanu je haos od jutros NIKKEI je pao skoro 13% za pola dana. Vratiće se to malo do kraja dana, ali opet...

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

Evo, ja se bavim ovim već neko vreme, i još uvek ne mogu da pohvatam logiku berze, osim da nema nikakve logike. Kad su rasle kamatne stope, tržište je potonulo u paniku jer je privreda zadužena, pa će biti talas bankrotstava zbog nemogućnosti da se otplaćuju obaveze. Sada kada se spekuliše da će kamate pasti, opet panika, jer će se povećati rizici pozajmljivanja. Kada se povećava zaposlenost u SAD panika, jer se povećavaju troškovi poslodavaca, kada pada zaposlenost u SAD panika jer se privreda kontrakuje i ide u recesiju.

 

Meni su svi iz finansijskog sektora pali za cca 10% u poslednjih 5 dana, iako su svi premašili očekivane rezultate poslovanja, neki i za 10%. Luda kuća.

 

Pa možda su ti pali 10% u poslednjih 5 dana, ali su verovatno pre toga porasli 20-30% u poslednjih dva-tri meseca, nadam se da ne grešim. 

 

edit: Hoću da kažem, rast berzanskih indeksa bio je sumanut prethodnih par meseci, ovakva neka umerena korekcija je bila za očekivati da se desi. 

Edited by Willow
Link to comment

Logika krda na berzi, Bufet prodaje Apple pa su sad svi odlučili da prodaju sve. I meni su popadale kompanije posle dobrih q2 reporta a zato sam i kupovao nadajući se skoku..šta da vam kažem, držte gaće.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...