Jump to content
IGNORED

Stocks & Crypto


mustang

Recommended Posts

On 5. 6. 2024. at 20:28, Mr.Mxyzptlk said:

$kama $happi $npc ✍️

 

kamala i npc redjaju ath za ath

 

usao par solova na moguceg kamalinog VP

 

ca: 49a9AB5YgsdwsPiHhbyUiU5iZvQKKJanZXpBLxW2pump

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Nešto mi je mirisalo juče (ne da su moji instinkti imaće dobri) da će nešto da se desi. Već par dana je išlo značajno gore dole, ali juče je bio prvi put da je bukvalno sve bilo crveno. Sreća u nesreći je što sam generalno tu i tamo prodavao neke stvari poslednjih nedelja. Uglavnom jer ionako hoću da zatvorim jedan račun, a transfer nažalost nije moguć, ali eto tako je ispalo.

Link to comment

Ja sam se baš lepo nakupovao pre jedno par nedelja, tako da sam sad izginuo ko Mančester, mislim da su mi po prvi put od kad trgujem sve deonice u minusu, jebiga, dešava se...videćemo u ponedeljak šta će bit.

  • Tužno 1
Link to comment

Meni su, za divno čudo, čak 4 pozicije zelene danas, ali su 3 od te 4 pozicije već duže vreme u crvenom i ovo ih nije posebno oporavilo. Sa druge strane, ova četvrta pozicija mi je na istorijskom maskimumu, ako je za neku utehu, tu čekam da prođe dan za dividendu (ponedeljak), pa da prodam.

 

Danas su nogu povukle finansijske institucije, jer se spekuliše da će FED konačno da obori kamatnu stopu (što bi trebala da bude blagotvorna stvar za berzu u principu), pa mi je tako C recimo roknuo danas skoro 7%, jer se desilo i da su ih uhvatili u nekom breachu finansijskih regulativa u SAD. Drugi iz Finance-a su pali nešto manje do 5%, ostali neznatno, tj. ispod 2%. Skoro sam siguran da će gro tih gubitaka da bude popeglan sledeće nedelje.

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

Sa druge strane, ova četvrta pozicija mi je na istorijskom maskimumu, ako je za neku utehu, tu čekam da prođe dan za dividendu (ponedeljak), pa da prodam.

 

 

 

Sell, Mortimer, sell, seeeeeeell

  • +1 1
Link to comment

Da investiram, slušao bih čika Vorena, kupiš lepo neki index fond, ne gledaš šta se dešava, za 15 god si na dobitku. Ovaj daytrading što vi radite bi me ubio, a statistički su prinosi na strani fonda.

  • +1 3
Link to comment

Ma da, S&P500 ili nesto tako, ali da ne gledas (kako pada i raste) u tih 15+ godina. 
 

Ovu jednu akciju Atlassian-a sam dobio za dz pre par godina pa povremeno bacim pogled kako stoji. 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Sammael said:

Da investiram, slušao bih čika Vorena, kupiš lepo neki index fond, ne gledaš šta se dešava, za 15 god si na dobitku. Ovaj daytrading što vi radite bi me ubio, a statistički su prinosi na strani fonda.

 

Ja ne radim daytrading. Sve pozicije držim po par godina, i sve mi donose dividendu (osim PYPL, ali to je danak neiskustvu), i onda čekam da porastu dovoljno, čekao 5 dana ili 3 godine. Samo je cilj da ne kupiš neku oštećenu kompaniju, jer se onda ne možeš izvući, ovo ostalo je u principu stvar strpljenja.

  • +1 3
Link to comment
2 minutes ago, Kelt said:

a kako regulišeš pitanje poreza što se tiče dividendi

 

Porez na dividende mora da se prijavi i plati u roku od 30 dana od dana uplate. U pitanju je porez po odbitku, i plaća se odmah po prijavi - kada ti ePorezi prihvate OPO prijavu, odmah dobiješ instrukcije za uplatu, ne čekaš rešenje Poreske uprave. U praksi možeš i da promašiš ovaj rok bez nekih posledica, mada to svakako nije nešto što bih savetovao - 30 dana je sasvim komotan rok i možeš jednom prijavom da pokupiš nekoliko dividendi, jer se njihova isplata često koncentriše u određenim periodima (i najčešća je kvartalna isplata, premda ima svega, od mesečne do godišnje).

 

Iznos poreza je 15% od bruto iznosa dividende, koji se prijavljuje u RSD tako što USD/EUR iznos i poreske osnovice i samog poreza pretvoriš u RSD po srednjem kursu RSD na dan uplate. Ono što je dobra stvar je da se porez plaćen u inostranstvu odbija od tog iznosa, pa kako je porez na dividendu u SAD 30% onda on pokrije iznos domaćeg poreza i ne plaća se ništa, samo se prijavljuje. Zato je bitno da broker preko koga trguješ u obaveštenjima iskazuje porez plaćen u inostranstvu - Ilirika to ranije nije radila, pa sam onda plaćao porez od 15% na neto iznos, ali je počela u poslednjih godinu dana, tako da sada plaćam porez na dividendu u Srbiji vrlo retko.

 

Da, i dobra stvar je što se dividenda ne uračunava u godišnji porez na dohodak fizičkih lica, pa možeš da prihoduješ i milion evra godišnje od dividende, i na to nećeš plaćati godišnji porez.

  • Hvala 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...