Jump to content

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Kad bi sve moglo da se plati karticom, bilo bi divno. Ali na to ne mogu ni ovde da računam, a ne dole.

Maestro, Cirrus, Mastercard, Visa, funkcionišu najnormalnije, i za plaćanje i za dizanje novca. Skoro svuda je moguće platiti karticama. Eventualno probleme možeš da imaš sa Amex karticama.

Link to comment

Alo Švabe, da li možete normalno da dižete u Srbiji kintu na bankomatima sa svojim EC/Maestro karticama ili mora Visa/MasterCard?

Ako ide bez problema (pošto mi je na hr primorju funkcionisalo), zna li se koliku kintu uzimaju banke kao "uslugu"?

 

bez problema sa maestro karticom u srbiji, provizija je takva da je nisam primetio kao ,,bezobraznu''.

ali, nisam bio davno, mozda se jos nesto promenilo u poslednjih sest mesici otkako je vucic....

Link to comment

ja bih ipak proverila sa bankom kako rade transakcije van EU.

 

moja sestra je nedavno dolazila kod mene u ameriku i nije mogla da podize pare ec karticom, sto je moglo bar poslednjih 10 godina.

 

objasnjenje je iz druge ruke, tako da je bolje da ti zoves svoju banku. njena banka je promenila karticu (neka nova, 'modernija'). moja sestra je uzela tu novu za koju njena banka nije platila licencu za koriscenje van eu. kad je zvala odavde, rekli su joj da bi sve radilo da je ostala na starom sistemu ™. sad ne radi ni u americi a ni u srbiji.

 

treba napomenuti da je banka berliner sparkasse, sto je izvor 95% problema. 

Link to comment

Treba uvek proveriti da li je ATM ili debit kartica "osposobljena" za plaćanja ili podizanja u inostranstvu. Ima banaka koje to daju kao posebnu uslugu.

 

Obično provizije ne naplaćuju, ali je catch u kursu koji primenjuju za RSD, pa negde kolju sa time.

Link to comment

Posto sam bio u toj kurcevoj situaciji, da je kartica bila blokirana za upotrebu van Evrope, preporucujem da se nazove kontakt centar. Iz ove perspektive mi je potpuno neverovatno da to nisam prvo uradio, ali eto. Dakle Deutsche Bank blokira EC van Evrope, verujem da i ostali to rade, dakle nije problem za Srbiju. Ali za sve, jednostavno nazvati i pitati.

Link to comment

Ma imam račun (i) kod Commerzbanke, pa ako je Hostu šljakalo, šljakaće valjda i meni sa njihovim karticama. Mada stoji ja bih mogao zvanično da pitam banku.

 

Za kurs sam već računao da će da me mažu, nego gledam da li neka od banaka koje potiču sa ove strane Drine ima podnošljiviji procenat za uslugu dizanja keša dole. I ovako držim izuzetno retko više od 50€ u novčaniku, nekako bih da izbegnem vucaranje unapred proračunatog keša ko da sam na ekskurziji u Pirovcu '84.

Link to comment

sumnjam da ces tamo gde budes jeo cevape, placati karticom :)

 

bez zeze, amex mi je u junu racunao evro po 116 do 116,5 plus 1,49€ po transakciji. u to je vreme evro bio 114

Link to comment
  • 1 month later...

Gastosko pitanje.

 

Evo ovako: covek je otisao u Nemacku radi povezivanja sa suprugom koja je otisla par meseci ranije. Drzavljanka je EU, tj. Hrvatske.

Otvorila je "gewerbe", ili kako se vec zove mala firma, biznis, mozda se zove i nekako drugacije.

Covek je dobio nemacko osiguranje i sta tu jos ima od papira, i sada aplicira za boravisnu/radnu vizu.

Sve je cisto, ali ima jedna stvar: firma je tek otvorena, i kroz nju je proslo nesto sitno, tipa 300 evra.

 

Koje su sanse da uspe spajanje porodice u ovoj turi, tj. da li ce ga odbiti i reci mu da se vrati kad zena pocne da zaradjuje malo vise?

 

Inace u pitanju je moj rodjeni brat koji pocinje novi zivot u 50 godina, pobegavsi vristeci odavde (iako neki forumasi tvrde da je ovde zapravo sve super)

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Ne znam, otisao sam prvobitno kao student. Ako je dobio vizu za tu namenu u ambasadi u BG-u (spajanje porodice), ne verujem da ce tamo praviti problem. Mislim da oni samo proveravaju da li si ispunio uslove potrebne za produzenje vize, npr. pomenuto osiguranje, ugovor za stan itsl. S druge strane, pre cetiri godine mi je receno da ne mogu tamo da mi daju vizu, tj. produze boravak (bas prvi put sam bio 'turisticki'), vec za sve tog tipa prvo moram da apliciram u BG-u.

Link to comment

Ako sam dobro shvatio, on je otišao turistički, i na neku foru tamo podneo zahtev za spajanje porodice, niko mu reč nije rekao, navodno je sporan samo taj detalj sa novom firmom koja još uvek ne pokazuje dobit od koje se može živeti (a u pitanju je deficitarna profesija od koje se tamo može živeti - kvalifikovana briga  o starima)

Link to comment

Onda je ovo obična boravišna viza koja daje pravo na rad.

 

Meni je problem što jako teško shvatam kad mi se pričaju te administrativne stvari, ali suština je u sledećem: žena otvorila firmu, čoek hoće da živi i radi tamo, predao je papire, da li će ga jebati zato što je firma novootvorena....

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...