Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Ros verovatno bolje zna kako se krecu plate SAPovaca, ali mislim da se dobri SAP konsultanti useravaju od para. Generalno se u Nemackoj ne isplati raditi za firmu. Konsultanti uzimaju 70-120 evra na sat, plus biraju da li zele da uplacuju penziono.Pa da, najbolje da ode na toytowngermany i da vidi da li ima topitj o cenama zivota u Nirnbergu. Sto se Holandije tice, nisam siguran da su tamo plate mnogo vece, a cene sigurno jesu. Tako da ono sto se ustedi na porezu, ode na stan i hranu. Holandjanke su bolje od Nemica, klima je ruznija... sve to ima svoje.Firme ne vole da placaju prekovremeno. Mislim da je standardna fora da placaju samo prekovremeni rad posle 10 uvece, a period izmedju 6 i 10 je mutna voda. Obicno te prekovremene sate saberu, pa daju slobodan dan kad firmi odgovara.
Koliko sam skontao covek je sracunao da ce dobijati 700 evra vise u Holandiji. Zivot jeste skuplji, ali ne bas za 700-800 evra (mislim makar, zato i kazem da proveri).Holandjanke su dosta bolje od Nemica, generalno ljudi su voljniji da pricaju na engleskom i klima jeste ruznija. Svako sam bira prioritete...Tema o prekovremenim satma je interesantna. U pravu si donekle, poslodavci generalno ne vole da plate (topla voda) prekovremeni rad, sem u slucajevima gde obim posla zahteva konstantno 50 sati nedeljno u duzem vremenskom periodu (6 meseci recimo). Tada su mu troskovi osiguranja koje mora da ima ( to osiguranje u slucaju insolvence firme isplacuje radnicima te prekovremene sate) preveliki i vise mu se isplati da te prekovremen sate jednostavno plati. Konkretno znam za jedan primer gde je tako uradjeno.Edit:Da dodam da biti konsultant uopste nije sjajno, ako nisi opste priznati i specializovani baja u onome sto radis. Jer ako nisi baja onda 100€/sat je malo nedostizno, a ono sto je jos nedostiznije je da uopste dodjes direktno do velikih firmi koje su ti onda i jedina koliko-toliko sigurna klijentela. sto znaci, preko specijalizovanih agencija koje ti uzmu 20+%. Pa je drzava zakljucila da to moze da se oporezuje dodatno, pa je sada porez na Freiberuf 33% usput Mwst, pa ti sracunaj...http://www.erfolg-als-freiberufler.de/steuern.php Edited by Hefeweizen
Link to comment

Od svih firmi u kojima sam ja radio, samo jedna je eskplicitno plaćala prekovremeno. Sve ostale su odmah rekle da su svesni da u IT-ju nema radnog vremena bez prekovremenog (da i suviše vremena i para odlazi da dodatne obračune sati po radniku), da se zbog toga bolje dogovorimo paušalno koja je bulk plata za te uslove rada, a da se onda dogovore modaliteti dodatnih para. Tipa, bonus ako si na stendbaju za klijenta, druga tarifa ako se radi van firme, pa bonus ako je to sa noćenjem, preko vikenda itd. Sa druge strane, ne prave problem ako se mora otići u grad da se obavi nešto, ako se kasni zbog ovog ili onog razloga itd, tu jesu svi bili fleksibilni.Što se tiče ovog oko samostalaca, u skoro svakoj firmi sam imao ljude koji su pokušali da budu selbštendig, proveli se kao bos po trnju i nakon par godina se ipak zaposlili po firmama. Kažu da je to nekad moglo mnogo bolje da se odradi, ali da su sad vremena malo turbulentnija za takve stvari ako čovek nema baš sigurica klijente.

Link to comment
Koliko sam skontao covek je sracunao da ce dobijati 700 evra vise u Holandiji. Zivot jeste skuplji, ali ne bas za 700-800 evra (mislim makar, zato i kazem da proveri).Holandjanke su dosta bolje od Nemica, generalno ljudi su voljniji da pricaju na engleskom i klima jeste ruznija. Svako sam bira prioritete...
Mislim da sam u nekom od ranijih postova pisao da sam prosle godine bio u Holandiji na intervjuu, zbog nekog nesrecnog spleta okolnosti to je propalo, ali mi je menadzer na intervjuu rekao da je plata oko 65k bruto. Sa 30% pravilom u Holandiji to dodje na nesto manje od 4k neto. Dvojica bivsih kolega su takodje u Holandiji i dobili su cifre u tom rangu, jedan malo manje, drugi malo vise, ali otprilike toliko. Jeste da su, prvenstveno u Amsterdamu, cene iznajmljivanja stana vece, ali opet na istu bruto cifru (koju koliko mogu da procitam je u Nemackoj tesko i dobiti) ostane dosta vise mesecno.
Link to comment
BTW, ne znam kakve inženjerske plate (i to relativno početničke) zamišljaju ljudi da se dobijaju ovde? Nisi menadžer, nisi lead inženjer - pevaj!A na poslu zapni i potrudi se da te primete pa na godišnjem reviewu pomeni da misliš da zaslužuješ više. Ako to ne upali, možeš da dobiješ povišicu prilikom menjanja firme (10-15% je uobičajeno) ako se razumno udomiš negde drugde.
kolko ja kapiram, nasi ljudi u inostranstvu cesto predstavljaju bruto platu kao neto.a oni sa losijim poslovima bogme vole i da masno slazu.pa onda svaki put kad odem kuci, mama mi se brine zasto ja radim za kikiriki i dozvoljavam da me izrabljuju,obzirom da zaradjujem manje od komsijinog zeta koji je kamiondzija i zaradjuje neke silne pare u kanadi(toliko, da moze da priusti kartu za srbiju jednom u 5 godina)
Link to comment

Ima mozda i toga, ali plate u IT-u u Srbiji su mozda i jedine koliko toliko konkurentne sa Zapadom. Pa se onda podje od toga da kasirka u zemlji X zaradi 4-5 vise od kasirke u Srbiji, pa sto ne bi i programer. Ali u realnosti, posto vecina prima pare delom na crno, bruto plata zapravo i dodje toliko veca. Ne kazem da je to ovde slucaj, govorim vise o prosecnim platama u bransi u Srbiji u poredjenju s ostatkom Srbije. Kada bi sve bilo cisto, ili bi plate bile manje, ili bi usluge bile skuplje i time manje interesantne strancima - a vecina radi outsourcing i pumpa time prosek.

Link to comment
Ros verovatno bolje zna kako se krecu plate SAPovaca, ali mislim da se dobri SAP konsultanti useravaju od para. Generalno se u Nemackoj ne isplati raditi za firmu. Konsultanti uzimaju 70-120 evra na sat, plus biraju da li zele da uplacuju penziono.
A koliko je poznavanje jezika vazno? Recimo da neko ima oko 15 godina SAP iskustva, nemacki nema pojma, ali engleski prica prakticno kao maternji jezik? Da li se na americko radno iskustvo i americko drzavljanstvo/pasos generalno gleda pozitivno ili negativno?
Link to comment

Nema šta da brineš, imaš pravo da produžavaš boravak zbog traženja posla, u početku u nekoj od multinacionalnih korporacija.... a nemački učiš onda usput....

Link to comment
A koliko je poznavanje jezika vazno? Recimo da neko ima oko 15 godina SAP iskustva, nemacki nema pojma, ali engleski prica prakticno kao maternji jezik? Da li se na americko radno iskustvo i americko drzavljanstvo/pasos generalno gleda pozitivno ili negativno?
ako bi nasao poziciju kao interni SAP expert onda nije frka ako ne znas nemacki. SAP svakako koriste vece, internacionalne kompanije pa to nije problem.
Link to comment

drugari, stigla mi je kazna za prekoračenje brzine. ceh je 25€, ne mogu da verujem da je tako malo :)da li da plaćam ja to? i šta je bolje: da je platim iz srbije ili u švabiji?

Link to comment

Ako ćeš i dalje da voziš tamo, rizikuješ da te navataju kasnije i onda opauče gore od ovoga. Za te pare se ne bih kockao - dobio si najverovatnije gotovu uplatnicu sa svime, uđeš u bilo koju banku ili poštu, platiš i gotovo.Mene su jednom četiri puta u toku istog dana ublicali za prekoračenje brzine <_<

Link to comment

ok, onda ču da platim. sve je u koverti stiglo: kazna i objašnjenje, fotka auta, fotka moji brkova i podočnjaka, fotka tablice i uplatnica.i koliko si dobio za ta četiri blicanja?bojim se da mi ne stigne još toga...u pitanju je bio rent-a-car, sledeći put ću da im dam lažnu adresu, tj. adresu iz lične karte na kojoj ne živim <_<

Link to comment

Dobio sam tada 150€, a kasnije su mi stigla tri poena valjda. Dobro je bilo to, što se to nije desilo u jednom gradu, nego na potezu kojem sam vozio, tako da su mi došle uplatnice iz tri različita grada. Pretpostavljam da nisu znali za one druge i u principu su me opandrčili jedino za blic na autputu - to valjda nije gradska nadležnost, nego "republike". Ovo po gradu uzimaju u rangu 15-25€ ako nije drastično prekoračenje. Jedan od ovih bliceva je bio idiotski - siguran sam da nisam vozio više od 63-64 tamo gde je ograničenje bilo 60. Na autoputu sam prekoračio beše za 40km/h. Tu sam se već pitao da neću dobiti zabranu vožnje mesec dana (pogotovo što sam isti dan usr'o motku), ali progledali su mi kroz prste, valjda zbog frizure.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...