Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

Ja imam i morala sam da se odreknem srpskog (inace ne mozes da okoncas proces). Daju ti na kraju i neki papir na kome stoji da ako podneses zahtev i dobijes neko drugo drzavljanstvo automatski gubis nemacko (vazi i za rodjene Nemce). Postoje izuzeci, ali su retki. Jedan poznanik npr. je mogao da zadrzi svoje drzavljanstvo nakon sticanja nemackog zato sto mu njegova zemlja po zakonu ne dozvoljava da se odrekne drzavljanstva (cini mi se da je Bolivija bila u pitanju).

Edited by Pixie
Link to comment

znači nema izvlačenjabwt poznajem jednog Hrvata koji je na kraju odustao jer je sve bilo prekomplikovano (i proces za nemačko i proces ispisivanja iz hrvatskog)a ja se još nikada nisam ni istinski raspitivala da li bih mogla i kako itd, ali sam dosta puta čula da bih onda morala da se odreknem srpskog)

Link to comment

ja znam neke ljude koji su sredili da ih u srbiji odbiju za ispis iz drzavljanstva, a onda se primenjuju ista pravila kao za drzavljane zemalja koje ne dozvoljavaju ispis. druga varijanta je da se ispise iz srpskog, upise u nemacko, a onda upise u srpsko ponovo (ovo je verovatno duplo ilegalno, i u srbiji i u nemackoj). behu neki silni turci pre 6-7 godina koji su uhvaceni u ovoj kombinaciji, pa se to posle provlacilo kroz medije.

Link to comment

Moglo je da se zadrzi srpsko ako si musko starije od 23 koje nije sluzilo vojsku, jer SRJ/Srbija nije dozvoljavala ispis u tom slucaju. Dobijao se neki papir o tome koji se podnosio Nemcima.

Link to comment
znači nema izvlačenjabwt poznajem jednog Hrvata koji je na kraju odustao jer je sve bilo prekomplikovano (i proces za nemačko i proces ispisivanja iz hrvatskog)a ja se još nikada nisam ni istinski raspitivala da li bih mogla i kako itd, ali sam dosta puta čula da bih onda morala da se odreknem srpskog)
Upoznao sam jednu koja je nesto izmuvala, ali joj se, koliko sam shvatio, svaki boravak u Srbiji pretvara u neke pokusaja izmuvavanja raznoraznih dokumenata na ovaj ili onaj nacin. Zaboravio sam tacno sta. U svakom slucaju, htedoh reci, ako ti se uzima nemacko, uzmi i uradi sve po propisu™, nije vredno cimanja. Ja imam srpsko i hrvatsko, tako da mi apsolutno ne pada na pamet da nekad u buducnosti prolazim kroz tu birokratsku golgotu.
Link to comment

ne ne, nikakvo muvanje neću i ništa ilegalno, ni u Srbiji ni u Nemačkoj ni bilo gdečisto me zanima kako tačno stoje stvari ukoliko bih se nekada upustila u sve to

Link to comment

Onda sam siguran da ne moze. Rece mi pre neki dan da cu morati da se odreknem srpskog, ako ikad budem hteo nemacko. Reko' vazi, a mislim u sebi kako mi je dovoljno sto me sada ponizavaju sa 30-casovnim kursem integracije ili tako neke nebuloze.

Link to comment

kad prime i srbiju u eu, onda nece morati :Delem, rekoh ti jedan apsolutno legalan nacin, potvrda da postoji mogucnost da izgubis pravo na nasledstvo ukoliko se odreknes srpskog drzavljanstva...

Link to comment
  • 3 weeks later...

moj bizaran dan nema kraja.pisao mi nemac (stariji cikica koga sam upoznala poslovno tezgareci za strance) da me moli da pomognem njegovom rodjaku koji studira u USA (dovrsava neku biologiju) da nadje studentski posao u minhenu.ideas, links, anyone?(ja tamo jesam boravila godinu dana, al na stipendiji i nije mi padalo na pamet niti sam mogla da trazim side job)

Link to comment
a vama se nesto zuri?koliko znam, mora u onoj godini kad puni 6, ali ne brini, dobicete poziv na vreme.
mala ispravka.mora da ide u skolu u godini u kojoj puni 6 ako je dete rodjeno do 30. septembra (muss kind).svaki pokusaj odlaganja skole iako je dete muss kind je krvav projekt, ali nije neizvodljiv. manje-vise se svede na razgovor za direktorom koji ima pravo da dete odlozi.
Link to comment
  • 1 month later...

Bio sam na intervjuu za posao u firmi u Nirnbergu, proslo je sve ok i ponuda iznosi 55000 bruto godisnje. Koliko sam uspeo da izracunam to je oko 2500 neto mesecno, sto mi ne deluje bas mnogo, pa cak i kad se uporedi sa platama u Srbiji u IT-u. Znam da se sa tim moze ok ziveti tamo, ali bih voleo da znam da li i koliko vise moze vise da se izvuce u IT-u sa oko 4-5 godina iskustva. Nisu u pitanju neke menadzerske pozicije, vec cisto inzenjerske.

Link to comment
Bio sam na intervjuu za posao u firmi u Nirnbergu, proslo je sve ok i ponuda iznosi 55000 bruto godisnje. Koliko sam uspeo da izracunam to je oko 2500 neto mesecno, sto mi ne deluje bas mnogo, pa cak i kad se uporedi sa platama u Srbiji u IT-u. Znam da se sa tim moze ok ziveti tamo, ali bih voleo da znam da li i koliko vise moze vise da se izvuce u IT-u sa oko 4-5 godina iskustva. Nisu u pitanju neke menadzerske pozicije, vec cisto inzenjerske.
take it.tesko da mozes mnogo vise dobiti za pocetak, a s obzirom da si u nirnbergu to je sasvim ok. cak i u minhenu koji je najskuplji je to za pocetak sasvim ok. racunaj da ces mesecno daviti trecinu za regularne troskove, ostatak ti je za trosak. ako nisi ozenjen, onda racunaj da ces zenidbom dobiti jos 400-500€.ali i zenu koja trosi :D
Link to comment

Da, za nekoga ko ima svega par godina iskustva i to mu je prvi posao u DE, plata je sasvim solidna.Kao što kaže Rosbacher Classic, kada promeniš samo poresku klasu i dobiješ Steuerklasse 3, mislim da bi trebalo da dobijaš nešto malo preko 3K na ruke sa tom bruto platom.BTW, ne znam kakve inženjerske plate (i to relativno početničke) zamišljaju ljudi da se dobijaju ovde? Nisi menadžer, nisi lead inženjer - pevaj!A na poslu zapni i potrudi se da te primete pa na godišnjem reviewu pomeni da misliš da zaslužuješ više. Ako to ne upali, možeš da dobiješ povišicu prilikom menjanja firme (10-15% je uobičajeno) ako se razumno udomiš negde drugde.

Link to comment

Ne znam ni sam sta raditi, sa raznih strana dolaze razlicite informacije. Bivsi kolega iz firme koji je otisao pre 2 godine je dobio oko 4000 neto u Stutgartu, na otprilike isto iskustvo i set znanja. On mi npr. kaze da je ovo malo i da cekam bolju ponudu. Ja sam se nekako nadao da ce biti oko 3k, onda bih imao vise razloga da prihvatim, jer kad od ovih 2,5k oduzmem taj stan od 500 evra ne izadje mi na neku preveliku razliku u odnosu na Srbiju.Pogotovo kad cujem od ljudi koji odu u Holandiju da oni na 60k bruto zbog pravila o 30% za strance dobiju 3,5k neto. Razlika u odnosu na Nemacku je 700-800 evra mesecno, nije malo.Hvala vam na odgovorima i savetima, odlucicu narednih dana.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...