Jump to content
IGNORED

Bajden - jedno staro i očekivano presidency?


theanswer

Recommended Posts

6 minutes ago, Moonwalker said:

 

Sta to tacno znaci? Neka vrsta slobodnog strelca, ono izgubis u partiji predkandidaturu, ali ipak nastupis za svoj gros i pobedis. Tako nekako ili ne?

To znači da ako na izbornom listiću postoje npr.dva imena, glasači svojeručno upišu ime trećeg kandidata, i to se ladno priznaje kao važeće.

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Pa OK, ali ne mozes da upises nekog ako se ta osoba nije izjasnila da bi to htela da se prihvati posla (recimo tebe, a ti bas i ne bi), ergo kandidovala se na neki nacin.

 

Ne moze formalno na papir da se otprinta, ali moze da se izabere ako neko rukom upise ime i prezime.

Link to comment

Meni je ta praksa neshvatljiva i nedemokratska, valjda su pre toga održani prajmaris na kojima je dopisani kandidat (gradonačelnik) izgubio.

Link to comment

Primaries su partijski alat, ovo su pravi izbori, zašto bi građanima svih, i inih, političkih vrsta i fela sužavao izbor? Mislim, uglavnom upišu Paju Patka, ali nekad se dogodi i ovo

  • +1 1
Link to comment

Građanima je sužen izbor zahvaljući dvopartijskom sistemu koji su sami konstituisali. I opet, ne smeta meni da ima više kandidata na listiću, ali ručno dopisivanje imena, i prihvatanje toga kao važeće je, po meni, duboko pogrešno, nedemokratsko i podložno zloupotrebi.

Link to comment
36 minutes ago, Filozof manijak said:

Građanima je sužen izbor zahvaljući dvopartijskom sistemu koji su sami konstituisali. I opet, ne smeta meni da ima više kandidata na listiću, ali ručno dopisivanje imena, i prihvatanje toga kao važeće je, po meni, duboko pogrešno, nedemokratsko i podložno zloupotrebi.

 

Naprotiv, u potpunosti je demokratski. Zašto bi birači bili ograničeni na ono što izabere partijski vrh pa progura kroz predizbore. Koje zloupotrebe ti zamišljaš? 

 

Edited by Luther
  • +1 5
Link to comment

Npr.neko ko je zainteresovan a ima dovoljno novca, lepo organizuje da se dopiše ime koje je potrebno. Et volila

Ti predizborni partijski procesi su valjda ustanovljeni upravo zbog dvopartijskog sistema.

Šta bi bilo, hipotetički, da je najviše dopisanih listića sa imenom Baje Patka, ili Kevina Spejsija? 

 

esid: meni ovde smeta ovako ustanovljen nakaradni sitem, a tebi odgovara pojednični slučaj pošto je izvisio kandidat leve struje Demokrata.

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Па управо на прајмаризима углавном побеђује онај ко има највише новца и/или подршку естаблишмента. Ово ти је као код нас група грађана. Замисли да се код нас уведе закон да само регистроване странке смеју да предложе кандидата. 

 

Американци имају приличну традицију непосредне демократније нарочито на источној обали која вуче корене још из колонијалних времена. 

 

 

Link to comment

U ovom slučaju, na prajmarizu je izgubio kandidat koji imao podršku establišmenta, da bi se pojavio kao grupa građana kasnije i pobedio.

Poenta onoga što meni smeta je to ručno dopisivanje imena na listić. Pa valjda postoje neka pravila kako se formira izborni list i kako se dospeva na isti.

A tek argument o neposrednoj demokratiji u današnje vreme ( i stotine miliona stanovnika u USA)  mi je potpuno nelogičan.

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Jasno mi je da pravila dozvoljavaju to, samo je ovo konkretno džukački i suštinski nedemokratski po mom mišljenju. I nikakve pravne i logičke vratolomije me ne mogu ubediti u suprotno.

 I savršeno je jasno da je ovo odrađeno da socijalistički kandidat slučajno ne bude izabran.

Link to comment

Како је недемократски ако људи гласају за онога за кога хоће? Теби би било демократски да се забрани некоме да се кандидује зато што му партија то не дозвољава? Нису никакве вратоломије. 

 

А социјалистички кандидат је изгубио јер је већина грађана била против њега. Није демократија кад победи онај ко на се свиђа него када на фер изборима победи онај ко добије највише гласова.

 

Едит: при томе њу је подржао естаблишмент на изборима а не градоначелника

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
8 hours ago, Roger Sanchez said:

Realno, Bidenovo predsjednikovanje je završilo :fantom:

 

Pa, kad ga jedan Manchin onako voza dok su pola stvari koje su bile centralne za Dem glasace sklonili.

Ne mozes lepo u koruptnom sistemu gde par donora odlucuje - moras da se uprljas.

Za Republikance je lako jer oni jos dalje guraju tu korupciju pa su donori uvek spremni da disciplinuju razne "Manchine".

Treba udariti na Supreme Court, pack the court i oboriti Citizens United, to im je jedina sansa da nesto promene na bolje u okviru sistema.

Ovako, cekace se do sledeceg Trampa i nekog velikog krvoprolica/gradjanskog rata da bi se sistem resetovao.

Madison je zavrsio svoje - dobro je potrajao.

  • +1 2
Link to comment
5 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Како је недемократски ако људи гласају за онога за кога хоће? Теби би било демократски да се забрани некоме да се кандидује зато што му партија то не дозвољава? Нису никакве вратоломије. 

 

А социјалистички кандидат је изгубио јер је већина грађана била против њега. Није демократија кад победи онај ко на се свиђа него када на фер изборима победи онај ко добије највише гласова.

Demokratski bi bilo onda da ukinu tu farsu od prajmariza, i onda nek glasaju za koga kod hoće.

Meni je ovo nejasno: kandidat izgubi na partijskim izborima, pojavi se kao gg na listiću na kojem nema njegovog imena, i za njega glasaju koji glasači? Oni koji su na partijskim izborima glasali protiv njega, glasači republikanaca?

Koji moj onda uopšte i organizuju prajmariz.

 

Link to comment

Glasali su i glasaci republikanaca jer republikanci nisu imali kandidata na listicu. 
 

Dopisani kandidati retko pobedjuju i prajmariz teoretski služe da se izabere najbolji kandidat. Ali posto na prajmarizima često glasaju u mnogo većem procentu stranački aktivisti, onda se desi da se izabere kandidat po meri aktivista a ne po meri birača. I onda nastaje problem. 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...