Jump to content
IGNORED

Bajden - jedno staro i očekivano presidency?


theanswer

Recommended Posts

32 minutes ago, 3opge said:

 

treba evakuisati 70000 ljudi iz Avganistana koji su saradjivali sa Amerima.

talibani su vec pobili dosta njih.

Pa razmjestice ih po Tadzikistanu i Uzbekistanu

 

 

 

Link to comment

Daće im i Ameri verovatno, nego je ova odluka zatekla sve. Mislim da niko nije očekivao da se stvarno sprovede, 10 godina predsednici pričaju o povlačenju trupa, ali niko nije imao muda da se ne sagne generalima, valjda su očekivali i od Bajdena da uradi isto, pa su sad u šoku. Mislim, ni ja nisam očekivao da če stvarno da se povuče.

 

Izašle su neke vesti da se razmišlja i o povlačenju iz Iraka. Verovatno ispituju za sada.

Link to comment
1 hour ago, Ivo Petović said:

Daće im i Ameri verovatno, nego je ova odluka zatekla sve. Mislim da niko nije očekivao da se stvarno sprovede, 10 godina predsednici pričaju o povlačenju trupa, ali niko nije imao muda da se ne sagne generalima, valjda su očekivali i od Bajdena da uradi isto, pa su sad u šoku. Mislim, ni ja nisam očekivao da če stvarno da se povuče.

 

Izašle su neke vesti da se razmišlja i o povlačenju iz Iraka. Verovatno ispituju za sada.

 

u vise postova pises isto ovo kao da u americi postoji veliki otpor za povlacenje iz avganistana i da bajden sa ovom odlukom uradio nesto izvanredno i ispada heroj jer se protivio pentagonu, medijima i ko zna kome drugom, mozda ne pratim koliko i ti ali moj utisak je bas suprotan, moj utisak je da tamo skoro da nema nikoga ko se protivi povlacenju trupa iz avganistan i da je to nesto pozeljno, normalno i ocekivano. da je tramp dobio drugi mandat uradio bi isto, obama isto da je imao 3 ili 4 mandata, verovatno bi i bush uradio isto iako se javno protivio (jedan od onih retkih koje sam cuo da se protive)

 

plus druga prica sto odluka uopste nije dobra, mislim jeste bolje od ovoga sto rade u zadnjih 20 godina (jedno veliko nista) ali dobra i hrabra odluka bi bila da posalje milionsku vojsku sa zakletvom da nema povratka dok ne zavrse ono za sto su i usli tamo, dok ne pociste avganistan do zadnjeg olosi i dok ne budu sigurni da avganistan nikada vise neci biti raj za olos

 

 

Link to comment

Velika većina američkog javnog mnjenja je za povlačenje (ne samo iz Avganistana). Ali, velika većina američkog javnog mnjenja je i za Universal health care, pa dobijaju djoku. Povlačenje su najavljivali i Obama i Tramp, ali ga nisu sproveli. Da li bi Tramp to uradio u drugom mandatu - ko to zna, on je dete, iste su šanse da povuče trupe, kao i da bombarduje ceo Avganistan. Po svemu što sam video u mainstream medijima, prilično sam siguran da Pentagon nije oduševljen ovim povlačenjem (najblaže rečeno).

 

Kad su se poslednji put američke trupe uopšte povlačile iz neke države, nakon rata? Ima li neki slučaj nakon Vijetnama?  

 

 

Link to comment
1 minute ago, Ivo Petović said:

Velika većina američkog javnog mnjenja je za povlačenje (ne samo iz Avganistana). Ali, velika većina američkog javnog mnjenja je i za Universal health care, pa dobijaju djoku. Povlačenje su najavljivali i Obama i Tramp, ali ga nisu sproveli. Da li bi Tramp to uradio u drugom mandatu - ko to zna, on je dete, iste su šanse da povuče trupe, kao i da bombarduje ceo Avganistan. Po svemu što sam video u mainstream medijima, prilično sam siguran da Pentagon nije oduševljen ovim povlačenjem (najblaže rečeno).

 

Kad su se poslednji put američke trupe uopšte povlačile iz neke države, nakon rata? Ima li neki slučaj nakon Vijetnama?  

 

 

 

poenta je da je poslednjih 5 ili 10 godina stvorena takva atmosfera da je povlacenje najbolje resenje i da je samo pitanje vremena kada ce da se povlace i da nije vazno koji ce predsednik doneti tu odluku, tako da bajdenova odluka nije nista radikalno, da jeste republikanci i fox pojeli bi ga zivog

Link to comment

Republikanci trenutno mogu da pojedu živog samo Dr Seussa, Pepe le Tvora i twitter (kad ih cenzuriše), Ništa ih više ni ne zanima osim culture war i "wokenessa". Lindzi Grejem, Buš i društvo su bili vrlo glasni.

Link to comment

Trampara je doneo odluku o povlačenju. Bajden je nije opovrgao, već potvrdio.

 

(kako je glupo o povezanim temama raspravljati na 2-3 različita topića).

Link to comment

Ja mogu samo da ponovim ono što sam već napisao na drugoj temi, a to je utisak da Pentagon nema nikakav suštinski problem sa ovim povlačenjem jer im je Avganistan sada samo mrtav teret. Isprobali su šta su imali da isprobaju od novog oružja i taktike, podrpali su šta su imali da podrpaju od para, dalje preganjanje sa talibanima bi odnelo previše života vojnika da bi bilo čime moglo da se opravda. Uz to, u Pentagonu se sve glasnije čuju upozorenja da je vojska previše razvučena po celom svetu, da Amerika ma koliko moćna bila ne može da bude aktivno uključena u deset ratova i dvadeset tenzija istovremeno, i da je potrebno pregrupisati se i udariti fokus tamo gde je zaista važno. Avganistan više nije važan, niti je ikada bio nešto specijalno važan osim što je bio pogodan da osamsto petsto milijardi dolara ispari u nepreglednim hodnicima i kancelarijama čuvene petougaone zgrade.

  • +1 4
Link to comment

Kina, tj Pacifik. Ubedjen sam da imaju neki dogovor sa Talibanima da ih puste, pa šta bude izmedju njih i vlade, ali da će ih peglati iz vazduha ukoliko se preigraju. Tu više gledam na nekakvo flertovanje izmedju Kine i Talibana.

Link to comment
On 16.7.2021. at 23:50, Ivo Petović said:

Kad su se poslednji put američke trupe uopšte povlačile iz neke države, nakon rata? Ima li neki slučaj nakon Vijetnama?  

 

 

Tehnički bi moglo da se računa povlačenje iz Libana 1984. godine. To je bio međunarodni vojni kontingent koji su uz Amerikance činili još Britanci, Francuzi i Italijani. Kontingent nije bio posledica neke američke vojne intervencije već je direktno proistekao iz mirovnog sporazuma između Izraela i PLO, kojim je okončana izraelska invazija Libana. Otpočeli su svoju misiju 82-ge ali su se libanske strukture vlasti praktično odmah raspale i krenuo je haos zaključno sa onim napadom Islamskog džihada u kojem je poginulo 240 marinaca. Izvlačenje je krenulo odmah iza toga i kontingent je kompletno napustio Liban 84-te.

 

Sličan slučaj je i Somalija 1993. godine. Nakon što je prva mirovna misija UN fejlovala, SAD su ponudile da uđu sa svojom vojskom koja jeste formalno bila pod mandatom UN ali je praktično fukncionisala kao američka vojna operacija. Stariji Buš je to započeo, i stvari od početka nisu dobro išle, pa je posle nekoliko napada i gubitaka života Klinton naredio zasebnu operaciju u kojoj je trebalo rešiti Aidida. U tu svrhu su zasebno poslati Rendžeri i Delte koji su zatim izgubili 20 ljudi u onoj čuvenoj bici za Mogadiš.  Klinton je vrlo brzo posle toga povukao sve američke snage iz Somalije, kako one zasebno dovedene specijalce tako i one koji su inicijalno bili u mirovnoj misiji.

 

Nijedan od ova dva slučaja nije baš uporediv sa Avganistanom ali jesu slučajevi povlačenja koje je došlo kao posledica ne baš promišljenog ulaženja.

 

Link to comment
On 16.7.2021. at 21:20, Peter Fan said:

Pa razmjestice ih po Tadzikistanu i Uzbekistanu

 

Rusi su već zatražili od Tadžikistana i Uzbekistana da to ne dozvole, i da uz to ne dozvole da SAD uspostave bilo kakvo vojno prisustvo na njihovoj teritoriji.

Link to comment
On 16.7.2021. at 22:45, 3opge said:

 

treba evakuisati 70000 ljudi iz Avganistana koji su saradjivali sa Amerima.

talibani su vec pobili dosta njih.

Kako se ono kaže: "teško onom koga Grk hrani, a _________________ brani"

Prepuštanje Kurda u Siriji na milost i nemilost Turcima je još sramnije od ovog. Svoje jedine dosledne saveznike su ostavili. 

Jedno od najčeščih pitanja kada je počeo rat u Siriji bilo je "a gde je sad nafta". Amerikanci su se povukli sa svih teritorija sem onih na kojim ima nafte.

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...