Jump to content
IGNORED

O Cana-duh


Recommended Posts

@eumeswil da, to je upravo onaj severni krak kalifornijske pustinje sto sam ga spominjao, skroz druga klima. Dole na severozapadu SAD je pakao, isto ovako. Kod nas (za sada) samo izolovano u toj jednoj dolini su ovakvi ekstremi, iako je ceo zapad topliji nego sto je to uobicajeno (ali realno nothing to write home about - za sada).

 

6 hours ago, mei said:

Toronto je malo topliji zimi nego Otava i Montreal.

 

 

To je tacno, vadi nas jezero Ontario. Kao i svaka velika voda ublazuje klimatske ekstreme. Uvek je klima blaza kraj vode nego unutra duboko u kopnu.

A jos hladniji od Otave i Montreala je Kebek Siti, prelep grad ali zimi ne postoje uslovi za prezivljavanje osim ako nisi hibrid coveka i belog medveda :tongue:

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, Radoye said:

A jos hladniji od Otave i Montreala je Kebek Siti, prelep grad ali zimi ne postoje uslovi za prezivljavanje osim ako nisi hibrid coveka i belog medveda :tongue:

hahaha istina, tamo svi stavljaju one celofanske satore iznad prilazne staze ispred kuce kako im sneg ne bi totalno zatrpao automobile 

Link to comment

Lytton :( 

 

Marta 2019 isli na kampovanje Lower Stein Valley, posle u Lytton u hotel na veceru. Tamo nasli old school disco, sa sve velikom kuglom gore. Hteli da ponovimo 2020. ali korona.

Link to comment

B92: Genocidni mozaik trajao više od sto godina: Broj žrtava veći od 10.000 http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=07&dd=06&nav_category=78&nav_id=1886913

Kao i kod prethodno otkrivenih 215 ostataka u sličnoj školi u Kamlupsu i kosturi dodatnih 751 dece u Saskačevnu, u rezervatu "Covessess First Nations", grobnice su locirane zahvaljujući površinskim radarskim skenerima.

Strahuje se da je do sada otkriveno masovno čedomorstvo samo mali deo ogromnog genocidnog mozaika koji je trajao više od sto godina: u Kanadi je bilo čak 139 sličnih javnih škola sa crkvenom upravom za "kulturnu asimilaciju" indijanske dece.

Link to comment
On 1.7.2021. at 17:45, mei said:

hahaha istina, tamo svi stavljaju one celofanske satore iznad prilazne staze ispred kuce kako im sneg ne bi totalno zatrpao automobile 

To imas i u Montealu po predgradjima.

Edited by ObiW
  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, napadaj said:

B92: Genocidni mozaik trajao više od sto godina: Broj žrtava veći od 10.000 http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=07&dd=06&nav_category=78&nav_id=1886913

Kao i kod prethodno otkrivenih 215 ostataka u sličnoj školi u Kamlupsu i kosturi dodatnih 751 dece u Saskačevnu, u rezervatu "Covessess First Nations", grobnice su locirane zahvaljujući površinskim radarskim skenerima.

Strahuje se da je do sada otkriveno masovno čedomorstvo samo mali deo ogromnog genocidnog mozaika koji je trajao više od sto godina: u Kanadi je bilo čak 139 sličnih javnih škola sa crkvenom upravom za "kulturnu asimilaciju" indijanske dece.

I US, samo se njima za sada i dalje ne kopa.

  • +1 1
Link to comment
14 hours ago, Fins fleet said:

I US, samo se njima za sada i dalje ne kopa.

 

Dobro, oni se zapravo ponose svojim "osvajanjem zapada" i pobedom u ratu s Indijancima, tol'ke su filmove i knjige o tome istancali, nije da kao nesto kriju. Sa druge strane, ovi nasi vole da veruju da su humaniji prema domorodackom stanovnistvu, da ovde genocida nije bilo nego se trgovalo i saradjivalo i da su odnosi izmedju doseljenika i domorodaca regulisani obostrano korisnim sporazumima, da je Kanada jedan pacvork raznih identiteta gde su domorodacki neraskidivi sastavni deo. Taj mit o "dobroj Kanadi" je jedan od stubova na kome Kanada gradi svoj posebni kulturni i nacionalni identitet, i Kanadjani mnogo vole da se osecaju superiorno u odnosu na Ameriku i Amerikance (makar koliko ako ne i vise sto se Ameri osecaju superiornim u odnosu na Kanadjane).

Jbg kada gradis svoj nacionalni narativ na pricama o moralnoj ispravnosti i cistoti onda svaka mrlja koja se tu pojavi odjekne mnogo jace nego isto ili mnogo vece kod nekoga ko svoje nepodopstine ne krije. Sto bi se reklo, kada imas dokazanog lopova i uhvatis ga u lazi niko se ne iznenadi oko toga, ocekivano je. Ali ako imas nekoga ko sebe predstavlja kao sveca koji je nesto slagao onda je to skandal.

 

A odnos Kanade prema svom domorodackom stanovnistvu iako mozda ne u tolikoj meri genocidan kao kod juznih komsija daleko je od necega za ponos. Duga istorija prekrsenih ugovora i obecanja, ogoljenog rasizma, sistematskog marginalizovanja, i kao slag na tortu ove internatske skole u kojima su deca oteta od roditelja podvrgavana fizickoj i seksualnoj torturi, izgladnjivanju i medicinskim eksperimentima.

Link to comment

Ako zivis ovde, Kanada sa pravicnim Mounty-jima je neki ideal saradnje sa domorocima samo onome ko nije hteo da zna vise, vec je prdio o lenjivcima koji ne placaju porez. Ovo je sokantno, ali nije iznenadjujuce.

Link to comment
22 minutes ago, Fins fleet said:

Ako zivis ovde, Kanada sa pravicnim Mounty-jima je neki ideal saradnje sa domorocima samo onome ko nije hteo da zna vise, vec je prdio o lenjivcima koji ne placaju porez. Ovo je sokantno, ali nije iznenadjujuce.

 

Pa ja sam znao za ovo - poznajem se sa par Indijanaca pa sam cuo price iz prve ruke, svima su babe/dede prosli kroz to - ali takodje znam dosta ljudi rodjenih ovde i nisu u tom fazonu "pijani lenjivci" koji su zaista iznenadjeni svim ovim. Kao, znali su da tu nisu bila skroz cista posla tu ali ni blizu nisu slutili da je moglo biti ovako, bozemoj mi smo Canada the Good, nismo prljavi i zli Amerikanci.

A naravno ima masa i tih "pijani lenjivci nisu bolje ni zasluzili" likova, manjina ali jako glasna.

Link to comment
19 minutes ago, Radoye said:

 

Pa ja sam znao za ovo - poznajem se sa par Indijanaca pa sam cuo price iz prve ruke, svima su babe/dede prosli kroz to - ali takodje znam dosta ljudi rodjenih ovde i nisu u tom fazonu "pijani lenjivci" koji su zaista iznenadjeni svim ovim. Kao, znali su da tu nisu bila skroz cista posla tu ali ni blizu nisu slutili da je moglo biti ovako, bozemoj mi smo Canada the Good, nismo prljavi i zli Amerikanci.

A naravno ima masa i tih "pijani lenjivci nisu bolje ni zasluzili" likova, manjina ali jako glasna.

Nisam mislio na tebe licno, vidim iz tvog posta da si znao o cemu se radi. Sto se tice ovih:

 

Spoiler

ali takodje znam dosta ljudi rodjenih ovde i nisu u tom fazonu "pijani lenjivci" koji su zaista iznenadjeni svim ovim. Kao, znali su da tu nisu bila skroz cista posla tu ali ni blizu nisu slutili da je moglo biti ovako, bozemoj mi smo Canada the Good, nismo prljavi i zli Amerikanci.

Jebiga, kako si uspeo da odrastes ovde a da ne znas. Meni je trebalo manje od godinu dana da sretnem Indijanca i da na pitanje "Kako se na tvom jeziku kaze..." dobijem odgovor "Jebi se, edukuj se", preko pop kulture https://en.wikipedia.org/wiki/Anne_with_an_E i prvog google search-a. Tako da jbg, nema mi tu mnogo opravdanja i prvo pomislim na salonske nacose vs radikale kod nas.

 

E sad, trudim se da ne osudjujem ljude i da skontam da neko ima drugi bubble oko sebe. Trudim se, nekad mi ne ide.

Link to comment

Mislim da jeste babl u pitanju, ovde rodjeni belci koliko ja primecujem bas ne insistiraju na druzenju s indijancima (i vice versa - ni indijanci ne insistiraju na druzenju s belcima), vise zive jedni pored drugih nego jedni sa drugima. Ne iniciraju se kontakti, jednostavno se konstatuje da i oni postoje tu i da je to tako oduvek. Za nas "dodjose" to je ipak egzotika, nesto sto nismo imali prilike da vidimo do sada, pa radi i normalna urodjena ljudska radoznalost da se sazna i upozna nesto novo pa cackamo i zapitkujemo. Nekad ta nasa ljubopitljivost bude shvacena kao dobronamerna i tako i docekana, nekad te oteraju u 3pm.

Meni to deluje slicno kao odnos prema Romima u Srbiji, svi znaju da oni postoje ali malo ko se interesuje za njihovu problematiku a jos manje ko aktivno inicira nekakvo druzenje s njima. Sto ne znaci da su svi u Srbiji koji se ne druze aktivno s Romina salonski nacosi ili jos gore od toga. A nekom ko bi tu dosao sa strane gde Roma nema (pokusavam sada da zamislim odakle bi taj morao biti) bi moglo biti mnogo interesantnije da pokusa da inicira kontakt s njima i da nauci stogod nego ljudima rodjenim tu koji su svesno ili nesvesno vec samim svojim odrastanjem, vaspitanjem i obrazovanjem pokupili neku odredjenu informaciju / bias.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Radoye said:

Mislim da jeste babl u pitanju, ovde rodjeni belci koliko ja primecujem bas ne insistiraju na druzenju s indijancima (i vice versa - ni indijanci ne insistiraju na druzenju s belcima), vise zive jedni pored drugih nego jedni sa drugima. Ne iniciraju se kontakti, jednostavno se konstatuje da i oni postoje tu i da je to tako oduvek. Za nas "dodjose" to je ipak egzotika, nesto sto nismo imali prilike da vidimo do sada, pa radi i normalna urodjena ljudska radoznalost da se sazna i upozna nesto novo pa cackamo i zapitkujemo. Nekad ta nasa ljubopitljivost bude shvacena kao dobronamerna i tako i docekana, nekad te oteraju u 3pm.

Meni to deluje slicno kao odnos prema Romima u Srbiji, svi znaju da oni postoje ali malo ko se interesuje za njihovu problematiku a jos manje ko aktivno inicira nekakvo druzenje s njima. Sto ne znaci da su svi u Srbiji koji se ne druze aktivno s Romina salonski nacosi ili jos gore od toga. A nekom ko bi tu dosao sa strane gde Roma nema (pokusavam sada da zamislim odakle bi taj morao biti) bi moglo biti mnogo interesantnije da pokusa da inicira kontakt s njima i da nauci stogod nego ljudima rodjenim tu koji su svesno ili nesvesno vec samim svojim odrastanjem, vaspitanjem i obrazovanjem pokupili neku odredjenu informaciju / bias.

Da, samo ljudi uglavnom znaju situaciju Roma cak i da se ne druze. Kako bi reagovao kada bi pricao se nekim o tome da nemaju struje i sagovornik se "iznenadi", kaze mislio/la da imaju svu infrastrukturu?

 

OK, porediti to sa mas grobnicama je mozda neukusno, ali nemam bolju paralelu.

Link to comment

Jbg nisu ove masovne grobnice od juce, jeste da je poslednji rez school zatvoren tek krajem 1990-tih ali vec od kraja 60-tih / pocetka 70-tih je tu situacija bila drasticno drugacija nego ranije. I dalje je to bilo sredstvo kulturicida i permanentnog usemljenja domorodaca u zanimanja kojima belci ne zele da se bave i koja nisu bas najbolje bila placena (drvosece, kamiondzije, kuvarice, cistacice) ali nije vise bilo ovih najgorih ispada sa fizickim izivljavanjima i ostalim, to je vecim delom bilo gotovo jos 50-tih godina. Zadnjih 25-30 godina rez school sistem nije bio mnogo drugaciji od bilo koje druge internatske skole u Kanadi, izuzmemo li cinjenicu da su deca tu dovodjena protiv volje svoje i svojih roditelja i da su ucena kako je njihov jezik i kultura nesto prljavo i lose sto treba da zaborave i da se asimiluju u superiornu belacku kulturu.

A potpuna druga prica su socijalni problemi po rezervatima (ukljucujuci i nemanje najosnovnijih stvari poput pitke vode), to se desava sada i toga su svi ovde svesni jbg.

Link to comment

Istek'o edit: Mozda bi najprikladnije poredjenje ovoga bilo kao kad bi neko kod nas nasao neku masovnu grobnicu iz vremena WW2 koja samim svojim postojanjem menja paradigmu o nacionalno-istorijskom narativu na ovim prostorima.

S tim sto je ovo bilo pod mirnodopskim uslovima i odvijalo se od polovine XIX veka do polovine XX veka.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Nije da nisam znala da je Kanada a narocito BC utociste za svakakve religijske fanatike ali ovo mi je i dalje jak wtf. Cuje se povremeno u vestima ponesto o ovima kad ih nahvataju u uvoz/izvoz razmeni 14-15 godisnjih mladi sa bratskim enklavama u USA 

 

Guy Shares What It’s Like Living With 27 Moms And 150 Siblings

 

Otac je ovo: Winston Blackmore

Edited by nera
slovo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...