Jump to content
IGNORED

Music libraries and databases


אַף אֶחָד

Recommended Posts

 

Kako ste organizovali svoje muzicke kolekcije u digitalnom formatu? Svasta sam isprobao, ali do dana danasnjeg nisam nasao nista sto bi potpuno zadovoljilo moje potrebe (u Linuxu).

 

Idealno bi bilo kad bi software pretrazio zadate direktorijume, nasaao sve mp3/flac, pokupio njihove tagove, ali isto tako generisao nova polja u bazi na osnovu putanje do fajlova. Interfejs bi idealno imao slike omota i dozvoljavo da se pretrazuje ili filtrira po kljucnim recima (koje bi ocigledno morale da budu manuelno generisane, postojeci tagovi kao genre su suvise uski i limitirajuci. Na primer, album bi mogao da bude tagovan kao "jazz", "solo piano", "modern classics"). 

 

Isto tako bilo bi pozeljno da moze cela kolekcija da se podeli na nekoliko pod kategorija koje se ne preklapaju (recimo audio knjige) - to je lepo uradjeno u Cantati.

 

Neki pametan tretman pojedinacnih traka (koje nisu na albumima), odnosno mogucnost da se one izfiltriraju po potrebi.

 

Razmisljam da sedne i isprogramiram backend sam, ali bilo bi lepo imati makar neki frontend gotov koji moze sad tu bazu da poveze sa playerom i omoguci recimo streaming u lokalnoj mrezi (Elisa ima recimo lep interfejs, ali nedovoljno fleksibilan).

 

 

Zapravo me izludjuje sto 20 godina nakon sto sam digitalizovao svoju kolekciju od nekoliko 1000 diskova i ploca jos uvek nisam nasao software koji bi mi omogucio da pretrazujem digitalnu kolekciju vizuelno na slican nacin na koji sam to cinio sa fizickim nosacima zvuka. 

Link to comment

E, kad nadjes najbolje resenje - javi :D

 

Ja koristim iTunes i Foobar2000, s tim sto katalogizaciju rucno radim kroz neke ID3 Tag programe, u zavisnosti od OSa, ima ih da se naberu. Smaranje je i malo cimanje, ali nisam nasao bolje resenje a volim da mi je sve uredno. 

 

To sto ti zelis postici pomocu tagova ja nacelno radim preko plejlista, rejtinga pesama i specificnih zanrova, mislim da nam je priblizno isti cilj. Opet, nije ni to savrseno i mora rucno da se cuka i zeza sa tim. 

 

iTunes ima dobar feature smart plejliste koju ti samostalno popuni na osnovu (uglavnom ID3) parametara, sto ume da bude zanimljvo, napravis spoj zanra/rejtinga/pevaca/grupe. Problem je sto za najbolji rezultat toga moras imati precizno i bogato popunjene ID3 tagove, a toga nema, niko se sa tim ne bakcje.

 

To je mozda dobra IT ideja, kompletan ID3 tag importer na osnovu naziva izvodjaca i pesme.

 

Link to comment

@chandraČini se da si već jednom pitao i da sam već predlagao, a možda se i varam. Razmisli o računaru koji ćeš posvetiti audio nameni i instalirati specijalizovan softver, praktično OS poput Rune Audio, Volumio, ili Daphile. Ima ih sigurno još mnogo.

 

Koristim Daphile i imam većinu, stvari koje opisuješ, možda čak i sve. Daphile je zapravo Squeezebox softver prilagođen i izvršava se jedino na x86 platformi. Kod mene je instaliran na Wyse Thin Clientu koji sam platio 1000-1200 dinara (s/h). Zbog ograničenja hardvera koristim 32-bitni Daphile. Plan je bio da OS instaliram na CF karticu većeg kapaciteta, koju sam i pazario za tu namenu i odgovarajući adapter, ali je BIOS nije prepoznao kao butabilnu, pa sam na kraju na eksternom HDD na koji je inače smeštena biblioteka  rezervisao sistemske particije. Nikada nisam pazario DAC, zato što ovaj Wyse ima VIA čipset sposoban za audio reprodukciju do 24/192. Čitava biblioteka mi je u FLAC formatu, počev od 16/44, pa do 24/192. Urednost muzičke biblioteke, kao i sve opcije pretraživanja koje spominješ zavise su isključivo od urednog tagovanja. Daphile bez problema reprodukuje i APE, naravno mp3, a zaboravio sam da li je sposoban za DSD i na koji se način nosi sa SACD .iso fajlovima. Nijedno od dva poslednja mi nije potrebno. Kao i kod Squeezeboxa imam pristup net radiju, tako sam slušao maheemov set pre neko veče. Sistemom se upravlja kroz veb brauser sa uređaja koji je na istoj mreži, sa laptopa, ili telefona.

Link to comment

Ja koristim foobar 2000 koji izgleda ovako:

 

b70rJBD.png

 

Dakle, sa leve strane je struktura foldera unutar foldera "Music", a mogu da dodam i npr. Knjige u monitored, pa da i audio knjige budu tu. Klik na svaki folder otvara dalje strukturu onako kako je napravljena na disku, a ovde kod mene konkretno to dalje ide npr. folder Trance - folder Electro Sun - folderi sa albumima. Kada se otvori folder u kojem postoje posebni folderi i posebne pesme koje nisu na albumima, to se lepo vidi, kao da je otvoreno u Total Commanderu npr.

 

Preko pola filter u donjem levom uglu pretražujem bazu po godinama, žanrovima, izdavačima, brojevima izdanja, bukvalno po svakoj kategoriji koja može da se unese u tagove, plus po nazivima foldera.

 

Dodatno sam ubacio polja za tekstove pesama i omote. Tekstove vadi iz tagova ili fajlova na disku, a može iz baza koje su povezane, kao što je DarkLyrics, na primer. Foobar takođe ima dodatak za tagovanje iz Discogs baze, koji sam prepoznaje koje je izdanje u pitanju i označava ga zvezdicom:

 

4w6ferq.png

 

Tačnost je velika, retko moram da ispravljam.

 

Ranije sam koristio iTunes, a probao sam i Aimp i još neke plejere, ali još nisam našao ništa bolje i preglednije od foobara.

Edited by napadaj
  • +1 1
Link to comment
21 hours ago, Ras said:

@chandraČini se da si već jednom pitao i da sam već predlagao, a možda se i varam. Razmisli o računaru koji ćeš posvetiti audio nameni i instalirati specijalizovan softver, praktično OS poput Rune Audio, Volumio, ili Daphile. Ima ih sigurno još mnogo.

 

Koristim Daphile i imam većinu, stvari koje opisuješ, možda čak i sve. Daphile je zapravo Squeezebox softver prilagođen i izvršava se jedino na x86 platformi. Kod mene je instaliran na Wyse Thin Clientu koji sam platio 1000-1200 dinara (s/h). Zbog ograničenja hardvera koristim 32-bitni Daphile. Plan je bio da OS instaliram na CF karticu većeg kapaciteta, koju sam i pazario za tu namenu i odgovarajući adapter, ali je BIOS nije prepoznao kao butabilnu, pa sam na kraju na eksternom HDD na koji je inače smeštena biblioteka  rezervisao sistemske particije. Nikada nisam pazario DAC, zato što ovaj Wyse ima VIA čipset sposoban za audio reprodukciju do 24/192. Čitava biblioteka mi je u FLAC formatu, počev od 16/44, pa do 24/192. Urednost muzičke biblioteke, kao i sve opcije pretraživanja koje spominješ zavise su isključivo od urednog tagovanja. Daphile bez problema reprodukuje i APE, naravno mp3, a zaboravio sam da li je sposoban za DSD i na koji se način nosi sa SACD .iso fajlovima. Nijedno od dva poslednja mi nije potrebno. Kao i kod Squeezeboxa imam pristup net radiju, tako sam slušao maheemov set pre neko veče. Sistemom se upravlja kroz veb brauser sa uređaja koji je na istoj mreži, sa laptopa, ili telefona.

 

@Ras Moguce sasvim da sam vec pitao. To mi je rak rana. Dedicated machine je dobra opcija, ali trenutno neizvodljiva iz raznih tehnickih razloga.

 

@goofsIzgleda da foobar ne postoji za linux. Ali dosta podseca na ove softvere koji pod linuxom postoje. Specificni zanrovi su i dalje fiksirani, jedan zanr po pesmi. Ja bih zeleo da imam vise kljucnih reci po albumu ukljucujuci i muzicare. Mozda je resenje da se doda tipski ascii (zgodan za parsiranje) sa dodatnom katalogizacijom u svaki od foldera koji sadrze muziku. Nesto kao

 

[type] album (or loose songs or compilation or bootleg)
[ncd] 1 (- broj diskova)
[title] Levantine Tales
[author] Dusan Bogdanovic
[musicians] Dusan Bogdanovic; Miroslav Tadic; Malisa Draskoci
[year] 1992

[label] MA Records

[collections] MA Records; Guitar; Instrumental; Mediterranean; Ethno; Jazz
[comments]
[ignore] no (opcija da se recimo elimisu direktorijumi koji nisu sredjenji).

...

 

Onda bi mi se taj album pojavio i pod Miroslav Tadic i pod MA Records i pod Jazz na primer.  Inicijalne fajlove bih mogao automatski da izgenerisem iz ID3 tagova, pa onda rucno da dodajem. Onda ostaje da napravim interfejs za bazu i povezem ga sa nekim playerom.  U stvari kljucni problem mi nije u softveru vec u cinjenici da ID3 tagovi nisu dovoljno fleksibilini. U ovom primeru gore, ovi tagovi sa visestrukim opcijama jedino nisu podrzani.

Link to comment
On 27.5.2020. at 17:45, chandra said:

 

 

 

 

Zapravo me izludjuje sto 20 godina nakon sto sam digitalizovao svoju kolekciju od nekoliko 1000 diskova i ploca jos uvek nisam nasao software koji bi mi omogucio da pretrazujem digitalnu kolekciju vizuelno na slican nacin na koji sam to cinio sa fizickim nosacima zvuka. 

 

Ja sam odavno odustao od toga, prešao na online streaming... Život je isuviše kratak za muzičke databaze.

  • +1 1
Link to comment
35 minutes ago, Indy said:

 

Ja sam odavno odustao od toga, prešao na online streaming... Život je isuviše kratak za muzičke databaze.

 

Fair enough, ali i dalje imam gomilu muzike koju slusam a koja nije dostupna po striminzima.

Link to comment

Ja ne podnosim online streamere, kvalitet zapisa im je precesto vrlo upitan.

 

@chandra 

Jasno, nisam znao da si na Linuxu. Foobar je mocan samo na Win, ima ga i na Macu ali je neka krnja verzija. Inace, za to sto planiras ja licno bih krenuo od plejera posto tu umeju da budu znacajne razlike u reprodukciji zapisa. Recimo bas za pomenuti Foobar kazu da odlicno barata FLAC fajlovima, mnogo bolje od nekih generickih tipa VLC.

 

Verujem da je dedicated masina najbolje resenje, ali nisam nikad isprobao pa ne mogu da sudim.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Huh, kakvo otkrice - programcic eyeD3 (za Ubuntu, ali verujem da ga ima i drugde). Pristup (citanje/editovanje) tagova (ukljucujuci i privatne) direktno iz komandne linije. Za deset minuta napisao skript da automatski ubacim jpg sa odgovarajucim omotom u sve fajlove iz kolekcije! Ludilo! Uz malo vise truda i bejbisitovanja, tj. humane kontrole nad egzekucijom, moze bilo sta da odradi.

Link to comment

Folderi i podfolderi, bez dalje filozofije.

 

Žanr -> Autor -> Album i sve nađem ultrabrzo u mojoj prilično velikoj kolekciji.

 

Ubacio slike albuma u moje ogg-ove za mobilni pomoću Tag & Rename i liriku u većinu pesama pomoću plejera Music Bee, na kom i slušam muziku.

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Anonymous said:

Folderi i podfolderi, bez dalje filozofije.

 

Žanr -> Autor -> Album i sve nađem ultrabrzo u mojoj prilično velikoj kolekciji.

 

Ubacio slike albuma u moje ogg-ove za mobilni pomoću Tag & Rename i liriku u većinu pesama pomoću plejera Music Bee, na kom i slušam muziku.

 

Pa dobro, ali to jeste basic solution, plus sto moras da znas sta trazis da bi nasao. Ja pokusavam da rekreiram ono kad stanes pred policu s plocama, pa gledas omote i onda se setis albuma koji dugo nisi cuo.

 

Plus da mogu da drzim muziku na jednom kompu i pristupam joj s raznih uredjaja.

 

Ovaj eyeD3 mi je za sada otkrice s obzirom da mogu iz komandne linije da pretrazujem fajlove, pa samim tim i da hranim bazu.

 

A trenutno eksperimentisem sa Ampache za strimovanje. Deluje odlicno za sada. Mozda me motivise i da napravim dedicated masinu na kraju.

  • +1 1
Link to comment

By the way, gledao sam malo detaljnije specifikacije ID3 tagova. Wow! Ove novije ID3 v2_4 verzije imaju u sebi sve sto treba. Jako lepo. Izgleda da sam ja prespavao poseldnjih desetak godina u ovom biznisu.

Link to comment
On 12.6.2020. at 2:14, Anonymous said:

Folderi i podfolderi, bez dalje filozofije.

 

Žanr -> Autor -> Album i sve nađem ultrabrzo u mojoj prilično velikoj kolekciji.

 

Ovako slicno i ja praktikujem kad je u pitanju moja muzicka kolekcija koja je poprilicno gigantska.

Mada je meni uglavnom sve jedan zanr, ali ga delim na podzanrove i svaki reper/grupa ima svoj kutak.

Imam i delove gde iskljucivo skladistim underground likove i opskurne mikstejpove, ali sve mi je pregledno.

Link to comment

@chandra naleteo sam na ovo slučajno (nisam probao), možda ti bude zanimljivo, vidim da se ne plašiš "rada" :) https://gmusicbrowser.org/

 

Quote

 

About
gmusicbrowser : A customizable open-source jukebox for large collections.
by Quentin Sculo (squentin@free.fr)

requirements
perl
gtk+2 and its perl bindings
gstreamer and its perl bindings  or  mpg321/ogg123/flac123/amixer or  mplayer
(optional) the Net::DBus module is needed to control gmusicbrowser through DBus or to use the included gnome multimedia keys plugin (for gnome >= 2.18)
(optional) the Gtk2::Notify module is needed to use the notify plugin

main features
made with big (> 10,000 songs) libraries in mind (currently developed with over 27,000 songs)
customizable window layouts (see layouts documentation)
artist/album lock : easily restrict playlist to current artist/album
easy access to songs related to the currently playing song
songs from the same album
album(s) from the same artist(s)
songs with same title (other versions, covers, ...)
support ogg vorbis, mp3 and flac files (and mpc/ape/m4a with gstreamer, mplayer or mpv)
simple mass-tagging and mass-renaming
tray icon, with a very customizable tip window, which can be used to control the player
very customizable SongTree widget for a pretty list of songs (example)
support multiple genres for a song
support multiple artists for each song by separating them with ', ' or ' & '
customizable labels can be set for each song (ex : bootleg, live, -'s favorites, ...)
powerful search (nested conditions, can search any field using regular expression or fuzzy search)
customizable weighted random mode (based on rating, last time played, label, ...)
browse through pictures and pdf in the album's folder
The possibility to act as a icecast server, to listen to your music remotely (experimental)
plugin system, included plugins :
nowplaying (to update an external program when the playing song changes)
last.fm
find pictures
simple lyrics
artist or album info
customizable desktop widgets

 

 

@Ras u vezi ovih muzičkih OS koje si pominjao, da li oni donose i neka poboljšanja u zvuku u odnosu na klasične plejere, ili služe samo rasterećenju mašine?

Edited by variola
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...