Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

hotel Slavija izdaje sobe na mesečnom nivou, pre koju godinu je bilo oko 18 hiljada. U cenu uračunata čista posteljina i internet

 

 

Sad je 23000, bez interneta.

 

Za 30000 dobijes i internet i 50% popust na hranu u restoranu, rucak za 400 din.

 

http://www.slavijahotel.com/slavijahotel/slavijaab/indexab.php?url_stranice=najam_zakup

 

Ovo 23k je zaista povoljno. Stanovi se izdaju na kratak rok ali prvenstveno turistima, dakle takvo iznajmljivanje je generalno dosta skuplje od klasicnog iznajmljivanja na duzi rok. Agencije zaobidji jer ce ti uzeti proviziju. Sad mozda ces naci nesto za 100-150 evra, ali racunaj da ces na to morati da platis racune (ako stan ima CG onda to moze biti dosta, struja je svakako 2-3 hiljade, itd.). Cak i ako uspes da sklopis tako nesto za ispod 23000 din., moraces sam da se bavis ciscenjem, da ne pricamo o izgubljenom vremenu pri trazenju stana, komuniciranju sa gazdama i sl.

 

Ovako zoves hotel, das 23k i ne razmisljas ni o cemu. Plus si u centru. Parkiranje jedino moze da bude problem ako dolazis kolima.

 

 

Što se tiče parkiranja, ako ideš svakog radnog dana kolima, imaš za 4000 parking na slaviji 17-08 + vikend.

 

fala lepo

Link to comment
  • 3 weeks later...

Da li je neko razmisljao da podigne stambeni kredit u skorije vreme? Gledao sam nesto ponude na sajtu kamatica i vidim da su za stambene kredite kamate oko 4%+6M euribor koji je sad u minusu. Sad mi se cini da su cene stanova prilicno pale u odnosu na period od pre 6,7 godina i uz ovakvu kamatu mozda bi imalo smisla kupiti stan na kredit na period od recimo 15 godina ( duzi perido mi se cini kao previse rizican jer euribor moze da skoci recimo za 10 godina opet na 4 ili 5% ). Naravno pricam o onima koji stanuju privatno u Beogradu i placaju mesecno kiriju. Pravio sam poredjenje na primer koliko roditelji moje supruge placaju kiriju i koliko bi recimo trebali da plate ratu za isti takav stan ako bi uzeli kredit, i po racunici sam dosao do priblizno iste cifre uz pretpostavku da imaju sad da plate 20% za ucesce.

Link to comment

zajebi kamatu i raspitaj se koliki su zapravo troskovi dobijanja kredita pa i to dodaj na tih 20% ucesca a, trust me, nije zanemarljivo.

 

Troškovi dobijanja kredita su veći od kamate na min. 15 godina?  :huh: Je li to moguće?

Link to comment

Pa recimo, meni su svojevremeno tražili životno osiguranje u korist banke od 1000€ godišnje, što je bilo kao oko 50% godišnje rate...

 

Sjajna ponuda...

Link to comment

Troškovi dobijanja kredita su veći od kamate na min. 15 godina?  :huh: Je li to moguće?

naravno da nije.

 

troškovi dobijanja kredita već neko vreme nisu bitna stavka jer banke imaju vrlo slab plasman stambenih kredita, pa je konkurencija ucinila svoje. kamate idu i nize od onih koje je barry pomenuo. meni su za izlaz iz chf kredita ponudili 3% + euribor. ja sam trazio 2% + euribor, bilo je povuci-potegni, na kraju nisu dali. mogli smo se naci na 2,5% + euribor, ja nisam hteo.

 

realno, nikad nisu bili povoljniji uslovi za stambeni kredit, a i cene stanova su prilicno ok. recimo, ovde kod mene u višnjičkoj banji može nov, vrlo solidan stan od 90kvm, na sasvim pristojnom mestu da se kupi za 83.000 + pdv (valjda jos uvek vazi povrat pdv-a za prvi stan). upola manji stanovi su oko 1050 eur/kvm.

 

problem je sto nema para a ni poverenja. banke su se ponasale i ponasaju se kao banda koja je izvan zakona i posle se čude što niko neće njihove kredite.

Edited by ikar
Link to comment

IMHO:

 

I ove cene u kupoprodaji su skupe, imajući u vidu pad cena u renti, ekonomsko stanje, Beograd kao grad (krš u nekim širim razmatranjima - loš gradski prevoz, nema metro, skupo grejanje) i kvalitet gradnje (stare zgrade nisu renovirane praktično nikad, gomila zgrada još uvek ima azbest, novije zgrade od privatnika su uvek kocka itd itd). Drži ih visokim, i držaće ih i dalje, visok procenat stanovlasništva, tj. plitko tržište.

 

Protiv kupca su spakovane i visoke cene, kamate (povoljne za ono što smo navikli, nepovolje imajući u vidu šire okruženje), to što se banka obezbeđuje gomilom stvari - i hipotekom i administrativnom zabranom, itd itd. Ne znam da li se mogu oceniti duži trendovi - da li će kamate dalje padati (pa je povoljnije čekati), da li će ponuda biti veća i obarati cene, da li će Euribor skočiti bitno za koju godinu i podići trošak već uzetog kredita, kakav će biti kurs.... nemam pojma.

 

I da imam da izdvojim recimo 300€ mesečno za kredit radije bih rentirao i razliku stavljao na stranu. Razlika ne mora biti velika, ali može lagano ići i na 100€, zavisi od toga šta se rentira, ali mi ostaju žive pare, mobilnost, i manjak bankarskog duvanja za vratom što je uvek premijum.

 

Moja računica je da onaj kome kupovina stana ne rešava životni problem ne treba da ulazi u stambeni kredit, jer je ekonomski to neisplativo i u tekućim okolnostima koje su jasno bolje nego pre par godina.

Link to comment

Moja računica je da onaj kome kupovina stana ne rešava životni problem ne treba da ulazi u stambeni kredit, jer je ekonomski to neisplativo i u tekućim okolnostima koje su jasno bolje nego pre par godina.

 

suština.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...