Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Можеш ти то боље.Што се Белвила тиче, не брините се, увели су наградну игру (награда изненађенце) за најудаљенијег купца...
:blink: izvini, ali ne razumem...@gazzanije novogradnja, ali nisu bile ni ruine, sto bi se reklo....stanovi u prosecnom stanju u zgradama koje su gradjene 60-70 ih....
Link to comment
Samo o tom porezu govorim. Ovo za socijalu( penzija,zdravlje) ne sme da se dira,Ali je taj porez na platu ovde kod ljudi koji imaju povece plate i 40% od bruto plate,tako da je to jako fina lova ako ti je drzava ne maznjava :)
Znam u Svabiji je to katastrofa. Zaradjujes npr. 40.000 EUR godisnje posle poreza ostane ti 21.000. Uzas. Istrazivao sam to kada sam gledao da nadjem neki posao u Nemackoj. Zivela Svajcarska i njihov porez od 20%. Negde ga skoro pa i nema, zavisi od kantona...no kazem, u Srbiji bi to na prosecnu platu ne bi bila toliko velika cifra. Dalje, nisam siguran da li je to uopste pametno raditi - cenim da se tako previse stimulise ulaganje u nekretnine. Idealno bi bilo da je, jednostavno, porez nizi, i kraj.
Link to comment
Znam u Svabiji je to katastrofa. Zaradjujes npr. 40.000 EUR godisnje posle poreza ostane ti 21.000. Uzas. Istrazivao sam to kada sam gledao da nadjem neki posao u Nemackoj. Zivela Svajcarska i njihov porez od 20%. Negde ga skoro pa i nema, zavisi od kantona...no kazem, u Srbiji bi to na prosecnu platu ne bi bila toliko velika cifra. Dalje, nisam siguran da li je to uopste pametno raditi - cenim da se tako previse stimulise ulaganje u nekretnine. Idealno bi bilo da je, jednostavno, porez nizi, i kraj.
Ali trebalo bi da bude u interesu drzave i drustva da svaki covek (porodica) ima svoj stan ,kucu.Uostalom tu beneficiju dobije covek samo jednom u zivotu da bi reshio svoj sopstvenistambeni problem. Kakva spekulucaija i kupovina nekretnina?U ovih 19.000 koje ti drzava oduzima na silu nije samo taj porez, tu je i doprinos za penziju, zdravstvenoosiguranje, fond nezaposlenih itd. Tacno je da je u Svajcarskoj nekako sve jednostavnije i neto vishe love,ali mislim da je to samo u Svajcarskoj, a ja licno tamo ne bih mogla da zivim pa da je porez i debela nula. :D
Link to comment
Ali trebalo bi da bude u interesu drzave i drustva da svaki covek (porodica) ima svoj stan ,kucu.Uostalom tu beneficiju dobije covek samo jednom u zivotu da bi reshio svoj sopstvenistambeni problem. Kakva spekulucaija i kupovina nekretnina?
To da, ali nije u interesu da svi olako krenu u to (kao u Americi i na mnogim drugim mestima) i da se zaduze do guse, spiskaju pare koje imaju i onda na kraju izgube krov nad glavom.
Link to comment
Ovako. U nekim normalnim vremenima u Americi je prosecni dom kostao koliko i 3 prosecne godisnje plate 1 domacinstva. U proteklih 10 godina taj odnos je postao 10:1 i na kraju se desio krah. Generalno se taj odnos 3:1 uzima kao neki "normalni" ili odrzivi. Dakle, govorimo o situaciji gde neka vecina ljudi ima mogucnost da sebi priusti stan ili kucu.Ako uzmemo da je prosecna plata u Beogradu 500 evra...
Neke stvari nisu usle u tvoju racunicu, a ipak su karakteristicne za Srbiju. Mnogo je vise Beogradjana koji rade po Becovima i Londonima i sa njihovim platama kupe stan u BG nego obrnuto. Onaj ko kupuje stan u Becu ga uglavnom kupuje sam, dok se kod nas cesto umesaju i roditelji koji pomognu sa ucescem izmedju 10-100% zatim postoje zanimanja cije su plate daleko nize nego sto zaista donesu u kucu (poslanici, lekari, panduri, inspektori, automehanicari...) i na kraju naravno to sto se proda stanova po BG ili NS je ono sto se i proda u krugu od nekoliko stotina km, a kad se broju likvidnih Beogradjana dodaju mocni ljudi koji prave velike pare po svojim, vise ili manje udaljenim mestima (od Leskovca do Prijedora, od Kumanova, Trebinja i Budve do Subotice) se dobije solidan broj potencijalnih kupaca. Edited by MrX
Link to comment

Урачунај их ти (те факторе) у мери у којој их сматраш тренутачно релевантним, да би побољшао хазардову једначину.По мом скромном опажању, ти што раде по Бечовима и Лондонима не само да више не купују станове по Београду (ко пара има радије купује тамо где су заиста пале цене, а код нас, јелте, неће много како сам објашњаваш) већ гледају како да те викендице, егзит стратегије и луксузе ликвидирају, тј. претворе у преко потребни кеш било да би се закрпили тамо где их бије промаја или искористили прилику да уђу у прајм рилестејт по сниженим ценама (вратити се на почетак реченице - buy low). Не видим баш ту твоју рационалу по којој цене у Београду не падају због низа фактора од којих је један повећана потражња од стране иностраних купаца који купују тако скупе станове по Београду иако могу јефтиније ту где живе.Посланици, лекари, пандури и инспектори најчешће и не купују станове од својих плата већ се целе комисије збрињавају око њихових стамбених питања. Они чине статистичку грешку у тражњи.Помоћ родитеља у учешћу је у многоме условљен нереално високим проценама цена некретнина. Наиме, мама, тата, бака и стрика продају стан на Врачару 2007. године неком из Бечова (или Будве кога је исплатио Рус из фришко основане државне фирме зарад трошења петродолара) за 2K квадрат и онда они помоћу тог новца дају сину за учешће при куповини подједнако прецењеног стана. Мислим да ту нема превелике дисторзије на хазардову једначину односа зарада и квадрата. Јер када мамин стан буде изгубио на вредности и сину ће бити потребно мање левриџа да би купио нови стан који ће опет бити пропорционално јефтинији.Поставља се питање да ли ти моћни људи заиста праве паре? Ако ја закупим све пекаре Београда и арбитрарно одредим 400 динара као најнижу цену векне хлеба у граду да ли мислиш да ћу зарађивати више, уз снижени број продаја векни али већем профиту по продатој јединици? Ако је толико солидан број купаца од Карловца до Криве Паланке а цене нису тржишно превисоке, зашто се онда ич не продају београдски станови? :huh:

Link to comment
Урачунај их ти (те факторе) у мери у којој их сматраш тренутачно релевантним, да би побољшао хазардову једначину.По мом скромном опажању, ти што раде по Бечовима и Лондонима не само да више не купују станове по Београду (ко пара има радије купује тамо где су заиста пале цене, а код нас, јелте, неће много како сам објашњаваш) већ гледају како да те викендице, егзит стратегије и луксузе ликвидирају, тј. претворе у преко потребни кеш било да би се закрпили тамо где их бије промаја или искористили прилику да уђу у прајм рилестејт по сниженим ценама (вратити се на почетак реченице - buy low). Не видим баш ту твоју рационалу по којој цене у Београду не падају због низа фактора од којих је један повећана потражња од стране иностраних купаца који купују тако скупе станове по Београду иако могу јефтиније ту где живе.
Bash tako Savindan,.Prodaju cak i svoje stanove po Beogradu da bi u Londonima i Bechovima kupili stanoveili kuce. Prosla su vremena klasicnih gastarbajtera ( mada ti nikada i nisu bili ludi za Beogradom) koji su ziveli ko skotovi da bi u otadzbini pazarili neki "izglednu" nekretninu.
Link to comment
Поставља се питање да ли ти моћни људи заиста праве паре? Ако ја закупим све пекаре Београда и арбитрарно одредим 400 динара као најнижу цену векне хлеба у граду да ли мислиш да ћу зарађивати више, уз снижени број продаја векни али већем профиту по продатој јединици?
Постоји разлика између зараде и прављења пара. Зарадиш кад исповртиш неком нешто што му треба, па ти он поштено плати (и упише себи негде у главу да би могао још који пут). Правиш паре кад се углавиш као некакав монополиста и дереш како ти се ћефне. Нема везе да ли си банка па измишљаш паре (да ли уз полугажу™ од 3:1, 5:1 или 50:1), или си држава па узимаш паре за ништа, или (ако узмемо да је "снижени број продаја"="продајем мање" и, "продата јединица"="комад") продајеш мање леба али уз сваку векну наплаћујеш порез на будале.Из тона твог питања (чак и ако је било реторичко) ми се чини да мислиш да такав марифетлук не може да прође, на дуже стазе. Пролази, међутим, двеста таквих сваког дана, и све док не изазову револуцију, пролазе. Ожда почнем да правим списак? И немој мислити да је то нешто типично за каубојске транзиционе варијанте капитализма (колико год да су оне огледало данашње преовлађујуће глабалистичке варијанте), примери би били одавде.Кад смо код примера, ја још чекам. Штавише, чека цео потфорум, ево већ цела недеља, ни писма ни разгледнице, нико тамо не пише.
Link to comment

Не знам да ли се може објавити крај гастарбајтерлука, само износим своји лични став (поткрепљен логичким аргументима) да макар ја из свог окружења нисам чуо ни за једног дијаспорца који тренутно хрли да купује стан у Београду по овим ценама, макар Мишковић нудио наградну игру најудаљенијем купцу стана у Белвилу.The fish simply ain't bitin' and quite frankly I think y'all get it...едит: важи расејани... све што кажеш је истина, али ће опет цене некретнина у Србији да падају наредних 6-12 месеци, у то сам спремам да се кладим иако чисто сумњам да имам с ким...

Edited by savindan
Link to comment
Не знам да ли се може објавити крај гастарбајтерлука, само износим своји лични став (поткрепљен логичким аргументима) да макар ја из свог окружења нисам чуо ни за једног дијаспорца који тренутно хрли да купује стан у Београду по овим ценама, макар Мишковић нудио наградну игру најудаљенијем купцу стана у Белвилу.The fish simply ain't bitin' and quite frankly I think y'all get it...едит: важи расејани... све што кажеш је истина, али ће опет цене некретнина у Србији да падају наредних 6-12 месеци, у то сам спремам да се кладим иако чисто сумњам да имам с ким...
За опкладу, ево и ја ћу с тобом, него имамо ли против кога? Ено ми стоји кућа тамо, нит ју је имало смисла продавати кад смо одлазили, нити има сврхе сада. Падају цене некретнина скоро свуда, јер је тако планирано.Гледе те истине, није била тврдња, него чекам тамо тих... ајде, не мора двадесет. Десет примера ће бити доста. Тамо нико не дише, нико не пише... чекају тебе.
Link to comment

Признајем да ми је тешко водити расправу с особом која занемарује аргументе које ја сматрам кључним (правна природа власти, значај средње класе за једно друштво, поштовање грађанских права) те зликовачки карактер једног СССР отписује испрва чињеницом да је постојао Standard Oil или због тога што као држављанин Америке мораш (мада и не мораш ако баш нећеш) да отвориш рачун у JP Morgan Chase & Co, Wells Fargo или BOA који помоћу твог новца (као пореског обвезника) купују мале банчице лево и десно.Ја говорим о томе да не може бити друго до злочиначког систем где се сваком одузима имовина, некима званично грађанска права (свима фактички) а уском кругу и животи. И то све по принципима какви нису били забележени од Средњег века. На крају не само да нема општег добра и благостања већ цео систем грца од проблема уз два могућа исхода, контрареволуционарно деловање или друштвено-системски колапс.Уважавајући све штампане и снимљене теорије завере где си сакупио своју муницију, и оваквим Обаминим САД ће бити потребно још дуго да би достигли злочиначки однос према грађанству какав је имао један СССР или Трећи рајх.Надам се да ти је мој став јасан.

Edited by savindan
Link to comment

...Уважавајући све штампане и снимљене теорије завере где си сакупио своју муницију, и оваквим Обаминим САД ће бити потребно још дуго да би достигли злочиначки однос према грађанству какав је имао један СССР или Трећи рајх.Надам се да ти је мој став јасан.

Став је јасан, али то још није одговор. Е, видимо се тамо, ово су некретнине, где се ионако слажемо.
Link to comment
  • 1 month later...

...da li ima neko da mi objasni ovaj fenomen?...promenili veb sajt, pa sam krenuo da ga iscitavam natenane, kad ono link za stambene kredite, a tamo:Kredit osiguran kod Nacionalne korporacije Refinansiranje stambenih kredita Krediti za nerezidente Krediti za neuknjižene nekretnine Stambeni krediti – Blok 67 Belville Krediti za adaptaciju i rekonstrukciju stambenog prostora ...pazi sad, kupi stan koji zelis: http://www.bancaintesabeograd.com/code/navigate.aspx?Id=106...standardno dranje za pare, 7.83% kamata, samo ako si dileja javi se da ti skinemo kozu sa ledja, sve uz osiguran kredit kod nacionalne korporacije......ponuda 2, pazari belvile: http://www.bancaintesabeograd.com/code/navigate.aspx?Id=336...promenljivi deo kamate 2.26% manji...eks cirka 5.57% ili 2.43% manja nego kada kupujes stan pod istim uslovima, a da nije belvile....mozda banka ima neki procenat tamo, ali kako je moguce da se ovako radi i da banka ovako tretira ne investitore, vec svoje klijente?...prevedeno u pare, za pozajmicu od 70 soma evra, ako kupis belvil rata ti je 382 jura, a ako kupis stan gde ti zelis rata je 548 jura...neka sam i omasio neki evro gore dole u racunici, ali to je to......koja je to logika i poslovna politika banke?

Edited by BigLebowsky
Link to comment

pa?...i da ima neki procenat, to kroji kamatnu stopu na stambene kredite banke intesa?...to znaci da su u stanju da opusteno iznerviraju x hiljada potencijalnih klijenata zato sto on ne moze da proda 1500 krsh gajbi?....mozda to i moze, i ne mislim da je nelegalno, ali se pitam koliko treba biti glup executive u banci pa to uraditi...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...