Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

On 18.11.2022. at 17:19, maheem said:

Onima koji su u stanu. Za nove postoji zakon maksimalne rente po kvm (zavisi od grada i godine izgradnje objekta). Ovaj zakon bas i ne funkcionise u praksi ali su neki zavrsili na sudu tako da se glas podstanara ipak nekako moze cuti.

 

Ok tako je nekako bilo i moje iskustvo, zastita postoji ako si neko vreme vec u stanu. Ja sam tek zadnjih nekoliko godina bila dosla do takvih ugovora, posto treba da si par god u istom stanu. Sistem je po meni napravljen za dvoje koji zaradjuju. Ako si solo, trazis stan 2022e u bilo kom iole vecem gradu, a plata ti nije direktorska, 90% ljudi mora da se kombinuje sa cimerima bez obzira dal su vec u cetrdesetim. Za to vreme drugarica koja je usla u stan pre 15 godina ima spavacu sobu i placa 500 evra kirije. Mi ostali pucamo preko pola plate na garsonjere ili se kombinujemo sa cimerima za nesto manje novca. S tim da sam ja od jedne tacke presekla da vise ne cimerujem i zbog toga izvrtala dzepove sa sobu od 20 kvm ali da je ne delim ni sa kim.

 

Link to comment
On 20.11.2022. at 8:31, pt 2.0 said:

ja ne znam da li jasno pišem ili šta.

ako ja plaćam X evra (bilo koliko evra), zna se koji procenat te sume mora da ide na porez. neka ide, recimo 1/5 sume. 1/5 od 200 evra je 40 evra.

ako doda tu sumu na moju kiriju, to postaje 240 evra mesečno, ali on sada ima porez 1/5 na TU VREDNOST. što nije 40 evra, nego 48 evra.

zato kažem inception. ako ja plaćam na belo, on mora od cele plaćene sume da izdvoji određeni procenat za porez i to je skroz u redu i regularna stvar.

lično uvek sklapam ugovor sa onima koji iznajmljuju stan, gde je cena fiksirana u trajanju ugovora.

imam svoj nameštaj, i zaista mi nije lako da u beogradu, gde je večina stanova opremljena ili buđavim nameštajem iz prošlog veka ili kičem koji zovu luksuz, nađem polunamešten stan (dakle da ima opremljene kuhinju i kupatilo a ostalo prazno), niti mi je lako da izađem za 1 dan kad se nekom digne da poveća kiriju, pošto moram da organizujem selidbu.

 

EDIT.

jedna potencijalno dobra vest. booking.com je poslao ljubavno pismo oglašavačima stana na dan u beogradu da će njihove podatke prosleđivati poreskoj upravi. 

 

EDIT EDITA.

ne vidim kako je podstanar dužan da brine o plaćanju poreza zakupodavca. njegov kriminal njegova stvar. da sam političar to bih uredita samo tako. od kontrole plaćanja poreza, preko kontrole uslovnosti za život onoga što se izdaje, i kazne samo takve. 

 

Ma ja razumem sta ti kazes nego mislim da ti ne razumes sta ja govorim a to je da u BGu generalno podstanarima ne odgovara ta prica sa porezom. Ti si medju redjima kojima je potreban uredjen sistem po cenu od 50 ili koliko vec evra vise. Jer nemas nikakvu zastitu kad neko hoce da prodaje stan itd. A ta zastita postoji u vecini EU zemalja a postojala je i kod nas ranije za razne drzavne i firmine stanove, privatno verov ne ni tad.

Link to comment
17 hours ago, pt 2.0 said:

meni je prvi stan, tako da, ako sam dobro razumela postavku stvari:

- imam pravo na povraćaj PDV-a ako je nova nekretnina, odnosno

- imam pravo da mi se kod prenosa apsolutnih prava (koji košta 2.5%) radi samo prenos na one kvadrate koji su preko 40m2 (do te kvadrature ne plaćam ništa)

 

evo ti primeri, pa oceni sam.

Stari stan 37m2, na dobroj lokaciji i sa dobrom spratnošću, u koji mora da se ulaže, 78.888 EUR:

https://www.halooglasi.com/nekretnine/prodaja-stanova/centar-karaburme-37m2-ispr-cg-15-min-do-kneza/5425642388414

 

Novi stan 42m2, sa nešto lošijom lokacijom i na poslednjem spratu, 61.655 EUR:

https://www.halooglasi.com/nekretnine/prodaja-stanova/karaburma-novogradnja-42m2/5425642448561?kid=1&sid=1668880937538

 

ja nemam vremena da čekam budućnost, jer imam dosta godina. bukvalno sam u makazama u narednih godinu-dve dana.

 

Ja ne znam sta je pametnije ali imas li ikog finansijski pismenog od koga bi mogla da dobijes savet? Ide i veca fin kriza - kako se ocekuje da se odrazi na BG? Prosli put su tankovale cene nekretnina - ne znaci da ce i sad? (il znaci? mislim ja stvarno ne znam)

Link to comment
23 hours ago, mustang said:

Nisu ovo samo rusi krivi za rast vec gomila ljudi iz zemlje i inostranstva kupuje jer im je jeftinije da ulazu u nekretnine nego da im stoji na savings sa malom kamatom. 

 

Cene ce pasti al ne verujem nesto drasticno. BG na vodi ide kao lud sa rentanjem. Ni nedelju dana oglas vec je otisao. A nisu jeftini ni malo za garsonjere. 

 

Beograd je metropola. Sve vise stranaca iz IT industrije dolazi i ulaze. 

Beograd metropola,ajde covece jel si ti bio nekad malo napolju....

  • Haha 5
Link to comment
15 minutes ago, Miki_belavista said:

Beograd metropola,ajde covece jel si ti bio nekad malo napolju....

 

Jesam do budimpeste i beca. I Soluna 

 

I do crne gore

Edited by mustang
  • Wub 1
  • Haha 2
Link to comment
28 minutes ago, mustang said:

 

Jesam do budimpeste i beca. I Soluna 

 

I do crne gore

Ja sam video i Pariz I London tako da daleko je Bg od metropole. Ima lepih stvari u Bg(citaj zenskih) ali arhitektura je krs nazalost.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Miki_belavista said:

Ja sam video i Pariz I London tako da daleko je Bg od metropole. Ima lepih stvari u Bg(citaj zenskih) ali arhitektura je krs nazalost.

Misliš urbanizacija? Arhitekture ima, kutlurnih desavanja takodje, nocni život za svaki dzep isto, grad je ziv, transport takodje, fali mu metro al ajd sad da ne cepidlacim. 

  • Tužno 1
Link to comment
On 18.11.2022. at 19:12, le petit nicolas said:

 ili jako pravo i mukotrpno, lancano, ispitivanje porekla imovine. pa, baki, ako su ti novci pretoceni u zemlje-kuce-stanove sujmivi, podaj sirotinji 

 

Od kada tačno kreće revizija?

 

Pitam za druga što valja lešnike i med preko Fejsbuka i ne plaća poreze, ćaleta mu što je kupio stan kod geneksa za 175 maraka '91, strica koji je privatizovao fabriku za euro pa samo na starom gvožđu od isečene fabrike obrnuo milione  i za dedu mu koji se uselio u kuću na senjaku '48.

 

Spoiler

Za pradedu ne smem ni da napišem

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, Miki_belavista said:

Ja sam video i Pariz I London tako da daleko je Bg od metropole. Ima lepih stvari u Bg(citaj zenskih) ali arhitektura je krs nazalost.

Tvoja sagovornica živi u USA. Mislim u Kaliforniji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...