Jump to content
IGNORED

Lepota života bez profesionalnog fudbala


Redoran

Recommended Posts

Podrška za Amigo Magdića , Mocu i ostale pesnike, ovi što samo malo šacuju kladžu su i uništili fudbal, šeici tek zakucali iz odbitka, korona tu više nije ni bitna. Jedino mi simpatično što neki i kasne devedesete smatraju starim vremenima a tada su već svi stadioni, sve mreže na golovima, svi tv kadrovi toliko dosadno standardizovani ko da svo vreme gledaš jednu te istu utakmicu.

 

U praaava stara vremena bi dugokosi levokrilni napadač koji nije spavao cele noći što zbog lokalnih prostitutki, što zbog protivničkih navijača što su larmali pod prozorom hotela, onako neobrijan, istrpane majice i spuštenih sokni, predriblao pola odbrane i golmana, šutnuo loptu na prazan go ona se zaustavi u kaljuzi na samoj liniji a markartni trener na klupi  opsuje madre kloaka i besno hitne opušak u teren.

 

Sve to u crno beloj tehnici.

 

33d6976c7ad69728de546335a846b379.jpg

 

 

 

Link to comment
  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Meazza

    27

  • John Coltrane

    7

  • Ratamahatta

    6

  • Babu Bhatt

    5

Uvodni post je Redoranova epifanija, sto neko rece skidanje sa heroina, da u stvari moze da se zivi bez fudbala. Ja to i dalje ne mogu da zamislim niti pokusavam niti zelim. Niti cu verovatno ikada probati.

A citao sam, sa velikim uzivanjem, sve njegove postove o turskoj ligi, pogotovu o derbijima i stanju u fudbalu - ogromnim ulaganjima i dovodjenjima igraca kao na menadzeru.

 

To sto, trenutno usled pandemije, fudbala zivog nema to nije razlog da se po ko zna koji put otvara prica o starom dobrom fudbalu (i tu se slazem sa Renneom, Meazza je totalno omasio fudbal - u stavri ipak nije, Meazza je tok topica skrenuo na svoju vodenicu). Na ove 4 strane bi covek stekao utisak da o fudbalu pisu samo ljubitelji kladionice i tenisa :D . Al' ok, i to je legitimno i to se uklapa u taj narativ o modernom fudbalu koji je uporpascen parama. Verovatno bi Nejmar trebalo da igra za penziono, zdravstveno i socijlano osiguranje, jel?

 

Ja sam svaki bogovetni dan od poslednje odigrane utakmice pogledao nesto sa loptom. Vec sam pisao da sam odgledao All or nothing Amazonovu mini seriju o Citijevoj sezoni 17/18, pratio Zvezdine tekme na yt kanalu (a vecini sam svedocio i uzivo na Marakani pa je draz bila veca), ronjao po YT kanalima (Tifo fudbal, Copa 90, Tribina...), kaceni su linkovi sa preko 1000 tekmi iz raznih perioda, SP, EP, naiconalne lige, tu je i MUTV sa watch on demand opcijom, SKY emisije Sunday supplement, Debate, Monday Night Football, tekme na SKY Bundesliga, golovi nacionlnih liga na YT kanalima, IPTV sa nekoliko stotina kanala posvecinih samo fudbalu gde u roku od 5min mozes da izvrtis i da nadjes nesto zanimljivo.....Dakle sve sto inace pratim i kad ima redovnog fudbala na tv. Eto danas popodne sam sa stricem u dvoristu rondao o EXYU fudbalu, a podstaknut onim intervjuom Nebojse Petrovica sa Zoranom Simovicem pa mi je pricao o tim vremenima i uopste fudbalu posle rata. On je igrao fudbal, brat od ujaka je igrao profeisonalno fudbal, ja sam trenirao fudbal kao klinac i igram ga rekreativno i u 37godini, u drustvu je fudbal uvek bio glavna tema, mislim to je nesto "vise od igre" da se tako banalno izrazim.

 

Jedino sto mi nedostaje, od starog fudbala, je moj tata sa kojim sam kao klinac gledao fudbal i uz kog sam zavoleo fudbal. Secam se njegovih poruka na maloj kocki papira koje mi je pisao uvece posle tekmi kad ja zaspim, a citam ih ujutru. Jednu sam skoro nasao, pisalo je uzasnim rukopisom "Everton je ostao" a sa druge strane OPET. Valjda je Everton tamo sredinom 90tih 2 puta za redom kuburio i jedva opstajao u PL. Kao i ono kad mi je portabl tv, crno beli, spajao na akumulator za vreme bombardovanja ne bili gledali "produzetke i penale" na Kamp nou jer je struja ugasena negde posle 22:00. Ili kad mi je kupio Zvezdin dres sa brojem 9 u sezoni Barija ili kad me je budio u toku noci da gledamo Zvezdu-Kolo kolo. Ili kad je zvao rodjenog brata sudije Aksentijevica da im sve po spisku jer je doticni pokrao Zvezdu protiv Obilica. Ili kad je negodovao sto igramo zatvoreno protiv Holandije, a njegov prijatelj, preko spricera ponavljao "cekaj, pa ne mozes na Alija bez garda, polako". Ili kada mi je pricao da je baka (njegova majka) znala da napece i 100 palacinaka kad se svi sjate kod nas u kucu da gledaju Zvezdu, deda je bio direktor pa smo imali TV. Ili kad je zamolio bivseg fudbalera Macve Zlatarica, a njegovog prijatelja, da me malo pusti da treniram sa juniorima (iako sam bio pionir/kadet) posto su mi zabranili da treniram bilo sta zbog suma na srcu...Pa njegov i stricev odlazak na tekmu sa Milanom i na ponovljenu tekmu i kako mi je objasnjavao da Rajkard, Gulit i VanBasten mogu da igraju i za Milano i za Holandiju (to mi nikako nije bilo jasno!?!) Zasto su 2 puta isli na tekmu a mene ne vode nijednom. Od svega mi daju da pakujem zastavu i nista vise...
Miris benzina koji se sipa iz flajke kad se islo na derbi u BG, a suncokret kupimo u Sapcu jer se nije bas za sve imalo tih usranih poratnih 90tih. Svako SP i EP je bilo festa u nasoj kuci, lepile su se slicice, popunjavali rezultati na velikom posteru, pratili pregledi golova na kraju dana posle tekmi. Nije podnosio Engleze zbog "dur sistema", a divio se Brazilcima. Sreca njegov otac, a moj deda, je obozavao Bobi Charltona i Bazbijeve bebe pa mi je slepu ljubav prema UTD progledao kroz prste...

 

Eto @Meazza valjda si to trazio?! ;)

Link to comment

Lep post ali nije lepo sto me prozivas da imam neku "svoju vodenicu" i da sam skrenuo tok teme. Prvi koji je napisao da je fudbal "izgubio lepotu i gledljivost" nisam bio ja. Zatim, nisam ja odmah nakon toga napisao da je fudbal "ubijen nenormalnom kolicinom prenosa". I tek nakon viliemovog posta gde on kaze, citiram "Spojiti 78, 82 i 86, to je neki vrh, onda polako ali sigurno odumire" ja se nadovezujem nostalgicno o stadionima i nijednom recju nisam pricao o propasti modernog fudbala za sve to vreme, osim sto sam za svetsko 2002 rekao kako mi je distopicno. Stavise, napisao sam da bi mi nedostajala evropska i svetska prvenstva i da su ona nacin na koji merim vreme i pamtim dogadjaje.

 

Nije tajna da nisam neki fan nacina na koji funkcionise moderni klupski fudbal. Ti i dobar deo vas jeste i imamo potpuno suprotne ukuse i poglede na fudbal/navijanje/pracenje istog. Meni recimo nije zabavno da pratim fudbal na nacin na koji vecina ljudi prati, moja strast je vise istorija fudbala i u tom smislu volim da gledam i danasnji fudbal, da ga stavljam u taj kontekst i da razmisljam o njemu sa te tacke gledista. Ocito je da strastveno volim da razgovaram/pisem o tome, bas kao sto me s druge strane ne zanima ni najmanje koliko para kosta koji igrac i kolike su im plate i kakvi su ugovori i pozajmice i slicno - sto su sve legitimna interesovanja, samo nisu moj cup of tea. 

 

Od mene mozes da ocekujes da cu da se nadovezem svaki put kad neko pomene nesto o fudbalu iz proslosti, bilo kao secanje, nostalgicnu uspomenu ili poredjenje sa danasnjicom. Mogao bih samo o tome da se dopisujem i da mi nikad ne dosadi. Apelujem da ako vam se ne svidjaju moji postovi iste preskocite, pa ako to nije dovoljno da me stavite na ignore, pa ako ni to nije dovoljno i mislite da skrecem temu i offtopicarim da trazite od moderacije da mi izbrise postove ili da me opomene/banuje/stagod. Jer ne nameravam da pisem manje o necemu sto volim. Toliko od mene i pre svega sportski pozdrav i unapred hvala na razumevanju.

Link to comment
2 hours ago, villiem said:

 

Ja sam shvatio uvodni post da postoji linija koja razdvaja kvalitet koji fudbal donosi obicnom coveku i momenat kada odmaze jer je vreme raditi korisnije i lepse stvari, pogotovo ako je sport postao stvar elektricne kutije a ne mirisa i ukusa i da je ovaj trenutak pogodan za razmisliti, tako je legla neka istorija.

 

Bravo i za ovaj i za prethodni post. Dosta od ovoga što si napisao mi je bilo na umu kada sam sklapao uvodni post ali valjalo je spremati doručak...

 

Meni su nekada davno fudbal i subota bili sinonimi. Napravio sam mali izuzetak 90ih, da gledam Calcio nedeljom u 3 popodne. Vredelo je. Mrzeo sam svaki derbi ili bitnu utakmicu koja je išla nedeljom predveče ili uveče. Evropa je prestala da nosi svoju draž kada se sa srede proširila na utorak i kasnije četvrtak. Sad te bombarduju ponudom sedam dana u nedelji kako slučajno ne bi na jedan dan zaboravio na fudbal. Ekipa sa kešom je uzela da oblikuje globalno fudbalsko tržište i ponudu tako da čitav svet na kraju navija za neku fudbalsku "G20" koja će između sebe da deli trofeje i nudi jedan te isti proizvod koji će nešto značiti jedino klincima ili odraslim ljudima koji su ili navučeni na klađenje ili utripovani da su deo nečeg velikog zato što javno podržavaju neki veliki fudbalski brend.

 

Ja sam kada su profesionalni fudbal i sport uopšte već nekoliko godina na autopilotu i pratim ga po inerciji koja je ostala od pasionirane navike iz mlađih dana. Ali ne pamtim više ništa od ove bezlične ponude. Ne znam ko je igrao finale LŠ prošle godine. Pamtim samo romantične izuzetke poput Lestera ili neke stare priče koje su poslednji put ispričane 1998. godine. Ovaj prinudni prekid TV prenosa i objava osamsto petsto rezultata svakog dana je na putu da mi deaktivira taj autopilot i u tom smislu mi je interesantan. Do konačnog rastanka bi svakako došlo ali mi deluje da će Korona da ubrza taj prirodni proces za deceniju ili dve. Osim ukoliko ne donese neke suštinske promene na bolje i ukloni globalnu bezličnost iz prelepe igre, u šta čisto sumnjam.

Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

 

OK, jesi, izvini. 

 

Samo da te pitam, zaista si ocekivao da na ovako koncipiranoj temi nece doci ljudi da izraze nezadovoljstvo modernim fudbalom i da ga uporedjuju sa drugim vremenima? Pa ova tema je kao stvorena da iznedri bas takve postove.

 

I fudbalska kupusara isto i reprezentacija Srbije isto? 

 

3 hours ago, Meazza said:

Samo sam se nadovezao. Smaras vise s tim prozivanjem, a nikad nista ne napises duze od jednog reda. Izvoli, prepustam ti podijum.

 

Hm, mogao bi da odgovaras na nase postove od prije 10 i kusur godina. Koncept

Link to comment
1 hour ago, John Coltrane said:

Uvodni post je Redoranova epifanija, sto neko rece skidanje sa heroina, da u stvari moze da se zivi bez fudbala. Ja to i dalje ne mogu da zamislim niti pokusavam niti zelim. Niti cu verovatno ikada probati.

A citao sam, sa velikim uzivanjem, sve njegove postove o turskoj ligi, pogotovu o derbijima i stanju u fudbalu - ogromnim ulaganjima i dovodjenjima igraca kao na menadzeru.

 

Da pohvalim i ja ovaj post. I samo nešto da napomenem: biće verovatno još postova o turskoj ligi jer to što prenosim ovde pokupio sam cirkajući pivo sa društvom pre i posle odlaska na stadion. Ja u kućnom TV paketu nemam tursku ligu i ono što od nje gledam, gledam ili na stadionu ili u sa ekipom u nekoj mehani u prepunoj čaršiji, što je sociološko iskustvo koje bih svakom preporučio. I pazi sad, prošlog avgusta moja ekipa ne uzme sezonske karte za Bešiktaš. Ja sezonsku nikada nisam ni uzimao nego sam kupovao pojedinačne karte za bitne utakmice i onda smo išli zajedno. Sad đoka, ovi neće ni pojedinačne uzimati za Galatu ili Fener. Ja pitam zašto, oni kažu biće loša sezona (kao što i jeste). Ja slušam, neveruem, nisu to neki razmaženi japiji nego srednja klasa i od malih nogu navijaju za klub koji niti se naosvajao trofeja niti je ubeležio bogtepita koliko dobrih sezona. Sad je posle par godina magije pod Šenolom Gunešom došlo vreme da se malo spustimo na zemlju i njima se to više ne gleda, radije će da gledaju LŠ na televiziji. Pa jbg onda, ko sam ja da kvarim tu idilu. Sad vikendom idem na živu muziku umesto na stadion i svima lepo.

Link to comment
12 minutes ago, MiddleClass said:

 

I fudbalska kupusara isto i reprezentacija Srbije isto? 

 

 

Hm, mogao bi da odgovaras na nase postove od prije 10 i kusur godina. Koncept

 

Stavi me na ignor, prijavi me, imas na raspolaganju razne alate. Stvarno mi je svejedno sta tebi smeta.

Link to comment
10 minutes ago, Meazza said:

 

Stavi me na ignor, prijavi me, imas na raspolaganju razne alate. Stvarno mi je svejedno sta tebi smeta.

realno si odvukao topik tamo gde nije krenuo

a nije da nije imao potencijal

 

msm otvori neki blog pa piši, ili topik tipa fudbalski žal za mlados

Link to comment

U stvari, pomozi mi da shvatim kako sam to ja odvukao topik u pravcu u koji je krenuo i razmotricu predlog. Ako procitas jos jednom videces da sam se nadovezao i da su bila dva posta u istom duhu pre mog. Koji tacno moj post ti smeta? 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...