Jump to content
IGNORED

Covid-19: Razvoj vakcine, imunitet i primena medikamenata


beyoncé

Recommended Posts

Naučnici su otkrili nešto novo o korona virusu i može se reći da je upravo to svojstvo virusa ono što ga čini tako opasnim...

 

Američki naučnici otkrili su strukturu enzima nazvanog NSP16 koji virus kovid-19 koristi da zavara imuni sistem i dobije pristup domaćim ćelijama koje otima da bi se razmnožavao.

Ovo otkriće moglo bi da dovede do novih lekova za pacijente obolele od virusa kovid-19, a koji bi sprečili da virus prođe kroz imuni sistem, prenosi britanski Skaj njuz.

 

Enzim se koristi za modifikovanje nečega što se naziva mesindžer RNA capi, a koji ćelijama "govori" da su proteini i kaže im da stvaraju nove.

"Radi se o kamuflaži. To je modifikacija, kojima se varaju ćelije", izjavio je doktor Jogeš Gupta sa Univeziteta u Teksasu.

 

Dešifrovanje strukture enzima moglo bi da omogući istraživačima da razviju lekove - nove male molekule koji bi mogli da spreče NSP16 od stvaranja modifikacija.

U tom slučaju bi imuni sistem, navodi se, prepoznao napad virusa i mogao da uzvrati napad.

 

"Jogešov rad je otkrio 3D strukturu ključnog enzima virusa kovid-19 potrebnog za umnožavanje. Ovo je značajan napredak u našem razumevanju virusa", izjavio je koautor studije Robert Hrom, preneo Tanjug. 

 

Link ka  original tekstu    https://news.sky.com/story/coronavirus-scientists-discover-camouflage-enzyme-12035186

 

Link to comment
On 21.7.2020. at 13:11, napadaj said:

 

Imam glupo pitanje: Jel ovo normalna stvar, da SZO nespretno pruža informacije jer hoće da sačuva maske za zdravstvene radnike? (Uzgred budi rečeno, kad neko daje ili ne daje informacije sa jasnim ciljem to se u mom selu ne zove 'nespretno' nego malo drugačije.) Zar se ne čini da je šteta od nenaglašavanja važnosti nošenja maski od samog starta prilično velika, a još veća šteta od nedoslednog informisanja Šta je prevashodna obaveza SZO-a - da daje tačan info ili da hendluje ponašanje judi? Ne razumem.

Link to comment
Quote

Mislim da će Srbiju izvući dobra komunikacija, dobra štampa i dobro školovanje.

mislim, utopija. ja u ovo vishe ne verujem.

 

bar ne danas. sutra se mozda opet predomislim :hihi:

Link to comment
1 hour ago, radisa said:

Sjajan lik... Divno je kad čovek nema ega, kad razume svoju poziciju i kad je normalan...

I da sve ovo izjavi u etar za siroke mase, bilo bi, 'al ga ovaj tupi, daj bre Nestorovica...'

  • +1 1
Link to comment
40 minutes ago, Valkyrie said:

On je rekao da to mora da se promeni, ne da to postoji u Srbiji. 

meni je to jos tuznije, kad ljudi sa strane kazu sta bi trebalo. a mi znamo da bi trebalo i znamo da nece.

 

hajdemo jednu projekciju za vakcinu: kada/ako je bude, postoji li neki mehanizam ili razlog da spreci vucica da nam uvali neko epsko sranje zarad solidne ugradnje? sta mislite kako ce to ici?

 

Link to comment
34 minutes ago, Aleksija said:

meni je to jos tuznije, kad ljudi sa strane kazu sta bi trebalo. a mi znamo da bi trebalo i znamo da nece.

 

hajdemo jednu projekciju za vakcinu: kada/ako je bude, postoji li neki mehanizam ili razlog da spreci vucica da nam uvali neko epsko sranje zarad solidne ugradnje? sta mislite kako ce to ici?

 

mislim da ce to da bude ok, ne verujem da ce toliko daleko da idu, a i uvek moze da se lozi da je spasilac i da nabavlja za raju najbolje stvari.

Link to comment
16 minutes ago, precog said:

mislim da ce to da bude ok, ne verujem da ce toliko daleko da idu, a i uvek moze da se lozi da je spasilac i da nabavlja za raju najbolje stvari.

ne znam, nisam sigurna. prvo, izgleda da on i dalje odbija da shvati opasnost od virusa - sve dok (ako) zdravstveni sistem ne kolabrira potpuno, on se lako svakih par  dana resetuje u mod u kome je virus moguce hendlovati spinovima i propagandom. ako ne dodje do potpunog raspada zdravstva, njemu je potpuno svejedno koliko ce ljudi umreti ili ostati sa trajnim posledicam, naravno.

drugo, ako mu fokus grupe kazu da na vakcini nece dobiti znacajne poene (a kako stoje stvari, antivaksersko raspolozenje jaca), onda se tek nece cimati.

i trece, cak i da je svestan opasnosti i siguran da epidemija moze katastrofalno uticati na stanje svih sektora, postoji u njemu neka glad koja ne moze da se odlozi, kratkotrajna, ali vidljiva dobit uvek pobedjuje u odnosu na dugotrajnije, racionalno resenje. mada bih rekla da ce dobro odmeriti da li bas da insistira na saradnji sa kinom.

 

ne znam, videcemo, sad kad je opozicija apelovala na eu da nas uvrste u blok za borbu protiv korone, mozda iskoristi priliku da poentira i oduzme im temu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...