Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Ovo po Bgd je čista zajebancija...sve manje-više radi normalno, ljudi po ulicama i radnjama skoro pa isto, autobusa manje-gužve veće, kafane rade, ljudi uredno sede...

 

:covid19:

Edited by Apollo Creed
Link to comment
15 minutes ago, Time Crisis said:

Dosadašnji rezultat mera ako dobro razumem, opustošene prodavnice i krcate banke. Sve ide po planu. :wacko:

 

 

30 godina smo u lošem snu, zašto sada da se budimo? 

Link to comment
16 minutes ago, Apollo Creed said:

Ovo po Bgd je čista zajebancija...sve manje-više radi normalno, ljudi po ulicama i radnjama skoro pa isto, autobusa manje-gužve veće, kafane rade, ljudi uredno sede...

 

:covid19:

 

Kod nas će se najbolje videti kolika je zapravo jačina virusa. U poslednjih mesec dana ljudi koji se vraćaju sa Dalekog istoka se ne proveravaju, ide se na šoping u Italiju, arbajteri iz Nemačke se opušteno voze po zemlji, igra se fudbal, bioskopi rade, kafići puni, do pre neki dan radile škole... a što i da ne budemo eksperiment kada smo u tome uvek na nivou.

Link to comment
Quote

 

Od danas je 70 odsto zaposlenih u čačanskom Zavodu za javno zdravlje u kućnoj izolaciji, zajedno sa svojim porodicama, koja će trajati narednih 14 dana. Za to vreme mikrobiološke analize, analize hrane, vode i predmeta opšte upotrebe, sanitarne preglede … radiće laboratorije iz Kraljeva, Kragujevca i drugih gradova jer je čačanski Zavod zbog nemara i neodgovornosti svog rukovodstva kadrovski osakaćen a u prostorijama se obavlja dezinfekcija. 

Šef tima za praćenje korona virusa na području Čačka Mihailo Luković izjavio je danas da se prati stanje jednog deteta koje bi moglo da ima korona virus, kao i da se u izolaciji nalazi više od 300 osoba.

Luković je na konferenciji za medije rekao da je epidemija u uzlaznoj putanji, da je korona virus prisutan u Čačku, ne želeći da da precizne podatke o broju obolelih.

 

Ovo je prvi put da jutros nisu objavili broj potvrđenih. Ovde je ZZJZ kolabirao a da virus praktično nije ni počeo. 

Edited by Spirit
Link to comment
7 minutes ago, nautilus said:

ima li negde tekst uredbe o vanrednom stanju?

Quote

Од понедељка, 16. марта, у потпуности ће бити обустављен рад предшколских, школских и високошколских установа. До даљег неће радити вртићи, основне и средње школе и универзитети у Републици Србији.

Упис деце одвија се нормално, посредством е-Управе:

1. еВртић доступан за целу Србију;

2. еУпис за упис у школе ће бити активан од 1. априла;

3. Пробни тест за малу матуру ће бити урађен путем нове технологије;

4. Настава прелази на наставу на даљину путем РТС3, платформе РТС Планета, као и интернет платформи за учење.

Границе Републике Србије затворене су за све стране држављане, са изузетком дипломата акредитованих у Србији и странаца са боравишном дозволом.

Грађани Републике Србије, као и акредитоване дипломате и страни држављани који имају боравиште у Републици Србији, а који улазе у Републику Србију, у обавези су да буду у самоизолацији од најмање 14 дана, под кривичном одговорношћу. Ова мера ће бити стриктно контролисана и њено кршење биће најстроже санкционисано.

Грађанима ће при уласку у земљу бити уручено законски обавезујуће решење. Запрећена затворска казна за кршење ове одредбе је до три године затвора. Ово је веома важно како би се смањило кретање грађана, што је један од главних разлога за увођење ванредног стања у циљу спречавања ширења вируса COVID-19.

Када је реч о грађанима Републике Србије и страним држављанима који имају боравиште у Републици Србији, а који долазе из Републике Италије, Швајцарске Конфедерације, Исламске Републике Иран, Румуније, Краљевине Шпаније, Савезне Републике Немачке, Француске Републике, Републике Аустрије, Републике Словеније и Републике Грчке одређује се изолација у трајању од 28 дана.

Увођење ванредног стања не значи да престаје рад у привреди, приватном и јавном сектору. Препоручује се послодавцима да процес рада организују тако да сви који то могу раде од куће. Ако рад од куће није могућ, процес рада треба организовати тако да се строго поштују све хигијенско-техничке мере за спречавање ширења заразе (ограничен број људи у просторији, коришћење заштитних маски и сл).

Влада позива све послодавце у Србије да у максималној мери свим својим запосленима омогуће рад од куће. Веома је важно да у овом тренутку покажемо солидарност и због тога апелујемо на послодавце да се понашају одговорно и имају неопходно разумевање за своје запослене. Ово се посебно односи на грађане чија деце престају да иду у вртиће и школе. Све друге појединости ће бити прецизиране у допунским актима који ће бити усвојени.

Грађани: самоизолација – без окупљања, без посета, без излазака из куће без преке потребе. Изузеци: када се иде у продавнице и апотеке, за шетање кућних љубимаца, бацање смећа. Препорука за лица старија од 70 година да уопште не излазе напоље, а да за њих све неопходне радње обављају млађи чланови породице.

Јавни саобраћај: укида се ноћни и редукује дневни јавни превоз.

Инспекције: ограничава се повећање цена основних животних намирница и заштитне опреме. Строге казне за подизање цена у време ванредног стања. Могуће је подизање цена само у границама међугодишње стопе инфлације.

Још једном апелујемо на наше најстарије суграђане да строго воде рачуна и не излазе из куће и придржавају се свих упутстава зарад очувања сопственог здравља и здравља својих најмилијих.

Влада Републике Србије је у потпуности посвећена борби против ширења вируса COVID-19 , из минута у минут прати развој ситуације у земљи, региону и свету и благовремено ће вас обавештавати о свему и донети све потребне одлуке у циљу очувања вашег здравља.

Edited by Skyhighatrist
Link to comment
3 hours ago, Arkadija said:

Dakle, mi smo zdravstvo za kurac. Dolazim na posao jutros, jedna osoba , jedna, je imala masku. Ostali se i dalje cerkaju, česškaju onu stvar. Kad sam pitala da li ćemo raditi nešto od kuće ili bar da dolazim o svaki drugi dan, samo su prevrnuli očima i nastavili da se cerekaju.

 citiram tvoj i spaletov post sa opšte teme pošto se tiču srbije.

kod tebe se događa ono što se kod mene događalo prošle nedelje. obavezno napiši mejl onome ko je zadužen za bezbednost na radu. samo mu traži da ti potvrdi da su u skladu sa uvođenjem vanrednog stanja zbog korona virusa, preduzete adekavatne mere i da ti potvdi da je zdravlje zaposlenih bezbedno. stavi i nadređenog u copy.

šta misliš ti i drugi forumaši, ako su se susreli sa ovakvom situacijom, šta treba da radimo, da li negde treba da prijavimo neodgovorno ponašanje i kako da ga maksimalno ublažimo.

meni i svima iz firme je sinoć stiglo od direktora da uvodimo rad od kuće, da svaki sektor treba da imenuje po jednu osobu koja će doći u kanc... sve je to ok. ali direktor je do srede bio u italiji a u četvrtak je došao u firmu. pri tom radi i na jednom fakultetu, i imam neproverenu informaciju da je pre dolaska u našu firmu bio i na faksu u četvrtak.

ne znam da li da zovem ovaj broj sa sajta covid.rs za informacije o virusu, da ih pitam za savet.

 

10 hours ago, Chika Spale said:

Nisam ispratio, jel su ulazili u detalje ovog boldrikovskog plana zabrane izlaska penzionera? Poput cinjenice da je populacija 65+ najnezdravija i da ih ima dosta koji moraju da idu van kuce zbog redovnih terapija, pregleda, kontrola i slicno? Ili opet, druge cinjenice, da u Srbiji jako veliki procenat domacinstava cine multigeneracijske zajednice gde je jedna od generacija ova 65+ kategorija. Kakav efekat ce imati njihov neizlazak iz kuce, ako nisu doneli neke znacajnije mere shirenja virusa na ostatak populacije (samim tim i druge clanove njihovog domacinstva)?

juče sam gledala neke vesti u 18h na tv prva. tu su išle preporuke o ponašanju i baš su naveli i o izolaciji u okviru stana. osoba koja treba da se izoluje mora da bude u odvojenoj sobi, da joj se omogući da tu i jede i da joj se obezbedi maska i zaštita prilikom izlaska do toaleta. deo preporuka je izgovarao dr kon. možda može da se nađe video na netu.

Link to comment
3 minutes ago, slepa živana said:

 

osoba koja treba da se izoluje mora da bude u odvojenoj sobi, da joj se omogući da tu i jede i da joj se obezbedi maska i zaštita prilikom izlaska do toaleta. deo preporuka je izgovarao dr kon. možda može da se nađe video na netu.

 

Ne znam samo šta će svi oni koji žive u garsonjerama i jednosobnim stanovima

Link to comment
5 minutes ago, slepa živana said:

 citiram tvoj i spaletov post sa opšte teme pošto se tiču srbije.

kod tebe se događa ono što se kod mene događalo prošle nedelje. obavezno napiši mejl onome ko je zadužen za bezbednost na radu. samo mu traži da ti potvrdi da su u skladu sa uvođenjem vanrednog stanja zbog korona virusa, preduzete adekavatne mere i da ti potvdi da je zdravlje zaposlenih bezbedno. stavi i nadređenog u copy.

šta misliš ti i drugi forumaši, ako su se susreli sa ovakvom situacijom, šta treba da radimo, da li negde treba da prijavimo neodgovorno ponašanje i kako da ga maksimalno ublažimo.

meni i svima iz firme je sinoć stiglo od direktora da uvodimo rad od kuće, da svaki sektor treba da imenuje po jednu osobu koja će doći u kanc... sve je to ok. ali direktor je do srede bio u italiji a u četvrtak je došao u firmu. pri tom radi i na jednom fakultetu, i imam neproverenu informaciju da je pre dolaska u našu firmu bio i na faksu u četvrtak.

ne znam da li da zovem ovaj broj sa sajta covid.rs za informacije o virusu, da ih pitam za savet.

 

juče sam gledala neke vesti u 18h na tv prva. tu su išle preporuke o ponašanju i baš su naveli i o izolaciji u okviru stana. osoba koja treba da se izoluje mora da bude u odvojenoj sobi, da joj se omogući da tu i jede i da joj se obezbedi maska i zaštita prilikom izlaska do toaleta. deo preporuka je izgovarao dr kon. možda može da se nađe video na netu.

 

Prijavite ih Levijatanu...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...