Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

58 minutes ago, Have_Fun said:

Opet, ako ne mogu, nekako bih ocekivao da drzava malo pomogne.

 

Na koju državu misliš? Srbija teško može i da se svrsta u iste.

Link to comment
33 minutes ago, Indy said:

 

Sta reci :sad:

dobar je deo gde je opleo po privatizaciji zdravstva, taj kretenski scenario je umalo prosao u Spaniji, onako kurvinjski ispod radara u kompletu sa spasavanjem banaka na racun poreskih obveznika.

Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:

Realno će najviše i najbrže biti zahvaćene grane koje se bazoraju na protoku ljudi...
Turizam i transport.

I trgovina svega što ne spada u osnovne potrepštine, sa izuzetkom nekih servisa  koji mogu doživeri procvat.

Globalno gledano, pored turizma će verovatno autoindustrija i luxury goods (koji su opet dosta vezani za turizam) osetiti najozbiljnije posledice...

 

1 hour ago, Frank Pembleton said:

Moja poruka se odnosila na ove koji, svima je jasno, mogu, a neće.
Ili su lagali da bi mogli, a u stvari ne mogu...

Ma naravno, nisam ni ja mislio na ono što si ti rekao, kažem generalno...

Edited by mraki
Link to comment

Negde sam pročitao da je Merkelova pričala ili su joj ga stavili u usta o 1000€ po osobi da se pokrene konsumizam™

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Da vidimo sad vitalnost i prilagodljivost kapitalizma na delu.

Evo vec prvog dana vanrednos stanja u mom selu je 4 hotela jednog istog lanca temporalno otpustilo sav personal, pozivajucu se na ERTE, drugim recima ostajes zaposlen u firmi ali ne dobijas nijedan cent od njih - obrati se drzavi.

Link to comment

Moja firma će izdržati neko vreme sa sve radnicima, ali kad nestanu zalihe za redovnu produkciju (koje uglavnom stižu iz Kine, Italije i Španije), doviđenja zdravo.

Zato ćemo verovatno stati ranije.

Sent from fav toy

Link to comment
7 hours ago, Filozof manijak said:

Da vidimo sad vitalnost i prilagodljivost kapitalizma na delu.

- Illinois: all bars and restaurants to close to dine-in customers through March 30 [source

Ohio: all bars and restaurants will close Sunday at 9 p.m. indefinitely ‘This is a once in a lifetime pandemic’ said Gov. Mike DeWine [source

Link to comment

mene interesuje kako će ovo da utiče na investiranje u startap firme.
tu je inače vrlo dinamično i zasniva se na proceni uspeha/rizika, pa je pitanje da li će investitori da postanu još defanzivniji (po nekim tekstovima već neko vreme jesu) ili će ovo otvoriti prostor za nove modele biznisa (šta god to značilo u novom post-Corona kontekstu).

Edited by Svarog
Link to comment

Ja sam u kurcu, posao mi je takav da mi dolaze ljudi u lokal i dosta drljaju po tastaturama. 

Kontam da nemam izbora no da zatvaram, a kako ću plaćati račune, kiriju... U stvari, to me najviše zanima - šta će mi reći gazdarica za kiriju...

Link to comment

Ja sam na twitteru izneo predlog™ da se kirije zamrznu dok traje ovo. Mada, što je neko prokomentarisao, pa neće se to desiti, pošto su stanodavci glavna baza ovih na vlasti (kod nas u Aus, a uglavnom i svuda.)

 

(Predlog možda zvuči radikalno, ali se sećam da se 2008. pričalo o zamrzavanju otplata hipoteka - ne znam šta je bilo sa tim, verovatno ništa... ali, eto, uglavnom odatle sam se inspirisao™. Takođe sam malo pronjuškao online šta se događa sa kirijama u ratnom tj. vanrednom stanju, ali sam našao samo nešto u fazonu, ako bombe rasture zgradu, ne moraš više da plaćaš kiriju... Uh... hvala na informaciji).

 

PS. Sad vidim da je i Jacobin pisao nešto slično... 

Edited by Indy
Link to comment

Ajde stanovi, ljudi i dalje stanuju, vlasnici možda čak (mada teže) mogu naći nove stanare, cene će verovatno padati...

Ovde je više pitanje lokala/poslovnih prostora koji će biti zatvoreni neko vreme, a ni vlasnici ih sigurno neće imati kome drugom iznajmiti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...