Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

Benu apoteka prekoputa pijace Djeram, imaju asepsol, alkohol i neke rukavice par 50din. zapakovano, nisam stigla da ih isprobam.

Nema reda.

Edited by mirjam
Link to comment

Asepsol ima i u Merkatoru. Alkohol nisam viđala, to baš štedim jer imam malo. 

Ako neko vidi negde aktivni kiseonik neka javi, to mi baš treba a ponestaje mi. Moj je neki Viva step. 

Link to comment

ja nisam bio siguran za sta je asepsol, dal ruke, dal podovi pa sam istresao i sipao alkohol i sad rokam s tim sve

plus ono sto je u cisternama, to valjda ide na podove samo, malo dokacim hranu tj kese, kljuceve i mobilni, mobilni polivam sa svim i alkohol i gel i cisterna

bleach je album nirvane ne treba mesati nis cim

Link to comment
10 minutes ago, Jumanji said:

:rolf:
Izludecemo totalno, ne samo sta koristimo, kada i koliko, vec i od tih isparenja.

 

Ja moram da priznam da mi nista za dezinfekciju ne koristimo, osim sto operemo ruke kada se vratimo u stan, nesto duze nego inace. Sapun je svakog dana znatno manji, dete gricne po malo svaki put.

Higijenisanje kuce se odvija kao i pre, nista invazivno za pod (parket i plocice).

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Asepsol nije bas preporucljiv za koristiti, posebno ne spricati masku njime, nikako udisati. Ono sto se sprica asepsolom trebalo bi da se posle ispere. Tako mi rekli ljudi koji se bave sredstvima za ciscenje i dezinfekciju. 

Hlor isto, poprlicno stetan i za nas i za stvari, ja eventualno pospricam djonove njime ili vodonik peroksidom i to je to. Za sve ostalo, rekli su mi, sapunica (sapun ili fairy, zavisi sta se cisti). Bitno je oprati pre svega, ne toliko dezinfikovati. Za dezinfekciju je svakako najbolji alkohol. Ja njime prebrisem kljuceve, telefon, kvake, ambalazu. Nemojte preterivati sa hemijom i ciscenjem jer su ta isparenja zaista previse stetna, upravo za pluca koja bas sada treba da cuvamo, je l’ te☺️. Nema potrebe. Operite podove nekim sredstvom za ciscenje podova, kupatilo normalno, nema potrebe za ludovanjem sa asepsolima i hlorom.

Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

 

Ja moram da priznam da mi nista za dezinfekciju ne koristimo, osim sto operemo ruke kada se vratimo u stan, nesto duze nego inace. Sapun je svakog dana znatno manji, dete gricne po malo svaki put.

Higijenisanje kuce se odvija kao i pre, nista invazivno za pod (parket i plocice).

 

takodje. s tim da alkoholom prebrisem mobilni telefon ako ga koristim van kuce.

 

 

treba mi nesto imuniteta i poslije korone, pa necu da utapam tugu u asepsolu i domestosu.

Edited by morgana
Link to comment
On 8.4.2020. at 21:55, levi said:

a ono Potrčko i sl, jel to postoji i dalje? ili je sad sve Gloovo

Ja tim malim usluznicima ne verujem jer su me dvaput ispalili kad mi je najvise trebalo... Jednom tipa na svadbi kad mi ponestalo cigara... Kao donecemo pa odlagali i na kraju nikad...

Glovo, Wolt i slicni veliki igraci me nikada nisu izneverili....

A u vezi asepsola, dodjavola vise dokle o njemu da pišete. Asepsol je u Jugoslaviji bilo neko genericko ime za te neke dezinficijense, koji su uglavnom bazirani na benzankonijum hloridu (za kojeg neki kod nas tvrde da nije efikasan protiv korone, al nije među najkorištenijim dezinficijensima u svetu pa nisam pročitao da je neko ozbiljan to istraživao), ali i na raznim drugim sličnimi sastojcima. Koristiti to ime je besmisleno kao koristiti Domestos (mada je ovaj i registrovani trade name sto asepsol ocigledno nije jer ga svi proizvode). Ja npr. kod kuće imam dve boce Domestosa. Jedna je zasnovana na Natrijum hipohloritu, druga na vodonik peroksidu... Totalno drugačiji dezinficijensi, mada su oba navodno efikasna protiv korone...

Link to comment
22 minutes ago, Spooky said:

uglavnom bazirani na benzankonijum hloridu (za kojeg neki kod nas tvrde da nije efikasan protiv korone, al nije među najkorištenijim dezinficijensima u svetu pa nisam pročitao da je neko ozbiljan to istraživao)

Neki od vas, ali ne i National Environment Agency of Singapore.

 

Ova tabela nalazi se i na drugoj strani ove teme, a dosad je više puta kačena.

 

Table 1. Active Ingredients and Their Working Concentrations Effective Against Coronaviruses
 

S/N Active Ingredient (A.I.)   Contact Time (min)
1 Accelerated hydrogen peroxide (0.5%)a  1
2 Benzalkonium chloride* (0.05%)b  10
3 Chloroxylenol (0.12%)c   10
Ethyl alcohol (70%)d  10
Iodine in iodophor (50 ppm)  10
Isopropanol (50%)b  10
Povidone-iodine (1% iodine)d  1
Sodium hypochlorite  
(0.05 – 0.5%)d, e
 5
9 Sodium chlorite (0.23%)b  10

https://www.nea.gov.sg/our-services/public-cleanliness/environmental-cleaning-guidelines/guidelines/interim-list-of-household-products-and-active-ingredients-for-disinfection-of-covid-19

Edited by vememah
Link to comment

Ali npr. ovaj rad kaže da je manje efikasan od alkohola, natrijum hipohlorida, hidrogen peroksida i sl.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195670120300463

Ali zaista nemojmo više o tome.. Samo da više prekinemo tu disusiju. Ili da barem umesto asepsol pišemo benzalkonijum hlorid, jer sam vidio neke etikete asepsola sa drugim sastojcima...

 

P.S. Iz studije - Data obtained with benzalkonium chloride at reasonable contact times were conflicting. Within 10 min a concentration of 0.2% revealed no efficacy against coronavirus whereas a concentration of 0.05% was quite effective.
Lol, ispada da je efikasniji u manjim koncentracijama ;) Ili naravno, experimental error.

Edited by Spooky
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...