Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

Ubedjena sam da je neko kacio yt snimak o sterilizaciji mobilnog telefona, ali ne nalazim. Negde procitah, pomesati vodu i alkohol (60 : 40) i natopiti maramice time pa premazati.  @Krošek @Braća Strugacki jel' to bio neko od vas?

 

Koliko ozbiljno treba da dezinfikujemo kvake od ulaznih vrata (svojih, od zgrade) i koliko cesto? Sta je sa kljucevima, volanom, autom..ruckama od kolica? Sta radite vi?

 

Cim udjemo u stan stoji nam veliki otirac za noge na kom se odmah izujemo i dalje vise ne prelazimo preko tog prostora. Da li je bolje to izbaciti pa ostaviti sam parket..? Onda mi se cini da cemo unistiti parket od pranja?

 

Evo malog uputstva oko razmere vode i gotovih proizvoda sa hlorom, ako nekom zatreba a imaju nesto istog sastava, posto vidim na FB-u razlicite savete za doziranje. Pazarih neki DanKlorix posto Domestosa nema, ima u sebi hlor (Natriumhypochlorit i Natriumcarbonat), sa 2,8g Natriumhypochlorita na 100 g te tecnosti. Manje od 5% izbeljivača na bazi hlora. Pa kaze:

Za dezinfekciju treba pola litre te tecnosti na 5 litara vode, i ostaviti 15 minuta da deluje.

Moze i za garderobu u masini: osmina do frtalj litre tecnosti na 1 litru vode, pa koristiti kao pretpranje ili glavno. Za potapanje ista kolicina tecnosti ali na 10 litri vode, i ostaviti da upije 1-2 sata.

 

Link to comment

Imaš ovde snimak

https://www.wsj.com/articles/should-you-clean-your-phone-to-combat-coronavirus-definitely-maybe-11584018237

 

Zajedno sa mišljenjima stručnjaka da i nema puno potrebe :)

 

Nego, šta bi sve čistite?

Čišćenje ruku je svakako opravdano. Ajde i dezinfekcija obuće i odeće koju unesete (mada nisam siguran da se iko preko obuće zarazio) je možda teorijski opravdana.

 

Ali primećujem da su neki počeli opsisivno da čiste cijeli stan? Danas sam na FB čitao post o dezinfekciji kuhinje i posuđa. Pa kako mislite da će virus doći u vašu privatno kuhinju.

 

Ovo nije bakterija. Kod bakterija bi se možda moglo desiti da unesete jednu pa se ona razmoži na kuhinjskim stolu, u sudoperu i sl.

 

Virus je potpuno inertan van organizma. Niti se može svesno kretati niti razmnožavati. A i ako neka mala količina nekako i dođe, šanse da se zarazite od nekoliko virusa koji su zalutali je astronomska jer oni sasvim slučajno bez sopstvenog pogona moraju nabasali na ćeliju koju traže... 

Link to comment

Mobilni čistimo aktivnim kiseonikom u spreju. 

Podove svakako perem jer imam malu decu koja se valjaju. 

Ispred vrata od stana kadica sa sunđerom natopljenim rastvorom varikine u vodi, tu se stoji 10-ak sec a ta obuća odmah ide na neke novine i ne šeta se u njoj okolo. 

Kvaku od ulaznih vrata prskam razblaženim asepsolom ili varikinom, ostale redovno. 

Česmu takođe čistim tako. 

Kola i bebeća kolica nismo koristili nekoliko dana već ali planiram da očistim i dezinfikujem auto i kolica držim u gepeku i da ih ni ne donosim u stan do daljeg. 

Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

Ubedjena sam da je neko kacio yt snimak o sterilizaciji mobilnog telefona, ali ne nalazim. Negde procitah, pomesati vodu i alkohol (60 : 40) i natopiti maramice time pa premazati.  @Krošek...

 

mada ne mora znaciti da je taj video bozije slovo. prica se svodi na to kako da se ne osteti oleofobni premaz.

Link to comment
3 hours ago, Valkyrie said:

Mobilni čistimo aktivnim kiseonikom u spreju. 

Podove svakako perem jer imam malu decu koja se valjaju. 

Ispred vrata od stana kadica sa sunđerom natopljenim rastvorom varikine u vodi, tu se stoji 10-ak sec a ta obuća odmah ide na neke novine i ne šeta se u njoj okolo. 

Kvaku od ulaznih vrata prskam razblaženim asepsolom ili varikinom, ostale redovno. 

Česmu takođe čistim tako. 

Kola i bebeća kolica nismo koristili nekoliko dana već ali planiram da očistim i dezinfikujem auto i kolica držim u gepeku i da ih ni ne donosim u stan do daljeg. 

Kakav je parket posle tretmana varikinom?

Link to comment
2 hours ago, čekmeže said:

Kakav je parket posle tretmana varikinom?

Užasan. :DNemoj. Za parket su dovoljna ona sredstva za pranje na bazi sapuna.

Link to comment
5 hours ago, Valkyrie said:

Mobilni čistimo aktivnim kiseonikom u spreju. 

Podove svakako perem jer imam malu decu koja se valjaju. 

Ispred vrata od stana kadica sa sunđerom natopljenim rastvorom varikine u vodi, tu se stoji 10-ak sec a ta obuća odmah ide na neke novine i ne šeta se u njoj okolo. 

Kvaku od ulaznih vrata prskam razblaženim asepsolom ili varikinom, ostale redovno. 

Česmu takođe čistim tako. 

Kola i bebeća kolica nismo koristili nekoliko dana već ali planiram da očistim i dezinfikujem auto i kolica držim u gepeku i da ih ni ne donosim u stan do daljeg. 

Za kvake i ostale metalne površine: Najbolje naprskati dobro kvaku, i onda 30 sekundi pokriti papirnim ubrusom koji je takodje navlažen tim rastvorom. Jer hipohloritu natrijuma treba 30 sekundi da bi delovao. Posle toga isprati vodom.

Link to comment

neko je pitao za platforme za online učenje, ne znam više gde

 

moodle je super, ima razne opcije, pogotovo za testove. ima i lectio opcije u okviru kojiih takođe pruža razne mogućnosti, forume i sl.

relativno je lak za korišćenje, odradi ocenjivanje, statistiku, izveštaje sve, rezultate dobije odmah i nastavnik i đak/student

https://moodle.org/

 

za webinare/predavanja webex https://help.webex.com/en-us/8bzter/Cisco-Webex-Meetings-Video-Tutorials

 

kačim i neki info sa medscape jer vidim da ljude interesuju te stvari, ja iskreno ne znam šta da radim sa podacima da li virus živi jedan ili dva ili 24h na kakvoj površini, tj. kako da se ponašam u vezi s tim. čiste se sve površine povremeno ionako

 

 

 

PERSISTENCE ON SURFACE.pdf

Link to comment

Sad pričao sa prijateljem, on jeste hipohondar, ali ajde sad ti budi pametan...
Elem, koja je temperatura, zapravo temperatura za zvanje kol centra?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
4 minutes ago, Frank Pembleton said:

Sad pričao sa prijateljem, on jeste hipohondar, ali ajde sad ti budi pametan...
Elem, koja je temperatura, zapravo temperatura za zvanje kol centra?



... Shiit has hit the fan...
 

Ovde kažu 37,5 ali uz kombinaciju sa drugim simptomima. Kašalj, otežano disanje, malaksalost. Kao vrlo čest simptom ovde se prezentuje i konjuktivitis.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...