Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Evo, stigao virus i kod nas (Italija) na velika vrata. U 24 sata 40ak zarazenih I 2 umrlih. Prvo zariste u proviniciji Lodi u Lombardiji preko 30 zarazenih I 1 zena umrla jutros. Virus preneo italijan koji se vratio pocetkom februara iz kine. Nije imao simptome i dalje zdrav ko dren. Prijatelj koji je vecerao s njim I koji veze s kinom nema 38 god sportski tip, bori se za zivot pod aparatima. Drugo zariste u Padovi, Veneto 9 zarazenih i 1 nocas umro. Nisu jos skontali odakle dolazi virus jer niko od zarazenih nema povezanost s kinom. Testiraju stotine ljudi I ocekuju mnogo vece brojke. Medju zarazenim 7 lekara I medicinskog osoblja. 
izvinjavam se za nepismenos ali mobilni tipkam bez cvikera.
Elem, najebali smo piznavajuci efikasnost italijanske drzave. Ja sam 60 km od zarista. 
inace, 10 manjih mesta oko Lodija stavljeno u karantin, oko 50000 ljudi.
Auuu bre baš zajebano?
Baš karantin?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

- žabari će barem uvesti karantin

 

Quote

 

alert.png ITALY OUTBREAK


  • 1 new case in Turin - had participated in a running race in Portofino (Liguria region) with patient #1 of Codogno on February 2.
  • Friuli Venezia Giulia region declared a state of emergency.
  • All universities in Veneto region and Public Courts in Milan will be closed starting Monday.
  • With 56 total cases (of which 52 active) and 2 deaths, Italy now has the highest number of cases and deaths in Europe (more than tripling Germany in second place, with 16 cases). Coronavirus cases have already more than doubled since yesterday.
  • There are now a total of:
    - 40 cases in Lombardy region (including 1 death, 1 critical, and at least 14 serious cases).
    - 12 in Veneto region (including 1 death and at least 1 critical case).
    -   3 in Rome (including 2 recoveries).
    -   1 in Turin.
  • 20+ new cases today in Italy, including:
    - 2 doctors, husband and wife (a pediatrician), in Pieve Porto Morone (Pavia, Lombardy).
    - 5 new cases in Vò Euganeo (Padua, Veneto region), where 4,200 people are now going to be tested.
    - 1 in Cremona (Lombardy region).
    - 1 in Sesto Cremonese (Lombardy region).
    - 2 in Dolo and Mira (Veneto region).
  • alert.png 1 new death in Italy, a 75-year-old woman who was hospitalized a few days ago for pneumonia in the Lodi area (Lombardy region) and had contacts with the 38-year-old man.
  • Hundreds waiting for test results. 10 towns, 50,000 people, placed in precautionary voluntary quarantine. Schools (full list), workplaces, municipal and private offices, 3 train stations, coffee shops, and public places closed in the affected towns.
  • The 38-year-old man in Codogno (Lodi), near Milan (patient #1) is in critical condition (mechanically ventilated in intensive care, according to his parents) and at least 14 contacts are in serious condition, according to doctors, and include:
    - 5 health workers and doctors.
    - 3 patients at the Codogno hospital.
    - 3 elderly (in the 70s and 80s) clients of a bar run by the father of the man's friend.
  • "People must be distantiated right now, because this is a virus that is transmitted very effectively at close range" said the director of the infectious diseases department of the Higher Institute of Health, Gianni Rezza.

 

  • koreanci ne razmišljaju o tome iako stanje kod njih stoji ovako:
  • Quote

     

    • 87 new cases in South Korea bringing the total to 433. Last few days progression of total cases in South Korea:
    • Feb. 22: 433 cases (current day, still in progress)
    • Feb. 21: 209 cases
    • Feb. 20: 111 cases
    • Feb. 19:  58 cases
    • Feb. 18:   31 cases

     

     

  •  
Link to comment
40 minutes ago, Frank Pembleton said:

Auuu bre baš zajebano?
Baš karantin?



... Shiit has hit the fan...
 

Karantin u smislu da ne mogu van tih mesta. Sve skole, prodavnice i uredi zatvoreni do daljeg. Samoposluge I apoteke ce otvarati po dezurstvu. Vozovi I busevi ce ih preskakati takodje. Ne preporucuje se izlazak iz kuca ali nije zabranjen.

inace vise od 50 zarazenih u medjuvremenu i prvi slucaj u Torinu 

Link to comment

Ja samo zamišljam razne scenarije kod nas. Od potpune negacije da se to dešava i da su svi koji umru, zapravo, umrli prirodnom smrću ( Obrenovački scenarijo), do toga da se uvede radna obaveza , jer strani investitori ne smeju da trpe.

Link to comment
Ja samo zamišljam razne scenarije kod nas. Od potpune negacije da se to dešava i da su svi koji umru, zapravo, umrli prirodnom smrću ( Obrenovački scenarijo), do toga da se uvede radna obaveza , jer strani investitori ne smeju da trpe.
Ja zaista mislim da bi kod nas bilo prilično haotično...
A fušeraj sa ovakvim stvarima, znači žrtve...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
1 hour ago, Arkadija said:

Ja samo zamišljam razne scenarije kod nas. Od potpune negacije da se to dešava i da su svi koji umru, zapravo, umrli prirodnom smrću ( Obrenovački scenarijo), do toga da se uvede radna obaveza , jer strani investitori ne smeju da trpe.

 

+1

 

Slažem se.  

 

Ne znam da li u u međuvremenu apoteke dobile maske, jedno vreme ih nije bilo.

Link to comment

Nece biti naivno ovde uopste, ako je na kraju i tacno da jos uvek nema kod nas slucajeva zaraze, posto im naravno nista ne verujemo, o nesposobnosti da ne govorimo.
I klinci krecu u skolu, no treba li razmisljati o karantinu, namirnice i potrepstine za koliko, 10ak dana? Cujem da je u Italiji karantin od 2-5 valjda zavisno od situacije na terenu. I kazu na drustvenim mrezama ovi nasi sto zive tamo, da Francuska i Nemacka kriju zapravo tacan broj zarazenih navodno zbog ekonomije, odnosno panike. Je l to tacno?
Pa sta ce tek ovi dunsteri da rade...

Sars je onda recimo nestao sa toplijim vremenim, posto se povlaci dosta paralela izmedju ova dva virusa, iako se ovaj mnogo lakse prenosi, a potvrdjeno je od ranije da Korona opstaje do 9 dana na zagadjenim površinama. Lepo.

Link to comment

Utisak je ovde da ima mnogo vise zarazenih ali su svi mislili da je klasican grip. Tek sad kad testiraju pacijente koji su hospitalizovani vec neko vreme i ispostavlja se da je korona virus u pitanju. Jednostavno to ranije nikom nije palo na pamet, kao da je obavezno da si kinez da bi se zarazio.

Link to comment
30 minutes ago, Jumanji said:

Sars je onda recimo nestao sa toplijim vremenim

Singapur je praktično na ekvatoru sa dnevnim temperaturama preko 30 stepeni tokom cele godine pa se tamo i te kako širi.

Edited by vememah
Link to comment
3 minutes ago, vememah said:

Singapur je praktično na ekvatoru pa se tamo i te kako širi.

 

I Sarsa je bilo u Singapuru. 5% umrlih u svetskoj epidemiji je bilo tamo.

Link to comment
Singapur je praktično na ekvatoru sa dnevnim temperaturama preko 30 stepeni tokom cele godine pa se tamo i te kako širi.

Pricas o Koroni? Da, ok, kazem samo dosta se paralela povlacilo u pocetku, jedna od tih je bila nada da ce i sadasnji tako da nestane.

 

Naravno nemam pojma koliko je sve to tacno i sta je istina, ovo sto kaze@Tihajeza samo to potvrdjuje.

 

 

Link to comment

Ne mogu tačno da se setim gde sam pročitala priču žene koja je doputovala u Beograd iz Crne Gore. Napisala je da na aerodromu nema onih detektora temperature, da je bila prehlađena pa je prvo otišla u Urgentni, zatim na Infektivnu kliniku, da su je tamo zatvorili u jednu sobu, a zatim joj rekli da izađe i napolju je došao lekar da razgovara sa njom. Rekao joj je da nema testova kako bi je testirao?!

 

Prilično čudna i nepovezana priča, ja sam je samo prepričala, i meni sve ovo deluje jako čudno. I više nigde nisam mogla da pročitam šta se desilo sa tom ženom.

 

E, sada..Infektivna klinika se konačno renovira. U poseti su nedavno bili kineski turisti, i to baš iz Vuhana.  Javnost ne zna da li je neko od njih bio zaražen. 

 

U svakom slučaju biće gadno. Ne mogu da zamislim kakav bi haos nastao ukoliko ovde dođe do zaraze. 

 

 

Link to comment

Da, o aktuelnom virusu pričam.

 

Mada za SARS kažu da je Singapur bio izuzetak od pravila zbog intenzivnog korišćenja klima-uređaja.

Quote

 

More recently, scientists from Hong Kong University (HKU) including Professor Malik Peiris and Professor Seto Wing Hong showed that low temperatures and low relative humidity allowed the SARS virus to survive much longer than they would in high temperatures and humidity.

The HKU team argued that this may be the reason warm and humid Southeast Asian countries did not have SARS outbreaks, unlike Hong Kong and Singapore where in their words, there is “intensive use of air-conditioning”.  

 

https://www.channelnewsasia.com/news/commentary/hot-climate-wuhan-virus-vaccine-12389694

 

Nadajmo se da ipak ta teza važi i da će vreme postati dovoljno toplo i vlažno pre nego što se zapati u većoj meri kod nas pa makar svi ne palili klime celog leta.

Edited by vememah
Link to comment

@Dzudi

Igrom slucaja sam bio na infektivnoj pre oko dve nedelje. Samo da razjasnim taj deo oko čekanja napolju. Kada na prijavnici vide da je sumnja na neku visoko zaraznu bolest (kod nas su bile varičele u pitanju), oni vas pošalju u ordinaciju u koju se ulazi spolja i tu čekate doktora koji dolazi do vas sa druge strane. Takvih ordinacija ima sigurno desetak i u njih pacijent ulazi s ulice a doktor iznutra. Znači, kao što je i logično, ne čeka se u čekaonici nego faktički napolju.

Dok sam bio tamo načuo sam razgovor doktorke sa Konom, zvala je u vezi nekih Kineza. To je bilo negde u vreme onog prvog talasa panike, ali razgovor nije odavao neku nesnadjenost ili paniku, ton je više bio u smislu: šalju mi ove, nije im ništa  prave dramu bez veze.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...