Jump to content
IGNORED

Odlične knjige koje ne biste ponovo čitali


Bujodrag

Recommended Posts

knjige imaju jednu čestu manu: prepune su slova.

 

I pored toga, mnoge su baš dobre i mnoge sam čitao više puta, kao neki sladokusac  koji strpljivo isčekuje omiljeni pasus.

 

No, ima i knjiga koje su me oduševile ali se plašim, da, plašim, da ih pročitam ponovo.

 

Jedna je Orvelova 1984. Kad sam je čitao, negde na pola sam je skapirao: Aha, ovo će se nesrećno završiti, Julija i Vinston će loše proći.

Da, ja sam pametan i nije mi teško da predvidim završetak romana. ;) 

 

Ali, ovo nisam očekivao, do koje mere ih je Veliki Brat porazio, sveo na nulu, promenio, izbrisao....bio sam šokiran. Ona scena na kraju, kad se sretnu i priznaju izdaju ....jbt, kao da me je u glavu i stomak udarila. Prošlo je više od 20 godina od tada, i dalje smatram da je to remek delo ali je neću ponovo čitati.

 

Druga knjiga koja je postigla takav efekat je, iznenadjujuće, Orkanski visovi.

Uzeo sam da je čitam jer ... hajde da vidim što toliko hvale neki ljubavni roman.

A i Kate Bush je napravila predivnu pesmu a Kate Bush je carica.

 

 

E, skroz sam promašio. Knjiga je vrlo, vrlo mračna. Jako mi je drago što sam je pročitao, vrlo intenzivan osećaj ali ne bih smeo ponovo.

 

 

Hadrijanove memoare Margerit Jursanar, istinske gospodarice Univerzuma, sam zato skoro napamet naučio i mogo zažalio što ne znam francuski. 

 

Dakle, koje knjige su vas oduševile ali ih ne biste ponovo čitali, prelistavali i tako to?

I zašto?

 

 

 

 

 

 

Edited by Bujodrag
Link to comment

Don de Lilo - Bodiartist
Jos dok sam je citao bilo me stra' da nastavim ali sam izgurao jer je kratka ali ludilo koje uvlaci da na kraju ni sam ne znam sta se desilo.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
2 hours ago, Milošica said:

Sve od Dostojevskog.

 

I to ga stavljam pod "odlične" samo zato što to misli 99% ljudi,pa da budem malo objektivan.:D

 

 

Meni je Dostoj bio odlican krajem sredje i pocetkom faksa. I Tolstoj je bio odlican.

Nove ideje, neke čak radikalne.

 

Ali, sada, kad sam mnogo nacitaniji, Dostoj mi nema onu eleganciju, lepotu i ritam recenice i pasusa koje ima Tolstoj. Tole je bolji pisac. Ili, da banalizujem, bolji je tehničar.  

Lav Šestov je odlično pisao o njima. I o Ničeu i Kjerkegoru.

Link to comment
2 hours ago, zmanic said:

Sve od Dobrice Ćosića.

Bacio u podrum još kad je postao precednik, nikako da stignem sve to da spalim, a ima toga dosta.

 

 

Nijednu knjigu ne treba spaliti.

No nisam mislio na Šešeljeva pisanija nego na knjige koje su vas odusevile a sad ne zeliti ponovo da ih citate. Ja sam naveo dve koje su me odusevile i uplasile.

Neki mozda ne zele da citaju ponovo da ne bi istrosili pocetni dozivljaj. A neki imaju savrseno pamcenje pa nista ne zele ponovo da citaju

Link to comment

A vi imate knjige koje citate vise puta? 

Meni je tolka waiting lista da ne znam sta bih pre, a ne da vrtim neke po dva/vise puta. 

 

Mozda bih opet procitao 100 godina samoce, kunderu, 'diverzanta' (laka partizanstina o jednom od uspesnijih bombasa u ww2), voneguta, čivera, bozanstvenu komediju, nesto od šćepanovića... Al to mi nekako deluje da cu docekati u penziji za jos jedan krug

Edited by Ravanelli
Link to comment

A Ime ruže....valjda saam pre citanja negde video deo filma pa sam tokom čitanja stalno imao pred ocima Šona Konerija i slusao njegov bariton.

Pa sam kasnije pozeleo da ga vidim i cujem opet.

I opet.

I opet.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...