Jump to content
IGNORED

Prekodrinski dijalekti naših jezika


Anonymous

Recommended Posts

29 minutes ago, BWA said:

akcenatski sistem je novostokavski, nezavisno od izgovora (ikavskog ili ijekavskog), sto znaci da je cetveroakcenatski. 

ijekavsko stokavski, ikavsko stokavski i ekavsko novostokavski imaju u sustini isti akcenatski sistem.

u tim govorima akcenat je uvijek na slogu koji prethodi slogu na kojem je akcenat u cakavskom, kajkavskom ili starostokavskim govorima.

tako cemo ti i ja uvijek reci CEtinje, a govornik starostokavskog zetskog ceTInje.

mi cemo reci PESkir a govornik kosovsko-resavskog peSKIR.

novostokavski govori poznaju sve padeze, starostokavski ne....

 

o ikavizmima smo vec pricali.

ima ih u svim krajiskim govorima, negdje manje, negdje vise, ali oni ne uticu na ijekavsku strukturu sjeverozapadne zone i-h dijalekta.

 

 

 

 

Šta misliš o tome da je standard koji se govori u Srbiji a koji ima ekavski izgovor ništa drugo doli ekavizirani istočnohercegovački govor? Izvorni ekavski govori ki što su torlački i kosovsko-resavska staroštokavska ekavica imaju drukčiju akcentuaciju  i gramatiku od standardne ekavice koja se govori u Beogradu ili Novom Sadu, a ta pomenuta ekavica ima istu gramatiku i akcentuaciju ki istočnohercegovačka ijekavica. Drugim riječima standardna školaska ekavica koja se govori u Srbiji je ekavizirani govor ljudi iz zapadne Srbije, onih koji su prešli na ekavicu u zadnjih 100 godina, a koji su starinom mahom iz istočne i stare Hercegovine.

 

Edited by Telenta
Link to comment

ne mislim da je bas tako.

ekavska novostokavica je samostalano narijecje, cija osnova  je sumadijsko-vojvodjanski daijalekat centralne srbije. 

vrlo je slican i-h dijalektu, jer su oba govora novostokavska s tim sto je izgovor ekavski.

kosovsko-resavski i rasko-zetski su starostokavski, torlacki ili preciznije sopski izvorno nije stokavski.

 

 

Edited by BWA
Link to comment
12 hours ago, Telenta said:

Tišljar (stolar)

Ovo ti je germanizam, na primer....

 

Ali, sve u svemu: izjasni se konacno :fantom: 

Pohvalio sam te, vredan paznje trud da se podstimo nekih zaboravljenih reci и ljudi nazalost, ali sve sam sigurniji da iza ovolikog interesovanja za jezik lezi nesto drugo, sta videcemo.

Vuk je zakucao sta je zakucao, sa sve hercegovackim и ostalim dijalektima, dobili smo и sluzimo se jezikom koji se jos ponajbolje moze da nazove српскоhrvatskim: гомила, и модерних језикосоваца, чак и 1 Басара пре пар деценија, довели су у питање оправданост Вукових језичких захвата, оптужили га да је осирoмашио, окљаштрио srpski jezik, ali - sta je tu je.

Danas stojimo na pragu jos jedne jezicke skoro pa revolucije: pojavilo se и prihvaćeno je ошишано pisanje srpske kompjuterske latinice, ćirilica polako ali sigurno izumire.

Pisi taj recnik, potreban u svakom slucaju, ali se mani tog na silu, glumljenog umetanja arhaizama у kao bajagi, санћим, свакодневни твој говор и писање....

 

 

Edited by Hamlet Strašni
Link to comment
1 hour ago, BWA said:

ne mislim da je bas tako.

ekavska novostokavica je samostalano narijecje, cija osnova  je sumadijsko-vojvodjanski daijalekat centralne srbije. 

vrlo je slican i-h dijalektu, jer su oba govora novostokavska s tim sto je izgovor ekavski.

kosovsko-resavski i rasko-zetski su starostokavski, torlacki ili preciznije sopski izvorno nije stokavski.

 

 

 

Šumadijsko-vojvođanski se smatra danas posebnim dijalektom ali pitanje el taj dijalekt nasta spontano ili je nasta ki produkt govora beogradske i novosadske intelektualne elite u 19-om v. Šumadija je  pola naseljena iz ijekavskih krajeva uglavnom iz Crne Gore i Hercegovine, a druga polovina stanovništva pripada moravsko-vardarskoj struji i oni su izvorni ekavci staroštokavci. To se vidi iz ove karte porijekla predkumanovske Srbije od Jovana Cvijića.

page1-798px-S._Srbija.pdf.jpg

 

Što se Vojvodine tiče, Banat  ima više veze sa vardarsko-moravskom granom srpskog naroda, dok u Sremu dominira dinarska migraciona struja. Ne mislim na koloniste iz 20-og v. nego na ranije migracije. Za Bačku nisam siguran.

U Srem su se u 18-om i 19-om v. masovno doseljavali Srbi iz Like, Dalmacije, Bosanske Krajine, sa Korduna i sa Banije. Ima u Sremu i potomaka doseljenika iz Crne Gore i Hercegovine u istom periodu, ali manje nego onih porijeklom iz krajiških krajeva (seoba sa patrijarhom Arsenijem Jovanovićem Šakabentom 1737 plus individualne migracije tok 18-og i 19-og v).

 

 

Edited by Telenta
Link to comment
On 26.12.2019. at 11:16, BWA said:

urvati, varenika i vini je u upotrebi i kod nas.

klapac je u upotrebi u sirem drvarskom i petrovackom podrucju, mozda i grahovskom.

 

I u grahovskom :)

Link to comment
On 26.12.2019. at 15:42, pbg12345 said:

u danasnjem znacenju se koristilo?

 

Da, baba nekih prijatelja je koristila to smarati u današnjem značenju, pre nego što se to raširilo međ omladinom

Link to comment

ozbiljno? :D

odakle je baba?


 

Spoiler

 

mi smo kao omladinci u nekom mometu koristili gomilu tih izraza koji koriste jos samo babe i dede po selima u okolini cacka i onda u jednom trenutku se izgubila granica izmedju sprdnje sa tim, kad su neki od izraza poceli da se vracaju od drugih ljudi van okruzenja, doduse takodje kao sprdnja u odredjeoj meri ali opsteprihvacena

nikad nisam nacisto da li je mikrosredina doprinela tome ili je utisak pogresan

 

 

Link to comment
On 28.12.2019. at 0:55, Telenta said:

 

Šta misliš o tome da je standard koji se govori u Srbiji a koji ima ekavski izgovor ništa drugo doli ekavizirani istočnohercegovački govor?

 

 

On 28.12.2019. at 9:41, BWA said:

ne mislim da je bas tako.

 

 

 

 

Ako govorimo o standardu, nema šta da se misli. Vuk Karadžić je standard napravio na osnovu istočno-hercegovačkog govora i on je bio ijekavski. U Srbiji je onda taj standard ekaviziran. Srpski ekavski standard jeste u osnovi standardizovani i ekavizovani istočno-hercegovački dijalekt.

 

Ako govorimo o dijalektima Srbije, tu je stvar već dosta komplikovanija naravno. Jeste istina da je dobar ekavaca u Srbiji nastao tako što su vremenom ekavizovani izvorni ijekavci, od kojih su mnogi bili govornici istočno-hercegovačkog ili srodnih dijalekata. Ali tu je postojao i upliv ove druge struje, staroštokavske, kao što se vidi po Cvijićevoj mapi koja je postavljena. Plus su bili ,,starinci", ekavci.

 

Vojvodina je bila ekavska a ona je sadržavala najveći procenat obrazovanih Srba. Obrazovani Srbi iz Vojvodine, tzv. ,,nemačkari", doseljavali su se u Srbiju nakon što je ona postala autonomna kneževina i isprva činili temelj njene obrazovane, intelektualne, činovničke elite. Takođe Srbija se širila na jug i jugoistok, u ekavske krajeve, ne ijekavske. Sve su to faktori koji su doprineli da u Srbiji prevagne ekavica tj. da Vukov standardni jezik postane ekavizovan.

 

Status i prestiž imaju ogroman uticaj u širenju jezika ili dijalekata. Od stvaranja Jugoslavije, a naročito posle 1945., u Beograd se doseljavalo mnogo ijekavaca pa danas njihova deca i unuci svi govore ekavicu i beogradski dijalekt. Isto su se doseljavali mnogi iz torlačkih krajeva pa opet deca govore beogradski. Osim želje za uklapanjem u lokalnu sredinu tu je i činjenica da je beogradski dijalekt na nacionalnom nivou prestižan, tj. mnogo prestižniji od drugih.

 

Možemo odokativno da rangiramo današnje srpske govore/dijalekte po prestižu

 

1) beogradski

2) vojvođanski (novosadski)

3) ijekavski blizak standardu - istočnohercegovački i derivati

4) šumadijski

5) moravski, podunavski, i slični / ijekavski udaljeniji od standarda

6) južni govori (prizrensko-južnomoravski, torlački itd.)

Link to comment
10 minutes ago, pbg12345 said:

ozbiljno? :D

odakle je baba?


 

  Hide contents

 

mi smo kao omladinci u nekom mometu koristili gomilu tih izraza koji koriste jos samo babe i dede po selima u okolini cacka i onda u jednom trenutku se izgubila granica izmedju sprdnje sa tim, kad su neki od izraza poceli da se vracaju od drugih ljudi van okruzenja, doduse takodje kao sprdnja u odredjeoj meri ali opsteprihvacena

nikad nisam nacisto da li je mikrosredina doprinela tome ili je utisak pogresan

 

 

 

Ozbiljno. Ne znam odakle je baba

Link to comment
On 28.12.2019. at 0:55, Telenta said:

 

Šta misliš o tome da je standard koji se govori u Srbiji a koji ima ekavski izgovor ništa drugo doli ekavizirani istočnohercegovački govor? Izvorni ekavski govori ki što su torlački i kosovsko-resavska staroštokavska ekavica imaju drukčiju akcentuaciju  i gramatiku od standardne ekavice koja se govori u Beogradu ili Novom Sadu, a ta pomenuta ekavica ima istu gramatiku i akcentuaciju ki istočnohercegovačka ijekavica. Drugim riječima standardna školaska ekavica koja se govori u Srbiji je ekavizirani govor ljudi iz zapadne Srbije, onih koji su prešli na ekavicu u zadnjih 100 godina, a koji su starinom mahom iz istočne i stare Hercegovine.

 

 

Da dodam: Ivan Klajn smatra da su ijekavci u Srbiji prešli vremenom na ekavicu jer je ona jednostavnija i lakša za upotrebu.

Vidi ovde http://www.nin.co.rs/2003-08/21/30422.html

Lakše je ijekavcu da pređe na ekavicu nego ekavcu na ijekavicu, kaže Klajn. U ekavici je refleks jata prost, samo e, dok je u ijekavici negde e (plus ekavac ne zna da li je neko njegovo ,,e" bilo jat, pa treba da bude ijekavsko, ili je i ranije bilo ,,e" pa se samim tim ne menja u ijekavici), negde je, negde ije, plus izuzeci. Pa i to varira od dijalekta do dijalekta. A ako govorimo o ijekavskom standardu, on ima pravila vezano za to, koja su teža za naučiti ako si navikao da samo svuda turiš ,,e".

 

Ja bi se na ovo nadovezao i rekao da je za staroštokavce već bilo dovoljno teško naučiti ekavizovani Vukov standard, od kojih su njihovi govori bili prilično udaljeni, bez da se muče da pravilno ,,ijekaju".

 

Tako da mi je na kraju logično što je u 19. vekovnoj Srbiji, koja je bila miks doseljenika sa svih strana, ekavica prevagnula i nekako spontano kao lingva franka takoreći. Onda je školovanje ,,dokrajčilo" ijekavicu u Srbiju i ograničilo na babe i dede po nekim selima po zapadnoj Srbiji (ne računajući ,,sveže" ijekavske doseljenike naravno).

Link to comment

Iz Bugarske 😄

 

Nemam pojma. Ekavski je i slovenački, onda hrvatski kajkavski. A negde sam čitao da i Bugari imaju podelu na ekavicu i ijekavicu, makar ima samo jedan standard. To slovensko jat je baš komplikovano. Recimo, Ukrajinci su ni manjecni više nego - ikavci. 

Edited by Kampokei
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...