Jump to content
IGNORED

Premier League 2019-20


ArleKino

Recommended Posts

11 hours ago, Mindaugas Žukauskas said:

Senzacionalna serija Liverpula, ali ipak joj je (na sreću) došao kraj. Verovatno je mnooogo teži poduhvat završiti undefeated u ovakvoj ligi, nego 2004. kada je to uradio Arsenal (kada je dosta tekmi u finišu odigrao na autopilot, ali se dokopao nekih remija), ali ipak, jbg, rekord je naš i dalje. 

 

Jesmo li sigurni da je to bas tako? Uzima se zdravo za gotovo da je PL danas jaca samo zato sto ima vise supertimova (7 umesto tadasnjih 4) al sto je ostatak lige danas krs nema veze. Pogledaj te 2004 kakve timove su imali npr Bolton, Njukasl, Aston Vila... kako je Arsenal prosuo titulu protiv Boltona 2003 danas je nezamislivo

Link to comment
1 hour ago, dillinger said:

 

Jesmo li sigurni da je to bas tako? Uzima se zdravo za gotovo da je PL danas jaca samo zato sto ima vise supertimova (7 umesto tadasnjih 4) al sto je ostatak lige danas krs nema veze. Pogledaj te 2004 kakve timove su imali npr Bolton, Njukasl, Aston Vila... kako je Arsenal prosuo titulu protiv Boltona 2003 danas je nezamislivo

 

2004. čak nije bilo ni 4 "supertima", ako uzmemo da je Čelsi tek kupljen od strane Romana, a Liverpul i nije bio neki pretendent na titulu. Znači imao si Arsena i Fergusona vs uglavnom 18 domaćih menadžera koji su mahom furali ostrvski fudbal. Danas u ligi imaš Barnli i Šefild koji igraju taj tip fudbala, i na prste jedne ruke možeš izbrojati domaće trenere u PL. Liga je mnogo internacionalizovana, pre svega glede struke, gde strani treneri donose mnogo znanja i taktičkih varijacija, a i igrački, jer se često događa da i manji timovi imaju ogroman broj (kvalitetnih) stranaca na terenu. Da ne govorimo koliko je fudbal napredovao u međuvremenu, pogledaj bilo koju utakmicu iz te sezone i videćeš koliko je sve to sporije, i koliko se manje trčalo, i koliko su igrači bili tehnički nepotkovaniji. Msm, ja taj period lige obožavam, jer mi je doneo mnoge radosti, ali da se zanosim da je liga kao celina tada bila kvalitetnija, ne. O Arsenalu bi se i dalo raspravljati. :sleep:

Link to comment

Pa ako je Arsenal u to vreme bio ispred svog vremena, a jeste, to im je onda valjda neki plus a ne minus. 

 

Premijer liga jeste bolja zbog vise stranaca, ali ako je sve tako kao sto kazes kako to da se obaraju rekordi u broju osvojenih poena, kako to da ima vise pobeda sa visokim rezultatom nego pre? Zar ne bi trebalo da bude upravo suprotno, da se liga osvaja sa manje osvojenih poena i sa manje ubedljivih pobeda?

Link to comment

I jos ovo da dodam: i taj Arsenal bi danas igrao brze. Lopta je brza, tereni su mnogo bolji pa sad moze da se igra vise tehnicki fudbal sto bi njima samo odgovaralo, oprema je bolja i imali bi bolji trening i bili u vecoj kondiciji.

Link to comment

Teško je vaditi igrače iz jedne epohe i ubacivati ih u drugu i pitati se kako bi oni sada izgledali. Mislim, naravno, ubacivanje Anrija, Berkampa, Vijere i Piresa u današnji Arsenal bi verovatno pomoglo Arsenalu, ali to je sve šbb kategorija, teško za izmeriti. Kako objašnjavam visoke pobede i veliki broj poena? Pre svega, nisam siguran za ovo prvo, jer sam bio svedok bar 5 puta da je Arsenal dao sedam komada u ligi, Evertonu 2 ili tri puta. Mančester je davao i po 9, 10 komada, to nije neki argument o jačini lige, dešavaju se takve tekme. Veliki broj poena na kraju? To je doneo Gvardiola, svojim perfekcionizmom i sposobnošću da posedom toliko ubije protivnika i ostavi mu jako malo šansi da izvuče bod. Male ekipe su se i pre meča predavale kada vide Pepa, jer su znali da će vijati loptu 90 minuta. Klop je prosto eksplodirao kao trener, prateći Gvardiolu, i uspeo da ponovi to. Trenutno imamo dva najbolja trenera na svetu u PL, i to je jedan od razloga.

 

Da zaključim sa možda najjasnijim pokazateljem koliko su ovdašnja prvenstva jača, doskora si imao Beniteza kao osvajača LŠ na klupi davljenika Njukasla, Pelegrinija kao osvajača PL na klupi Vest Hema, a sada imaš jednog Karla Anćelotija na klupi Evertona. Deluje dosta zajebaniji zadatak pobediti ove momke, nego što su Fergiju i Arsenu onomad bili razni Kurbišliji.

Edited by Mindaugas Žukauskas
Link to comment

Znaci za 15 godina klasa Mesija i Kristijana bice sbb kategorija. OK, moze i tako da se gleda, ja sam ipak nesto konzervativniji.

 

Ovo sto sam ti napisao za ubedljive pobede prvaka nisam napisao iz glave i navodjenje primera da ih je bilo i pre ne opovrgava podatak da ih sad ima dosta vise. Ti to objasnjavas trenerima, ja pak smatram da je mnogo lakse objasnjenje nikad veci finansijski jaz izmedju timova, sto je prilicno merljiva kategorija.

Link to comment

Zaista se ne bih složio. Ranije nikad nisi imao situaciju da Fulam iz druge lige uđe i grune, koliko, 100 miliona, na pojačanja. Druga je priča što su oni te novce uložili u razne likove što farbaju kosu u roze, ali da su imali novca da troše skoro kao najviše plasirani timovi, to ne možeš da osporiš. Stoga, ne vidim zašto se spominje toliko taj finansijski jaz kad je upravo suprotno. 

 

Kad sve uzmem u obzir, mislim da je najbolji parametar odgledati random utakmicu iz ranijeg perioda i uporediti. Kome ni tada nije jasno koliko je fudbal brži, taktički zahtevniji, i na drugom nivou, teško će mu bilo kakve brojke i teorije razjasniti.

Link to comment

Dvadeseti igrac Sitija u rotaciji danas je bolji od svega sto igra u timovima ispod desetog mesta, to je problem, to utice i na prilaz I taktiku svih tih timova van velike sedmorke kad se susretnu s top timovima. Gace se skidaju unapred. Pre to nije bio slucaj, moglo se itekako nadigravati sa Lidsom, Blekburnom, Evertonom... I tamosnja gostovanja su bila daleko zajebanija

Link to comment

Skidanja gaća može biti kada se igra protiv Sitija i li Liverpula ali sa ostalima to nije slučaj. Arsenal trenutno ima jednu pobedu više od pretposlednje Vile, Čelzi je 4. sa devet poraza u 28 utakmica. Poslednji Noridž ima 21 bod što nije malo, razlika Bornmuta u zoni ispadanja i Junajteda koji je na mestu koje vodi u Evropu je samo 14 bodova.

Link to comment
1 hour ago, Mindaugas Žukauskas said:

Zaista se ne bih složio. Ranije nikad nisi imao situaciju da Fulam iz druge lige uđe i grune, koliko, 100 miliona, na pojačanja. Druga je priča što su oni te novce uložili u razne likove što farbaju kosu u roze, ali da su imali novca da troše skoro kao najviše plasirani timovi, to ne možeš da osporiš. Stoga, ne vidim zašto se spominje toliko taj finansijski jaz kad je upravo suprotno. 

 

Portsmouth (Campbell, Crouch, Yakubu), Bolton (Hierro, Djorkaeff, Anelka), pa i sam Fulham (Van der Sar sa najnenormalnijom serijom odbrana na Highburyju u remiju 0-0)?

 

Liverpool je imao zajeban tim sa Gerrardom i Owenom, Newcastle je bio u utrci za titulu 2001-02 sa Shearerom & Sir Bobbyjem Robsonom, Chelsea je preko noći Terryju, Lampardu i Gudjohnsenu dodao Makelelea, Crespa, Mutua, Geremija, Leeds se taman raspadao, Blackburn i slični su uvijek imali taman toliko kvalitete da otrgnu koji bod.

 

Različite epohe nose različite terete, filozofije i kvalitete. Kako rangirati godine u kojima se igralo 4-4-2 sa godinama gdje je norma jedan špic, a tri centralna vezna?

 

Recimo, ja sam uvjeren da bi Arsenal 2003-04 pogazio sve u ovoj ligi (fizikalije, tehnika, individualna klasa), ali i da bi Man United 2007-08 isto tako išao do samog kraja. Za moj pojam, u nekoj Ligi prostorno-vremenskih putovanja, United 1998-99 bi završio iza Arsenala 2003-04, Chelsea 2005-06 i Man Uniteda 2007-08, a ne bi se dobro proveo ni protiv Cityja i Liverpoola iz 2018-19.

 

Kako rangirati kvalitet defanzivaca? Godine Stama, Adamsa, Desaillyja...sa godinama Campbella, Terryja, Carvalha...i onda godinama Van Dijka i nikog više? Kako rangirati krila na pravoj nozi koja igraju u širinu sa krilima na krivoj nozi koja idu prema unutra? Kako rangirati bekove koji su prvenstveno tjelohranitelji svojih krila i nemaju napadačkih ambicija sa bekovima-plejmejkerima tipa TAA, Robertson, Saka kojima je defanziva tek usputni posao?

 

Conte je 2016-17 pokrenuo nešto što su Pep i Klopp odvukli na luđački nivo - ligaški maraton se sada mora trčati u tempu sprinta. 30 pobjeda je garancija da ćeš se utrkivati za titulu. U neka doba moraš dobiti 13-14 utakmica zaredom da bi opstao u utrci.

 

Uglavnom, sve te usporedbe se svode na onaj fazon: ako me boli kad se uštinem, je li to zato što sam previše jak ili previše slab? Podložno je različitim interpretacijama.

Link to comment
1 hour ago, Mindaugas Žukauskas said:

Zaista se ne bih složio. Ranije nikad nisi imao situaciju da Fulam iz druge lige uđe i grune, koliko, 100 miliona, na pojačanja. Druga je priča što su oni te novce uložili u razne likove što farbaju kosu u roze, ali da su imali novca da troše skoro kao najviše plasirani timovi, to ne možeš da osporiš. Stoga, ne vidim zašto se spominje toliko taj finansijski jaz kad je upravo suprotno. 

 

Kad sve uzmem u obzir, mislim da je najbolji parametar odgledati random utakmicu iz ranijeg perioda i uporediti. Kome ni tada nije jasno koliko je fudbal brži, taktički zahtevniji, i na drugom nivou, teško će mu bilo kakve brojke i teorije razjasniti.

 

 

Za potrebe ove diskusije - a to je da li je bilo lakše Arsenalu da bude nepobediv ili sada Liverpulu i Sitiju - ne vidim na koji način je važno kako je izgledao fudbal 2004. Sve i da su tada igrali bosi sa improvizovanom loptom od goveđe kože to ne bi govorilo ništa o tome da li je tada bilo lakse osvojiti titulu bez poraza.  Da je to ikakav argument onda bi se idući sve dalje i dalje u prošlost povećavala šansa da naiđemo na takav slučaj, ali upravo je situacija suprotna jer tako nešto se nijednom nije desilo u XX veku. O tome ja veoma volim da diskutujem, ali ostavimo sada "kvalitet fudbala u EPL" po strani i usredsredimo se na ono što zaista ima smisla u ovakvoj raspravi, a to je koliko je bilo teško Arsenalu u to vreme u odnosu na Liverpul/Siti danas

 

Elem. Da, sada Fulam da 100 miliona na pojačanja što ranije nije bilo moguće, ali danas za razliku od tada 1 igrač (i to štoper) košta 100 miliona. Fulamovih sto miliona i Sitijevih sto miliona ne vrede isto jer ce za iste pare Siti dovesti boljeg igrača. Zašto? Jer taj igrač zna da će se boriti za titulu i da će igrati u LŠ - eto zašto ovima preostaju likovi koji se farbaju u roze. Takodje Engleze mnogo više deru za pare timovi koji im prodaju igrače i naplaćuju im ogromne cifre jer im se može.

 

Zašto se stalno pominje finansijski jaz? Reklo bi se da je odgovor suvišan, ali evo, objasnio dilinger:

 

Quote

Dvadeseti igrac Sitija u rotaciji danas je bolji od svega sto igra u timovima ispod desetog mesta, to je problem

 

Da, odlični treneri su naravno izuzetno važan faktor, ali i oni valjda koštaju? Gvardiola i Klop koštaju boga oca. Tu takođe igra ulogu finansijski jaz.

 

Da sumiram, ja nemam formirano mišljenje da li je bilo lakše Arsenalu tada nego Liverpulu danas. Jedino što hoću da kažem je da odgovor nije tako jednostavan jer ima argumenata za obe tvrdnje.

Link to comment
5 minutes ago, ArleKino said:

Recimo, ja sam uvjeren da bi Arsenal 2003-04 pogazio sve u ovoj ligi (fizikalije, tehnika, individualna klasa)

 

Bi, ali trebalo bi im dati neko vreme da pokupe know-how do kojeg se u međuvremenu došlo. Ili misliš da bi mogli da igraju isto ono što su igrali?

Link to comment
10 minutes ago, ArleKino said:

 

Portsmouth (Campbell, Crouch, Yakubu), Bolton (Hierro, Djorkaeff, Anelka), pa i sam Fulham (Van der Sar sa najnenormalnijom serijom odbrana na Highburyju u remiju 0-0)?

 

Bolton je imao Okoču, Jero je još bio u Realu, a Anelka je igrao za Siti 2003-04. Siti je imao seksi tim bogami, Anelka, Fauler, Tarnat, Mekmanaman, Rajt-Filips, Vančop... ali imali su lošu sezonu.

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unpinned this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...