Jump to content
IGNORED

Once Upon a Time in Hollywood (2019)


peralozac

Recommended Posts

30 minutes ago, Ras said:

Priča o Šeron Tejt, Mensonu i tim događajima potpuno je nebitna za doživljaj filma, odnosno bitna je samo na najpovršnijem nivou, kao opšte mesto.

Nekako je stvorena atmosfera da je to centralna tema i kada sam ga gledao pola filma mi je prošlo u iščekivanju da se nešto na tu temu zaista i dogodi - a nije i to na svu sreću!

 

Takođe, ne smatram da je poznavanje i prepoznavanje brojnih referenci ključno za razumevanje. I to ne samo kada je QT u pitanju, pa to ogromna većina autora radi. Ono što prepoznaš - povezuje te, ono što ne znaš sada - možda ćeš saznati kasnije, ukoliko te nešto motiviše da dalje istražuješ - odlično!

 

Tacno tako.

 

Ono sto je meni posebno drago je sto je QT sa ovim filmom uspeo da prva asocijacija na Sharon vise nuzno ne bude ubistvo. Svi znamo sta se desilo, ali sada su nam se u secanje urezale slike osobe koja je prosto zracila lepotom i dobrim vibracijama. Scena u bioskopu je sjajna..

Link to comment
32 minutes ago, Ras said:

Priča o Šeron Tejt, Mensonu i tim događajima potpuno je nebitna za doživljaj filma, odnosno bitna je samo na najpovršnijem nivou, kao opšte mesto.

Nekako je stvorena atmosfera da je to centralna tema i kada sam ga gledao pola filma mi je prošlo u iščekivanju da se nešto na tu temu zaista i dogodi - a nije i to na svu sreću!

 

Takođe, ne smatram da je poznavanje i prepoznavanje brojnih referenci ključno za razumevanje. I to ne samo kada je QT u pitanju, pa to ogromna većina autora radi. Ono što prepoznaš - povezuje te, ono što ne znaš sada - možda ćeš saznati kasnije, ukoliko te nešto motiviše da dalje istražuješ - odlično!

 

Dakle oni koji su bili upoznati sa likom i delom (da ne kazem telom obzirom na njen golemi filmski opus) su ocekivali da ce je na kraju filma Mensonovi i ubiti, jel? Kako je onda to nebitno za sam dozivljaj filma? Oni koji nisu znali ko je ona, logicno, nisu mogli da ocekuju krvavi obracun u njenoj kuci tj. komsiluku u ovom slucaju?!

Iako je to nuzno "detalj"/kulminacija u svakom njegovom filmu.

 

 

 

Link to comment
29 minutes ago, Ras said:

Priča o Šeron Tejt, Mensonu i tim događajima potpuno je nebitna za doživljaj filma, odnosno bitna je samo na najpovršnijem nivou, kao opšte mesto.

Nekako je stvorena atmosfera da je to centralna tema i kada sam ga gledao pola filma mi je prošlo u iščekivanju da se nešto na tu temu zaista i dogodi - a nije i to na svu sreću!

 

+1 

 

Ako se posmatra povrsno, film zaista jeste u problemu ukoliko gledalac nije unapred upoznat sa slucajem Tejt, medjutim taj lik (i ostali iz te price) je mogao da se zove i potpuno drugacije, glavna tema, poenta, kako god... bi ostala ista. A to je recimo (ne moram biti u pravu, naravno, samo moje tumacenje) utemeljenje novog u starom, priznavanje starih kao osnove i uzora u izgradnji neceg novog (da ne kazem priznanje od strane mladosti da je nesto postojalo i pre nje); tip starog kova i starog sistema pomaze i spasava jednu sortu hipika (onu kulju) od druge (nefine) sorte. 

 

Naravno, nije slucajno sto je uzeo (zadrzao) lik Seron Tejt i njenu pricu, ali to dodaje mozda posle jos neke slojeve u tumacenju, koji nas mogu zanimati i ne moraju. Ali kako vreme odmice sve vise mislim da ljudi ne treba da se opterecuju tom pricom pre gledanja filma i gledajuci film. Sad, da li ce takav da ih radi™, da li ce im se takav svideti, kao drugde, zavisi i od njih. 

Link to comment

Meni je film bukvalno isecak iz zivota tadasnje epohe. Uvek sam mastao kako bi izgledalo kada bi postojao neki napredni vr koji bi mi omogucio da se setam mojim gradom u proslosti u 50-im,60-im itd. Ovo je QT omogucio ovim filmom da se oseti duh LA tog doba.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
1 hour ago, John Coltrane said:

 

Dakle oni koji su bili upoznati sa likom i delom (da ne kazem telom obzirom na njen golemi filmski opus) su ocekivali da ce je na kraju filma Mensonovi i ubiti, jel? Kako je onda to nebitno za sam dozivljaj filma? Oni koji nisu znali ko je ona, logicno, nisu mogli da ocekuju krvavi obracun u njenoj kuci tj. komsiluku u ovom slucaju?!

Iako je to nuzno "detalj"/kulminacija u svakom njegovom filmu.

 

 

Izdvojio si boldovano, a zanemario ostalo napisano.

Rekoh da mi je iskonstruisana medijska priča oko filma bila remetilački faktor u gledanju i da sam je se jedva oslobodio.

Ono što mislim je da se film bez problema prati bez obzira u koju grupu spadaš -onu koja nikada nije čula slučaj Šeron Tejt, ili onu koja zna da su pripadnici Mensonove grupe masakrilali Šeron Tejt.

 

Edited by Ras
Link to comment
2 minutes ago, Ras said:

 

Izdvojio si boldovano, a zanemario ostalo napisano.

Rekoh da mi je iskonstruisana medijska priča oko filma bila remetilački faktor u gledanju i da sam je se jedva oslobodio.

Ono što mislim je da se film bez problema prati bez obzira u koju grupu spadaš -onu koja nikada nije čula slučaj Šeron Tejt, ili onu koja zna da su pripadnici Mensonove grupe masakrilali Šeron Tejt.

 

 

Boldovano sam samo apostrofirao kao dokaz da bas i nije svejedno da li gledalac zna ili ne. I sam kazes da si imao "teret" kog si se jedva oslobio.

 

U svakom slucaju mene vise zanima sta je bila velika promena u Holivudu tih godina?

Link to comment

 

QT radi odličan posao - neki put pukim iščekivanjem, neki put temom, neki put glumačkom ekipom - kako bilo -  on  proda svoje filmove i napravi ih hitovima i pre nego ih dovrši, i onda ostaje samo da pokupi kajmak.

Tako je bilo i sa Margot Robi - referenca na Šeron Tejt i Mensona je od važnosti za film taman koliko i onaj Kadilak što ga vozi Bred Pit - čista scenografija

Link to comment
2 minutes ago, steins said:

Tako je bilo i sa Margot Robi - referenca na Šeron Tejt i Mensona je od važnosti za film taman koliko i onaj Kadilak što ga vozi Bred Pit - čista scenografija

 

Problem je samo vreme potrošeno na "scenografiju". 

Link to comment
1 minute ago, Mil@n said:

 

Problem je samo vreme potrošeno na "scenografiju". 

 

Eh, tu je tek majstor - malo dobra muzika, malo gegovi bez razgovora, malo uvrnuta kamera, sakrije se to vreme

Link to comment

Kako kome... Ja sam ipak da se to vreme posveti boljoj razradi važnijih likova, dublju priču, možda neki tvist, možda nešto smisleno umesto njenih prljavih stopala kako gleda film u bioskopu. 

Prvi obožavam dobru fotografiju u filmu i nekad može da mi iznese ceo film uživanje u estetici, no u ovom slučaju, Tarantino se preigrao, no to je moj utisak i sa par poslednjih filmova. On jeste majstor dijaloga, ali daje u poslednje vreme previše oduška u istima a i u improvizaciji i zanemarivanju suštine. Dopuštam da nekoga to radi, mene iskreno ne.

Link to comment

Pa nije svaki film radnja, dublja priča i poneki tvist (narativne tehnike). Da je samo to, neki od najvećih filmova svih vremena bi bili diskvalifikovani. Ne kažem da je Once upon neki epski film, ali ne stoje zamjerke u tom pravcu, mada je to sve stvar ukusa

Link to comment
2 hours ago, ToniAdams said:

Odlično su razrađeni likovi, a ona i stopala u bioskopu su vrlo smisleni, čak na prvu loptu. 

 

Ona stopala su čist mamac koji treba da izazove VAU efekat. Em stopala, em prljava.......vau :fantom:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...