Jump to content
IGNORED

Blade Runner 2049 (2017)


Pečorin

Recommended Posts

sad kad je odstajalo, meni je to omaziranje bas veliki minus, na momente izgleda kao kakav spot u kom vilnev oce da nabroji sta sve zna. nista autenticno apsolutno ne nudi, za razliku od prvog, realno kurac je atmosfera u odnosu na prvi, jezivo je sve sterilno, da ne pricam da nema ni s od sajberpanka. to moze da fercera u stranger things, gde je omaz ujedno i poenta, al ovde mi onako bas pocetnicki. 

 

ovde je to 'omaziranje' toliko suptilno i odlicno uradjeno da je prosto tesko naci bilo kakvu zamerku tim scenama.

sa Tarkovskim nema blage veze sto se tice rezije i kamere, pogotovo nikakve veze nema sa Solarisom, naslucuje se jedva primetna veza za Zrtvovanjem i to kroz ideju onog drveta.

zasto bi iko normalan pravio nekakav 'sajber pank' film pa jos sa istom atmosferom iz originala.

Edited by 3opge
Link to comment

zato sto se oslanja na original, i sto svim snagama pokusava da bude nastavak, a ne entitet za sebe. ne mislim da je nedostatak originalne atmosfere posledica nekakve autenticnosti i autenticne atmosfere, vec naprotiv.

Link to comment

ok film, ako se poredi sa onim sto nam se trenutno nudi kao sf, jos ispada i neko dostignuce, ali realno je meh. i neuporedivo losiji od orignala.

 

likovi su toliko pojednostavljeni da ih cak i gledalac marvelovih remek dela moze shvatiti i svariti.

lepota originala je u ljudskosti likova.

tipa, od glavnog lika se ocekuje da bude heroj, a dekart je zapravo kretencina koja ubija odbegle robobe.

nemoguce je ne mrzeti ga kada ubija zhoru, a film opet navodi gledaoce da navijaju za njega.

spram toga, ovaj goslingov android je linearan do besmisla.

 

lepota prvog dela je i sto  nije jednoznacan, sto se ovde na 20 stranica vodila rasprava da li je dekart replikant ili covek i sta je bolje za film*. to je odlika umetnosti, da navodi ljude da misle i da diskutuju o njoj.

i tu ridli pokazuje da je glup ko kurac, kada insistira da je dekart replikant, jer time pokusva da ponisti jednu od najbitnijih odlika prvog dela.

u odnosu na BR82, o cemu se moze diskutovati o BR2049? eventualno, da li je ford glumio lose, jako lose, ili da li je glumio uopste...

 

muzika.. nevredna pomena. BR je imao jedan od najboljih soundtrackova, ovaj ima par semplova ukradenih iz originala. ali zato su glasni.

 

steta sto nisu vise razradili odnos izmedju goslinga i joschi, to je moglo da bude bas dobro. ali nisu... 

 

ono sto mu se mora priznati je da je vizuelno prelep. uvodne scene sa solarnom elektranom, enterijer kod leto.a, snimak brane odozgo, pejsazi oko vegasa - sve je genijalno. 

meni je povremeno veoma slican Fallout serijalu (odelo koje nosi onaj replikant s pocetka, soba gde ga ceka gosling, atmosfera kada prilazi vegasu, uredjaj koji prikazuje hologram sinatre).

kul je bila i svetleca reklama za pan-am, koji je u tom univerzumu jos uvek ziv.  

Link to comment

Šta jedu one čele u radioaktivnoj pustari i jesu li one omaž ispitivanju rejčelke iz prvog dela i što bi koji andrak neko zakopavao kofer sa zemnim ostacima najbitnijeg replikanta u povijesti tek nešto malo ispod zemlje pored valjda jedinog preostalog drveta u univerzumu?

Edited by ToniAdams
Link to comment

Hm, ja sam imao slično iskustvo sa čitanjem "Nepobjedivog" od Lema, ali u razmaku od samo par godina... Kad sam ga prvi put čitao sa nekih 14-15 godina navijao sam za... hm, "naše", i nervirao se zbog "poraza". Na drugo čitanje mi je bilo nevjerovatno da sam tako shvatio i doživio priču prvi put

 

Edit - prekidaju me, pa uletješe još tri posta izmedju... ovo se odnosi na Sarin post o (ne)navijanju za neku od strana u priči

Edited by Pantelija jr
Link to comment

ja sa anom karenjinom, svaki put ko novi roman :lolol:

 

 

edit: danas u Zappa baru diskusija i kviz  na temu BR 2049, sad videla na fejsu, ocekujem da ce toni da ide i pobedi

ja bih mu se pridruzila ali dzaba kad nisam gledala :D :D :D :D

 

evo citat

``

Dragi naši originali i replikanti, androidi i veštačka inteligencijo,
Svečano Vas pozivamo na diskusiju o mlađem bratu SF velikana Blade Runner-a. Pričaćemo o tome da li je nastavak bio potreban, da li je Villeneuve uspeo da spasi stvar, poredićemo likove, atmosferu, scenografiju, muziku sa originalom itd. Nakon diskusije sledi mini kviz o originalnoj adaptaciji K. Dick-ovog romana i SF velikanu - Blade Runner-u.

Moderator: Anđelka Đukić (kulturno društvo LADA)

 

``

Edited by Sara
Link to comment
  • 3opge unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...