Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Bolje da bude zavisna od domaćih pozajmica? Recimo od Kostića. Mi smo poslednja beda bedina, favela na obodu grada, banke su nam smešne po kapitalu i postavlja se pitanje zašto smo zavisni od stranih pozajmica.

 

Nije u tome poenta. Nisam mislio ništa pežorativno pod pojmom stranac kao čovek koji ima strano državljanstvo, već ''investitor'' koji iznosi profit napolje, nastao trgovanjem dužničkim papirima države.  Verujem da ima dosta ''domaćih'' tajkuna koji su uključeni u tu lihvarsku šemu, pa tako i Kostić.

Edited by slow
Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bolje da bude zavisna od domaćih pozajmica? Recimo od Kostića. Mi smo poslednja beda bedina, favela na obodu grada, banke su nam smešne po kapitalu i postavlja se pitanje zašto smo zavisni od stranih pozajmica.

Razlog je jednostavan. Ovo je plitko trziste i spekulativnog je karaktera. Zato su i takve marze, pojave kartelizacije kamata, tarifa i sl.
Link to comment

Bolje da bude zavisna od domaćih pozajmica?

Najbolje da ne bude zavisna od ikakvih pozajmica tj. da bude što manje, a ako pozajmljuje da plasira u realne vrednosti a ne u socijalni mir. No pošto je to SF, mene je malo zanimalo da vidim gde su otišle (strane) investicije, budući da su one 15 godina lek za našu posrnulu privredu, ako je verovati političarima.

 

u hiljadama EUR

strane_direktne_investicije.gif

 

Devet milijardi neto stranih ulaganja za pet godina (dok kriza nije uzela maha), od toga 3/4 u usluge i špekulacije, a 1/4 u primarni (poljoprivreda) i sekundarni (industrija) sektor. Spičili su nam strendžeri i produktivnost i tehnološke inovacije, oči da nam ispadnu.

Link to comment

Kakva zemlja takva i strana ulaganja.Ovo je država koja nema jasne granice, o čemu dalje da pričamo? Nemaš infrastrukturu, pravnu sigurnost, birokratija te davi.. Nije došla Marija Magdalena da nam pomogne nego kapitalisti da zarade. Nudimo špekulativne kamate, ne možemo ih krivti što ih uzimaju.

 

vukela, može li detaljnjije o kartelizaciji, ko s kim?

Link to comment

Ma nadovezujem se na prethodnu priču o privatizaciji; pošto, jelte, samo stranac Srbiju spasava. A nudimo špekulativne kamate jer smo tako izabrali. "Stepen nacionalnog bogatstva zavisi od broja i uspešnosti preduzeća u većinskom domaćem vlasništvu..*... tako da gospodine Jovetiću, koliki je vaš?

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Kako posluju strane banke u Srbiji:

 

 

Voleo bih da čujem Lutera kad bude imao vremena... ko je i kako naštelovao sistem da država upadne u rašlje stranih banaka i investitora postane totalno zavisna od stranih pozajmica? Iz ovog tekta gore se jasno vidi da je finansijski sektor faktički predat na milost i nemilost stranim investitorima i da je država samo puki servis stranog kapitala.

 

E stvarno nemam vremena ali eto ovo je baš lako. Naštelovao je Slobodan Milošević kao eksponent srpskih nacionalista. Prvo je od 1988-1990 pokupio sve devize iz poslovnih banaka(stara devizna štednja), te su one sledstveno tome bankrotirale.Pa je 1993 pokupio novu deviznu štednju(Dafina i Jezda). Pa je 1993 izazvao jedno od največih hiperinflacija u istoriji gde se istopilo i ono malo kapitala što je preostalo . Pa je zato Srbija u dvadesetprvi vek ušla sa negativnim kapitalom u bankama. Slomljena klupa.

Šta da se radi, zapišavenje teritorije kostima srednjevekovnih vladara i odbrana ognjišta i nejači ima svoju cenu i to je ta cena.

Link to comment

Kakva zemlja takva i strana ulaganja.Ovo je država koja nema jasne granice, o čemu dalje da pričamo? Nemaš infrastrukturu, pravnu sigurnost, birokratija te davi.. Nije došla Marija Magdalena da nam pomogne nego kapitalisti da zarade. Nudimo špekulativne kamate, ne možemo ih krivti što ih uzimaju.

 

vukela, može li detaljnjije o kartelizaciji, ko s kim?

 

Da je samo to bilo bi i dobro. Srbija nije država u modernom smislu te reči i to zato što:

 

1.Ne zna šta joj je teritorija(to si već rekao). Da li je u Srbiji i Kosovo, da li se odrekla Crne Gore, šta je sa Republikom Srpskom? Makedonije kao dela staaare Srbije smo se nadam se odrekli, ili možda nismo?

2.Sledstveno ne zna ni ko su joj stanovnici. 

3.Vojska srbije, budući okružena NATO savezom ne može da zaštiti njenu teritiriju.Što onda uopšte postoji nije jasno.

4.Policija Srbije je udruženje mafijaških klanova koji su podelili teritorije/poslove(Dačić i Lazarević&miša Banana itd.) Pored toga u kritičnim situacijama ne može da održi javni red pa se glavi grad periodično i ritualno uništava(paljenje džamije, paljenje ambasada, parada ponosa)

5.Pravosuđe ne može da obezbedi brze i na zakonu zasnovane predvidive odluke.

 

Ovo 3-5 su osnovne funkcije države. Stoga bih Srbiju nazvao državu u nastajanju ili u nestajanju. U zavisnosti od toga da li si optimista ili pesimista.

Naravno visina kamata sa ovim gore nema nikakve veze.

Link to comment

@Tribun Populi:

 

Pitanje: da li ti je poznato da je negde izvršena privatizacija prema modelu koji predlažeš? Ako jeste sa kakvim efektima?

 

Više od ovoga sutra tj danas uveče ako stignem. Prospero je izneo više primedbi sa kojima se slažem ali i ja imam neke.

Link to comment

За 1-2 године ће доћи генерације које ће бити пунолетне а рођене после 5.10.2000. Твоји ставови су као неко из 2001/02. Много тога се променило, многе грешке почињене, не само локално већ и глобално, све ће мање имати смисла за нове генерације, већину старих такође, позивање на 90те, није их брига. Данашња власт је пример тога. Ни ти на које се тако позиваш са запада више не занимају 90те, данашња власт је пример.

Србија има проблем са налажањем јефтиног новца за функионисање сада. Стране банке користе позицију и спекулативно раде, нису те банке криве, њима је то омогућено, они иду по профит и гледају квартално своје резултате, што би требало све "домаће" компаније у Србији да раде и да на основу тога изађу на берзу. Већа слика о развоју Србије њих не занима, то треаб да занима државу, да нађе начин да то реши.

Edited by Korki
Link to comment

@Tribun Populi:

 

Pitanje: da li ti je poznato da je negde izvršena privatizacija prema modelu koji predlažeš? Ako jeste sa kakvim efektima?

 

Više od ovoga sutra tj danas uveče ako stignem. Prospero je izneo više primedbi sa kojima se slažem ali i ja imam neke.

 

Mislim u Sloveniji. Janezi su ono što su stvorili i zamislili u SFRJ preko druga Bevca (radničko samoupravljanje kao vid socijalističkog korporativizma) samo pretočili u privatnu svojinu. Bilo je i ovde sporadičnih primera radničkih konzorcijuma, ovaj mi skoro zapao za oko.

 

@Korki

 

 

За 1-2 године ће доћи генерације које ће бити пунолетне а рођене после 5.10.2000. Твоји ставови су као неко из 2001/02. Много тога се променило, многе грешке почињене, не само локално већ и глобално, све ће мање имати смисла за нове генерације, већину старих такође, позивање на 90те, није их брига.

 

Generacija X vs. Millenials ;)

 

 

Da je samo to bilo bi i dobro. Srbija nije država u modernom smislu te reči i to zato što:

 

1.Ne zna šta joj je teritorija(to si već rekao). Da li je u Srbiji i Kosovo, da li se odrekla Crne Gore, šta je sa Republikom Srpskom? Makedonije kao dela staaare Srbije smo se nadam se odrekli, ili možda nismo?

2.Sledstveno ne zna ni ko su joj stanovnici. 

3.Vojska srbije, budući okružena NATO savezom ne može da zaštiti njenu teritiriju.Što onda uopšte postoji nije jasno.

4.Policija Srbije je udruženje mafijaških klanova koji su podelili teritorije/poslove(Dačić i Lazarević&miša Banana itd.) Pored toga u kritičnim situacijama ne može da održi javni red pa se glavi grad periodično i ritualno uništava(paljenje džamije, paljenje ambasada, parada ponosa)

5.Pravosuđe ne može da obezbedi brze i na zakonu zasnovane predvidive odluke.

 

Ovo 3-5 su osnovne funkcije države. Stoga bih Srbiju nazvao državu u nastajanju ili u nestajanju. U zavisnosti od toga da li si optimista ili pesimista.

Naravno visina kamata sa ovim gore nema nikakve veze.

 

Dočim kao osvedočeni pesimista nemaš ništa protiv državne rasprodaje? Mislim, Srbija nije zaokružena država bez daljnjeg, još uvek ne zna gde su joj granice na jugu, ali ovo tvoje je već ozbiljno preterivanje. Plus si zaribao u 2006-8 negde.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

За 1-2 године ће доћи генерације које ће бити пунолетне а рођене после 5.10.2000. Твоји ставови су као неко из 2001/02. Много тога се променило, многе грешке почињене, не само локално већ и глобално, све ће мање имати смисла за нове генерације, већину старих такође, позивање на 90те, није их брига. Данашња власт је пример тога. Ни ти на које се тако позиваш са запада више не занимају 90те, данашња власт је пример.

Србија има проблем са налажањем јефтиног новца за функионисање сада. Стране банке користе позицију и спекулативно раде, нису те банке криве, њима је то омогућено, они иду по профит и гледају квартално своје резултате, што би требало све "домаће" компаније у Србији да раде и да на основу тога изађу на берзу. Већа слика о развоју Србије њих не занима, то треаб да занима државу, да нађе начин да то реши.

 

Prvi pasus mi je nejasan šta ima veze kada je ko rođen. Ovde se raspravlja između ostalog i o uzrocima sadašnjeg stanja u ekonomiji. I kad god mi neko kaže počevši od Katića da su domaće banke "zatvorene" posle dvehiljadite(obično se na to nadoveže da je to učinjeno da bi se stranom kapitalu omogućilo da nas "eksploatiše") reći ću da ro nije istina . Uništene su 1990.Toliko o tome.

Drugi pasus, naravno da je novac skuplji u Srbiji kao i svaka deficitarna roba. Vidi pod: Srbija ušla u 21 vek bez kapitala i Srbija teško da je država(rizik). Ne znam šta ti znači da strane banke rade spekulativno, i pekari rade spekulativno. Imaš i nekoliko banaka sa privatnim kapitalom iz Srbije a ima i država kapitala u nekim bankama (najviše u Komercijalnoj) pa u njima kamate nisu ništa niže. Ako misliš da treba da se strane banke onemoguće nema problema. Zabraniš ih i onda kapital bereš na grani. Naravno da ih ne zanima tzv veća slika o razvoju  a naravno i da o "razvoju" brine N.Stefanović, Gašić &Co država.

Link to comment

Mislim u Sloveniji. Janezi su ono što su stvorili i zamislili u SFRJ preko druga Bevca (radničko samoupravljanje kao vid socijalističkog korporativizma) samo pretočili u privatnu svojinu. Bilo je i ovde sporadičnih primera radničkih konzorcijuma, ovaj mi skoro zapao za oko.

 

@Korki

 

 

Generacija X vs. Millenials ;)

 

 

Dočim kao osvedočeni pesimista nemaš ništa protiv državne rasprodaje? Mislim, Srbija nije zaokružena država bez daljnjeg, još uvek ne zna gde su joj granice na jugu, ali ovo tvoje je već ozbiljno preterivanje. Plus si zaribao u 2006-8 negde.

 

Nije ni u Sloveniji bilo što to predlažeš već ssistem 20% + 20% + 20% + 40 gde je samo 20% direktno dato zaposlenima. http://www.sistory.si/hta/tranzicija/index-vpni.php?d=proces-lastninjenja-in-privatizacije.html

 

Dakle ti predlažeš nešto što izgleda nigde nije sprovedeno(ili bar mi ne znamo da jeste). Moram reći prilično pretenciozno jer su verovatno u svim istočnoevropskim državama neki ljudi ozbiljniji od nas ovde procenjivali moguće efekte privatizacije. Ovo ne znači da neću izneti brojne primedbe na tboj predlog ali mi za to treba dosta vremena i koncentracije.

 

Ovo o Srbiji jeste malo preterano, pesnička sloboda i prejaka reč, ali nije ni tako daleko od stanja u kojem se nalazi. I sam kažeš da nije zaokružena na jugu a ja mislim ni nazapadu.

Ovo o zaribavanju 2006-2008 mi nije najjasnije zašto. Kad smo ono posledni put rušili Beograd? Kad je bio "Banana" itd.

Link to comment

Naštelovao je Slobodan Milošević kao eksponent srpskih nacionalista. Šta da se radi, zapišavenje teritorije kostima srednjevekovnih vladara i odbrana ognjišta i nejači ima svoju cenu i to je ta cena.

 

Milošević je bio srpski bankar. To je osnovni uzrok propasti. Nema nesposobnije ekipe od srpskih bankara i vajnih srpskih ekonomskih stručnjaka. -_-

Edited by slow
Link to comment

 

 

vukela, može li detaljnjije o kartelizaciji, ko s kim?

Nemam nista konkretno, evidentno je da kod kalkulacije kamatnih stopa postoji bafer koji omogucava dalje dodatno smanjenje i uzimanje veceg trz.udela ali da se to ne desava naglo.

 

slučajno poslato sa TT

Link to comment

Milošević je bio srpski bankar. To je osnovni uzrok propasti. Nema nesposobnije ekipe od srpskih bankara i vajnih srpskih ekonomskih stručnjaka. -_-

Milošević nije bio bankar, bio je pravnik i komunistički političar. Njegov rad u UBB obeležilo je uzmanje katastrrofalnog SAL (structural adjustment loan) kredita.

Što se tiče sposobnosti srpskih ekonomski stručnjaka oni su na nivou stručnjaka u drugim naukama. Ima i dobrih i loših. Što se tiče bankara i tu ima raznih,ali ne zaboravi da su strane banke ovde koristile ili koriste usluge domaćih stručnjaka.(Draginja Đurić, Boško Kostić itd). 

Edited by Luther
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...