Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Takođe da citiram reči inspektora iz Ministarstva za rad i još tamo nešto:

Poslodavac ako uplati državi njeno makar i sa kašnjenjem, državu baš briga što vi niste dobili platu...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nije tacno da to mislim, bezveze ti je to. Ljudi gledaju svoj kratkorocni interes i ne ocekujem nista posebno od njih; po tome se ne razliku mnogo ni Nemci, pa cak ni ja u drugim aspektima. Moj problem su firme koje umesto da prijave radnike, traze da otvaraju fiktivne agencije, ili prijavljuju na minimalac. Jos veci problem je drzava koju za sve boli djoka, osim da se negde ugradi. I onda da se opet vratimo na pocetak ove price: ok, firme posluju na papiru legalno, to nikog ne zanima, pa nikog ne zanima ni sto im drzava od poreza dovlaci konkurenciju. To je ono za sta ste se borili, svako gleda svoje probleme i za ostalo ga boli qrac. Jel u redu?

 

Sad zvuci kao da sam ja cupao kose ko majka Batriceva zbog toga sto ce neko dati pare PSTechu. Jebe se i meni i vecini drugih, ovo je industrija koja je nastala i odrzala se uprkos tome sto je drzava uvek imala svoje firme koje je protazirala. To je moglo bas zbog toga sto je novac dolazio sa strane a mi imali sta da ponudimo za taj novac i ignorisanje drzavnih monopola je upravo ono sto ga cini najzdravijim, najboljim i najpozitivnijim delom nase privrede.

Zupermen ovde ima prilicnu poentu - pricamo o ljudima koji na drustvo imaju bukvalno samo pozitivan uticaj. Kad se drzava seti da bi tu valjalo rasporediti malo pravde, jednostavno ce ih biti manje. Nije uopste bitan moral u onome sto ja govorim, ako smanjis pozitivan uticaj, to ce osetiti svi.

Ako ovako pogledamo kao izvdojenu stvar onda si ti u pravu - ne mozemo kasirki uzimati 66% od plate a nekome 4 puta bogatijem samo 10%. To nije posteno. Samo ja tu vidim prostor da smanjimo doprinose na rad, posebno zbog toga sto nam je viskoka nezaposlenost jedan od najvecih problema. Samo tu ne treba zaboraviti da nam je negativan bilans uvoz/izvoz jos veci problem.

Link to comment

Sad zvuci kao da sam ja cupao kose ko majka Batriceva zbog toga sto ce neko dati pare PSTechu. Jebe se i meni i vecini drugih, ovo je industrija koja je nastala i odrzala se uprkos tome sto je drzava uvek imala svoje firme koje je protazirala. To je moglo bas zbog toga sto je novac dolazio sa strane a mi imali sta da ponudimo za taj novac i ignorisanje drzavnih monopola je upravo ono sto ga cini najzdravijim, najboljim i najpozitivnijim delom nase privrede.

Zupermen ovde ima prilicnu poentu - pricamo o ljudima koji na drustvo imaju bukvalno samo pozitivan uticaj. Kad se drzava seti da bi tu valjalo rasporediti malo pravde, jednostavno ce ih biti manje. Nije uopste bitan moral u onome sto ja govorim, ako smanjis pozitivan uticaj, to ce osetiti svi.

Ako ovako pogledamo kao izvdojenu stvar onda si ti u pravu - ne mozemo kasirki uzimati 66% od plate a nekome 4 puta bogatijem samo 10%. To nije posteno. Samo ja tu vidim prostor da smanjimo doprinose na rad, posebno zbog toga sto nam je viskoka nezaposlenost jedan od najvecih problema. Samo tu ne treba zaboraviti da nam je negativan bilans uvoz/izvoz jos veci problem.

 

Trgovinski deficit nema nikakve veze sa budžetskim deficitom koji nastaje usled nedovoljno prikupljenog poreza u odnosu na potrošnju. A ovde se govori o porezu. Često se ovo brka.

Inače u ovoj raspravi sam na strani Venoma i laznog . Poreski zakoni moraju biti što uniformniji da bi se teret što ravnomernije rasporedio, pa pravljenje ovih egzibicija sa paušalom ili sličnim evazijama nije dobro. Šta tek reći za advokate ili stomatologe itd. od kojih mnogi imaju veoma visoke prihode a niske ili nikakve poreske obaveze. O visini poreza a pre svega o tome kolika treba da bude javna potrošnja može se voditi druga diskusija. Ali ne mogu utilitarni razlozi IT sektora da dovode do stvaranja poreski povlašćenog sloja ili dela društva. Jer sutra to može biti nešto drugo ili treće pa se tako stvaraju brojne distorzije u sistemu. Na stranu tzv "pravednost".     

Edited by Luther
Link to comment

Trgovinski deficit nema nikakve veze sa budžetskim deficitom koji nastaje usled nedovoljno prikupljenog poreza u odnosu na potrošnju. A ovde se govori o porezu. Često se ovo brka.

 

Nisam ja rekao da ima veze nego da je problem, pa ako zelis da protivurecis tome moras ili objasniti da to uopste nije problem koji Srbija ima ili da sektor koji izvozi vise od poljoprivrede a pritom ne uvozi nista ne pomaze u resavanju tog problema.

 

Inače u ovoj raspravi sam na strani Venoma i laznog . Poreski zakoni moraju biti što uniformniji da bi se teret što ravnomernije rasporedio, pa pravljenje ovih egzibicija sa paušalom ili sličnim evazijama nije dobro. Šta tek reći za advokate ili stomatologe itd. od kojih mnogi imaju veoma visoke prihode a niske ili nikakve poreske obaveze. O visini poreza a pre svega o tome kolika treba da bude javna potrošnja može se voditi druga diskusija. Ali ne mogu utilitarni razlozi IT sektora da dovode do stvaranja poreski povlašćenog sloja ili dela društva. Jer sutra to može biti nešto drugo ili treće pa se tako stvaraju brojne distorzije u sistemu. Na stranu tzv "pravednost".     

 

Pa ako iskljucis sve one koji rade za drzavu i javna preduzeca, docices do zakljucka da nam veci deo privrede u stvari radi nesto slicno. Onda se zapitas - cekaj, ovaj sistem tera vecinu u prekrsaj, jel to problem te vecine ili loseg sistema.

 

Kad si vec pomenuo - zubari su u veoma slicnoj situaciji. Cim vidis da postoje turisticke agencije koje dovode ljude ovde da popravljaju zube moze ti biti jasno da neka devijacija postoji. Vec prolazimo sve to sa lekarima, a ako nema nekih administrativnih problema za koje ja sad ne znam, proci cemo i sa zubarima. Onda nece biti potrebe niko da placa porez jer svakako nece niko umeti da nas leci u toj utopiji pravde. Lom ruke ce voditi u grob, ali poreski sitem ce biti najbolji na svetu.

Link to comment

 Ali ne mogu utilitarni razlozi IT sektora da dovode do stvaranja poreski povlašćenog sloja ili dela društva. Jer sutra to može biti nešto drugo ili treće pa se tako stvaraju brojne distorzije u sistemu. Na stranu tzv "pravednost".     

Ne znam koja ti je struka i koliko si upucen u detalje, ali sustinska razlika izmedju IT-a i advokata ili lekara, u prakticnom smislu, je sto advokati i lekari rade za domace trziste a IT ne. Vece oporezovanje lekara i advokata je iskljucivo politicko pitanje i njima se, ukoliko postoji dovoljno snazna volja i sposobnost, moze i oteti, jer jedini nacin da to izbegnu je da se odsele ili da smanje aktivnost.

IT, da ponovim, uopste ne zavisi od srpskog trzista. Moze drzava da uvede kakve god hoce mere. Ukoliko programeri osete da ih neko zajebava, samo registruju radnju kod konkurencije koja daje bolje uslove, a takva ce uvek postojati, i mogu da rade odavde ili sa plaze na Tajlandu do mile volje.

Link to comment

Zar za pausalce nije pre par godina ukinuta naka lokalna, paradrzavna naknada, firmarina, koje su lokalne opsitne samostalno odredjivale. Pre toga se i nije isplatilo baviti se time.

Link to comment

Zar za pausalce nije pre par godina ukinuta naka lokalna, paradrzavna naknada, firmarina, koje su lokalne opsitne samostalno odredjivale. Pre toga se i nije isplatilo baviti se time.

 

Nije ta firmarina bila bas tolika, sad vise ne mogu da se setim, ali nije bio bas deal breaker. Secam se da mi je vise bilo smesno sto placam pravo da istaknem firmu neovisno o tome sto je uopste ne isticem niti imam tu potrebu.

 

No, sad sam se setio jos jednog interesantnog ugla vezanog za ovo. Pre neki dan smo zaposlili jednog Podgoricanina a izgleda da cu i jednog Makedonca uskoro, njima kinta ide na devizni i izgleda da ce placati 10% na taj prihod. U jednoj od prethodnih firmi su pokusavali da naprave kancelariju u Banja Luci, tamo svakog programera mozes dobiti za pola onoga sto traze u Beogradu, samo ih je tesko naci u dovoljnom broju.

Sa ovim nasim migracijama ce mnogi uvek imati opciju da postanu drzavljani neke komsijske drzave, mozda i bez selidbe. I tu ce moci da curi ako se bude isplatilo.

Link to comment

Nisam ja rekao da ima veze nego da je problem, pa ako zelis da protivurecis tome moras ili objasniti da to uopste nije problem koji Srbija ima ili da sektor koji izvozi vise od poljoprivrede a pritom ne uvozi nista ne pomaze u resavanju tog problema.

 

 

Pa ako iskljucis sve one koji rade za drzavu i javna preduzeca, docices do zakljucka da nam veci deo privrede u stvari radi nesto slicno. Onda se zapitas - cekaj, ovaj sistem tera vecinu u prekrsaj, jel to problem te vecine ili loseg sistema.

 

Kad si vec pomenuo - zubari su u veoma slicnoj situaciji. Cim vidis da postoje turisticke agencije koje dovode ljude ovde da popravljaju zube moze ti biti jasno da neka devijacija postoji. Vec prolazimo sve to sa lekarima, a ako nema nekih administrativnih problema za koje ja sad ne znam, proci cemo i sa zubarima. Onda nece biti potrebe niko da placa porez jer svakako nece niko umeti da nas leci u toj utopiji pravde. Lom ruke ce voditi u grob, ali poreski sitem ce biti najbolji na svetu.

 

Pa trgovinski deficit nije problem, objasnili davno ljudi:

http://trzisnoresenje.blogspot.rs/search?q=uvoz+izvoz

http://trzisnoresenje.blogspot.rs/search?q=deficit

 

Tvrdnju da veći deo privrede(ako isključiš javna preduzeća i one što rade za državu) radi isto treba potkrepiti nekim dokazima, statistikama i podacima. Da li tako rade FCA-Srbija,Gorenje, Ball,Tigar, banke, osiguranja itd isl?

A ako bi zaista sistem bio loš pa zbog toga većina izbegavala porez to nije razlog da ga i ti ili neko drugi izbegavate. Daj predlog za "dobar" sistem. Ovako se sebični razlozi izbegavanja plaćanja poreza pravdaju kao eto sistem je loš. Pa loš je i za one koji plaćaju a još je lošiji zbog onih koji ne plaćaju pa platiše moraju više da daju.

Link to comment

Lepo. Što ga ne kopaju?

 

Па не би требало тако да га копају како планирају. Још се врше хемијска истраживања како да што ефикасније одвоје борат од литијума. Али продати такав ресурс великој мултинационалној компанији попут Рио-Тинто је јако проблематично.

Уместо што Кинезима дајемо паре за навлачење каблова они би требали да дођу овде да нам дају своју технологију производње батерија. Може и Тесла, Ролс Ројс, BMW, NEC, LG...али сама експлатација литијума је врло проблематична како је планирано.

Link to comment

Ne znam koja ti je struka i koliko si upucen u detalje, ali sustinska razlika izmedju IT-a i advokata ili lekara, u prakticnom smislu, je sto advokati i lekari rade za domace trziste a IT ne. Vece oporezovanje lekara i advokata je iskljucivo politicko pitanje i njima se, ukoliko postoji dovoljno snazna volja i sposobnost, moze i oteti, jer jedini nacin da to izbegnu je da se odsele ili da smanje aktivnost.

IT, da ponovim, uopste ne zavisi od srpskog trzista. Moze drzava da uvede kakve god hoce mere. Ukoliko programeri osete da ih neko zajebava, samo registruju radnju kod konkurencije koja daje bolje uslove, a takva ce uvek postojati, i mogu da rade odavde ili sa plaze na Tajlandu do mile volje.

Nebitno je od kog tržišta zavisi IT. Na prihode se mora plaćati porez tamo gde se živi. A od sposobnosti poreske uprave zavisi da li će uspeti da zakači sve koji prihoduju i sve vrste prihoda. Postoji način i preko komparacije imovine pa i druge potrošnje da se vide prihodi pa se onda i naplati porez. A ako će da radi sa plaže na Tajlandu srećan mu put. Neka tamo uživa u blagodetima Tajlandske države. 

Edited by Luther
Link to comment

Pre neki dan smo zaposlili jednog Podgoricanina a izgleda da cu i jednog Makedonca uskoro, njima kinta ide na devizni i izgleda da ce placati 10% na taj prihod.

Sa ovim nasim migracijama ce mnogi uvek imati opciju da postanu drzavljani neke komsijske drzave, mozda i bez selidbe. I tu ce moci da curi ako se bude isplatilo.

Ne samo da izgleda, nego i hoce. U Crnoj Gori je 10% na honorar, kao u vreme kad su vladali Turci, za razliku od ovih nasih autohtonih aga koji otimaju vise od 50% samo za tu jednu stavku, a ni drumove ne znaju da naprave. Ne moras ni drzavljanin da budes da bi to ostvario - dovoljno je samo da imas volju za saradnju na obostrano zadovoljstvo :)
Link to comment

 

Da, citao sam ovakva misljenja. Idealan svet po njima bi bio onaj u kome nema carine, jer unisteno je samo ono sto nije konkurentno. A ovamo kad gledas zemlje koje su izasle iz siromastva uvek dobijes "kupujmo domace" i to na silu + carine za sve zivo.

 

 Tvrdnju da veći deo privrede(ako isključiš javna preduzeća i one što rade za državu) radi isto treba potkrepiti nekim dokazima, statistikama i podacima. Da li tako rade FCA-Srbija,Gorenje, Ball,Tigar, banke, osiguranja itd isl?

A ako bi zaista sistem bio loš pa zbog toga većina izbegavala porez to nije razlog da ga i ti ili neko drugi izbegavate. Daj predlog za "dobar" sistem. Ovako se sebični razlozi izbegavanja plaćanja poreza pravdaju kao eto sistem je loš. Pa loš je i za one koji plaćaju a još je lošiji zbog onih koji ne plaćaju pa platiše moraju više da daju.

 

Trazis mi da potkrepim tvrdnju da ogroman broj firmi zakida na raznim porezima? Nemam, kao sto nemam ni dokaz da su svi nivoi vlasti korumpirani. Imam samo anegdotske primere, ali to u ovako ozbiljnoj diskusiji nije prikladno.

Kad pominjes Gorenje i tako te vece firme, tu si na dobrom tragu i to je taj uspesni model koga se treba drzati. Oni placaju pune doprinose na bedne plate koje isplacuju. Doduse, vecini njih smo svi zajedno dali tonu para da bi uopste otvorili radnju ovde, pa nam u osnovi vracaju pare koji su nam uzeli na startu. Za sada to funkcionise besprekorno ™. 

 

BTW, ja ne trebam nikakav razlog da bih izbegavao porez, radim to zato sto vise volim da imam ja nego da imaju drugi. :(

Ne pricam ovde uopste o tome niti meni treba bilo kakvo opravdanje. Ukoliko to postane problem imam izmedju 5 i 10 nacina da nastavim da budem povlastenoj situaciji i ja cu u njoj i ostati, sta god drzava Srbija uradila povodom toga. Nema potrebe za trazenjem licnih motiva jer ih nema, ja od pocetka ovde pricam o uticaju koji bi odredjeni potezi imali na sire drustvo, a ne na mene. Meni je dobro ko porodilji sto se kaze.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...