Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

18 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Koliko god to blesavo zvučilo... ja ne verujem da bi na novim izborima torijevci imali manje poslanika, samo više.

ne zvuci blesavo, gledam i ja pollove. Then again, pred prosle su krenuli sa +24pc, tako da ako ove krenu sa +2pc ko zna kako ce biti na dan izbora. Ali da sacekamo da vidmo hoce li ih biti

Link to comment
2 hours ago, Anduril said:

 

Norway be bio sasvim OK za sve - Britanci bi placali bez da se ista pitaju sto bi bilo sasvim dovoljno ponizenje za imperijalni kompleks, ekonomski ne bi propali a EU bi mogla na miru dalje da radi na svojim politickim problemima.

EEA je ok za male državice tipa Norveške i Islanda, za članicu G7 čiji se prosperitet nakon Winter of Discontent temelji na tome da je anglofoni low regulation launching pad za Europu nije. I opet, treba li EU i trebaju li Norveška i Co. kokoš u kokošinjcu kod koje će prenošenje svake druge direktive i uredbe izazvati schizoid freakout?

 

Ne, podanicima Njezina Veličanstva, od Orkneya do Gibraltara treba jedan cold turkey izlaz, sa svim posljedicama. Toliko je mitova ispjevano o tome kako je cijeli taj EU Inc. beznačajan za najjaču ekonomiju na svijetu da se to jednostavno mora iskušati u stvarnosti, koliko košta da košta. Da se bjelodano i u praksi vidi je li taj EU potreban ikome ili da se l(i)epo raziđemo i svaki svojoj kući. Ta računica bar nama na Balkanu nije strana i, bez spora, ima dva suprotna, oba sasvim legitimna rješenja.

Link to comment
3 hours ago, MancMellow said:

ne zvuci blesavo, gledam i ja pollove. Then again, pred prosle su krenuli sa +24pc, tako da ako ove krenu sa +2pc ko zna kako ce biti na dan izbora. Ali da sacekamo da vidmo hoce li ih biti

 

Upravo.

Polovi su redom omasili 2014, 2016, 2017.

 

Da je po polovima, ne bi se sad pitali o brexit-u jer Laboura ne bi bilo ni 200 u Parlamentu.

 

Link to comment
1 hour ago, Roger Sanchez said:

EEA je ok za male državice tipa Norveške i Islanda, za članicu G7 čiji se prosperitet nakon Winter of Discontent temelji na tome da je anglofoni low regulation launching pad za Europu nije. I opet, treba li EU i trebaju li Norveška i Co. kokoš u kokošinjcu kod koje će prenošenje svake druge direktive i uredbe izazvati schizoid freakout?

 

Ne, podanicima Njezina Veličanstva, od Orkneya do Gibraltara treba jedan cold turkey izlaz, sa svim posljedicama. Toliko je mitova ispjevano o tome kako je cijeli taj EU Inc. beznačajan za najjaču ekonomiju na svijetu da se to jednostavno mora iskušati u stvarnosti, koliko košta da košta. Da se bjelodano i u praksi vidi je li taj EU potreban ikome ili da se l(i)epo raziđemo i svaki svojoj kući. Ta računica bar nama na Balkanu nije strana i, bez spora, ima dva suprotna, oba sasvim legitimna rješenja.

Ovo je 1 druga tema, ali čisto sumLJam da je moguće razići se "svaki svojoj kući". Kad bi se dogodilo da se raspadne EU, formirale bi se neke druge nadnacionalne tvorevine od nje(zi)nih dotadašnjih clanova , a i drugih evropskih država. 9995% sam ubedjen. 

Link to comment
24 minutes ago, Budja said:

Da je po polovima, ne bi se sad pitali o brexit-u jer Laboura ne bi bilo ni 200 u Parlamentu.

YouGov model je pogodio 2017-e. Ovih dana, laburisti najgore stoje u njihovim istraživanjima.

Link to comment

Cela priča s norveškim modelom je totalno nerealna.

 

Norveška, Island i Švajcarska (koja nije deo EEA skroz i zvanično ali dobrim delom aproksimira taj status kroz razne ugovore sa EU) nisu u carinskoj uniji sa EU. Jesu deo Šengena, ali postoji ,,tvrda" carinska granica i carinske provere (upravo na tu temu je bio prilog BBCija o švedsko-norveškoj granici). Dakle to ne rešava pitanje irske granice i kao takvo ne bi moglo da se primenjuje odmah (bio bi potreban neki backstop opet dok ne bi moglo sa sigurnošću da se demonstrira da neki max-fac supergigatehno pristup može da učini granicu virtuelnom i neprimetnom, a to još niko na planeti zemaljskoj nije uradio na taj način, što ne znači da nije nemoguće da se uradi u nekoj skorijoj budućnosti). Dalje, Norveška i Island su u poređenju sa EU minijaturne državice koje bi svejedno bile totalno orijentisane na evropsko tržište, i prihvataju da im EU diktira 80% privrednog zakonodavstva da bi mogli da ostanu izvan zajedničkog EU tržišta za određene stvari koje su njima baš bitne - a to su poljoprivreda i ribarstvo. Ne vidim kako u UK neko može da proda priču ,,e faksiraće nam zakone iz Brisela ali bar eto moći ćemo da radimo šta hoćemo sa ribarima i poljoprivrednicima" a tek ne vidim kako će npr. Francuska i Holandija da pristanu da UK bude deo zajedničkog tržišta za sve osim za te sektore, tj. da njihovi ribari nemaju pristup britanskim vodama.

 

Dakle mora Norway+, a to je ful integracija u zajedničko tržište i kompletna carinska unija. Ova tranzicija od 21 mesec koja je predviđena je zapravo Norway++, jer Britanija nastavlja skroz kao da je članica EU - plaća svoj deo EU budžeta koji je ranije ugovoren dok je bila članica, prima sredstva (rebate, CAP, itd.). Ako se tranzicija produži, to će biti onda Norway+. Ja ne vidim kako to može da traje duže od par godina, tj. sve dok većina EU regulative koje UK mora da se pridržava čine stvari u čijem je kreiranju i sama UK učestvovala.  Ali kako će UK to da trpi ako EU krene, sada bez nje, da ide više u francusko-nemačkom smeru ekonomski? Kako će to EU da trpi, ako UK bude odbijala ili kasnila da sprovede neke nove direktive, a i dalje ima pristup tržištu neometen, itd.? To Norveška+ je OK prelazno rešenje od max. 4-5 godina, dok se ne nađe neko novo, ali to ne može nikako dugoročno da funkcioniše.

Link to comment
On 18.1.2019. at 20:37, MancMellow said:

Jeste, ali ne svih.

 

1 Daniel Hannan, dakle brexitas nema zbora, je napisao pre neki dan - kad smo se mi dogovorili da je Brexit "about freedom of movement?". Mislim, za nezavisnu trade policy je apsolutno vaznije da ne budu u carinskoj uniji, a ne u single marketu. 

 

 

Da se vratim na onaj tekst koji sam linkovao Marvinu a i ranije slao tebi: 90ih evroskepticizam nije bio prevashodno o imigraciji (jer nije bilo toliko imigracije iz EU), već o tim drugim pitanjima: suverenitetu uopšteno, nezavisnoj trgovačkoj politici itd. Od 2000tih je prevashodno o imigraciji. Za ovo prvo zanimaju se glasači Konzervativaca iz srednje i više klase, za ovo drugo glasači iz radničke klase koji su najvećim delom ranije glasali za Laburiste. Tu ja mislim postoji disconnect između većine bregzitaša glasača i konzervativnih bregzitaša u parlamentu. Ti ERGovci su uglavnom ovi ,,stari" evroskeptici i oni hoće mmmsve a imigracija im čak i nije toliko bitna svima. S druge strane Labour bolje razume sve ovo i zato su predložili to što su predložili, carinsku uniju. Jer znaju da je kraj slobode kretanja i pad imigracije ono što im vraća te glasače, koji nisu preterano zainteresovani za detalje trgovačke politike, a carinsku uniju će čak i podržati ako im objasniš da će bez toga fabrike da se zatvore. S druge strane, bole ih tuki što će bankari u Sitiju da izgube ,,pravo pasoširanja".

 

Uglavnom, sve bi ovo bolje teklo da su Laburisti na vlasti.

Link to comment
Just now, hazard said:

 

Da se vratim na onaj tekst koji sam linkovao Marvinu a i ranije slao tebi: 90ih evroskepticizam nije bio prevashodno o imigraciji (jer nije bilo toliko imigracije iz EU), već o tim drugim pitanjima: suverenitetu uopšteno, nezavisnoj trgovačkoj politici itd. Od 2000tih je prevashodno o imigraciji. Za ovo prvo zanimaju se glasači Konzervativaca iz srednje i više klase, za ovo drugo glasači iz radničke klase koji su najvećim delom ranije glasali za Laburiste. Tu ja mislim postoji disconnect između većine bregzitaša glasača i konzervativnih bregzitaša u parlamentu. Ti ERGovci su uglavnom ovi ,,stari" evroskeptici i oni hoće mmmsve a imigracija im čak i nije toliko bitna svima. S druge strane Labour bolje razume sve ovo i zato su predložili to što su predložili, carinsku uniju. Jer znaju da je kraj slobode kretanja i pad imigracije ono što im vraća te glasače, koji nisu preterano zainteresovani za detalje trgovačke politike, a carinsku uniju će čak i podržati ako im objasniš da će bez toga fabrike da se zatvore. S druge strane, bole ih tuki što će bankari u Sitiju da izgube ,,pravo pasoširanja".

 

Uglavnom, sve bi ovo bolje teklo da su Laburisti na vlasti.

Pa da je Labour na vlasti ne bi bilo referenduma, a time ni Brexita in the first place  : )

 

Labour je sve to lepo shvatio jedino imaju "mali" problem što im je većina glasača za remain tj 2ndRef, ali bez onih koji su za Leave ne mogu da dobiju izbore. Međutim, tek ne mogu da ih dobiju ako iznerviraju većinu. Znači, zajebancija je totalna. Jednostavno za ovu situaciju ovakva stranacka podela nije "fit", jer nisam siguran, možda uspe ali veliko je pitanje, dali će Corbyn celu priču uspeti da prebaci sa identitetske (jer to je Brexit, da se ne lažemo) na klasnu ravan. Umesto da Srbija postane dvostranačka zemlja sa levim i desnim centrom koji se smenjuju, Amerika i Engleska su postale zemlje proleterska prvo/drugoenglestva-amerikanstva. Ironija istorije je totalna. Nema dalje. 

Link to comment

Inače, da sam Tereza Mej, evo šta bi predočio u ponedeljak kao Plan B:

 

Može referendum, ali posle Brexita.

 

- Predložiću EU da se WA provizorno ratifikuje. To znači da 29.3. UK izlazi iz EU i WA kreće da se primenjuje.

- U najkraćem roku, recimo u junu, organizovaćemo referendum. Pitanje će biti: deal (WA) / no deal?

- Ako se izglasa no deal, u roku od 3-6 meseci (kako se dogovorimo sa EU), tranzicija se završava i prelazi se na WTO. To je no deal brexit, samo odložen za par meseci. U tom slučajem odmah dajem ostavku i postajem backbencher do kraja mandata ovog parlamenta, nakon čega se povlačim iz politike. A dalje politička dinamika nek se razvija kako se razvija

- Napravićemo cross-party tela za spremanje i praćenje spremanja za no deal scenario, parlamentu ćemo dati veliku ulogu i kontrolu u tom procesu. Ona će krenuti s radom čim parlament odobri ovaj predlog, kako bi smo bili maksimalno spremni.

- Tražićemo dodatno sporazumno pismo sa EU, gde ćemo reći da u slučaju prihvatanja WA na referendumu, budući trgovački sporazum UK i EU neće podrazumevati niži/dalji odnos od onog definisanog u političkoj deklaraciji, ali da može proizvesti i bliži/viši nivo odnosa ako se obe strane o tome usaglase (dakle otvorena je mogućnost i za Norway+ i za carinsku uniju). Pregovori će početi odmah 30.3 da se ne gubi vreme, i vodiće se na početku bez predrasuda prema tome koji će nivo odnosa biti ugovoren.

- Do 29.3. tražićemo da potpišemo dodatni pod-ugovor sa EU o produžetku tranzicionog perioda koji WA dozvoljava. UK parlament će biti ključan u tom procesu (prvo će on većinom morati da traži produžetak tranzicije, bez toga ga nema) i znaće se tačno procedura uspostavljanja produžetka i njegove dužine, i koliko će koštati. Tako da ako dođe do toga da novog ugovora još nema, a ne želi se ići u backstop, parlament može lako da se usaglasi s produžetkom i da svi tačno znaju za šta glasaju.

- Ako pobedi WA na referendumu, povlačim se sa mesta lidera Konzervativaca i raspisujemo vanredne izbore koji će se održati do kraja 2019, na kojima se neću kandidovati uopšte. Neka na tim izborima sve stranke, uključujući i Konzervativce s novim liderom, predstave svoju viziju budućih odnosa sa EU, pa neka građani biraju.

 

Male su šanse da ovo parlament prihvati. Ali bi promenilo dinamiku...hoćete referendum? Evo vam ga, ali on može ugroziti sam brexit. Kažete i no deal je bolji od backstopa? OK, ubedite u to ljude na referendumu. Ja sam problem? OK, evo, odlazim ali prvo...itd.

Link to comment

Erm, u parlamentu postoji većina da se spreči takav scenario. 

 

Pazi, mora se imati u vidu da je ovo - sve, uključujući i konstitucionalnu krizu i krizu jedinstva države. 

 

Ako je recimo ovo u tvitu istina i ako Korbin sazna/poveruje da je to istina...ne bi me čudilo da ne neki opskurni Tory poslanik, nego vođa HM opozicije lično pokrene inicijativu za davanje vladi instrukcije da traži bilo odlaganje Brexita, bilo 2ndRef, bilo bilo šta drugo. Ako pokrene ovo što ti kažeš May se može dogoditi da padne sa vlasti jer više ne bi bilo sigurno da će 15-20 Tory rimejnera glasati za poverenje vladi, a po zakonu pitanje o poverenju vladi može da se pokreće svaki dan maltene i mora se staviti na dnevni red. Nemoguće je predvideti šta će se desiti, ali May više nije gospodar situacije, pogotovu sa Bercow-om na mestu speakera. Papazjanija je apsolutna. 

 

 

 

 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ta (tanka) većina bi se trebala manifestirati u novu Babinu vladu jer EU ne može primati neobvezne rezolucije Doma raje kao legitimni iskaz volje Kraljice Babe, to mora doći od njene službene vlade s punim ovlastima. Koliko ja vidim, raznorazni buntovnici još nisu našli, i sumnjam da će ikad naći, cojones i podršku drugih da svrgnu klovnove na čelu svojih kabineta, tako da mrka kapa od te većine™.

 

Zadnji put when it mattered veelika većina je otpustila kočnicu (netko je prikladno izustio ''suicide'' u tom trenutku, možda baš Nestor Kenneth C.) i sad nezaustavljivo idu prema Cassandra Crossingu.

Link to comment
1 minute ago, Roger Sanchez said:

Ta (tanka) većina bi se trebala manifestirati u novu Babinu vladu jer EU ne može primati neobvezne rezolucije Doma raje kao legitimni iskaz volje Kraljice Babe, to mora doći od njene službene vlade s punim ovlastima. Koliko ja vidim, raznorazni buntovnici još nisu našli, i sumnjam da će ikad naći, cojones i podršku drugih da svrgnu klovnove na čelu svojih kabineta, tako da mrka kapa od te većine™.

 

 

To se neće desiti (da formiraju vladu), ali će u tom slučaju uslediti izbori ako se ne postigne većina u parlamentu za nekakav deal koji bi i EU potpisala. Naravno, kao što rekoh, nemoguće je prognozirati, ali ako ove finte Mayke do 29.01. ne urode plodom najveća šansa je da se ide na izbore. 

Link to comment
3 minutes ago, MancMellow said:

To se neće desiti (da formiraju vladu), ali će u tom slučaju uslediti izbori ako se ne postigne većina u parlamentu za nekakav deal koji bi i EU potpisala. Naravno, kao što rekoh, nemoguće je prognozirati, ali ako ove finte Mayke do 29.01. ne urode plodom najveća šansa je da se ide na izbore. 

Fixed-term Parliaments Act 2011.

 

Grieve, Soubry i Co. morali bi izglasati nepovjerenje vlastitoj vladi (neće se dogoditi, ako već nije) ili bi cijela stranka (because DUP) morala glasati za nove izbore. Not gonna happen. Kažem ti, bit će svakakvih akrobacija, ali Rees-Mogg i cross party ekipa (pogledaj izraz neopisive sreće na licu Kate Hoey) znaju da su 2017. dobili ključnu bitku i sada trebaju samo sabotirati, za što brojeve svakako imaju.

Link to comment
17 minutes ago, Roger Sanchez said:

Fixed-term Parliaments Act 2011.

 

Grieve, Soubry i Co. morali bi izglasati nepovjerenje vlastitoj vladi (neće se dogoditi, ako već nije) ili bi cijela stranka (because DUP) morala glasati za nove izbore. Not gonna happen. Kažem ti, bit će svakakvih akrobacija, ali Rees-Mogg i cross party ekipa (pogledaj izraz neopisive sreće na licu Kate Hoey) znaju da su 2017. dobili ključnu bitku i sada trebaju samo sabotirati, za što brojeve svakako imaju.

Nisam siguran.  Mislim da je i Brexiterima prvi cilj da preuzmu stranku, a drugi da zatim dođu na vlast. Isto kao i Korbinu. Plus, ako vlada proba da run down the clock, mislim da će Soubry, Grieve, and Co. (čak i the likes of Clarke) glasati za smenu vlade. Nisam 100% siguran, ali mislim da postoje dobre šanse. A kad vlada padne, onda se mora izglasati u parlamentu nova za 14 dana.  A nikad se neće izglasati ako je brexiterska. i to je to - izbori. Govorim o šansama, ne proričem.  

 

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...