Jump to content
IGNORED

NATO


bigvlada

Recommended Posts

Ako mislis da pare ne mogu da se spiskaju ako si dovoljno glup, vidi pod - Spanija. Ako mislis da inicijalno loš položaj ne može da se preokrene u svoju korist, vidi pod - Norveška (ili Finska). Ili cak, u dobroj meri, Slovačka danas. Dakle, nije samo reč u bogatstvu. Sistem postoji. I nije samo po sebi licemerno da te neko nagovara da pređeš na sistem koji je kod njega dobro funkcionisao. 

 

Druga stvar, demokratizacija i liberalizacija Srbije nije od 2000. Imamo mi tu svog sosptvenog nasleđa dovoljno da kažemo da smo sami tome nekada težili "bez da nas" je iko terao. Naprotiv, terali su nas neki, mnogi, da to ne radimo. NATO inače košta manje para nego da sam potpuno kvalitetno gradiš svoju bezbednost van saveza sa bilo kim drugim. Ovo što mi sada radimo je po meni kockanje. Po dobrom starom sistemu - neće valjda. E sad mi navedi Austriju kao primer, molim te. Ili Irsku. 

Edited by MancMellow
Link to comment

NATO inače košta manje para nego da sam potpuno kvalitetno gradiš svoju bezbednost van saveza sa bilo kim drugim. Ovo što mi sada radimo je po meni kockanje. Po dobrom starom sistemu - neće valjda. E sad mi navedi Austriju kao primer, molim te. Ili Irsku. 

 

A ko bi mogao da pomrsi račun tome ''neće valjda'' ako ne sam NATO?

Link to comment

A ko bi mogao da pomrsi račun tome ''neće valjda'' ako ne sam NATO?

 

To je nebitno. Rekao sam ti jednom. Po Kraljevinu Jugoslaviju je najveća opasnost bila Italija. I kralj i vlada KJ su potrošili bezmalo 15 godina pokušavajući da sklope ozbiljan savez sa Italijom. Čak i ti koji su vodili zemlju tada, koji definitvno nisu nikakav preterano svetao primer diplomatskih sposobnosti, su eonima ispred u državništvu u odnosu na ovu kompletnu političku elitu koju imamo danas. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Pa mi ne možemo definisati opasnost drugu od one koja nas okružuje. Ili možemo, po nas je opasan Iran npr?

 

Sve zemlje istočne Evrope članice NATO-a, u savez su ušle zbog lošeg iskustva i u strahu od ponavljanja istog u odnosima sa istočnim susedima i hegemonima - Rusijom, Turskom, Srbijom.

 

Ko to preti Srbiji?

 

 

Mislim je li teško biti iskren i priznati - uđimo u NATO da nas sami taj NATO ne bi raskomadao.

Link to comment

ma niko ne prica da nemogu pare da se spiskaju, i ne pricam o srbiji od 2000. nego sam lepo rekao, ajde da gledamo zadnjih 200 godina, od kada je srbija nezavisna i sama odlucuje. sve svoje lose izbore, nasledje, gluposti smo platili i mi i spanci, samo sto to danas izgleda tako sto smo mi i dalje golje, a spanci su se jadni srozali na nivo na kome bi jugoslavija bila danas, posle eto, nekih 200 godina, da nije pravila greske koje je pravila. kapiras razliku? 

 

a cela prica oko kolonijalnog bogatstva je pocela od irejzerove tvrdnje o uspesima demokratije, vladavine prava i smenjivosti vlasti, kao da je to osnovni razlog bogatstva i razvijenosti zapadnih (ili bilo kojih drugih) zemalja, sto je bullshit koji se papagajski ponavlja po zapadnim akademskim krugovima, slusao sam i ja to na faksu onoliko, demokratija je preduslov razvoja. a onda imas razne dubaije, abu dabije, katare i sranja u kojima nema ni d od demokratije a razvijeni su. sustina je u nekom trenutku naci varijandu da se uzme velika lova, da li izvozom kao sto to danas radi kina, da li imas neki prirodni resurs pa prodajes kao rusi, saudi ili norveska, ili kako su to radile vajne evropske demokratije i amerika danas, odes negde u tri picke materine, opljackas, pootimas i dovuces kuci sta ti treba. 

 

demokratija i vladavina prava dolazi tek kasnije, kad si se vec napunio lovom, posto je lova neophodna da bi uopste uveo pravu vladavinu prava :)

 

 

I nije samo po sebi licemerno da te neko nagovara da pređeš na sistem koji je kod njega dobro funkcionisao.

 

i ovo, cini mi se da ne teraju oni ostale da predju na sistem koji je kod njih funckionisao, nego te teraju da usvajas neke stvari bas da se ne bi nikada razvio. da ulazis u vojne saveze, da uvodis sankcije rusiji a sve kao pod plastom evropskih integracija, da ukidas carine, itd. da hoce stvarno da ti daju sansu, ne bi podrzavali ovu bagru koja nam je trenutno na vlasti, ni onu prethodnu. 

Edited by palikaris
Link to comment

Mislim je li teško biti iskren i priznati - uđimo u NATO da nas sami taj NATO ne bi raskomadao.

 

Ne funkcioniše to tako. Nas neće NATO nikada ponovo napasti. 

Link to comment

Čekaj, a realno kojeg vraga ćemo mi tamo u cca naredne 2-3 godine, kad smo izgurali do sada?

 

Em bi to izazvalo opasnu unutrašnju nestabilnost, em nam PzM i postojeći mehanizmi saradnje, kao i učešće u EUFORima daje sasvim komotnu poziciju.

 

Meni je totalno i nelogično i nerazumljivo da iko razmišlja o članstvu u NATO bez da isto prati jednovremeni/skori ulazak u EU. Pošto od drugog nema ništa do daljnjeg, logično da ni prvog ne bude. Pogotovu kod činjenice da će predstojećih 4-5 godina biti veoma turbulentne na kontinentu, a da realno mi ulaskom/neulaskom niti dobijamo niti gubimo mnogo.

Link to comment

demokratija i vladavina prava dolazi tek kasnije, kad si se vec napunio lovom, posto je lova neophodna da bi uopste uveo pravu vladavinu prava :)

 

Slovačka. Finska. Ima još. Prosto nije tačno to što pričaš. Iberijske države su "napunile džepove", sve spiskale i završile u diktaturi od više decenija. 

Link to comment

Em bi to izazvalo opasnu unutrašnju nestabilnost,

 

Ja ne pričam o tome kao realnoj opciji. Kažem da bi bilo bolje, ali mi je jasno da je nemoguće i nije realno sa podrškom od 15%. Tako da - opustite se :)

Link to comment

Zato što je dobro biti što redovnije prisutan tamo gde se odlučuje o regionu u kome si. Po Južnom toku smo videli da se u Moskvi ne odlučuje. Alternativno, može čvrst savez i trajno dobar odnos sa nekom od velikih sila koje "duže" ovaj prostor. To je US i Nemačka. Ili EU što pre. Kako EU što pre to je nerešivo pitanje, tu se pita x država.

Link to comment

Pa mi smo s NATO ever closer moguće, a sve i da naš ambasador tamo sedi odmah do Jensa Stoltenberga pitali bi se o pitanjima koje nas zanimaju (Kosovo) koliko i sada.

 

Alternativno, s Nemcima imamo nikad bolji odnos (a niko da kaže hvala Vučiću!), radimo sve što nam kažu i kako nam kažu, u nadi da će im interesi pretežati i umuvati nas u EU.

 

Obzirom na postojeću konstelaciju odnosa i snaga, ja ne vidim da od ovoga išta može bolje na srednji rok.

Link to comment

Alternativno, s Nemcima imamo nikad bolji odnos (a niko da kaže hvala Vučiću!), radimo sve što nam kažu i kako nam kažu, u nadi da će im interesi pretežati i umuvati nas u EU.

 

Videćemo 

Link to comment
×
×
  • Create New...