Jump to content
IGNORED

NATO


bigvlada

Recommended Posts

Svasta moze sa bliskog istoka da se prelije. Ne mora da bude vojska.

A, super. Pucaćemo u izbegličke kolone u sadejstvu sa brigadama NATO.

 

Ne znam zašto ali vežbe sa Rusijom deluju nekako manje odvratno od tog sadejstva™.

Link to comment

ne spinujem ja nista. jasno je da Estonija sumanut "teatar" bilo kakvih ozbiljnih operacija. I ne mislim da ce biti nikakvog pravog rata.

Ma ne tvoj nego Reutersa, idi Manche u peršun. ????

Edited by slow
Link to comment

ne spinujem ja nista. jasno je da Estonija sumanut "teatar" bilo kakvih ozbiljnih operacija. I ne mislim da ce biti nikakvog pravog rata.

 

Pa sad, Estonija moze da bude i vise od toga, ima potencijal: uklapa se Rusiji, izolovana, idealna za relativno bezbolan ulaz na mala vrata, nevredna ulaska u veci konflikt.

A i zgodna: koliko sutra, Rusija moze da potegne zastitu svoje manjina i da je, nezavisno od svega raskanta za 24 sata.

Ovakve krize su nepredvidive, ocas posla iskliznu, izmaknu kontroli, slicno vozu teskom nekoliko hiljada tona koji juri: dovoljan je samo mali napor da se pomeri malecka skretnica i da voz ode u sasvim drugom pravcu.

Link to comment

A, super. Pucaćemo u izbegličke kolone u sadejstvu sa brigadama NATO.

 

Ne znam zašto ali vežbe sa Rusijom deluju nekako manje odvratno od tog sadejstva™.

 

Ne znam ja to u sta cemo da pucamo i da li cemo uopste da pucamo, ako se ne varam (ispravite me ako gresim) ovo sve i dalje stoji u najvisem strateskom dokumentu u oblasti odbrane tj Strategiji odbrane:

 

 

Mir i stabilnost su važni preduslovi za uključivanje i učešće država jugoistočne Evrope u evropskim i evroatlantskim integracijama. One su upućene na zajedničko delovanje na suzbijanju negativnih procesa koji ugrožavaju njihove vitalne nacionalne interese. Poseban značaj za učvršćivanje mira i stabilnosti u regionu jugoistočne Evrope imaju regionalne bezbednosne inicijative: Proces saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP), NATO inicijativa za Jugoistočnu Evropu (SEEI), Regionalni savet za saradnju (RCC), Proces saradnje ministara odbrane Jugoistočne Evrope (SEDM), 5 Jadransko-jonska inicijativa (AII), Američko-jadranska povelja (AC), Inicijativa za saradnju u Jugoistočnoj Evropi (SECI) i Forum za pomoć zemljama jugoistočne Evrope (SEEC). Uključivanje država jugoistočne Evrope u rad tih inicijativa, institucionalizacija njihovog delovanja i razvoj bilateralnih odnosa značajno doprinose izgradnji saradnje i poverenja, a time i bezbednosti u regionu.

 

 

Spoljnopolitička orijentacija i reformski procesi u Republici Srbiji pozitivno utiču na unapređenje politike dobrosusedstva i saradnje, uključivanje u evropske i druge međunarodne bezbednosne strukture, kao i na jačanje njene međunarodne pozicije. Evropska i evroatlantska orijentacija zemalja u regionu i težnja ka zajedničkim civilizacijskim vrednostima doprinose jačanju međusobnog poverenja i saradnje, što umanjuje mogućnost nastanka novih rizika i pretnji bezbednosti Republike Srbije.

Edited by MancMellow
Link to comment

Ovo nije dokument, ovo je zbirka nabacanih novokomponovanih fraza u stilu 'da se svi vole i grle i ljube, plus zbirka skracenica da stvar izgleda ozbiljno.

Ovo sa ozbiljnom doktrinom nacinalne odbrane nema ama bas nikakve veze, pisano i prepisano iz neke nato/eu kupusare.

Link to comment

pa nije "doktrina", napisao sam sta je, a i pozvao sam da me se ispravi ako nije vazece

 

mislim, nije to ceo dokument, izdvojio sam zanimljivo za raspravu

Edited by MancMellow
Link to comment

Od tog generičkog bullshit dokumenta koji svi c/p-uju važnija je ona strategija koja se ne pokazuje javno. U slučaju barem polovine zemalja u regionu taj nezvanični dokument razradjuje varijante za anihilaciju Srbije ako i čim se steknu povoljni uslovi, sve uz oslanjanje na NATO strukture u tom poduhvatu. Sad, ako Srbija vežba sa NATO da bi igrala igru onda OK, ali ako stvarno veruje u te budalaštine o zajedničkim integracijama koje će otkloniti regionalne pretnje onda neće dočekati da proslavi 150 godina državnosti.

Link to comment

pa nije "doktrina", napisao sam sta je, a i pozvao sam da me se ispravi ako nije vazece

 

mislim, nije to ceo dokument, izdvojio sam zanimljivo za raspravu

Pa stvar i jeste u tome sto nije doktrina koje niti ima niti moze da bude u Srbiji koja jos uvek ne zna ko je i sta je i koja jos uvek nije odredila takozvani minimum nacionalnih interesa kao osnovu za stvaranje doktrine i to bez obzira ko je na vlasti.

Barata se NVO recnikom, gadja se frazama bez ikakvog znacenja.

Link to comment

Od tog generičkog bullshit dokumenta koji svi c/p-uju važnija je ona strategija koja se ne pokazuje javno. U slučaju barem polovine zemalja u regionu taj nezvanični dokument razradjuje varijante za anihilaciju Srbije ako i čim se steknu povoljni uslovi, sve uz oslanjanje na NATO strukture u tom poduhvatu. Sad, ako Srbija vežba sa NATO da bi igrala igru onda OK, ali ako stvarno veruje u te budalaštine o zajedničkim integracijama koje će otkloniti regionalne pretnje onda neće dočekati da proslavi 150 godina državnosti.

 

pa eto. plus, jbg, ovde pricas o necemu sto ne postoji javno tako da cemo tesko o tome kvalifikovano i kvalitetno raspravljati. A inace, nema niko druga posla osim da se  bavi "anihilacijom" Srbije. Mislim, svi u okruzenju (ko? Hrvatska, Madjarska, Rumunija, Bugarska?) razmatraju kako ce uz podrsku NATO da rasparcaju Srbiju? Paranoja 1/1. Ali paranoja koja kad je usvoji ceo narod ima bitne politicke posledice, odnosno rast nacionalistickog populizma. Nije da bismo bili jedini, samo kazem gde vodi kad svi pocnu tako da razmisljaju.

Link to comment

Pa stvar i jeste u tome sto nije doktrina koje niti ima niti moze da bude u Srbiji koja jos uvek ne zna ko je i sta je i koja jos uvek nije odredila takozvani minimum nacionalnih interesa kao osnovu za stvaranje doktrine i to bez obzira ko je na vlasti.

Barata se NVO recnikom, gadja se frazama bez ikakvog znacenja.

 

Ne, mislio sam - nije doktrina, nego Strategija odbrane tj deo iz nje. Jbg, cime se barata...(ako je) zvanican dokument (onda) je zvanican dokument. 

Link to comment

pa eto. plus, jbg, ovde pricas o necemu sto ne postoji javno tako da cemo tesko o tome kvalifikovano i kvalitetno raspravljati. A inace, nema niko druga posla osim da se  bavi "anihilacijom" Srbije. Mislim, svi u okruzenju (ko? Hrvatska, Madjarska, Rumunija, Bugarska?) razmatraju kako ce uz podrsku NATO da rasparcaju Srbiju? Paranoja 1/1. Ali paranoja koja kad je usvoji ceo narod ima bitne politicke posledice, odnosno rast nacionalistickog populizma. Nije da bismo bili jedini, samo kazem gde vodi kad svi pocnu tako da razmisljaju.

 

Nema niko trajne pretenzije na UžaS ali ima snove o uklanjanju regionalnog remetilačkog faktora. A to se rešava na jedan jedini način onako kako su trebali 95/99 a propustili su učiniti.  

Edited by dillinger
Link to comment

Mda, paranoja koja nema nijedno utemeljenje u dnevnoj politici a još manje u istoriji. Sto godina unazad sve pršti od medjusobnog poverenja, sinergije i zajedničkih inicijativa. Samo lud čovek bi u nacionalnu strategiju uvrstio bilo šta osim cveća, potoka, meda i zeka.

Link to comment

A da, slucajno su se zajebali 95 pa sad cekaju novu priliku. Nema slucajnosti. Kada je u Dejtonu Izetbegovic odbio plan, Ameri su mu rekli da ce onda oni otici lepo sa sastanka pa nek se dogovori sa Evropljanima (sto je pretnja koja sama po sebi nesto govori o percepciji tih evropljana i kod US i kod Izetbegovica). Ljudi, paranoisete.

Link to comment

Mda, paranoja koja nema nijedno utemeljenje u dnevnoj politici a još manje u istoriji. Sto godina unazad sve pršti od medjusobnog poverenja, sinergije i zajedničkih inicijativa. Samo lud čovek bi u nacionalnu strategiju uvrstio bilo šta osim cveća, potoka, meda i zeka.

 

elem, to je instrument javne politike. naravno da postoji i ona druga, ali ono sto ja kazem je da kada se "vezba" sa NATO u skladu sa evropskom saradnjom da to ima uporiste u zvanicno proklamovanom (i demokratski potvrdjenom) orijentacijom zemlje i sa dokumentima Min Odbrane. Dakle to je kad pitate - a sto ovo, a sto ne ono. Izmedju ostalog i zato. 

Link to comment

A da, slucajno su se zajebali 95 pa sad cekaju novu priliku. Nema slucajnosti. Kada je u Dejtonu Izetbegovic odbio plan, Ameri su mu rekli da ce onda oni otici lepo sa sastanka pa nek se dogovori sa Evropljanima (sto je pretnja koja sama po sebi nesto govori o percepciji tih evropljana i kod US i kod Izetbegovica). Ljudi, paranoisete.

 

Ako mi paranoišemo onda nema većih paranoika od mlađeg Izetbegovića, Đukanovića i Tačija kojima Beograd još uvek vršlja po dvorištu. Već se nazire put kojim idu stvari u BiH: Srbi su ti koji koče tu zemlju na putu evroatlantskih integracija, sad i zvanično kako odlažu potpisivanje SSP. 

Link to comment
×
×
  • Create New...