Jump to content
IGNORED

NATO


bigvlada

Recommended Posts

Pa fora je u tome sto je tebi (i drugima) polazna tacka da je neko od pocetka hteo bas nama da naudi. A mi, jbg, tako eto, desavale se stvari...

 

Nije mi to polazna tacka. Ja govorim o vremenu posle Slobodana Milosevica, sve ovo je njegovo maslo i njegova krivica.

Link to comment

Ni ja nisam mislio na nuklearni već na veliki konvencionalni sukob u kojem se Rusi, Amerikanci i još par velikih igrača obračunavaju na neutralnom terenu. Nešto poput Sirije, samo na teritoriji pola Evrope. I tu će NATO i VS biti u nekakvom sadejstvu? Daj mi bilo koji scenario u kojem NATO i VS rade nešto zajedno na terenu i u korist Srbije. Evo, od malog lokalnog rata, preko velikog kontinentalnog rata, do MAD nuklearnog rata, daj mi bilo koji scenario u kojem NATO vojno pomaže Srbiji taman da Srbija pre toga objavi rat Rusiji, pošalje svoje vojnike lovočuvare u napad na Rostov i zapeva Dixie na sav glas.

 

Kada krenu tektonski™ poremećaji Srbija od NATO može samo da dobije batine, u rasponu od podnošljivih do fatalnih. I to nije teorija nego nešto u šta smo se lično i personalno uverili. Pa te zato pitam i treći put - zašto vežbamo™ sa njima, šta je cilj toga?

 

Mi tu prosto ne bismo ratovali, u tom konvencionalnom ratu sa Rusijom. Postoje i druge pretnje, neke od njih ne ni striktno vojne gde bismo sasvim sigurno imali zajednickog posla. Sta bi Srbija radila i ko bi joj uopste trazio trupe za neku Estoniju ili Letoniju? 

 

Ovo dole - nismo se ni u sta licno uverili osim da smo 1991 izasli na teren za basket i poceli da igramo ragbi. 

Link to comment

Tako je, to je rezultat ne samo politike, nego i geografije. I pored svega toga, oni unaokolo x kilometara nemaju boljeg prijatelja od Srbije, bar zvanicno.

 

Na Balkanu? To da, samo gde su uzorci tome?

Okolne zemlje su od devedesetih dobile "prijatelja" u vidu eu a Srbija sankcije i bombe (nadam se da nećemo otići u smeru opravdanosti) poprilično trapavo od 2000. prepuštali teren Rusiji kao "prijatelju" a oni trenirali strogoću...

Link to comment



HLADNI RAT PRETI DA PROKLJUČA Gorbačov: NATO priča o odbrani, a priprema napad na Ruse

M. Pejić | 10. 07. 2016 - 20:27h


 


 



Uprkos uveravanjima NATO pakta da traže dijalog sa Rusima, čini se da savez radi na tome da eskalira sukobe, poručio je Mihail Gorbačov, bivši sovjetski lider i čovek koji je zatražio okončanje novog hladnog rata nakon samita Severnoatlanske alijanse u Varšavi.




 




6042e34a2c315694c09246ab0f42e019.jpeg
Foto: Tanjug/APMihail Gorbačov



- Retorika u Varšavi vrišti od namera da praktično proglasi rat Rusiji. Govore samo o odbrani, ali se u stvari pripremaju za ofanzivu - poručio je Gorbačov.


 

Nekadašnji lider, koji je igrao ključnu ulogu u smirivanju tenzija između Zapada i Sovjetskog saveza osamdesetih godina, i na kraju povukao sovjetske trupe iz istočne Evrope, je komentarišući dvodnevni NATO samiz u poljskoj prestonici rekao je ironično kako je grad jednom pozajmio ime komunističkom kolegi NATO-a, Varšavski pakt, a da danas gosti lidere američki predvođene alijanse koji pregovaraju o povećanjom pritisku na Rusiju.


U svom konačnom saopštenju, NATO je optužio Rusiju da “provocira vojne aktivnosti na periferijalnim NATO teritorijama” kao i da je “spremna da ostvari političke ciljeve kao odgovor na pretnju i upotrebi silu”. Vojni savez je istako da su akcije Moskve “izvor regionalne nestabilnosti, koje štete evroatlanskoj sigurnosti i prete dugoročnom cilju da Evropa bude celovita, slobodna i u miru”.



f581c993d5583beb05b0547132315ec7.jpeg
Foto: ReutersJans Stoltenberg, Žan Klod Junker i Donald Tusk potpisali "istorijski dogovor"



Ključni rezultat varšavskog samita jeste raspoređivanje dodatnih NATO trupa na ruskoj granici, ponajviše u članici domaćinu Poljskoj i baltičkim zemljama. NATO tvrdi da je dodatno raspoređivanje neophodno kako bi se sprečio potencijalni napad iz Rusije kao i uveravanje istočnoevropskih zemalja da su ostale članice posvećene njihovoj odbrani.


Očekivanu odluku kao i čitav događaj mnogi su ocenili kao antiruski, rekao je Brajan Beker iz antiratnog pokreta.


- U pitanju je ogroman šou: 2.500 zvaničnika, 2.000 medija i 28 članica NATO plus 26 zemlaja partnera... gotovo četvrtina zemalja na svetu pod američki predvođenom koalicijom preti Rusiji. To se tako doživljava u Rusiji, a tako i treba da se doživi - poručio je Beker.



10f0e7a45bf25ff78ab6f9306606c0e5.jpeg
Foto: ReutersNATO samit



Rusija veruje da nove NATO trupe, kao i povećanje broja vojnih vežbi blizu ruske granice, uz raketni štit u Evropi i drugi potezi prete ruskoj nacionalnoj bezbednosti. Odgovor je povećanje sopstvenih trupa kako bi se suprotstavili novim mogućnostima NATO-a.


Alijansa, kaže Moskva, igra na kartu percepcije ruske agresije kako bi opravdala svoje postojanje i pogurala evropske nacije da povećaju vojne budžete. Povećanje budžeta pohvaljeno je na samitu iako većina zemlja i dalje troši ispod 2 procenta GDP-a za vojsku kolika je bila NATO preporukam piše "RT".


Kritičari alijanse, poput Gorbačova, kažu da takvo ponašanje rizikuje otuđenje od Rusije.


- Svet mora da shvati da ne može da se pretvara kako se ništa ne dešava. Rusija nema izbor nego da zadrži svoju liniju odbrane i taj užasavajući proces mora biti okončan. Svet treba da prekine ovaj put ka ratu tako da se niko ne usudi da da se kocka sa eskalacijama globalnih tenzija - rekao je Gorbačov.


Zabrinutost dele i pojedine NATO članice koje su u više navrata potvrdile da ne žele konfrontaciju sa Rusijom.


- Moramo da pitamo da li bi svet bio bolje mesto kada bi se obe strane naoružale i vežbale na samim granicama - upitao je Sigmar Gabrijel, vicekancelar Nemačke.



6e68aa27208d4b886a0a45b3241f2704.jpeg
Foto: ProfimediaRuska vojska



Francuski predsednik Fransoa Oland kaže da odbrambeni blok “nema nikakvu ulogu kako bi mogao da nameće stav kakve bi trebalo da budu veze Evrope i Rusije”, kao i da Francuka ne doživljava Rusiju kao pretnju.


NATO zvaničnici osudili su i rusko vojno pristustvo u Siriji kao i podršku sirijskoj vladi iako je je Sirija mesto gde Rusija i NATO imaju retke trenutke saradnje u borbi protiv terorista.



Skoro sve veze sa Rusijom suspendovane su nakon eskalacije ukrajinske krize. Savet NATO-Rusija, telo koje se bavilo razlikama, nastavilo je da radi nakon pauze od dve godine i sledeće nedelje održaće sastanak u Briselu.


Ostale odluke samita u Varšavi uključuju dalju obuku iračkih trupa, koje će biti prebačene iz Jordana u Irak, bliža saradnja sa EU oko pitanja kao što je otpor Rusiji, kao i suočavanje sa izbegličkom krizom. Dogovoreno je i raspoređivanje “avaksa” koji će motriti situaciju u vazdušnom prostoru između Sirije i Iraka.


Edited by slow
Link to comment

 

 

Ovo uopšte nije dobro, ja se ne sećam da je neki ruski i sovjetski lider govorio o mogućnosti nuklearnog rata u zadnjih četrdeset godina. Sada dvojica pričaju o toj opasnosti.    :ph34r:

Edited by slow
Link to comment

Oni rizikuju kraj sveta, svi... A zbog čega?

 

Pa, jebote, počeću da verujem Icke-u, da se reptilijanci hrane užasom i zato prave ratove...

Link to comment

Oni rizikuju kraj sveta, svi... A zbog čega?

 

Pa, jebote, počeću da verujem Icke-u, da se reptilijanci hrane užasom i zato prave ratove...

nemoj rano je josh ^_^

 

edip@wall, ako su analizirali ko briti brexit, ajmo na selo odma da se besimo na shljive. al prvo da oberemo i spechemo 100 litara, da ne propane :D

Edited by gospa buba
Link to comment

nemoj rano je josh ^_^

 

edip@wall, ako su analizirali ko briti brexit, ajmo na selo odma da se besimo na shljive. al prvo da oberemo i spechemo 100 litara, da ne propane :D

Baš, prvi put sam gledao manual "Šta raditi u slučaju nuklearnog rata"...

 

Treba i onaj apokaliptični topik isčitati još koji put...

Link to comment

nemoj rano je josh ^_^

 

edip@wall, ako su analizirali ko briti brexit, ajmo na selo odma da se besimo na shljive. al prvo da oberemo i spechemo 100 litara, da ne propane :D

A dobro, pogreše ljudi. -_-
Link to comment

Neće biti nikakvog napada na Rusiju ni nuklearnog rata, ni rata sa 3 baltičke republike. Postoji jedan drugi razvoj situacije u regionu i traje već skoro dve godine. 

Link to comment

Neće biti nikakvog napada na Rusiju ni nuklearnog rata, ni rata sa 3 baltičke republike. Postoji jedan drugi razvoj situacije u regionu i traje već skoro dve godine.

Zašto to mediji pumpaju? Razvoj situacije™ nije dovoljan pa treba izmišljati gluposti?

 

Mislim, ja sam juče dao jedan odgovor na to, ali mi je taj odgovor, vezan za vojno industrijski kompleks, sad nešto slab, i sa nedostajućim delovima...

Link to comment

Zašto to mediji pumpaju? Razvoj situacije™ nije dovoljan pa treba izmišljati gluposti?

 

Mislim, ja sam juče dao jedan odgovor na to, ali mi je taj odgovor, vezan za vojno industrijski kompleks, sad nešto slab, i sa nedostajućim delovima...

 

Ne. Samo treba dobro gledati mapu i googlati vesti. Nikakva preterana pamet.

Link to comment

.  

Covece, Namenski, ZASTO bi najebala Srbija kada nije u NATO-u, sta ti je? Zasto bi je Rusija gadjala? Da pokaze i ostalim ne-NATO zemljama da im se isplati da udju u savez sa NATO jer je to zapravo svejeswsadno? To nema blage veze ni sa cim. Rusi su svasta, ali tolike budale nisu.

Iz hiljadu razloga: da efikasno, brzo i ekonomicno prekine kopnenu vezu izmedju centralne Evrope i juznog krila, Grcke, Bugarske, da Tursku trenutno zanemarimo, da sjebavsi Djerdap odsece Rumuniju, da eventualno sebi prokrci prolaz na zapad, itd, itd, razlozi su brojni...

Svaki srpski aerodrom je meta, to obaska, bila Srbija u NATO-u ili ne.

A posebno me brine sto previdjas mogucnost, vise nego izglednu, da Srbija i kao clanica NATO dobije svoju porciju bas od samog NATO-a i to iz skoro identicnih razloga...

Link to comment
×
×
  • Create New...