Jump to content
IGNORED

NATO


bigvlada

Recommended Posts

Kako bi se odrazilo na ekonomiju?

Pa tako da ti se pojave problemi kod izvoza-uvoza robe i usluga, da dobiješ veću cenu gasa pa ti sjebe par velikih firmi koje su na granici rentabilnosti, podgreje nestabilnost i otera neke investitore... Ne sumnjam da imaju način ne kao ovi drugi ali za srb više nego dovoljno.

Opet kažem, nije problem ako imaš neku kompenzaciju ali to mi izgleda malo verovatno. Jako malo.

Link to comment

Aha, Srbija ima kapaciteta da menja mišljenje nekim čikama u Vašingtonu i Briselu glede BiH i Balkana. Samo podizanje odnosa znači bespogovorno prihvatanje njihovih standarda i ciljeva koji su, zna se, unitarne & funkcionalne države Kosovo i BiH.

 

 

 

Btw je l' ti to misliš gore da momentalno ukidanje pristupa tržištima Rusije i okolnih zemalja iz njihove bescarinske unije, neće se značajnije odraziti na srpsku ekonomiju? 

 

Aha, ok, otkazes jednu vojnu vezbu oni ti odmah unilateralno ukinu ugovor bescarinskoj trgovini. Samo jedno pitanje - sta su time uradili?

 

Ono gore - Ne, te iste cike su i stvorile ovakvu BiH, od novembra i bukvalno - iste. I da, naravno da drzanje prema Srbiji zavisi i od drzanja Srbije. Jer ako ne zavisi...zasto onda pricamo o tome kako bi Rusija reagovala na ovo ili ono? Na Kosovu nije cilj "unitarna", nego nefederalna. To je razlika tj postoji razlika izmedju autonomije i federacije.

Link to comment

Jednostavno mora quid pro quo. Zapadu od nas ne treba nista niti ista imamo da pruzimo osim potpune servilnosti. A potpuna servilnost podrazumeva pristajanje na sve njihove planove i interese. Nemaju niti jedan razlog da nam daju bilo sta, ikada.

Link to comment

Pa tako da ti se pojave problemi kod izvoza-uvoza robe i usluga, da dobiješ veću cenu gasa pa ti sjebe par velikih firmi koje su na granici rentabilnosti, podgreje nestabilnost i otera neke investitore... Ne sumnjam da imaju način ne kao ovi drugi ali za srb više nego dovoljno.

Opet kažem, nije problem ako imaš neku kompenzaciju ali to mi izgleda malo verovatno. Jako malo.

 

Ne ja pitam - sta su time dobili? Srbija je jedina zemlja u regionu koja ima kakav-takav prijateljski odnos prema Rusiji, nije u NATO, nije uvela sankcije, dopusta ruski kapital i sve ostalo. Jbg, ako sa Zapadom igramo na ivici noza, mozemo i sa Rusijom. Nisu nista jaci od njih niti nam mogu vise nauditi. 

Link to comment

Pa to je dovoljno u ovom trenutku.

 

RS - naravno da je problem za Srbiju ako neko krene da unilateralno menja dejtonski sporazum i ukida RS. to i jeste jedan od razloga zasto je neophodno pod hitno podici nivo odnosa sa zapadnim silama na znacajno visi nivo. Rusiju nece niko nista pitati oko toga (kao sto je ne pitaju ni u vezi Kosova)

 

Pa jeste dovoljno za nas ali je u ovom trenutku neprihvatljivo za Zapad jer nije dat pravni okvir nezavisnosti Kosova i ono se realno nalazi u međunarodnom interregnumu. Zapadu treba još samo pravni okvir da završi kosovsku priču na svim nivoima, od teritorijalnog do međunarodnog. Rusija još uvek drži nogu u vratima u Savetu bezbednosti, i to nije brana samo za nezavisnost već daje kakvu-takvu pregovaračku poziciju Beograda. Jeste klimava i jadna, ali je ipak pozicija. Da je Kosovo međunarodno priznato i u UN niko Srbiju ništa ne bi pitao po pitanju Severa. Mogli bi samo da sednu u traktore i krenu put centralne Srbije.

Što se tiče RS, Rusija je potpisnica Dejtonskog sporazuma i bilo kakvo njegovo menjanje je nemoguće bez njenog pristanka. A o tome da bismo išta postigli naglim presvlačenjem dresa i uskakanja u NATO vagon već sam rekao da je to iluzija. Zapad ima svoje interese i neće ih menjati ad hoc, u zavisnosti od trenutne političke volje neke balkanske garniture ili trenutne političke situacije.

Edited by slow
Link to comment

Jednostavno mora quid pro quo. Zapadu od nas ne treba nista niti ista imamo da pruzimo osim potpune servilnosti. A potpuna servilnost podrazumeva pristajanje na sve njihove planove i interese. Nemaju niti jedan razlog da nam daju bilo sta, ikada.

 

ta prica se pricca vec 25 godina i daleko nas je dovela. To je ono da je Srbija nesto "posebno"

Link to comment

Ne ja pitam - sta su time dobili? Srbija je jedina zemlja u regionu koja ima kakav-takav prijateljski odnos prema Rusiji, nije u NATO, nije uvela sankcije, dopusta ruski kapital i sve ostalo. Jbg, ako sa Zapadom igramo na ivici noza, mozemo i sa Rusijom. Nisu nista jaci od njih niti nam mogu vise nauditi.

 

Pa i igraš.

Jasno kažeš da ti je strateški cilj članstvo u eu, ideš na nato manevre i tamo školuješ oficire, daš nato trupama slobodu kretanja i imunitet... Verovatno ima i još.

Link to comment

ta prica se pricca vec 25 godina i daleko nas je dovela. To je ono da je Srbija nesto "posebno"

 

To sto nas nije daleko dovela ne znaci da nije tacna. Srbija nije nista posebno, ne znam otkud ti to. Jedna ucenjena sirotinjska zemlja koja nema ama bas nijedan bitan asset koji moze da iskoristi u pregovaranjima.

Link to comment

Aha, ok, otkazes jednu vojnu vezbu oni ti odmah unilateralno ukinu ugovor bescarinskoj trgovini. Samo jedno pitanje - sta su time uradili?

 

Ono gore - Ne, te iste cike su i stvorile ovakvu BiH, od novembra i bukvalno - iste. I da, naravno da drzanje prema Srbiji zavisi i od drzanja Srbije. Jer ako ne zavisi...zasto onda pricamo o tome kako bi Rusija reagovala na ovo ili ono? Na Kosovu nije cilj "unitarna", nego nefederalna. To je razlika tj postoji razlika izmedju autonomije i federacije.

Možda se nismo razumeli, ja sam govorio o hipotetičkim našim sancijama RF a ne otkazivanju jedne vojne vežbe. Ako pak ti nisi mislio na sankcije već otkazivanje vežbi, onda se izvinjavam. U svakom slučaju, prekid privredne saradnje sa Rusijom imao bi itekakve posledice

 

 

Pa vidi, da su mogle od početka oblikovati stvari po svom nahođenju, sasvim sigurno BiH ne bi izgledala ovako. Sad je kao bilo kome na zapadu postajanje RS bio vrhunski interes. Ne, ima nešto i do pokazanih zuba od strane bosanskih Srba i njima se takav pristup kao npr Tuđmanu ili kosovskim Albancima - isplatio. Odlaganje Dejtona je značilo neizvestan nastavak rata uz moguć ulazak SRJ u isti.

Edited by dillinger
Link to comment

Pa jeste dovoljno za nas ali je u ovom trenutku neprihvatljivo za Zapad jer nije dat pravni okvir nezavisnosti Kosova i ono se realno nalazi u međunarodnom interregnumu. Zapadu treba još samo pravni okvir da završi kosovsku priču na svim nivoima, od teritorijalnog do međunarodnog. Rusija još uvek drži nogu u vratima u Savetu bezbednosti, i to nije brana samo za nezavisnost već daje kakvu-takvu pregovaračku poziciju Beograda. Jeste klimava i jadna, ali je ipak pozicija. Da je Kosovo međunarodno priznato i u UN niko Srbiju ništa ne bi pitao po pitanju Severa. Mogli bi samo da sednu u traktore i krenu put centralne Srbije.

Što se tiče RS, Rusija je potpisnica Dejtonskog sporazuma i bilo kakvo njegovo menjanje je nemoguće bez njenog pristanka. A o tome da bismo išta postigli naglim presvlačenjem dresa i uskakanja u NATO vagon već sam rekao da je to iluzija. Zapad ima svoje interese i neće ih menjati ad hoc, u zavisnosti od trenutne političke volje neke balkanske garniture ili trenutne političke situacije.

 

Tako je, ali mi moramo da znamo sta nam je endgame i ta prica se jednom mora zatvoriti jer takva kakva je sada vise kosta nas nego Ameriku sigurno. Dobili smo vreme, tj platili smo za njega, uradi nesto s tim vremenom.

 

I mi smo potpisnici Dejtonskog sporazuma. Sve promene koje su se do sada desavale kojima su donekle suzavane ingerencije entiteta su se dogadjale bez nekog uticaja Rusije. 

Link to comment

To sto nas nije daleko dovela ne znaci da nije tacna. Srbija nije nista posebno, ne znam otkud ti to. Jedna ucenjena sirotinjska zemlja koja nema ama bas nijedan bitan asset koji moze da iskoristi u pregovaranjima.

 

Pa fora je u tome sto je tebi (i drugima) polazna tacka da je neko od pocetka hteo bas nama da naudi. A mi, jbg, tako eto, desavale se stvari...

Link to comment

Pa i igraš.

Jasno kažeš da ti je strateški cilj članstvo u eu, ideš na nato manevre i tamo školuješ oficire, daš nato trupama slobodu kretanja i imunitet... Verovatno ima i još.

 

Tako je, to je rezultat ne samo politike, nego i geografije. I pored svega toga, oni unaokolo x kilometara nemaju boljeg prijatelja od Srbije, bar zvanicno. 

Link to comment

Možda se nismo razumeli, ja sam govorio o hipotetičkim našim sancijama RF a ne otkazivanju jedne vojne vežbe. Ako pak ti nisi mislio na sankcije već otkazivanje vežbi, onda se izvinjavam. 

 

 

Da, mislio sam samo na vojnu vezbu. 

Link to comment

nisam mislio na nuklearni sukob sigurno. neutralnu zemlju ne bi gadjali 100% pa taman pet puta da otkaze zajednicke vojne vezbe. Ali je realno nebitno, kad bi grunule nuklearke u Rumuniju i Hrvatsku recimo, taman bi za razliku od njih imali vremena da napisemo oprostajno pismo vanzemaljcimao Srbima i Srbiji i zakopamo pa ako nas se neko seti za milion godina, seti.

 

Ni ja nisam mislio na nuklearni već na veliki konvencionalni sukob u kojem se Rusi, Amerikanci i još par velikih igrača obračunavaju na neutralnom terenu. Nešto poput Sirije, samo na teritoriji pola Evrope. I tu će NATO i VS biti u nekakvom sadejstvu? Daj mi bilo koji scenario u kojem NATO i VS rade nešto zajedno na terenu i u korist Srbije. Evo, od malog lokalnog rata, preko velikog kontinentalnog rata, do MAD nuklearnog rata, daj mi bilo koji scenario u kojem NATO vojno pomaže Srbiji taman da Srbija pre toga objavi rat Rusiji, pošalje svoje vojnike lovočuvare u napad na Rostov i zapeva Dixie na sav glas.

 

Kada krenu tektonski™ poremećaji Srbija od NATO može samo da dobije batine, u rasponu od podnošljivih do fatalnih. I to nije teorija nego nešto u šta smo se lično i personalno uverili. Pa te zato pitam i treći put - zašto vežbamo™ sa njima, šta je cilj toga?

Link to comment

Pa fora je u tome sto je tebi (i drugima) polazna tacka da je neko od pocetka hteo bas nama da naudi. A mi, jbg, tako eto, desavale se stvari...

 

To uopšte ne mora biti slučaj

Ne bi trebalo ni gurati glavu pesak pa ne videti da nam se, jednostavno, u mnogo čemu kose interesi. Da su neke postavke na Balkanu jednostavno u suprotnosti sa interesima ove zemlje i naroda po kome ista nosi ime.

Link to comment
×
×
  • Create New...