Jump to content
IGNORED

Novi Zeland - Aotearoa


mrdja

Recommended Posts

Da ne bude zabune, ja obožavam Australiju i rado bi živeo u Sidneju da mogu sa priuštim da živim u Watson Bay ili tako nešto pored plaže. To je skupo i za svačije standarde, što ipak mogu ovde priuštiti. A i volim mir i relativnu tišinu.

Link to comment

Zasto mislis da je, u smislu (popularne) kulture, Srbija slepo crevo sveta?

Ma nisam mislio na kulturu već na uopšte uslove života. Doduše, više sam hteo da se našalim u smislu da su i Australija i Novi Zeland raj na zemlji u odnosu na Srbiju, ne zbog geografije i prirode već zbog nekih drugih stvari i ljudi sa kojima ne bih zagađivao ovaj topik.

 

Da mi neko da državljanstvo bilo koje od te dve zemlje, sutra bih krenuo.

Link to comment

Da li u Australiji smeta velika razdaljina izmedju gradova?

Ono, izadjes kolima iz grada i nema nista osim pustinje?

Da li milionski gradovi u Australliji zamaraju ili su pitomi?

 

 

Btw. nije u Australiji samo pustinja (kao iz Mad Max-a) izvan gradova. Jeste dosta divlja priroda, ali ima dovoljno raznovrsnosti (i šume, i poljoprivredna područja, i planine sa snegom zimi, i naravno ceo suptropski/tropski pojas na severu zemlje, monsunska klima sa krokodilima i sličnim... upravo nam se jedna drugarica preselila u Darwin, pa se nadam da ćemo ići jednom u posetu). 

 

U Australiji ima više varijacija na relaciji selo/grad, takođe postoje baš-baš zabačeni krajevi (valjda, najzabačeniji na svetu), a u gradovima je dosta primetna razlika između siromašnijih i bogatijih "opština", premda ni blizu kao u USA. Nije ono da ako slučajno zabasaš u pogrešan kraj, crno ti se piše. Nema to. Ali, ima krajeva sa vrlo skromnim kućercima koji izgledaju kao da ih paučina drži u stojećem stanju, dočim ima krajeva sa kućerinama kao iz "Dinastije"... a ima i ono najlepše (u sredini) to su opštine sa simpatičnim manjim kućama koje imaju dvorištanca i baštice i tome sl (nešto kao Voždovac, barem kakvog se sećam)... Mada su, u današnje vreme, zbog property bubblea, i te manje kuće milion dolara ili sl, nepristupačne mnogima, posebno mlađima. (Australija je bila sa relativno malim soc-ekonomskim razlikama, međutim sve više i više to raste, kao i svuda... NZ je sličan, Gini koeficijent je skoro isti.)

 

Pretpostavljam da su, iz našeg ugla, gradovi u Australiji dosta pitomi (mislim tu i na saobraćaj). Premda, stanovnike gradova ovde činimo svi mi, tj. i Kinezi i Indijci i Arapi i Srbi i svi ostali, sa našim navikama i temperamentima, tako da je to miks. (U unutrašnjosti - i Australije i NZ - sastav je više do skoro čisto anglo-keltski).

 

istina, pogotovo iz migrantske persepktive, gradovi su veoma komotni za zivot. rekla bih, sto si blize centru to se vise oseca. (preporuka od srca novodosljacima da batale spavaonice pri obodima grada).

 

dok je zivot u manjim sredinama u australiji daleko zeznutiji i zahtevniji (ocigledno manje posla ali i mnogo manja tolerancija prema razlicitosti od strane anglosa). u gradovima je buckuris a la beneton reklama, sto je zaista sve blize slici i prilici onoga sto je australija danas (a sto neki dinosaurusi pokusavaju da koce).

 

isto tako, da, apropo australijske prirode. evropskom oku moze da deluje prilicno monotono i divlje. e sad, divlje jeste ali monotono nije uopste. 

 

inace kakvo iznenadjenje da na NZ nema zmija! au.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...